Stealth Games - discutie generala

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
Post Reply
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Stealth Games - discutie generala

Post by Waaagh! »

Image

A venit momentul, acum ca se intuneca la ore rezonabile. Intentionat sau nu, prima conversatie la care ciulesti urechile, dintre niste paznici zgribuliti la poarta unui conac low-level, torpileaza decisiv industria. Aproape 20 de ani mai tarziu. :lol:
Taffer#1 - Hey! I'm going to the Bear Pits tomorrow...you wann come with?
Taffer#2 - Tt! Couldn't pay me enough.
Taffer#1 - Whaaat?? You softbelly! The bears have got these new muzzles with underslung cheek spikes! Last time I was there, there was a real eye-gouging! *hic-uh*
Taffer#2 - Nahh, nah! It's makes me sick! When I was a kid...
Taffer#1 - Huh! Surprised you're even in this job! [high mocking voice] Ooh, the blood, it just turns my poor tummy!
Taffer#2 - Shut up, you taffer! You want blood? You shoulda been there years ago...tell ya, the bears then, they were somethin' to see! Those bears, they didn't need cheek spikes and razor collars and paw hooks and all that knifery you straps to 'em now.
Taffer#1 - No paw hooks?? What'd they do? ...just bump into each other?
Taffer#2 - Heh! Naaaahh...the bears back then, they had claws as long as your finger! And wicked teeth!
Taffer#1 - Bears?? You're taffing me! They look pretty mangy harmless...long as they're not wearing harness.
Taffer#2 - That's why I can't stand the pits now...you don't know what you missed. They just don't make bears like they used to.
Taffer#1 - Whoa! Killer bears! Woulda liked to see that!
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Lasa prostiile si apuca-te si tu de lucruri serioase.

Image

Mereu ma ia cu tremurici inca din primul nivel. Multumim, Eric Brosius.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by sebas »

Ceva mods sau raw?
dump CHA
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Raw nu prea mai merg pe sisteme moderne. Se recomanda urmatoarele fixuri pentru fiecare titlu din serie:

http://www.ttlg.com/forums/showthread.php?t=134733 << Thief: Gold
http://www.ttlg.com/forums/showthread.php?t=131106 << Thief II

http://www.ttlg.com/forums/showthread.php?t=138607 << Thief: Deadly Shadows

Pentru cei extrem de adevarati, se poate opta numai pentru fixurile de compatibilitate cu hardware si OS-uri noi, dar merita si updateurile grafice. Nu stirbesc cu nimic din atmosfera, chiar din contra. Ia uite aici, rupere de cer de noapte in Thief Gold, dupa fix.

Important Edit: fixurile sunt p fucking vitale pentru versiunile de Steam. S-ar putea sa fie deja incluse in versiunile de pe GoG.

Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by juve3332 »

Ai facut un lucru bun, Waaagh!! Sa ai acoperisurile goale si aleile tacute.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Thief 1/Gold & 2:The Metal Age - masterpiece-uri din Geneza, un badass care se pisa si acum pe multe titluri actuale la poveste, sunet, gameplay si atmosfera.
As zice ca si Deadly Shadows a fost reusit, dar s-a ridicat doar la jumate din potentialul primelor doua din serie.
Waaagh! wrote:
Important Edit: fixurile sunt p fucking vitale pentru versiunile de Steam. S-ar putea sa fie deja incluse in versiunile de pe GoG.
Le-ai instalat de pe Steam? Ca si eu mi le-am cumparat la reducere si sunt curios sa aflu cum ai procedat cu fix-urile si cu rezolutia 1980 x 1080. Nu le-am instalat de cand le-am luat, pentru ca le am si in format fizic.
Pătrunjelu' wrote:Wolfenstein The New Order, dupa Metro Last Light e a walk in the park pe uber difficulty :lol: Stealth e o gluma. Ma tenteaza sa iau DOOM dupa ce termin cu Wolf.
Wolfenstein l-am incheiat o data, iar Metro: 2033 si The Last Light de doua ori fiecare. Mi-a placut mai mult Metro decat Wolfenstein, sunt incomparabile la grafica, sunet si atmosfera.
Cat despre Doom, il inchei acum pe Ultra Violence si as vrea sa-l incep pe Ultra Nightmare. Dar am inteles ca pe acest nivel, daca mori, o iei ori de la inceputul jocului ori de la inceputul nivelului in care te afli, nu stiu sigur. Parca in Dark Souls mai era asa...
So, some kind of Ultra Fucked Up dificulty level.
Last edited by stef on 12 Sep 2016, 15:40, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Da, joc versiunile de steam. Instalezi jocul in mod obisnuit, rulezi installerul fixului si bifezi acolo optiunile care te intereseaza. Poti sa te limitezi numai la bugfixuri/compatibility problems sau sa aplici si pachetele noi de texturi, rezolutii & stuff.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Am inceput Dishonored. Din ce am observat pana acum, e un fel de Thief. Good stuff, de mult vroiam sa mai gasesc un joc in care sa ma pot furisa ca master thief-ul Garrett, cu exceptia ca, de data asta protagonistul e un master assassin.
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ne0lith »

stef wrote:Am inceput Dishonored. Din ce am observat pana acum, e un fel de Thief.
Waaagh will be triggered.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3055
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

stef wrote:Am inceput Dishonored. Din ce am observat pana acum, e un fel de Thief. Good stuff, de mult vroiam sa mai gasesc un joc in care sa ma pot furisa ca master thief-ul Garrett, cu exceptia ca, de data asta protagonistul e un master assassin.
Scotand factorul nostalgie, imo Dishonored este peste Thief
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

:lol: :lol: :lol:

Look at these trolls.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6094
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Am jucat și DH, și Thief. DH e un joc decent, nu chiar așa de rău cum pretind unii, dar nu se compară cu Thief. Aș vrea să fie doar nostalgie, dar nu e - am jucat pentru prima dată seria acum vreo 3, maxim 4 ani. Deși își arată vârsta dpdv tehnic în multe locuri, atmosfera și "feeling"-ul lui Thief sunt incomparabile pentru mine.

edit: sau mai știi, poate lumea compară DH cu rebootul (more like rebutul) scos recent. Acolo da, sunt de acord că DH e peste. :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

MC wrote:
Scotand factorul nostalgie, imo Dishonored este peste Thief
Daca te referi la ultimul Thief, asa o fi. Dar daca ai comparat cu primele doua Thief-uri, atunci e grav. Pai cum sa hulesti numele primelor doua capodopere ale stealth-ului, o lume unde gasesti cam tot ce ti-ai dori de la un joc care sa te marcheze pentru o viata intreaga?
Si Deadly Shadows a fost reusit, chiar daca s-a mai schimbat nitel, dar a fost cu mult peste ultimul.
Periodic, mai ascult o selectie de soundtrack-uri din primele 3, pentru ca Eric Brosius a fost un geniu al sunetului si muzicii din aceasta serie, reusind sa creeze o atmosfera unica in aceste titluri.
Daca ar fi sa mi se stearga memoria si sa pot rejuca un joc de la zero, cu siguranta primele ar fi seria Thief.
Image
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by caleb »

@Stef, omu' punea sămînță de ace și-acum scormonește prin punga cu popcorn citind postarea ta :)

On topic, DH ăsta n-are cum să fie foarte rău, dacă pînă și ăștia cu thiefu nou s-au inspirat dintr-însul. Ceea ce-mi reamintește că trebuie să-l butonez și pe ăsta, mi-a rămas restant.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3055
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

stef wrote:
MC wrote:
Scotand factorul nostalgie, imo Dishonored este peste Thief
Daca te referi la ultimul Thief, asa o fi. Dar daca ai comparat cu primele doua Thief-uri, atunci e grav. Pai cum sa hulesti numele primelor doua capodopere ale stealth-ului, o lume unde gasesti cam tot ce ti-ai dori de la un joc care sa te marcheze pentru o viata intreaga?
Si Deadly Shadows a fost reusit, chiar daca s-a mai schimbat nitel, dar a fost cu mult peste ultimul.
Periodic, mai ascult o selectie de soundtrack-uri din primele 3, pentru ca Eric Brosius a fost un geniu al sunetului si muzicii din aceasta serie, reusind sa creeze o atmosfera unica in aceste titluri.
Daca ar fi sa mi se stearga memoria si sa pot rejuca un joc de la zero, cu siguranta primele ar fi seria Thief.

Singurul Thief pe care l-am jucat si terminat e primul, The Dark Project. L-am jucat acum vreo 8 ani.
E bun si e atmosferic, dar in afara de nostalgie nu gasesc elemnte care sa ma faca sa spun ca e peste Dishonored.

