Pokemon GO

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Pokemon GO

Post by ola small dickie »

am facut si eu o imagine critica a societatii in care traim.

Image

INCONTRO NE INDREPTAAAAAAAAAMMM? :(((((
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Pokemon GO

Post by ola small dickie »

Image

:cry: :cry: :cry: :cry:


Image

a inceput sa-mi placa. sa ma opreasca cineva. simt ca noua mea pasiune de a modifica aceasta poza s-ar putea sa imi controleze viata fara sa realizez si sa distruga apoi societatea
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Pokemon GO

Post by cg1700 »

@ola
O sa ii atrag atentia Oanei Pellea sa scrie un post pe tema asta.
Image
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Pokemon GO

Post by vulp »

Image
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Pokemon GO

Post by vulp »

Werner Herzog wrote:When two persons in search of a pokémon clash at the corner of Sunset and San Vicente is there violence? Is there murder?
s: http://www.theverge.com/2016/7/28/12312 ... and-behold
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Pokemon GO

Post by caleb »

@ola

Cu tot dragul, tentativele alea de meta miștocăreală sunt incompetente, de vreme ce primele chestii ilustrate ad hoc sunt mîncare, băutură și sex, chestii care ne-au determinat comportamentul de cînd hăul. Ori exact asta e problema ridicată, că tindem să nu mai facem diferența.

În ciuda pretențiilor de minți oarecum antrenate, tot ce putem spuipa pe subiect sunt niște timide bancuri legate de ce-a postat O.P. pe feisbuc, iar ăsta e un simptom al oamenilor care, deși pot mai mult, preferă să clasifice din două mișcări un fenomen într-o supracategorie generală și să se simtă dăștepți. Ori, diferență, dacă nu dracul, rezidă în detalii.

Și Herzog e complet pe lîngă în scrisorica aia, fiindcă nu cred că s-a luat nimeni de smartfon sau pokemon în sine, ci de felul în care se raportează bipezii la ele și le folosesc. Dacă nu facem diferența între a critica tehnologia și comportamentul uman, chiar că.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Pokemon GO

Post by .chester »

Image

Please discuss.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Pokemon GO

Post by Waaagh! »

In loc sa rezolvi problemele omenirii, te tii de glume imature si complet lipsite de haz. Nu intelegi nimic din dezastrul moral, social, economic si uman spre care ne indreptam din cauza pochemanilor.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Pokemon GO

Post by Stokkolm »

Caleb, nu stiu ce vrei sa zici, dar imaginile pe care le-ai postat anterior sunt stupide. Au mai fost in trecut o tona de isterii legate de interactiunea societatii cu tehnologia, Smartphones, Facebook, WoW, youtube, twitch, filme 3D, VR, vaporwave, doar ca toate astea au avut un impact cu trecerea anilor. Pokemon GO e un non event mega-umflat de media si de paranoici care cred ca e un punct de cotitura in evolutia speciei umane. 90% din valva creata vine de la cei care nu au incercat pokemon GO, dar se mira de cei care joaca. In cateva luni, hai sa zicem 1-2 ani, majoritatea va uita ca Pokemon GO a existat macar.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Pokemon GO

Post by ola small dickie »

caleb wrote:@ola

Cu tot dragul, tentativele alea de meta miștocăreală sunt incompetente, de vreme ce primele chestii ilustrate ad hoc sunt mîncare, băutură și sex, chestii care ne-au determinat comportamentul de cînd hăul. Ori exact asta e problema ridicată, că tindem să nu mai facem diferența.

În ciuda pretențiilor de minți oarecum antrenate, tot ce putem spuipa pe subiect sunt niște timide bancuri legate de ce-a postat O.P. pe feisbuc, iar ăsta e un simptom al oamenilor care, deși pot mai mult, preferă să clasifice din două mișcări un fenomen într-o supracategorie generală și să se simtă dăștepți. Ori, diferență, dacă nu dracul, rezidă în detalii.

Și Herzog e complet pe lîngă în scrisorica aia, fiindcă nu cred că s-a luat nimeni de smartfon sau pokemon în sine, ci de felul în care se raportează bipezii la ele și le folosesc. Dacă nu facem diferența între a critica tehnologia și comportamentul uman, chiar că.
Caleb, cu tot respectul, esti pe langa. Si pozele alea 2 postate de tine sunt niste tampenii care meritau ironizate. Ceea ce am si facut eu si altii de aici.

"Și Herzog e complet pe lîngă în scrisorica aia, fiindcă nu cred că s-a luat nimeni de smartfon sau pokemon în sine, ci de felul în care se raportează bipezii la ele și le folosesc. Dacă nu facem diferența între a critica tehnologia și comportamentul uman, chiar că"


Cum se raporteaza bipezii la ele? Descrie ce te deranjeaza, ce ti se pare ca merita criticat, ce este catastrofic? Fiindca inca nu ai facut-o. Ai postat 2 poze tampite si apoi te-ai suparat.

Atitudinea asta panicarda care anunta catastrofa, cotitura, schimbarea, dezastrul in legatura cu...pokemon go, un joc pe mobil, mi se pare total neadecvata ca sa ma exprim elegant.

Trump pare ca are sanse sa iasa presedinte in SUA, UE are mai probleme, Anglia iese din UE, Putin conduce Rusia si e cretin, Erdogan conduce Turcia si e cretin. Si tu avertizezi omenirea in legatura cu un joc pe mobil cu pokemoni.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Pokemon GO

Post by Marius Ghinea »

I beg to differ. poza aia cu Pikachu in rol de Fluierash din Hameln este f la obiect si f faina. prima poza nu-mi titileshte nimic, dar e buna cind o modificati. in rest, nu va mai cacati atita pe voi - sa fiti fericiti cita vreme mai puteti sa va contrati pe teme lejere pe un forum public, fara teama.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Pokemon GO

Post by Marius Ghinea »

ahem, partea cu sa fiti fericiti era o ironie amara. situatia este nasoala si se impute de la an la an. expresia aia cu "adevaratele griji" incepe sa capete sens tot mai clar, futu-i.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Pokemon GO

Post by Mafio »

Am două materiale de studiu pentru toți tehnopesimiștii de weekend:



Și

Stop Saying Technology is Causing Social Isolation

Acum, ce să zic, nu neg potențialele efecte negative pe care tehnologia le poate avea asupra societății, dar sunt atât de trase de păr încât nu merită luate în considerare. Poți înlocui smartphone-urile, internetul, jocurile video, rețelele de socializare cu ziarul, tipograful, mașina de spălat și orice altă invenție care e revoluționat lumea în ultimii 600 de ani și discursul o să fie același, adică o labă în cerc pseudointelectuală care nu rezolvă eventualele problemele care pot surveni din tehnologizarea excesivă a societății (lol), ci promovează un mesaj ipocrit și pueril.
Last edited by Mafio on 1 Aug 2016, 14:55, edited 1 time in total.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Pokemon GO

Post by vulp »

caleb wrote:Și Herzog e complet pe lîngă în scrisorica aia, fiindcă nu cred că s-a luat nimeni de smartfon sau pokemon în sine, ci de felul în care se raportează bipezii la ele și le folosesc. Dacă nu facem diferența între a critica tehnologia și comportamentul uman, chiar că.
wow, el se plangea de pokemon fiind plictisitor (nu genereaza conflicte, nu "iese din smartfon") si tu-l acuzi de opusul... acuma serios...
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Pokemon GO

Post by .chester »

De cand cu masinile de spalat, oamenii au pierdut placerea simpla de a sta in natura cu picioarele intr-un izvor rece si de a-si freca nadragii cu pietre in timp ce le clantane dintii de frig :( :(

Like if your agree
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Pokemon GO

Post by Waaagh! »

Asta mi-a adus aminte de un documentar despre un blakker norvegian cu un nume de scena gen Ligheean or smth, care era foarte mandru ca, atunci cand nu rupea scena cu mesaje impotriva stapanilor intunecati ai lumii, traia intr-o comunitate d-asta de inbred troglodytes in care-si goleau toti ceaunele de noapte in boschetii din spatele colibelor. #numaistimceesteviataadevarata
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Pokemon GO

Post by .chester »

Image
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Pokemon GO

Post by DarthZombie »

Masinile de spalat au nenorocit societatea, le-a dat femeilor timp sa gandeasca si imboldul de a se crede egale barbatilor. Si mai fac si depunere de calcar, fml
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Pokemon GO

Post by McWilliams »

Corect. Dar acum, gratie tehnologiei moderne, exista PASTILA! Pastila este cea care face lumea sa se invarta. Pastila elibereaza femeile. Pastila rezolva orice, de la sarcini nedorite si pana la depunerile de calcar. Ba chiar umbla vorba in targ ca daca n-ai ce face de felul tau si incepi sa te superi pe interneturi ca alti oameni au alte pareri decat tine, sigur exista o pastila care sa te rezolve.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Pokemon GO

Post by Mahdi »

Image
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 12 guests