Abonament sau cartela PrePay

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by Stokkolm »

N-as da 20 de euro pe un abonament, eu am la 9 euro de la Vodafone, si mai bine dau 2 euro in plus decat sa-mi bat capul cu reincarari sau sa ma trezesc ca am uitat sa alimentez si mi se termina creditul fix in cel mai prost moment.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by cg1700 »

@marius
Singurele nelimitate sunt minutele in retea. Daca citesti cu atentie contractul o sa vezi ca zic ca daca depasesti 3000 de minute in alte retele te poti trezi cu telefonul intrerupt pana la sfarsitul lunii. Si netul e nelimitat, dar daca depasesti 5GB la fel de bine ar putea sa nu mai fie la cat de slab incepe sa merga.
Image
User avatar
mitzager
Headcrab
Posts: 65
Joined: 1 Jun 2015, 19:12
Location: Timişoara

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by mitzager »

Eu folosesc abonament configurat Orange Young de vreun an şi sunt super muţumit. Pot să mi-l schimb lună de lună în funcţie de ce am nevoie şi ofertele sunt bunicele. Au actualizat recent preţurile şi au şi o opţiune de Fappy Night cu 1.5 euro în plus. Preţul include TVA spre deosebire de pre-pay.
Hmm, se pare că e mai ieftin dacă sunt logat:
Spoiler:
Image
Au şi ofertă pentru pre-pay pentru Orange Young, dar e de tot căcatul.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by marvas »

apropo, sa ridice mana sus cine are abonament si n-a platit cost suplimentar niciodata.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by .chester »

Stokkolm wrote:N-as da 20 de euro pe un abonament, eu am la 9 euro de la Vodafone, si mai bine dau 2 euro in plus decat sa-mi bat capul cu reincarari sau sa ma trezesc ca am uitat sa alimentez si mi se termina creditul fix in cel mai prost moment.
Nu ai cum sa "uiti" sa alimentezi. Te anunta cu o zi inainte ca trebuie sa-ti incarci creditul.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by .chester »

marvas wrote:apropo, sa ridice mana sus cine are abonament si n-a platit cost suplimentar niciodata.
Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by Mahdi »

Lal, îmi amintesc de un anumit chestr0ny care la un moment dat îmi scria pe fb dumițele pe care le trimitea în mod obișnuit prin sms. Ce să se fi întâmplat oare?
REMEMBER CITADEL
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by .chester »

Pai la sms-uri nu raspunzi. :(
I'm livin' in a love shadow
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by TG »

marius wrote:La digi mobil ai minute si net nelimitat cu cativa euroi. Cu placere.
Si daca inchizi geamul nu mai ai semnal.

Eu am abonament de 8 euro (din ala cum are mitzager, orangeplm). Nu se compara beneficiile cu ce zice .chester, deci probabil ca as trece pe cartela. Dar sincer, intotdeauna mi s-a parut prea mare bataia de cap sa ma interesez de diferitele oferte de telefonie, avand in vedere ca nu vorbesc foarte mult si nici nu prea folosesc mobile data.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by cg1700 »

Si daca inchizi geamul nu mai ai semnal.
In Bucuresti cel putin merge destul de bine.
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by joonior_bmf »

mitzager wrote:şi au şi o opţiune de Fappy Night cu 1.5 euro în plus.
Fappy night? What kind of smut are they peddling? :?
User avatar
mitzager
Headcrab
Posts: 65
Joined: 1 Jun 2015, 19:12
Location: Timişoara

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by mitzager »

:lol:
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by stef »

Sunt in Vodafone de multi ani si de curand am trecut pe cartela. Nu regret asta, nu am pierdut nimic. Abonamentul ma costa 11 eur. Acum cu 6 eur am ce n-am avut la abonament niciodata.
Din punctul meu de vedere: cartela > abonament.
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Chestii pe care le iubesc azi

Post by DANiel »

ola small dickie wrote:Pai uite eu am abonament, de 19 euro. Vreo 80 si ceva de lei. Chiar ieri am fost sunat de unu la vodafone daca vreau sa trec la un abonament de 22 de euro, adica vreo 98 de lei, cu vreo 7 sau 8 giga de net pe luna am uitat exact cat si imi da moca si un samsung galaxy j5 care la liber e vreo 9-10 milioane pe care o sa-l dau sotiei. Si perioada contractuala ramane la fel, nu mi se adauga inca 2 ani la contract, curge ca pana acum. Si pot sa reziliez abonamentul in ultimele 3 luni. Astazi ma mai suna o data sa confirm.

A venit la fix pt ca telefonu sotiei e aproape mort si trebuia unul nou. Ma indoiesc ca la cartela primesc telefoane moca de la vodafone.
Sau nu.
Lasa-mi numarul in PM.

Intre timp, eu ma ocup de abonamente, e ok sa ai abonament daca esti genul de persoana care nu doreste sa se frece lunar cu optiuni and shit, insa pana si eu as mere pe PP. Best shit ever. Inainte sa lucrez la Vodafone aveam PP dupa ce iesisem din abonament, si nu stiam de unde naiba sarea internetul.
Last edited by DANiel on 14 Jul 2016, 15:17, edited 1 time in total.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by MC »

Stokkolm wrote:N-as da 20 de euro pe un abonament, eu am la 9 euro de la Vodafone, si mai bine dau 2 euro in plus decat sa-mi bat capul cu reincarari sau sa ma trezesc ca am uitat sa alimentez si mi se termina creditul fix in cel mai prost moment.
Eu imi incarc cartela direct din home bank la orice ora vreau. De pe PC, tableta sau telefon.
Reincarc cand imi aduc aminte si optiunea se reactiveaza automat la data expirarii. In plus ma anunta cu 3 zile inainte de data expirarii cartelei. Optiunea odata activata se reactiveaza luna de luna automat. Doar daca vrei alta optiune tre sa umbli sa activezi din nou. Ce batai de cap pe cartela? :roll:
Sa inteleg ca pe abonament nu trebuie sa iti bati capul sa il platesti lunar? daca nu il platesti o luna mai poti apela?
cg1700 wrote:
Si daca inchizi geamul nu mai ai semnal.
In Bucuresti cel putin merge destul de bine.
Si daca nu sunt din Bucuresti? Sau umblu prin tara si tre sa sun incolo incoace? Stau sa caut locuri cu semnal ca pe vremea Conexului? plm.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by cg1700 »

Si daca nu sunt din Bucuresti?
...too bad I guess?
Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by .chester »

cg1700 is a cold motherfucker.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by DarthZombie »

Ce ma enerveaza pe mine e cat de tepari sunt Orange [daca nu si Vodafone] cand vine vorba de cartele. Am vrut sa-mi trec numarul pe cartela inainte sa plec din tara si am aflat ca o cartela expira in 6 luni daca nu o incarci in intervalul ala, indiferent cat credit mai e in ea. Wtf, unde sunt eu cartelele au valabilitate 2 ani, mi se pare o limitare idioata si enervanta ce practica astia in Romania.

Dar da, de vreo 10 ani cartelele au oferte mai bune decat abonamentele. for God knows what reason.
Cata
Zergling
Posts: 137
Joined: 10 Mar 2014, 16:36

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by Cata »

Abonament de 5 euro la Vodafone, contract pe 6 luni.

Ai apeluri in retea Nelimitat

Ai SMS national Nelimitat

Internet pe mobil:
1000.0 MB rămaşi din 1000 MB

Min nat abon:
450m 0s rămase din 450m 0s

Min nat/intl abon:
50m 0s rămase din 50m 0s

200 min int:
200m 0s rămase din 200m 0s
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Abonament sau cartela PrePay

Post by DANiel »

[quote="DarthZombie" unde sunt eu cartelele au valabilitate 2 ani[/quote]

nu stiu sigur daca sunt valabile 2 ani, insa in mod normal dupa 6 luni intra in program de reciclare a numarului.
Totodata, si in romania sunt peste 6 luni in functie de creditul exsistent pe el. Nu pot garanta pe cee ce spui tu cu 2 ani (poate ai dreptate) dar in romania se face reciclarea mai rapida pentru a nu mai cumpara numere noi de la ANCOM, si totodata pentru ca in romania e o rata de schimbare a numerelor mult mai mare. Totodata, suntem si mult mai permisivi la deschiderea abonamentelor si la clauzele contractuale.
Also, piata o cere. Sunt persoane care se duc in magazin dupa ce isi termina perioada contractuala a abonamentului si cer direct un numar nou, fara sa doreasca prelungirea abonamentului. Sunt si prost informat, si superstitiosi in legatura cu prelungirea, si au si mult mai multe posibilitati de alegere a pachetelor.
In romania, daca stii cu cine sa te certi si unde sa lovesti, primesti ce vrei de la distribuitorii de telefonie mobila.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 30 guests