Abonament sau cartela PrePay

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Abonament sau cartela PrePay

Post by .chester »

De acum inainte la cartela Vodafone am 10 Gb de net si e valabila 5 saptamani in loc de 4. Toate astea la 7 EUR adica <40 de lei. Love that shit. Nu ii inteleg pe aia care isi mai fac abonamente.

https://www.vodafone.ro/personal/servic ... .htm#tab-1
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by ola small dickie »

Pai uite eu am abonament, de 19 euro. Vreo 80 si ceva de lei. Chiar ieri am fost sunat de unu la vodafone daca vreau sa trec la un abonament de 22 de euro, adica vreo 98 de lei, cu vreo 7 sau 8 giga de net pe luna am uitat exact cat si imi da moca si un samsung galaxy j5 care la liber e vreo 9-10 milioane pe care o sa-l dau sotiei. Si perioada contractuala ramane la fel, nu mi se adauga inca 2 ani la contract, curge ca pana acum. Si pot sa reziliez abonamentul in ultimele 3 luni. Astazi ma mai suna o data sa confirm.

A venit la fix pt ca telefonu sotiei e aproape mort si trebuia unul nou. Ma indoiesc ca la cartela primesc telefoane moca de la vodafone.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by .chester »

"telefoane moca" ok :lol: :lol:

Uita-te pe linkul ala, ai putea avea aceleasi beneficii (7 GB de net) platind ~35 lei pe luna la cartela, nu 98 la abonament. Restul de ~60 de lei pe luna il constituie fix plata pentru telefonul ala. Care nu costa 10 milioane la liber asa cum spui, ci undeva intre 700 si 800 de lei.

Te-a facut la buzunar un agent de vanzari basit. :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by ola small dickie »

pt 3 euro in plus la abonament pt perioada cat mai am abonamentul (sub 1 an mai am, fara sa se prelungeasca perioada deci) sa primesti un telefon de 10 milioane cred ca e ok.

http://www.emag.ro/telefon-mobil-samsun ... D50ZHYBBM/ - 949 lei

Si contractul mai e valabil sub 1 an. il am de la inceputul anului 2015 actualul abonament. dar sa zicem ca ar fi un an. 12 luni. 98 cat dau la abonament minus 35 daca as fi avut cartela inseamna 63. ori 12. 756 de lei. telefonul e 950 de lei. asta presupunand ca mai am 1 an de abonament. de fapt sunt mai aproape de vreo 6 luni ramase
Last edited by ola small dickie on 14 Jul 2016, 10:54, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by .chester »

http://www.altex.ro/smartphone-dual-sim ... ore-gold-1 - 780 de lei, dar gasesti si mai ieftin de atat daca nu intri chiar pe primul link de la emag oferit de Google

3 euro in plus la un abonament care deja costa mai mult decat dublu fata de cartela - yup, sounds like a great deal!
Last edited by .chester on 14 Jul 2016, 10:55, edited 1 time in total.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by MC »

ola small dickie wrote:Pai uite eu am abonament, de 19 euro. Vreo 80 si ceva de lei. Chiar ieri am fost sunat de unu la vodafone daca vreau sa trec la un abonament de 22 de euro, adica vreo 98 de lei, cu vreo 7 sau 8 giga de net pe luna am uitat exact cat si imi da moca si un samsung galaxy j5 care la liber e vreo 9-10 milioane pe care o sa-l dau sotiei. Si perioada contractuala ramane la fel, nu mi se adauga inca 2 ani la contract, curge ca pana acum. Si pot sa reziliez abonamentul in ultimele 3 luni. Astazi ma mai suna o data sa confirm.

A venit la fix pt ca telefonu sotiei e aproape mort si trebuia unul nou. Ma indoiesc ca la cartela primesc telefoane moca de la vodafone.
Lol. Cica moca. Ia calculeaza ori 10 luni. 220 de euro dati pe un abonament destul de rahatel. Telefonul "gratis" e achitat deja de mult.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by ola small dickie »

chestr0ny wrote:http://www.altex.ro/smartphone-dual-sim ... ore-gold-1 - 780 de lei, dar gasesti si mai ieftin de atat daca nu intri chiar pe primul link de la emag oferit de Google

3 euro in plus la un abonament care deja costa mai mult decat dublu fata de cartela - yup, sounds like a great deal!

redus cu 220 lei :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by .chester »

Besides, pot sa-mi cumpar ce telefon vreau la cartela, nu unul anume pe care ma obliga Vodafone sa-l iau. Cartela rules, abonament drools!