Si in Dishonored gasesti tot ce vrei. Nu stiu daca la nivelul sa te marcheze pe viata ca pe mine nici Thief nu m-a marcat pe viata. lol
Lumea din DH mi se pare mai interesanta, iar mecanicile de joc mai complexe.
Deadly Shadows l-am jucat la momentul lansarii prin 2004 (fara sa fi jucat un alt Thief inainte). Hell, tin minte ca mi-am cumparat un FX5700 de 256 VRAM doar ca sa mi se miste cat de cat decent :). Mi se pare ca e sub primul si mult sub DH.

The gustibus I guess.

P.S Sa nu se inteleaga ca as nega statutul de cult clasic al Thief-ului sau calitatea sa de formator al genului stealth asa cum il avem azi. Doar ca PERSONAL mi-a placut DH mai mult.
Insa Thief imi provoaca cele mai puternice sentimente de nostalgie cand ma gandesc la el.
caleb wrote:@Stef, omu' punea sămînță de ace și-acum scormonește prin punga cu popcorn citind postarea ta :)

On topic, DH ăsta n-are cum să fie foarte rău, dacă pînă și ăștia cu thiefu nou s-au inspirat dintr-însul. Ceea ce-mi reamintește că trebuie să-l butonez și pe ăsta, mi-a rămas restant.
@caleb. Vobesti si nici nu ai jucat DH.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

DH incearca sa fie mai multe lucruri decat Thief si ca atare ii este complet inferior ca si joc stealth din oficiu. In Thief esti vesnic vulnerabil, singura ta sansa de reusita e sa te folosesti in mod inteligent de ce ti se pune la dispozitie. In DH daca ti-e lene sa eviti AI-ul lobotomizat ai la dispozitie abilitati total nebalansate precum Blink [chiar si neupgradat iti ofera un avantaj enorm], iar daca ti se pune pata si vrei sa-i omori pe toti o poti face in jde feluri spectaculoase si lipsite de provocare. Un joc stealth nu are voie sa te faca sa te simti precum o masinarie de ucis daca vrea sa pretinda ca este macar la acelasi nivel cu Thief. LE: si mi-am amintit si de faptul ca Thief-urile originale inca sunt cele mai bune jocuri dpdv al sunetului pozitional fara doar si poate. Avusese Marius Ghinea un articol foarte detaliat acum multi ani in Level pe tema asta, very good read.

phpBB [video]
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Ca sa te bucuri de munca depusa de producatori in partea de sunet, cred ca ai nevoie de o placa audio profi. Eu le-am jucat mereu pe stock crap m-am lovit de probleme cu localizarea pe verticala a sunetului, in sensul ca auzi un paznic de la un etaj diferit ca si cum ar fi la acelasi nivel cu tine.

Excelent clipul, probabil unul dintre cele mai bune de pe youtube.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DarthZombie »

Culmea face ca habar n-am de ce acel clip mi-a aparut la recommended timp de vreo 2 saptamani pana am cedat curiozitatii, nu m-am mai uitat la video-uri legate de Thief pe Youtube si canalul respectivului e micut.
Taar
Headcrab
Posts: 63
Joined: 30 Jan 2016, 12:41

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Taar »

Ca tot s-a adus vorba de Thief, desi nu cred ca este topicul potrivit, nu pot sa nu mentionez pentru cei ce inca nu stiu asta - primele 3 Thief-uri, pot fi cumparate la pachet pentru doar 15 RON din Altex. O carcasa, trei discuri, install and play. Nu au coduri, nu necesita activari online etc, compilatia este pe cat de old school posibil. Desi nu sunt cutiile trapezoidale pe care nu le-ar refuza nimeni, asta e, nu le putem avea pe toate!

Si pentru a nu ramane offtopic, IMO, cand vine vorba de DH, jocul este, in comparatie cu Thief, primitiv si incomparabil din aproape toate punctele de vedere, exceptand grafic, lucru care nici nu se poate pune in discutie. Desi daca ma gandesc mai bine, ar mai intrece Thief-ul cu ceva. Ocupa mai mult spatiu pe HDD!:))
The Crusade calls, Deus vult!
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3055
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

As intreba cu ce e mai primitiv DH decat Thief The Dark Project (obiectiv vorbind), dar lungim offtopicul si mi-e ca te faci si de ras cu cine stie ce argumente penibile.
Poate iti faci timp si imi explici pe PM. Chiar sunt curios.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests