Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

User avatar
DerangedGenius
Zergling
Posts: 203
Joined: 28 Apr 2014, 15:04

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by DerangedGenius »

DarthZombie wrote:Tot ce am scris mai sus e un soi de "avocatul diavolului" in contextul in care se pare ca opinia "alorlalti" pare desconsiderata din start, ba chiar tratata in zeflemea.
^Motivul pentru care renunțasem să mai comentez în continuare. Dar m-am răzgândit.
Lipsa unor insighr-uri din spatele scumpirii, chiar și superficiale, m-a îndepărat puțin de revistă. Nu contează numai scumpirea în sine. Justificând-o cât mai bine ajută la păstrarea clienților. De faptul că de banii ăia ne luăm de fapt 2 pachete de țigări sau un bilet la film într-un cinema mai fancy cred că eram mulți conștienți.

Ideea e că creșterea de preț, fie și cu un leu, influențează decizia de cumpărare a multor consumatori, poate chiar și a celor loiali. Pur și simplu ține, într-adevăr cum s-a zis mai sus, de fiecare cât de mult își dorește cu adevărat revista, cât îți permite sau e dispus să dea etc.
Eu de exemplu, aș fi impocrit dacă aș spune că nu îmi permit deloc (însă zău că mi-aș dori să am bani de câte 1 pachet de țigări pe zi, deja aș fi mai puțin stresat cu banii respectivi - culmea e că „dar de țigări aveți bani” obișnuia să fie o replică deasă de a mea, însă acum îmi dau seamă că poate deranja...). Doar că luna asta deja am cheltuit o anumită sumă pe plăceri, până în punctul în care dacă aș lua N2 deja ar fi prea mult, chiar și la 23 de lei.
Numai că de data asta nu cred că mai recuperez numărul când am mai mulți leuți. Cu prețul de acum, decid dacă iau revista atunci când măcar 51% din conținutul numărului respectiv mă interesează cu adevărat. Sigur că achiziționez revista pentru stilul redactorilor, dar asta nu înseamnă că îi citesc când scriu despre ORICE. Totuși cântăresc și informația. Asta e, hate me.
This is just my view, situația mea și maniera mea de a decide. Nu sunt cititor nou (since 2006ish e ceva, nu?), dar la cum văd discuțiile de mai sus, cu siguranță acum nu mă va considera nimeni un cititor loial odată cu această postare.
alexnsn
Space Invader
Posts: 37
Joined: 12 Dec 2015, 14:25

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by alexnsn »

Eu sunt de parere (scuze, nu am citit toate comentariile din urma), ca cine dadea 23 de lei pe revista poate sa dea si 30. Cine este in situatia, complet neplacuta, de a nu isi mai permite inca 7 lei in plus, nu cred ca isi permitea nici 23 inainte. Intr-adevar, 30 de lei e un "prag psihologic" un pic mai greu de depasit, insa este vorba de singura revista de gaming din Romania, scrisa intr-un mod profesionist, de profesionisti.

Eu unul as da si 50 de lei pe ea, numai sa apara mai des, si sa nu mai am indoiala cum ca ar fi posibil sa nu mai apara.
User avatar
mitzager
Headcrab
Posts: 65
Joined: 1 Jun 2015, 19:12
Location: Timişoara

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by mitzager »

DerangedGenius wrote:
DarthZombie wrote:Tot ce am scris mai sus e un soi de "avocatul diavolului" in contextul in care se pare ca opinia "alorlalti" pare desconsiderata din start, ba chiar tratata in zeflemea.
Lipsa unor insighr-uri din spatele scumpirii, chiar și superficiale, m-a îndepărat puțin de revistă.
Credeam că e evident...Majoritatea își cumpără acum revista la inmedio (sau diverse pub-uri) și mai puțini dau comandă de pe site. Din acestă cauză nu le mai intră atâția bani ca la început, deoarece trebuie să plătească un comision - care sunt sigur că nu e tocmai mic.

În plus eu chiar am observat că a crescut calitatea revistei intre timp, întru-cât nu se mai dezlipesc paginile.
User avatar
D12fan
Zergling
Posts: 202
Joined: 7 Mar 2014, 21:26
Location: Cluj-Napoca

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by D12fan »

mitzager wrote: nu se mai dezlipesc paginile.
KIMO said they would take care of it... And they did.
Image

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by MC »

Asa ca fapt divers.
Am cumparat ultimul numar si am fruzarit-o putin. Un singur articol MG la o placa de baza si nici un articol cioLAN (posibil sa nu fi observat). Noroc cu ncv care are 2 sau 3 articole.
Despre ce stil de articole vorbiti aici? Nu zic, chester si Aidan scriu bine chiar si Mafio incepe sa-mi placa, dar nu scriu genul de articole care facea vechiul LEVEL diferit si "fara alternative" cum zicea ola.

Deci argumentul cu "e scumpa" dar ai parte de articole cum nu mai gasesti in alta parte" incepe sa nu mai fie de actualitate.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Zulu »

Eu nu inteleg ce atatea discutii filozofice.

Producatorul pune un pret care sa-i permita sa existe pe piata si eventual sa-i ramana si de-o ciorba seara acasa. Clientul cumpara sau nu.

Pana in momentul in care se va elimina complet moneda din comert si ne vom intoarce la troc pentru servicii (i.e daca vreau sa citesc un articol de-al lui MG vorbesc cu omul si ma ofer sa-i sap gradina in care isi creste rosiile) consider ca restul intrebarilor existentiale despre ce, cum, cat, de ce e 23, 30, 50 lei, de ce nu e gratis, de ce cioLAN nu are nici un articol numarul asta? sunt complet redundante pentru starea de fapt actuala a revistei.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Stokkolm »

Lol, postul tau e degeaba. Ce fel de revista ar fi impotriva la a primi feedback? Cei care posteaza aici o fac pentru ca le pasa de bunastarea si continuitatea revistei, daca nu imi pasa ma abtineam. Nu e critica de hatereala. Nu vrea nimeni sa fie revista gratis sau sa lucreze redactorii de pomana. Vrem ca revista sa nu dispara din nou cum a patit Level, iar pentru asta e nevoie de a mentine o privire atenta asupra raportului calitate pret. Eu sunt multumit de acest raport, dar sunt si celelalte sute, mii de cumparatori? Pot doar sa sper.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Zulu »

Singurii care pot avea vreo informatie relevanta asupra raportului calitate/pret sunt insasi redactorii, prin prisma remuneratiei primite in urma prestatiei lor. Pentru ca in rest nu ai alternativa scrisa, cel putin nu in RO. Oricat de idilic ar putea fi, nimeni nu munceste degeaba.

Postul meu e in sine un feedback, doar ca e privit din partea cealalta a baricadei, la rece. Incep sa-l inteleg pe Kimo de ce nu posteaza update si explicatii in detaliu despre fiecare caramida de care se poticneste revista in drumul sau spre voi, cititorii. Daca tu consideri ca postul meu e 'degeaba', felicitari, n-ai inteles nimic din el.

Ideea de baza ramane "Producatorul pune un pret care sa-i permita sa existe pe piata si eventual sa-i ramana si de-o ciorba seara acasa. Clientul cumpara sau nu."

Restul e can can.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by caleb »

Eu aș propune să nu privim chestia asta strict economic. Pentru că, economic vorbind, partea de en-tah-tain-ment este prima tăiată de pe listă cînd vine ghilotina buzunarului stîmt.

Mai interesant este că, spre deosebire de anii '90, cînd din nimicul meu cumpăram tot ce apucam, de la hobiți la GameOver, CG, PC Games și mai tîrziu Level (sorry, XTPC nu mi-a plăcut niciodată, ba chiar mi se părea scrisă cu picioarele) înainte de a mă gîndi să cheltuiesc pe calculator în sine sau jocuri, acum, dacă rămîi cu 30 de lei pentru misc, cel mai probabil iei un joc de pe Steam/GoG etc. la reducere înainte să te atingi de N2 (și probabil orice altă revistă ar apărea).

Asta nu e o diferență economică, pentru că, economic vorbind, credeți-mă, majoritatea vastă stau cu mult mai bine acum decît stăteam eu pe vremuri. Am mîncat ani întregi margarină cu pîine, știu ce vorbesc. Și erau destui flămînzi care totuși băgau fisa la redacție.
Motivul pentru care însă mai demult se vindeau publicațiile ca pîinea caldă - și nu doar către cei cu dare de mînă, în mod amuzant, nu este atît legat de apariția internetului, cred eu, cît de dispariția mirajului pe care l-a constituit calculatorul, IT-ul și tot ce se învîrte în el pentru tinerii și chiar nu atît de tinerii unei țări scăpate de sub pantoful cu toc roșu.

Pe măsură ce minunea s-a transformat în ceva comun și a devenit chiar o necesitate, i-a căzut capul și entuziasmului. Nu vreau să spun că acum lumea se joacă mult și prost (adică trece ca rața prin titluri, fără cap) sau fără măsură - deși am prieteni care cîntăreau dacă un joc de X360 merita timpul de download și costul DVD-ului de inscripționat, no comment. E vorba că, odată cu Level, cineva anume a vrut să aducă un jurnalism de jocuri în țară, la un nivel ridicat (din punctul meu de vedere, în afară de excepționalul GO, pînă a intrat MG în Level nu prea exista scriitură ca atare) și, de-a lungul anilor, mulți ș-au asumat această misiune și au contribuit cît de bine s-au priceput.

Level - și prin extensie N2, reprezintă nu doar hub-ul stilurilor aparte pe care le aprieciem, ci continuarea acestei misiuni. Existența unei asemenea publicații nu este un bonus, ci o necesitate culturală (sau subculturală, cum vreți), care duce, într-un fel, mai departe, moștenirea tuturor revistelor de profil apărute vreodată la noi. De aia, merită investit în ea și cînd ți se pare că mergi în pagubă. Și cînd cioLAN e-n pauză meditativă. Și cînd Marius lucrează mai mult la alte proiecte.

Deși înțeleg criteriul cu iau dacă mă interesează peste 51% din informație, nu pot decît să-l calc în picioare, la figurat. De ce? Simplu. Nu-l iei azi, mîine și te trezești că cele 99 de numere care te-ar fi interesat și pe care le-ai fi cumpărat nu mai apar. Nu e franzelă, e un bun de lux. Un lux distractiv, un lux subcultural, dar un lux, sper, încă necesar. Iar valoarea monetară nu are nicio legătură cu valoarea percepută a unei iterații dintr-un produs valoros conceptual. N2 nu e apa pe care o bei lunar, dar e o fîntînă din care mai prinzi și vin, cînd și cînd.

Dacă vreți o perspectivă economică reală, diferită de cea pe care o știm fiecare (omul și portofelul lui în centrul universului), v-o expun eu pe îndelete: bagi bani în reviste locale de gaming scrise bine, s-ar putea să le miroasă și altora și să existe o minimă concurență, care nu face decît să crească nivelul general. Dacă lumea nu cere, nu vine nici oferta, că nu-i nimeni tîmpit să planteze cartofi dacă nu se cumpără (în afară de Kimo, care e nebun și are o scuză :) ). Pe taxe se dau oricum măcar jumătate degeaba. De asta, lumea nu pricepe prea bine că din buzunar poți dicta fața țării.

Nu investești în asta, vor exista fițuici cu un conținut de 99% advertoriale sau emisiuni în care vreunul cu limbă de lemn ciripește texte de duzină scrise de-un creion de jeleu - sau mai bine, mestecă botox-ul vreo cancanistă cu țîțele pe-afară pentru audiență. Și nici n-o să se mai dea lumea cu curul de pămînt că nu are reviste de gaming, fiindcă n-o să mai facă diferența între un review și un text publicitar scris cu șabloane în limita a 0,5% din Fondul Principal Lexical.

P.S. - Nu am nimic, dar nimic, împotriva taxei TV pe care o plătesc ca să existe TVR, chit că am ce am cu felul în care a fost condusă. Dar n-am văzut emisiuni comparabile la toate mizeriile de televiziuni private, începînd cu Pro și terminînd cu Antenele, de-aia nu mă deranjează. Doar ca fapt divers.

Asta-i perspectiva mea, simțeam nevoia să zic. Nu, nu ajută. Dar am dreptate. Colectiv, primim exact ceea ce merităm.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Stokkolm »

@Zulu nu pretul permite producatorului sa existe pe piata ci vanzarile, care inseamna pret si cantitate.

@Caleb destul de bine zis, dar nu de cei vreo 20-30 useri devotati de aici depinde continuitatea revistei, ci cred e nevoie de acapararea si mentinerea gamerul-ului mai casual, mai putin investit emotional in brand-ul Level/Nivelul 2.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by caleb »

Eu nu sunt de aceeași părere. Nu are sens sub impuls strict economic. E bine și recomandat să ai brațele deschise, să nu-i alungi, dar fiind o problemă eminamente subculturală și nu un simplu produs făcut pentru profit (ha, ha), cred că N2 e mai bine să invite și să deschidă noi perspective decît să se muleze pe gusturile casual. Aia se întîmplă oricum cînd ai o copertă bună și un joc full universal apetisant. Tiparul în sine e de nișă, cu atît mai mult cînd nu ai în spate (thank God) Adevărul Holding sau alte chestii similare. Evident că nu depinde doar de cei devotați, dar mă îndoiesc că ar fi stat lucrurile la fel dacă n-ați fi pus sus și bîntuit voi forumul ăsta. Chiar și numai pentru moral, eu unul simt că vă sunt dator în egală măsură și vouă.

Oricum, legat de identitate și autenticitate, uitați-vă la Demons' / Dark Souls / Bloodborne. Au șters pe jos cu majoritatea trendurilor moderne și milioane de oameni au putut descoperi gaming old school, fără abureli. Se poate, trebuie să te ții ferm pe poziție.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by ne0lith »

Zulu wrote: Ideea de baza ramane "Producatorul pune un pret care sa-i permita sa existe pe piata si eventual sa-i ramana si de-o ciorba seara acasa. Clientul cumpara sau nu."

Restul e can can.
Mi se pare normal ca odata ce s-a facut un anunt sa se discute despre schimbarile survenite, indiferent de opiniile exprimate. Cat timp nemultumirile n-au fost exprimate la modul "e bataie de joc", nu vad vreo problema. Pe principiul tau, ar trebui ca lumea sa nu discute niciodata de vreun pret al unui produs, indiferent care ar fi el.

Producatorul nu exista in vid, unii clienti pot avea la randul lor un prag maxim pe care sa il aloce produsului oferit. Producatorul ii poate lua in seama sau nu, in functie de evolutia vanzarilor. Nu vad ce feedback ai putea avea aici daca pleci din start cu ideea ca parerea clientului despre pretul unui produs este irelevanta.

Eu personal nu sunt deranjat de marirea pretului si inteleg ca e o decizie necesara luata de oameni care isi cunosc situatia mai bine decat o face publicul. Dar tot nu vad de ce ai desconsidera perspectiva clientilor care nu isi exprima sustinerea neconditionata intr-un topic destinat parerilor pro si contra.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by .chester »

Da.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Zulu »

Parerea clientului devine relevanta atunci cand producatorul se gandeste sa jongleze cu pretul dupa o analiza de piata, dupa ce isi acopera costurile de productie.

Cand (sa presupunem) ca din cei 30 de lei, 20 se duc pe productie, 8 pe distributie si din restul de 2 se acopera costurile supravietuirii oamenilor din echipa, pana atunci parerea clientului este irelevanta pt ca daca nu ar fi MACAR pretul asta, revista probabil ar inceta sa existe.