LORD AND MASTER
LORD AND MASTER

Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by ola small dickie »

MC wrote:
ola small dickie wrote:Pai uite eu am abonament, de 19 euro. Vreo 80 si ceva de lei. Chiar ieri am fost sunat de unu la vodafone daca vreau sa trec la un abonament de 22 de euro, adica vreo 98 de lei, cu vreo 7 sau 8 giga de net pe luna am uitat exact cat si imi da moca si un samsung galaxy j5 care la liber e vreo 9-10 milioane pe care o sa-l dau sotiei. Si perioada contractuala ramane la fel, nu mi se adauga inca 2 ani la contract, curge ca pana acum. Si pot sa reziliez abonamentul in ultimele 3 luni. Astazi ma mai suna o data sa confirm.

A venit la fix pt ca telefonu sotiei e aproape mort si trebuia unul nou. Ma indoiesc ca la cartela primesc telefoane moca de la vodafone.
Lol. Cica moca. Ia calculeaza ori 10 luni. 220 de euro dati pe un abonament destul de rahatel. Telefonul "gratis" e achitat deja de mult.
In lunie ramase oricum aveam abonamentul meu, cel de 19 gigi. get it? Si de fapt e mai aproape cam de 6 luni ramase. get it? si nu mi se prelungeste perioada de contract, get it?
chestr0ny wrote:Besides, pot sa-mi cumpar ce telefon vreau la cartela, nu unul anume pe care ma obliga Vodafone sa-l iau. Cartela rules, abonament drools!

LORD AND MASTER
LORD AND MASTER
Adica? si eu nu pot sa-mi cumpar ce telefon vreau la abonament? cine te obliga sa ce? poti sa-ti cumperi si sa folosesti ce vrei. despre ce vorbesti.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by marvas »

mie mi se pare ca 19 euro e mult pentru un abonament. Eu sunt pe cartela la Orange si incarc cu 6 euro pe luna. N-am ramas niciodata fara minute, mesaje sau net. Singurul dezavantaj e cand esti plecat din tara si ai nevoie de credit in plus pentru roaming.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by ola small dickie »

MC wrote: Lol. Cica moca. Ia calculeaza ori 10 luni. 220 de euro dati pe un abonament destul de rahatel. Telefonul "gratis" e achitat deja de mult.
Abonament rahatel lol. Este abonamentul vodafone 25 redus pt mine la 22 si adaugat cativa giga de net in plus.

NELIMITAT
minute și SMS-uri
în orice rețea națională

Nelimitat Vodafone
Italia și Spania.

300
minute
internaționale
pe mobil

7 sau 8 giga de net, nu mai stiu exact, aflu azi

bonus: inca 100 de minute internationale si 300 mb in roaming

ce e "rahatel" la acest abonament?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by Mahdi »

Mă, băieți, mă, de-asta n-aveți bani de revistă.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by Stokkolm »

chestr0ny si marvas intra intr-un bar. Fiecare in alt bar. Vazand ca marvas nu e nicaieri, chestr0ny se decide sa il contacteze, dar cum nu mai are minute ii da bip. Marvas nu mai are nici el minute si dandu-si seama de gravitatea situatiei, il roaga frumos pe un om superior cu abonament sa-i imprumute telefonul, si petrece cateva ore pe internetul nelimitat 4G invatand codul morse, apoi ii trimite bip-uri lui chestr0ny in codul morse. Chestr0ny nu se prinde care e faza si se zice ca si in ziua de azi sunt inca in bar trimitand-usi bipuri unul altuia. Asta patesti daca esti pe cartela.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by .chester »

Stokkolm wrote:chestr0ny si marvas intra intr-un bar. Fiecare in alt bar. Vazand ca marvas nu e nicaieri, chestr0ny se decide sa il contacteze, dar cum nu mai are minute ii da bip. Marvas nu mai are nici el minute si dandu-si seama de gravitatea situatiei, il roaga frumos pe un om superior cu abonament sa-i imprumute telefonul, si petrece cateva ore pe internetul nelimitat 4G invatand codul morse, apoi ii trimite bip-uri lui chestr0ny in codul morse. Chestr0ny nu se prinde care e faza si se zice ca si in ziua de azi sunt inca in bar trimitand-usi bipuri unul altuia. Asta patesti daca esti pe cartela.
Image

La cartela ai minute nelimitate si 10 Gb de net la o fractiune din pretul pe care l-ai plati la abonament. Go away, abonament peasant.
ola small dickie wrote:22 eur
ce e "rahatel" la acest abonament?
Faptul ca e 3 trei ori mai scump decat cartela care ofera aceleasi beneficii. :lol: :lol:

Oricum, amuzanta indarjirea cu care aperi abonamentul in pofida cifrelor si faptelor. I scoff at you.
Last edited by .chester on 14 Jul 2016, 11:31, edited 1 time in total.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by ola small dickie »

numai ca nu sunt aceleasi beneficii

da, tot timpul m-a amuzant teoria asta conspirationista. sunt aceleasi optiuni si beneficii intre o cartela de 5 euro si un abonament de 50 de euro. numai ca nu vedeti voi. astia de la vodafone cred ca va platesc pe astia cu conspiratia cartelei, sa nu divulgati secretul asta bine ascuns celor cu abonament. chester s-a dat de gol acuma
Last edited by ola small dickie on 14 Jul 2016, 11:33, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by cg1700 »

Mai nu stiu, eu am abonament Digi cu 4 euro pe luna si sunt multumit de el. Am nelimitat in Digi, 3000 de minute in retele nationale si 5GB de net. Si am semnal la net in metrou ceea ce e un mare plus.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by ola small dickie »

uite un beneficiu pe care cartelarii nu il au e ca eu am primit un telefon care valoreaza 7-8-9 milioane cat vrei ca sa imi trec cele 6 luni ramase (din care pot sa renunt la 3 luni) de la 19 euro la 22. 19 oricum plateam.

de obicei multi oameni care se apropie de sfarsitul abonamentului negociaza cu vodafone pt un telefon, sau alte beneficii. vodafone este direct interesata ca sa continui cu ei prin abonament.

acest dialog cu cartelarii nu cred ca are loc pt ca oricum nu te leaga un contract cu ei. uite un beneficiu al abonamentului.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by .chester »

Nu ai primit nimic, ai cumparat. :lol: Si te-au convins sa platesti 3 EUR in plus pe un abonament care oricum era deja foarte scump pentru ce ofera. Plus ca nu e ca si cum dupa ce trec alea 6 luni te lasa sa revii la 19 EUR cu aceleasi beneficii. Si a fi legat prin contract de un anumit provider nu e un avantaj, quite the opposite. Eu daca vreau maine renunt la Vodafone si imi iau Digi sau Telekom sau ce vrea plm sau renunt de tot la plata telefonului si comunic cu Marvas pe ruta Constanta-Cluj prin semnale fumigene. Tu nu. Tu mai ai de stat 6 luni. Hohoho! CARTELA MASTER RACE. :mrgreen: :mrgreen:
Last edited by .chester on 14 Jul 2016, 11:55, edited 1 time in total.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
marius
Zergling
Posts: 161
Joined: 28 Apr 2014, 14:51

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by marius »

La digi mobil ai minute si net nelimitat cu cativa euroi. Cu placere.
Wraith » 9 May 2014, 18:48 wrote:Azi urasc faptul ca cineva mi-a luat vechiul user de pe forum doar ca sa faca lurking cu el. Ceea ce intentionam sa fac si eu oricum, dar macar eram THE Marius. /hate
ProtectorateNova wrote:Cand ma jucam eu Gothic 2 tu erai in clasa 5-a.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests