Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

User avatar
Pr0p0lis
Headcrab
Posts: 63
Joined: 5 Jan 2016, 19:20

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Pr0p0lis »

Am un cod de steam pt. I Shall Remain.Cine doreste,here you have it: EFKRM-AJQG3-TFQ0D
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Mafio »

mersik
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Bogdan »

MC wrote:Eu o iau de la inmedio fara batai de cap.
Si am luat-o de la Inmedio, dar dupa ce am aflat ca percep comision peste 40%, parca nu mai imi vine.
User avatar
AidanOM
Space Invader
Posts: 25
Joined: 21 May 2014, 00:21
Location: Brasov
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by AidanOM »

Bogdan wrote:
MC wrote:Eu o iau de la inmedio fara batai de cap.
Si am luat-o de la Inmedio, dar dupa ce am aflat ca percep comision peste 40%, parca nu mai imi vine.
Revista se distribuie in inmedio pentru ca undeva la 90% din mesajele de pe pagina de facebook, site si email-uri cereau asta :D Un contract mai bun a fost imposibil de negociat, fiindca The Big Guy nu prea sta de vorba cu The Little Indie Guy cand e singurul Big Guy din zona. Ce-i drept, incepem sa ne extindem reteaua de parteneri, pas cu pas.
Richard: "I wish we could have met again under different circumstances."
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Cimitri »

Bogdan wrote:
MC wrote:Eu o iau de la inmedio fara batai de cap.
Si am luat-o de la Inmedio, dar dupa ce am aflat ca percep comision peste 40%, parca nu mai imi vine.
Mie nu imi mai vine de mult sa iau reviste de la Inmedio. Am avut neplacerea sa doresc sa colaborez cu ei si mi-au lasat un gust amar. Prefer sa astept dupa posta si 2 saptamani dupa N2 decat sa le dau banii la hoti. Poate daca le mai scad vanzarile scad si ei comisioanele. Poate. Prefer ca banii mei sa ajunga toti la N2.

By the way, vorbind de bani. @Aidan: Ati scos butonul de paypal de pe site?
Image
User avatar
Aidan_DKH
Headcrab
Posts: 63
Joined: 29 Aug 2015, 17:55
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Aidan_DKH »

Cimitri wrote:
Bogdan wrote:
MC wrote:Eu o iau de la inmedio fara batai de cap.
Si am luat-o de la Inmedio, dar dupa ce am aflat ca percep comision peste 40%, parca nu mai imi vine.
Mie nu imi mai vine de mult sa iau reviste de la Inmedio. Am avut neplacerea sa doresc sa colaborez cu ei si mi-au lasat un gust amar. Prefer sa astept dupa posta si 2 saptamani dupa N2 decat sa le dau banii la hoti. Poate daca le mai scad vanzarile scad si ei comisioanele. Poate. Prefer ca banii mei sa ajunga toti la N2.

By the way, vorbind de bani. @Aidan: Ati scos butonul de paypal de pe site?
In primul rand, doua browsere, doua conturi diferite pe care am ramas logat :(

Cat despre buton, daca te referi la cel pentru donatii, cred ca nu mai exista. Sunt sigur ca are legatura cu noul statut al publicatiei sau cam asa ceva :P
i = * ( long * ) &y; // evil floating point bit level hacking
i = 0x5f3759df - ( i >> 1 ); // what the fuck?
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by cg1700 »

@Aidan
Exista vreo sansa sa vedem un review la VA-11 HALL-A in unul din numerele viitoare?
Image
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Zulu »

Sa fim si putin ontopic:

Pentru prima oara de cand citesc Level/Nivelul2, am decis sa parcurg articolele in ordinea in care ele apar in revista. Am citit pana la preview-ul COD, inclusiv.

Sunt, intr-adevar, foarte multe greseli de redactare, ce par sa culmineze in acest text. De asemenea, si imi pare rau sa spun asta, acelasi preview la COD este poate unul dintre cele mai slabe articole ce mi-a fost dat sa-l citesc in aceasta publicatie. Informatie trimisa cu telegraful, expresii cliseice pana la capatul pamantului si inapoi, totul seamana cu o ciorna a asa-zisului articol, scrisa la repezeala intre doua pauze de tigara la munca. Mai mult decat atat, pasajele de romgleza folosita imi zgarie nu numai timpanele, ci toata fiinta mea de om care incearca din rasputeri sa fie cat mai activ posibil in acest camp unificator al literaturii de pretutindeni.

"a-ti flanca inamicii si a le nulifica intregul antrenament militar"
"insa mai este o chestiune care a facut internetul sa se colapseze sub greutatea propriilor controverse"

Marco, what the hell mate? Ce se intampla aici?
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
Alabeth
Space Invader
Posts: 34
Joined: 13 Feb 2016, 03:55
Location: Heaven

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Alabeth »

Ma colapsez de ras :lol:
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Mafio »

M-am mai uitat o dată peste articol. Hai, te înțeleg la faza cu romgleza. Înțeleg greșelile de redactare. Țin minte că articolul respectiv l-am scris dintr-un foc (ceea ce înseamnă vreo 4 ore de lucru la mine, pentru că eu de regulă muncesc câte o zi întreagă la un articol), împreună cu alte 5 articole în pauzele pe care le luam de la proiectele pentru sesiune și licență. Am avut un deadline pe care a trebuit să-l respect și încă un milion de chestii pe cap, dar na, astea-s doar scuze. Dar unde-s expresiile clișeice? Ce înseamnă informație trimisă cu telegraful? Am scos în evidență tot ce este în neregulă cu seria în general, am făcut un rezumat al informațiilor disponibile pe internet și am spus ce aș vrea să văd de la următoarea intrare. Dacă te referi la faptul că e prea articolul scurt, n-am ce-ți face, am avut o limită de 8000 de caractere (cu tot cu spații) pe care a trebuit s-o respect. Nu crezi că ești un pic pretențios, ca să nu folosesc o expresie care are legătura cu defecarea?
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Marius Ghinea »

"Dacă te referi la faptul că e prea articolul scurt, n-am ce-ți face, am avut o limită de 8000 de caractere (cu tot cu spații) pe care a trebuit s-o respect. Nu crezi că ești un pic pretențios, ca să nu folosesc o expresie care are legătura cu defecarea?"