Despre ce vorbim? Cresterea de pret vine justificat in urma multiplicarii metodelor de distributie. Dai 30 de lei sau nu ii dai. End of story. Sau dai 23 si astepti 3 saptamani sa ajunga revista, daca mai ajunge si nu fuge vreun caine cu ea.

Parerea clientului devine relevanta de aici incolo, iar in functie de continut/asteptari, pretul mai poate fi crescut cu 1-2 lei ca sa se mai poata face si altceva pe langa minumul existent deja.

In plus, multa lume probabil ca uita sa ia in considerare si jocul cuprins de revista. Care sunt sigur ca nu are acelasi pret de achizitie de la un numar la altul. Si aia's bani.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by MC »

Zulu wrote:Restul e can can.
Daca vor cumpara doar 20 de oameni revista la pretul de 30 de lei si incet incet va disparea, tot can can va fi?
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Zulu »

Cititi mai oameni tot si nu ma mai scoateti din context. E vorba de un pret minim pt existenta revistei. Ca nu si-o face Kimo credit la banca doar ca sa fie pretul de 23 sau 25 de lei or whatever.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Stokkolm »

Zulu wrote:Cand (sa presupunem) ca din cei 30 de lei, 20 se duc pe productie, 8 pe distributie si din restul de 2 se acopera costurile supravietuirii oamenilor din echipa, pana atunci parerea clientului este irelevanta pt ca daca nu ar fi MACAR pretul asta, revista probabil ar inceta sa existe.
Sunt destul de sigur ca nu se duce nici pe aproape de 20 de lei pe productie. Level isi acoperea toate cheltuielile cu 15 lei. Exista reviste cu tiparire color, poate nu la fel de impresionante ca Nivelul2, dar se incadreaza cu totul in 6 lei. La capitolul distributie, acolo ar fi posibil ca Inmedio sa ia un procentaj destul de nesimtit.

The point is, nu exista un pret fix unde revista isi acopera cheltuielile, pentru ca cu cat tirajul e mai mare, cu atat costul care intra intr-un exemplar e mai mic.

@Caleb, cred ca e posibil sa pliezi clientii in directia ta si nu invers, dar pentru aia e nevoie de o calitate deosebita a produsului.
User avatar
Aidan_DKH
Headcrab
Posts: 63
Joined: 29 Aug 2015, 17:55
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Aidan_DKH »

Stokkolm wrote:
Zulu wrote:Cand (sa presupunem) ca din cei 30 de lei, 20 se duc pe productie, 8 pe distributie si din restul de 2 se acopera costurile supravietuirii oamenilor din echipa, pana atunci parerea clientului este irelevanta pt ca daca nu ar fi MACAR pretul asta, revista probabil ar inceta sa existe.
Sunt destul de sigur ca nu se duce nici pe aproape de 20 de lei pe productie. Level isi acoperea toate cheltuielile cu 15 lei. Exista reviste cu tiparire color, poate nu la fel de impresionante ca Nivelul2, dar se incadreaza cu totul in 6 lei. La capitolul distributie, acolo ar fi posibil ca Inmedio sa ia un procentaj destul de nesimtit.

The point is, nu exista un pret fix unde revista isi acopera cheltuielile, pentru ca cu cat tirajul e mai mare, cu atat costul care intra intr-un exemplar e mai mic.

@Caleb, cred ca e posibil sa pliezi clientii in directia ta si nu invers, dar pentru aia e nevoie de o calitate deosebita a produsului.
N2 nu este LEVEL si cheltuielile difera masiv de la o publicatie independenta cu tiraj mic la un trust (cu 2-3 reviste cate avea). Jocurile full costa mult, iar inmedio percepe peste 40% comision.
i = * ( long * ) &y; // evil floating point bit level hacking
i = 0x5f3759df - ( i >> 1 ); // what the fuck?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by .chester »

Eu m-as putea lipsi de jocul full tbh.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by ola small dickie »

Si eu atata timp cat e pe steam. Pe GOG nu m-as lipsi. Chiar m-as bucura.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests