Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post Reply
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by DarthZombie »

Zulu wrote:Singurii care pot avea vreo informatie relevanta asupra raportului calitate/pret sunt insasi redactorii, prin prisma remuneratiei primite in urma prestatiei lor.
Nu sunt de acord cu logica asta, ce te-ai face daca producatorul pune un pret care sa ii acopere cheltuielile dar clientii nu considera ca merita sa plateasca acel pret? Adevarul este ca ambele parti au rolul lor in cadrul tranzactiei dar imho parerea clientului in aceasta ecuatie e primordiala din cauza faptului ca achizitia e motorul intregului sistem. Nimeni de aici nu crede ca redactorii ar trebui sa isi faca treaba pe gratis sau ca ar trebui sa isi puna gratuit articolele undeva pe internet dar in acelasi timp daca singura preocupare era sa li se asigure salariul puteam la fel de bine sa facem o caritate si scapam de grija cheltuielilor productiei unei reviste si de discutiile legate de articolele publicate.

Este foarte bine ca Kimo incearca pe cat posibil sa fie transparent in legatura cu costurile revistei, fara indoiala. Dar argumente vehiculate de tip "si ce daca e mai scump cu 7 lei, e doar un pachet de tigari, sigur iti permiti!" mi se par un pic prea simpliste. Totodata daca iti faci un buget si iti justifici continuarea achizitiilor in ciuda scumpirilor folosind aceeasi logica, al tau buget va avea o soarta cruda :P

@Aidan: cred ca ideea lui Stokkolm era ca pretul pe care-l poti cere pe o revista variaza si in functie de tiraj. Nu am cifrele la indemana, dar pe moment cred ca N2 are tiraj mai mic decat avea Level si asta ar putea justifica o parte din pretul mai crescut.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Zulu »

Am dat cifrele alea ca o pura exemplificare, evident ca habar nu am cat costa fiecare proces in parte.

Astea's preturile si lumea in care traim. Daca ar fi costat 10 lei in plus si nu 7, da, ii plateam si pe aia. Cat despre ce fac eu cu bugetul meu, e simplu, daca imi ajung sa cumpar revista o cumpar. Cand n-oi mai avea bani nu o mai iau.

Dar nu o sa-mi plang de mila ca ce a facut Kimo de a pus 7 lei in plus si nu o sa mai dorm noaptea. Atat a considerat ca e corect, nu e vreo corporatie pe care putem da vina ca vrea sa ne jumuleasca de bani, asa ca o sa continui sa-i ajut pe cat pot cumparand revista. Ca s-o vinde mai putin, asta e...decat deloc.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
Pr0p0lis
Headcrab
Posts: 63
Joined: 5 Jan 2016, 19:20

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Pr0p0lis »

chestr0ny wrote:Eu m-as putea lipsi de jocul full tbh.
Sincer, si eu, ca doar nu jocul in sine e important ci revista.Cumpar si voi cumpara in continiare N2 pt continut(si pt ca am crescut cu LeveL si simt ca am o datorie fata de oamenii din redactie :D ) si cred ca multi privesc lucrurile in felul asta.Poate ar fi mai ok daca s-ar scoate jocul full si sa se investeasca acei 30 de lei in revista.Eu asa cred.
alexnsn
Space Invader
Posts: 37
Joined: 12 Dec 2015, 14:25

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by alexnsn »

Cand s-a introdus jocul full in LEVEL, revista si-a dublat pretul nr. pe decembrie 2001 era 45000, pe ianuarie parca 98000... si totusi de atunci au dus-o foarte bine inca vreo 10 ani, si mai putin bine inca vreo 2-3. Mie nu mi se pare 30 de lei pentru o revista de calitate si un joc complet o suma atat de mare. Nici 40 nu mi s-ar parea.

Vad ca redactorii comunica frumos cu noi pe aici, asa ca as avea si eu o intrebare si o sugestie.

Intrebare: Cum va ramane pana la urma ritmul de aparitie al revistei? Lunar, la doua luni, sezonier? Sau pur si simplu "when it's done" (adica de ex ianuarie, martie, noiembrie si decembrie) ?

Sugestie: Ar merge cateva pagini cu niste (mini)review-uri pentru jocurile de Android / iOS. Aici nu ma refer la jocuri precum Angry Birds sau Temple Run de care stie oricine are un smartphone. Sunt foarte multe jocuri faine, distractive, frumoase, complexe, care nu beneficiaza de suficienta atentie. Ce ziceti?
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Mafio »

Dupa cum a zis si Kimo (banuiesc ca el) pe pagina oficiala de Facebook, de acum incolo revista o sa apara "when it's done". Tocmai de aceea abonamentele nu se mai fac pe 12 sau 6 luni, ci pe editii.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Cristan »

Ah, nimic nu se compara cu o mica controversa pentru a anima un thread pe aici. :)

Obiectiv vorbind, si mie mi se pare putin cam scumpa revista. E de bun simt ce spune Caleb, e un pret premium pentru un produs premium, de nisa, subcultura and stuff, dar cred ca Stokkolm are un argument mai bun - ar trebui urmarit mai degraba atragerea mai multi gameri, decat doar valorificarea celor existenti. Ma gandesc ca in afara de cumparatorii fideli, cei care cumparau regulat Level no matter what, multi cumparau revista pentru ca "arata coperta bine", sau avea review la un joc care le placea, sau pentru jocul full, sau mai stiu eu ce. La pretul asta, devine mult mai greu sa cumperi revista pentru motive de genul asta. Iar daca se schimba pozitionarea pe piata si creste pretul, vor creste si pretentiile, iar mie inca nu mi se pare ca N2 este chiar atat de sus.

Again, incerc sa vorbesc obiectiv aici, fara sa ma refer la mine. Eu oricum o sa cumpar revista, indiferent de pret, dar daca n-as fi legat de revista prin faptul ca o cumpar de multa vreme si mai dau pe aici pe forum, m-as gandi de doua ori inainte sa o cumpar, mai ales ca nu stiu daca e vreun numar aparut pana acum pe care sa-l fi citit complet. Si da, indiferent ce zic altii, concurenta exista - nu neaparat "internetul", ci alte reviste de la taraba care se adreseaza in oarecare masura aceluiasi public (hobby/entertainment) - eu de exemplu mai cumpar Stiinta & Tehnica si Space, care costa fiecare doar 15 lei si, daca nu ma insel, sunt publicate si ele independent si la o calitate multumitoare. Si mai sunt si alte reviste de calitate (National Geographic, Science World, benzi desenate etc), care concureaza toate pentru timpul si bugetul fiecaruia. Iar la pretul de acum nu mi se pare ca N2 ofera la fel de mult.

Iar argumentele cu pachetul de tigari sau berea mi se par si mie simpliste - sunt banii mei, e treaba mea pe ce ii dau, de ce mi s-ar cere sa renunt la o placere pentru alta? Nu e ca si cand as cumpara tigari/bere/whatever doar pentru ca nu am ce face cu banii, in lipsa de alt hobby. Plus ca oamenilor in general le e greu sa renunte la placeri proprii chiar si pentru cauze nobile, daramite pentru vreun motiv din asta ezoteric, precum "presa de gaming [de calitate] din Romania".

Nu o sa comentez despre justificarea scumpirii, stiu ei mai bine motivele (eu unul suspectez intrarea in reteaua inmedio). Dar mi se pare pacat ca nu au existat alte solutii pentru acoperirea/scaderea costurilor si mi-ar parea rau daca scumpirea se va dovedi a fi in detrimentul revistei pe termen lung. Eu unul m-as fi lipsit de calitatea hartiei, mi se pare putin overkill, sau chiar si de jocul full (stiu ca asta a fost un motor pentru vanzarile Level, dar nu stiu daca o sa fie la fel si pentru N2 la pretul actual).

Ca o paranteza, as fi curios daca ar functiona o solutie de genul benzilor desenate - o revista lunara cu pret mai mic (gen 15 lei), tiparita la o calitate mai slaba (nu proasta, ci doar mai slaba decat e acum, sa zicem la nivelul Stiinta & Tehnica), eventual fara joc full, si o editie "collectible" o data sau de doua ori pe an, care sa cuprinda majoritatea articolelor aparute in editiile lunare din urma, volum care sa fie tiparit la o calitate superioara, cu pret mai mare (gen 50-60 lei) si un joc full mai sm3ker.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by ola small dickie »

Cristan wrote: dar cred ca Stokkolm are un argument mai bun - ar trebui urmarit mai degraba atragerea mai multi gameri, decat doar valorificarea celor existenti. Ma gandesc ca in afara de cumparatorii fideli, cei care cumparau regulat Level no matter what, multi cumparau revista pentru ca "arata coperta bine", sau avea review la un joc care le placea, sau pentru jocul full, sau mai stiu eu ce.
"ar trebui urmarit mai degraba atragerea mai multor gameri, decat valorificarea celor existenti"

tot vad asta fluturand pe topicul asta dar WTF ar trebui sa insemne asta? Ce inseamna sa faci o revista in valorificarea vechilor fani? Ce inseamnna sa urmaresti sa atragi noi gameri? Mi se par ambele concepte complet bullshit. Eu cred ca cei de la Level incearca sa faca o revista cat mai buna, cat pot ei, cam cum au facut de cand exista pana acum. Si acum coperta arata bine, si acum sunt reviewuri la jocuri populare, si acum e joc full. La ce ne referim aici? Pretul? Singurul argument ar fi ca prestul descurajeaza noi cumparatori? Poate. Dar sunt convins ca prestul asta a fost gandit ca sa continue existenta revistei.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by marvas »

a incercat careva aplicatia N2 pe coperta ultimului numar? Ca eu incerc sa scanez, dar nu gaseste nimic.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by ola small dickie »

E bagat in priza scanerul?

HAHAHUHUHUHEHEIHIHOHOHOHO
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Cristan »

ola small dickie wrote: La ce ne referim aici? Pretul? Singurul argument ar fi ca prestul descurajeaza noi cumparatori? Poate.
Da. Asta am zis si eu, plus faptul ca eu pun scumpirea pe seama altor factori.

Discutia cu adresabilitatea e ipotetica, desigur, pentru ca nu stim exact cum si-au gandit pozitionarea si in ce masura pretul a fost influentat de asta. Dar ma gandesc ca e greu sa faci o revista doar pe principul "cat de bine putem" si atat, fara sa stii cui te adresezi si sa ii iei in calcul. Iar daca vorbim de "existenta revistei", cred ca mai degraba ar ajuta o masa mai mare de potentiali cumparatori, masa care scade odata cu cresterea pretului. Devine mai greu sa cumperi revista "de curiozitate" sau din impuls.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by caleb »

Măi, în afara economiei de piață, genul ăsta de produse, acolo unde cifrele nu ajutau, erau "patronate" în mod tradițional de oameni sau entități interesate ca ele să existe. Patronat înseamnă inclusiv finanțat parțial, așa încît să ajungă în cît mai multe mîini, iar prețul să fie unul cît mai accesibil, fără compromisuri calitative în special în privința conținutului (dar nu excludem nici prezentarea).

Acum, faptul că o ramură întreagă de produse se află sub apă sau în impas ține mult și de distribuția banilor și de administrarea lor în general. Vedeți, faptul că, de exemplu, Rodipet a fost folosită ca mijloc de a da un tun, ca și multe alte încarnări fantomă pentru distribuția presei scrise, denotă faptul că au fost administrate de niște indivizi fără pic de înclinații culturale și responsabilitate socială. Administrînd onest o rețea de distribuție, nu doar din perspectiva afacerii, dar avînd în minte clar că tu ai rolul de a facilita accesul la publicațiile din portofoliu, trebuie să fii conștient de consecințele asumării unei politici centrate pe profituri exagerate, care, mai ales în contextul unui monopol pe piață, acționează taman împotriva scopului în care au fost create rețelele de distribuție. Adică îngreunează accesul la publicații.