Omul nu avea de unde sa stie care era disponibilul de spatiu, el a facut o critica a articolului, care tocmai a devenit si o critica a numarului de pagini alocat subiectului.

Mafio, se putea fara "n-am ce-ti face" si mai ales fara ultima fraza din postul tau. De fapt, pentru aceasta fraza imi este mie rusine in fatza cititorilor nostri si a lui Zulu.

Zulu, multumesc pentru feedback.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by marvas »

Mafio, internetul abia asteapta sa devoreze oameni care nu stiu cum sa se controleze cand primesc feedback negativ. Mai multa cumpatare.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Zulu »

Nu am acum revista in fata sa dau citate, dar impresia generala lasata de acel articol a fost de graba si de folosirea un vocabular foarte putin diversificat. Mi s-a parut un articol de duzina si intra in contrast foarte mult cu restul din revista (din numarul asta sau cele precedente).

Asta e feedback-ul meu, putea sa-l fi scris oricine, asa ca Marco nu te urzica, doar ne cunoastem si stii ca nu-s genul sa arunce cu cuvinte aiurea. E doar o opinie scrisa cat am putut eu de obiectiv.

@MG: it's all good, no bad blood here.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by .chester »

In all honesty, si COD ala pare un joc de duzina, nu stiu cum anume ai putea face interesant un preview al unui joc care arata exact la fel ca si celelalte 5-6 jocuri precedente din serie. :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Zulu »

Dunno, nu am jucat nici unul :D
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Mafio »

Daca mi-am aparat munca inseamna ca nu am putut sa ma controlez? Am cerut niste exemple concrete, ca pe viitor sa imi imbunatatesc articolele. In afara de greselile de redactare si romgleza, pe care nu am cum sa le contest, nu am vazut nimic obiectiv, cu dovezi sustinute. Recunosc ca am intrecut masura cu ultima propozitie, dar nu mi se pare corect sa imi judecati intregul reply dupa ea. Marvas, pls. Nu orice post mai aprins este o dovada de agresivitate. Unii din noi sunt mai colerici de felul lor. Diferente culturale, alea alea.

Marius Ghinea, imi pare rau ca te-am dezamagit, dar s-au spus lucruri mult mai nasoale pe forumul asta. Nu am reactionat cum trebuie, dar asta nu inseamna ca nu iau feedback-ul in serios sau ca nu iau imaginea revistei in considerare cand scriu un post.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Marius Ghinea »

Mafio, ideal este ca mesajele privind continutul articolelor si felul in care acestea sint redactate sa nu fie ingreunate de balast. Discutia pe principii si exemple este mult mai utila.

Si nu e nicio dezamagire, esti consecvent cu tine insuti - cum bine spuneai, alea alea. Dar, na, acum ai fi de-a dreptul galactic daca ai incerca, macar, sa fii consecvent si cu noi, colegii tai.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by MC »

Mafio wrote:Marius Ghinea, imi pare rau ca te-am dezamagit, dar s-au spus lucruri mult mai nasoale pe forumul asta.
Lucruri nasoale pentru care eu, de exemplu, mi-am luat ignore pe viata de la M.G
Ar fi bine sa te controlezi mai mult daca nu vrei sa patesti la fel. E doar un sfat.
Domnul Ghinea nu suporta astfel de derapaje pe forum.

Mai mult, Mafio, acum esti un redactor al unei reviste (fie ea si de gaming) si trebuie sa fii mult mai atent la cum te exprimi, la cum oferi raspuns cititorilor. Nu esti la bere cu ola si chester, asa ca ar fi bine daca ai incerca sa iesi din acest registru cand oferi raspunsuri in calitate de redactor.

Toate acestea ti le spun din perspectiva unui user care a trecut prin momente si mai grele si care nu a stiut cum sa le gestioneze. Iar acum trage ponoasele unor derapaje necontrolate. :( Pata care ti se poate pune in astfel de momente nu mai poate fi spalata nici cu toata apa de pe Dunare.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by ola small dickie »

asa e :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
AidanOM
Space Invader
Posts: 25
Joined: 21 May 2014, 00:21
Location: Brasov
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by AidanOM »

Salutare,

Eu vin cu un răspuns la întrebarea de mai sus, cea legata de VAL'. Sper sa isi primească review-ul meritat, am înțeles ca este un joc bun, situat intr-un univers cyberpunk. Din nefericire, starea mea de sănătate m-a scos din echilibru si nu pot promite ca as da randamentul necesar. Sunt sigur ca poate ajunge pe maini mult mai capabile decât ale mele.

Daca se poate, as vrea si eu putina critica. Am fost pe alte ape in ultimele luni, dar am încercat sa corectez unele derapaje începând cu numărul 6. Totuși, cum a ieșit 5-ul? :-S
Richard: "I wish we could have met again under different circumstances."
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 6 guests