De asta e important să taxezi personal, dar mai ales colectiv, acțiunile care modifică natura unei entități economice și o fac să acționeze împotriva propriei naturi și dincolo de granițele impuse de responsabilitatea socială. Nu mai vorbim de asocierile de tip mafiot, fiindcă, la o adică, întreaga presă s-a tras pe cur în loc să urmărească împreună prin tribunale grupurile respective de indivizi.

E important de notat, fiindcă, gîndirea asta exclusiv economică, cum că totul e o afacere pe piață, este o tîmpenie fără limite. Capitalismul funcționează doar în momentul în care toată lumea conștientizează și urmăreșțe responsabilitatea socială. Asta e utopia lui. Ceea ce la noi - și cred că nicăieri - nu se întîmplă. O afacere nu este doar 'o afacere', ci înseamnă produse sau servicii necesare unei societăți.

Acum, tot ce nu înseamnă producție, inclusiv serviciile de pază sau publicațiile scrise, au sau ar trebui să aibă un rol de trust public. În sensul că averea obținută prin producție în sine (roșii, pepeni, tije) este parțial redirecționată către astfel de servicii, în schimbul beneficiilor sociale pe care ele le aduc. Dacă orice bucățică din lanț acționează împotriva valorii sociale pe care ar trebui să o genereze în lipsa productivității, ea ar trebui să poată fi sancționată public, direct de către plătitori și obligată să-și continue rolul.

Gîndirea asta exclusiv economică face ca, pînă și instituții deținute de stat, care, trăind din fonduri acumulate prin taxare, ar trebui să fie trusturi publice, să devină de fapt unități productive patronate de grupuri selecte. Gîndiți-vă că există norme de amenzi pe ordinea de zi a unei unități de poliție. Nu e absurd? Din rolul de a oferi liniște, pace, siguranță, de a asigura buna desfășurare a vieții publice, se transformă într-o sursă de venit suplimentar pentru stat. Ha.

Nu zic că ceea ce spuneți nu este valid, doar vă atrag atenția că orbitarea în jurul coordonatei economice duce la denaturare în masă și este extrem de periculoasă. Economia de piață ar trebui să fie o proiecție virtuală a schimburilor naturale și să fie condusă de ele, or, în realitate, tinde să fie taman pe dos, ceea ce este aberant.

De asta, e important felul în care așterni problema. Dacă te lași influențat de bullshit-ul împins ca fapt din exterior și te apuci să măsori cu echerul telegrafiat de cei interesați să te conducă fără să contribuie ei cu nimic la bunăstarea ta, ăsta va fi și cursul istoriei. Dacă însă te uiți întîi în interior și acționezi în exterior în virtutea gîndurilor produse de tine și nu importate / semiprocesate, poți deveni un exponent al unei schimbări în mai bine, pe termen mediu și lung.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Marius Ghinea »

"Un singur articol MG la o placa de baza"

un articol despre un subiect pe cit de rar, pe atit de superficial abordat de presa de oriunde si oricum - solutiile audio onboard ale placilor de baza high end. adica nu este un "articol (...) la o placa de baza", ci ceva semnificativ mai complex si mai greu de gasit daca urmaresti o informare cit mai completa.

look, eu nu sint genul care sa prestez review-uri la comanda celor care cred ca asa s-ar justifica pretul actual al revistei. mai mult decit pina acum, eu fac strict numai ceea ce vreau. si asta include un articol in numarul viitor, care nu e review, dar care s-ar putea sa vi se para mai interesant decit orice review - un articol despre motivul pentru care am fost atras de jocuri.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by MC »

Marius Ghinea wrote: si asta include un articol in numarul viitor, care nu e review, dar care s-ar putea sa vi se para mai interesant decit orice review - un articol despre motivul pentru care am fost atras de jocuri.
Incomparabil mai interesant decat cel de luna asta.
Pentru mine e important sa existe mai multe articole MG, ncv, cioLAN. Pentru asta cumpar revista in principal. Cand vor incet sa mai existe astfel de articole va fi si momentul in care voi inceta sa mai cumpar revista. Pana atunci voi plati 30 de lei chiar daca voi gasi un singur articol MG fie el si despre placa de sunet onboard de pe placile de baza high-end.
alexnsn
Space Invader
Posts: 37
Joined: 12 Dec 2015, 14:25

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by alexnsn »

Eu vreau articole cu Mike, Mitzah, Sebah, Locke si Dr. Pepper... Altfel nu mai cumpar revista :lol: :lol:
User avatar
D12fan
Zergling
Posts: 202
Joined: 7 Mar 2014, 21:26
Location: Cluj-Napoca

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by D12fan »

Ai uitat de WildSnake :P
Image

Image
User avatar
D12fan
Zergling
Posts: 202
Joined: 7 Mar 2014, 21:26
Location: Cluj-Napoca

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by D12fan »

Marius Ghinea wrote: mai mult decit pina acum, eu fac strict numai ceea ce vreau.
Cand ajunge omul la un anumit nivel (get it, level? :P ), e logic sa fie asa.
Image

Image
User avatar
Pakistan
Space Invader
Posts: 7
Joined: 25 Feb 2016, 19:00

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Pakistan »

Sorry, dar n-am rabdare sa citesc ultimele 5 pagini, asa ca poate pun niste intrebari care s-au mai pus: a iesit #5 de la tipar, si daca da, poate sa-mi confirme cineva daca a ajuns pe la abonati? Nu de alta, dar tare mi-e teama ca astia de la posta romana iar m-au uitat, si or s-o aduca asa, cand n-au altceva mai bun de facut.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by SenFire »

La mine a ajuns de cateva zile.
Hadrian
Space Invader
Posts: 9
Joined: 23 Dec 2014, 17:22

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by Hadrian »

Salut!
Nu prea postez pe forum din varii motive, insa vad ca aceasta crestere de pret a creat un val de opinii mult mai mare decat alte aspecte ale reviste (nu zic ca este rau).
Precum am postat si pe pagina de Facebook cred ca aceasta crestere este justificata din mai multe puncte de vedere, iar comparatia cu vechea revista Level, cel putin in privinta pretului, nu isi are rostul. In primul rand calitatea hartiei de astazi este net superioara celei vechi, un lucru bun pentru 2016, mi se pare ca ii da un aspect profi. Apoi pretul la tipografie calar este mai mare pentru o publicatie relativ independenta (inainte Level probabil venea la pachet alte reviste Chip Media si exista un discount) si cheltuielile sunt altele (nici painea nu mai costa ca acum 2 ani).
Poate peste un an - doi, cand revista va fi mai stabila, din orice punct de vedere vreti, ma gandesc ca poate oferi, doar la abonament, revista fara joc, la un pret mai mic. Doar la abonament pentru ca negocierile pentru licenta jocurilor sa aiba o cifra concreta, iar la tipografie sa se stie numarul de reviste fara cartonas cu codul steam (dar de aici decurg alte cheltuieli). Iar daca intr-o luna e un joc mai interesant, cel cu abonament sa cumpere revista din retail, separat. E o idee, desi nu stiu exact cat de bine poate fi pusa in practica.
Numai bine!
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 5 - 2016

Post by caleb »

alexnsn wrote:Eu vreau articole cu Mike, Mitzah, Sebah, Locke si Dr. Pepper... Altfel nu mai cumpar revista :lol: :lol:
Wild Snake, Claude nu poftești?
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests