Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

User avatar
Comy
Space Invader
Posts: 25
Joined: 11 Dec 2015, 22:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Comy »

Salutare tuturor,

Sper să găsiți 3 minute de răbdarea să citiți feedback-ul meu, presimt că va fi lung :)

Faptul că nu prea a apărut feedback pe forum legat de nr. 6 mă îngrijorează .... Eu unul o spun sincer, de când a apărut Nivelul2, trăiesc o stare de „anxietate” constantă pe care cu siguranță toți oamenii implicați cel puțin emoțional (atât cititori cât și staff-ul) în proiect o simt. Cred că a început cumva sa se accentueze de la nr. 4, respectiv gândul că se poate scufunda corabia în orice moment.

Da, este un proiect ambițios, frumos, dar eu cred că este cumva un proiect mult prea subiectiv pentru a vinde, pentru a fi comercial (și da, trebuie să fie și comercial, suntem în 2016). Trăim într-o economie de piață, cerere-ofertă, ori eu cred că revista target-ează un public atât de restrâns încât este foarte greu să aibă „spor”... Cum zicea Deliric :) - „Când toți îți cer shaorma, de ce servești delicatesele?”

Nu vreau să mă înțelegeți greșit, nu spun să puneți femei goale pe copertă sau să transformați proiectul într-un „tabloid” dar cred că, pentru binele revistei, ar trebui adaptată pentru un public mai larg de gameri.

Sunt de părere, și cred că îmi puteți da dreptate, că gamerii care citesc cu încântare zeci de pagini despre Witcher III nu sunt în număr foarte mare în România. Dar dacă ai ai strecoare pe ici pe colo ceva cu... habar nu am ... „5 strategii câștigătoare în CS:GO / LoL / Dota 2 / Hots”, să fii sigur că va avea „appeal” la un număr mult mai mare de cititori (din nou, nu mă înțelegeți greșit, eu nu sunt unul dintre ei, dar cu siguranță aș citi și eu) - trebuie astfel găsit blend-ul perfect între artă și comercial.

Mie îmi pare că revista s-a transformat într-o înșiruire de blog-uri personale mai mult decât articole în care să fie descrise jocurile în sine. Bloguri personale care vorbesc despre filozofia din spatele jocului, tot mai mult despre trăirile și „mugetările” interioare ale autorului, maimult, o înșiruire de figuri de stil la nivel de semantică, una după alta după alta după alta. Acest tip de, editoriale, funcționează când sunt scrise de personalități, de oameni cu „followeri” (să nu înțelegeți că vă desconsider cumva). Pare că citesc o serie de monologuri din copertă în copertă ... nu se crează o conexiune între cititor și produs... De-asta scrisesem și în trecut despre rubrica „întrebări și răspunsuri”, rubrica de imagini trimise de cititori din jocuri, poate un stream pe twitch sau ceva mai multe video-uri pe youtube. Singura conexiune cu noi e aici pe forum.

Altfel, îmi place foarte mult cum structurează Monstru articolele, are toate informațiile de care am nevoie care să îmi spună dacă îmi doresc/nu îmi doresc - îmi place / nu îmi place produsul. O să-mi spuneți că un articol despre o placă de bază nu poate fi comparat cu un articol despre un joc/eveniment de gaming. Da știu, o să-mi spuneți că trebuie să descrii feeling-ul /thrill-ul pe care îl ai de la un joc, lucru pe care nu îl poți descrie la o placă de bază și că nu există comparație între un review de hardware și un joc, dar ați înțeles cred ce vreau să spun.

Revista este într-atât de mult într-o zonă de „acquired taste” încât, mie cel puțin, nu îmi mai crează starea aia de anticipație care să îmi inducă „de-abia aștept să văd ce a scris Marius Ghinea despre lucrul X” (am citit cu greu articolul despre realitate/ficțiune, nu pentru că nu e bun, dar pentru că mă bântuia în continuu gândul că este genul de articol care nu vinde).

Cât privește renunțarea la periodicitatea exactă a revistei, aș zice că nu e o idee bună. Când faci o vânzare recurentă, cred că e mai bine să spui „scoatem un număr la fiecare 60 de zile” decât să ajungă la un „scoatem când e gata”, pentru că încet încet oamenii o să își piardă interesul în a cerceta dacă a apărut sau nu revista.

Pe de altă parte, pe vremea „LEVEL” - da, știu, toți comparăm cu LVL deși nu ar trebui - accesul la informații nu era la fel de facil, și e înzecit mai greu să trezești în cititor aceleași emoții când el deja știe tot despre un joc, fie că l-a jucat sau a văzut zeci de ore de stream din jocul ăla, vod-uri de gameplay, etc ...

O să fie greu...
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Marius Ghinea »

Ai dreptate. Nu voi mai scrie niciodata articole precum cel cu realitatea.

LE de fapt, imi voi cenzura toate articolele de acum inainte, astfel incit sa ma conformez principiului vandabilitatii. atita doar ca nu stiu care este acest principiu. cum se scrie ca sa vinzi? nu vrei sa ma ajuti sa inteleg? imi dau seama ca am pierdut multi ani in meseria asta de pomana - nu stiu sa-mi vind.
multumesc.

nu, nu sint ironic. sint, efectiv, la capatul puterilor. nu mai duc
Last edited by Marius Ghinea on 28 Oct 2016, 23:09, edited 1 time in total.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by .chester »

Eu unul nu ma simt vizat de acest feedback, consider ca articolele mele sunt destul de fun si informative si incerc mereu sa ma adresez direct cititorului (a se nota numeroasele indemnuri si intrebari retorice catre cititori, utilizarea pluralului, recomandari muzicale atasate jocului, sfaturile de a astepta un sale sau de a evita jocul in anumite cazuri, etc).

Daca nici Ghinea nu e genul de om cu followeri, nu stiu ce sa mai zic... :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by ola small dickie »

Comy - tu de fapt ai descris de ce level este o revista de calitate si cum ti-ai dori tu sa se transforme intr-un cacat. te-ai luat exact de aspectele care transforma level intr-o revista de calitate si ti-ai dori exact aspecte care ar transforma revista intr-un cacat.
Comy wrote: Cum zicea Deliric :) - „Când toți îți cer shaorma, de ce servești delicatesele?”

intr-adevar, un citat absolut memorabil si foarte util. level, fii o shaorma!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by marvas »

NU NE VINDEM REVISTA!
oh wait...
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Cimitri »

Comy wrote:Salutare tuturor,

...... mie cel puțin, nu îmi mai crează starea aia de anticipație care să îmi inducă „de-abia aștept să văd ce a scris Marius Ghinea despre lucrul X” (am citit cu greu articolul despre realitate/ficțiune, nu pentru că nu e bun, dar pentru că mă bântuia în continuu gândul că este genul de articol care nu vinde).
Pe tine te bantuie gandurile cand citesti ceva care te intereseaza si care se presupune ca-ti place? Ai o problema...

Cand mananci parizer esti bantuit de gandul ca nu-ti place deoarece nu se vinde in cantitate mai mare? Atunci, scuipa-l. Ergo, nu mai deschide revista. Las-o in tipla si da-o la altcineva. Poate acel cineva citeste o revista de jocuri fara sa se gandeasca la profitabilitatea ei. Sau tu cauti post pe marketing la N2 si nu stii cum sa faci?

Ola a zis-o mai pe scurt ca mine dar cred ca intelegi ideea.
Image
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Mafio »

Eu o să mă refer doar la aspectul legat de editoriale pentru că nu are rost și, sincer, m-am cam săturat să particip la dezbateri despre valoarea comercială a revistei și locul ei pe piață. Am explicat-o și eu, și Kimo, Aidan, Chester, MG și cine vreți voi: revista Nivelul 2 este un produs de lux, specializat, construit din pasiunea noastră pentru jocuri și așa va rămâne indiferent dacă o să ajungem la fundul sacului cu atitudinea asta sau nu.

În altă ordine de idei, din moment ce revista are o apariție neregulată și valoarea de informație a articolelor scade cu fiecare zi de întârziere, este normal să ne concentrăm mai mult pe trăirile personale și filosofia din spatele jocului. În felul ăsta, nu numai că adăugăm o fărâmă de personalitate materialelor, dar nu umplem paginile revistei cu informații tehnice pe care le poți afla în două secunde de la TotalBiscuit. Sigur, o să mai sfătuim cititorii să nu se grăbească cu achiziția, că jocul e prost optimizat sau că plotul suferă, dar mai tehnici de atât nu putem fi fără să ajungem redundanți. O să vorbim despre mecanici de gameplay, strategii, exploit-uri, dar noi nu scriem ghiduri de strategie. Plus, de multe ori scriem și livrăm articolele cu câteva săptămâni înainte de apariție interval în care, de multe ori, anumite probleme de natură tehnică pot fi rezolvate prin patch-uri. Cu alte cuvinte, formatul print în sine, cu toată valoarea nostalgică, de colecție pe care o are, nu ne permite să scriem genul de articole pe care le poți găsi pe internet. Ceea ce e un lucru bun, de altfel.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Zulu »

Mie imi place ca are articole variate (citesc cu placere de la preview pana la e-sports sau hardware). Si in special cele ce se concentreaza pe game dev si studiourile autohtone, astea sunt crema de pe tortul virtual.

Consider nr. 6 a fi cel mai complet de pana acum si nu am ce critici negative sa dau, mi se pare revista de gaming ideala in acest format. I mean ffs, are pana si poster!
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
ciolan
Headless Kamikaze
Posts: 375
Joined: 31 Mar 2014, 17:18

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by ciolan »

Deliric ăsta pare un om înțelept. Aș cumpăra shaorma de la el dacă și-ar deschide shop în BV. Pare genul de om care ar ți-ar pune pui (sau berbecuț, depinde de opțiunea fiecăruia) în plus dacă i-ai cere o shaormă fără cartofi prăjiți. Mie așa mi se pare corect și din punct de vedere uman, și din punct de vedere comercial. Am cumpărat o vreme shaorme de la Marius Ghinea și confirm că omul clar nu știe să vîndă. Nu i-am citit articolele, dar dacă scrie cum face shaorma și bagă șofran și smirnă în ea ca neamul prost, deși tu i-ai zis clar că vrei decît berbecuț, ceapă și puțin detoate, iar lipia să nu fie arsă pe partea care atinge puiul, e clar că te bîntuie gîndurile cînd îi mănînci articolele la trei dimineața.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by ola small dickie »

:lol: bine mai ciolane! am ras
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Comy
Space Invader
Posts: 25
Joined: 11 Dec 2015, 22:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Comy »

Îmi pare rău că post-area mea a provocat asemenea... reacții
Chiar mă gândeam înainte să scriu, dacă să o fac într-un mail sau să postez pe forum. Acum înțeleg că ar fi fost mai bine să o scriu într-un mail.
Am și scris, nu zic să transformați revista într-un tabloid, într-un căcat cum scria cineva mai sus, într-o shaorma. Și da, am fost subiectiv privind revista strict d.p.d.v. „antreprenorial” să zicem.
O să încerc să mă „cenzurez” pe viitor sau să scriu numai de bine.
Este o părere pur personală, așa am văzut eu lucrurile, poate sunt... nu știu, mai de la țară, mai needucat, mai cum vreți voi.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Marius Ghinea »

Comy, este absolut laudabila intentia ta, iar efortul depus de tine pentru a-ti scrie mesajul merita multumirile noastre.

Exista o singura problema, care a condus la minuscula disonanta cognitiva din textul tau: tu ai scris, fara sa-ti dai seama, un memo despre cum trebuie gindita revista noastra concurenta, care nu exista. Ne pare rau ca sintem singurii de pe piata, si astfel harnicia ta in ale marketingului de presa a fost, prin forta lucrurilor, tintita catre noi. Speram din toata inima ca aceasta revista, concurenta noastra, sa apara, cit mai repede, daca se poate. In aceasta privinta, raminem aceiasi desantati optimisti.

Pina atunci, insa, incearca sa ne citesti. Pur si simplu. Ai ce.
User avatar
Comy
Space Invader
Posts: 25
Joined: 11 Dec 2015, 22:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Comy »

Marius Ghinea wrote:Comy, este absolut laudabila intentia ta, iar efortul depus de tine pentru a-ti scrie mesajul merita multumirile noastre.

Exista o singura problema, care a condus la minuscula disonanta cognitiva din textul tau: tu ai scris, fara sa-ti dai seama, un memo despre cum trebuie gindita revista noastra concurenta, care nu exista. Ne pare rau ca sintem singurii de pe piata, si astfel harnicia ta in ale marketingului de presa a fost, prin forta lucrurilor, tintita catre noi. Speram din toata inima ca aceasta revista, concurenta noastra, sa apara, cit mai repede, daca se poate. In aceasta privinta, raminem aceiasi desantati optimisti.

Pina atunci, insa, incearca sa ne citesti. Pur si simplu. Ai ce.
Salut Marius și mulțumesc de răspuns.

În primul rând sper că s-a înțeles că nu am căutat nicidecum să jignesc sau să împrăștii cu energie negativă. Dacă am făcut-o, mi-o asum și îmi cer scuze față de voi toți de aici.

Aș vrea totuși să mă asigur că s-a înțeles corect, și anume: ce am descris eu nu e tocmai ce aș vrea eu să văd în revistă. Pentru mine este o revistă pe care am cumpărat-o și citit-o din copertă în copertă de la primul număr și o să continui să o fac până la ultimul. Grija mea nu era că revista nu mă atrage pe mine, nicidecum, pentru mine are tot ce îi trebuie. Ce spuneam eu este că e foaaaaaarte, foarte posibil ca acești oameni care avem același gusturi oarecum, acești cititori, sunt într-un număr ... să zicem ... insuficient, evitând să zic mic.

LE: Trecerea peste, sau mai bine zis... controlul disonanțelor cognitive e o competență pe care nu mulți o au (o spune și Festinger) și te felicit pentru asta.
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Esett »

Îmi pare rău Comy dar felul tău de a gândii mi se pare limitat. Nivelul 2 nu este și nu ar trebuii sa fie un succes de masa. Nici Level nu a fost. De fapt în momentul asta nu mai exista nici o revista de gaming la nivel mondial care sa fie un succes de masa(poate doar PC Gamer dar și ei sunt de ceva vreme pe lista de taiere). Nici nu mai știu despre altele.

Si nu e din cauza ca vezi Doamne, revistele vestice nu sunt suficient de comerciale. Este din cauza ca în momentul în care a apărut o revista informațiile deja sunt arhistiute de toata lumea. Daca mai combini asta cu corupția colosala care exista în jurnalismul vestic când vine vorba de francize uriașe( Destiny, Call of Duty, orice scoate Blizzard) nici review-urile nu mai contează. Sunt toate atât de generice încât nici măcar nu mai merita sa le citești. Si bineînțeles ca nota minima e 8.

In plus zici de un ghid despre cum sa joci Dota: Pai doar dacă e sa explici elementele de baza ar fi cam 20 de pagini. Fara sa punem la socoteala miile de tactici necesare ca sa începi sa înțelegi cum se joaca Dota. Dota și LoL sunt jocuri pentru care e nevoie de sute de ore ca sa începi sa le înțelegi, după câteva mii devii slab la ele, de pe la 5 mii în sus ajungi mediocru. Dupa ce ai depășit 10.000 de ore ești bun, dar nu neapărat mai bun ca ceilalți care sunt buni.

Calea aleasa de Nivelul 2 e cea corecta. Informații despre studiourile Indie din România, si articole despre filosofia din spatele jocurilor. Si anume, lucruri care nu le găsești în 5 minute pe internet în alta parte.

Sunt originali și în contextul actual de moarte clinica a presei scrise, nu vad o alta cale de a supraviețuii. Au nevoie de un public ținta, fidel, care sa se aboneze, nu de un public diluat și schimbător căruia oricum nu ii pasa dacă mâine Nivelul 2 nu mai este.
User avatar
Comy
Space Invader
Posts: 25
Joined: 11 Dec 2015, 22:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Comy »

Esett wrote:Îmi pare rău Comy dar felul tău de a gândii mi se pare limitat. Nivelul 2 nu este și nu ar trebuii sa fie un succes de masa. Nici Level nu a fost. De fapt în momentul asta nu mai exista nici o revista de gaming la nivel mondial care sa fie un succes de masa(poate doar PC Gamer dar și ei sunt de ceva vreme pe lista de taiere). Nici nu mai știu despre altele.

Si nu e din cauza ca vezi Doamne, revistele vestice nu sunt suficient de comerciale. Este din cauza ca în momentul în care a apărut o revista informațiile deja sunt arhistiute de toata lumea. Daca mai combini asta cu corupția colosala care exista în jurnalismul vestic când vine vorba de francize uriașe( Destiny, Call of Duty, orice scoate Blizzard) nici review-urile nu mai contează. Sunt toate atât de generice încât nici măcar nu mai merita sa le citești. Si bineînțeles ca nota minima e 8.

In plus zici de un ghid despre cum sa joci Dota: Pai doar dacă e sa explici elementele de baza ar fi cam 20 de pagini. Fara sa punem la socoteala miile de tactici necesare ca sa începi sa înțelegi cum se joaca Dota. Dota și LoL sunt jocuri pentru care e nevoie de sute de ore ca sa începi sa le înțelegi, după câteva mii devii slab la ele, de pe la 5 mii în sus ajungi mediocru. Dupa ce ai depășit 10.000 de ore ești bun, dar nu neapărat mai bun ca ceilalți care sunt buni.

Calea aleasa de Nivelul 2 e cea corecta. Informații despre studiourile Indie din România, si articole despre filosofia din spatele jocurilor. Si anume, lucruri care nu le găsești în 5 minute pe internet în alta parte.

Sunt originali și în contextul actual de moarte clinica a presei scrise, nu vad o alta cale de a supraviețuii. Au nevoie de un public ținta, fidel, care sa se aboneze, nu de un public diluat și schimbător căruia oricum nu ii pasa dacă mâine Nivelul 2 nu mai este.
Nu ai înțeles ... nu mai contează.... mi-am spus părerea, pe cât de limitată îmi e gândirea, mi-am luat suficientă „bătaie” pentru părerea respectivă, să mai trecem și peste.

Trecând peste asta, ceva feedback de la restul lumii despre nr. 6?
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Monstru »

Abia acum am vazut ca s-au mai strans reply-uri pe topic-ul asta, pentru ca l-a mentionat Aidan pe site. Prin urmare, cu intarziere, as dori sa adaug si eu doua lucruri...

1 - Ce spune Aidan este, din pacate, adevarat. Nu as spune chiar ca se poate scufunda oricand corabia, dar in momentul in care produci atat cat sa iti permita sa acoperi cheltuielile, plata unei facturi la 60 sau 90 de zile in loc de 30 cum este normal are tendinta de a iti da programul peste cap. Pentru ca furnizorii, ca sa vezi, vor si ei sa fie platiti. De multe ori uitasem ce am scris in articole pana aparea revista pentru ca materialele erau gata, dar tipografia trebuia platita, problemele cu pagini care se desprind, culoare reprodusa incorect, fraze lipsa, etc, impuneau adevarate investigatii care de multe ori nu pot fi duse cu usurinta la capat s.a.m.d. Prin urmare, desi nu arata "profi" si unora dintre voi va da fiori, aparitia haotica a reviste este oarecum normala in conditiile astea. Nu, nu dispare maine de pe piata. Doar se printeaza cand intra banii pentru asta :)

2 - Comy - pe mine m-ai laudat, deci normal ca te inteleg :D

Lasand gluma la o parte, eu am inteles exact ce vrei sa spui, este o sugestie facuta pentru ca iti este draga revista si iti pasa si ai vrea sa te bucuri de ea in continuare. Pe de alta parte, exista o mica problema cu toata discutia asta.

Tu te bucuri de revista oricum si te gandesti ca daca ar exista materiale pentru x sau y categorie de oameni ar fi baza de cumparatori mai mare. Eu le-am spus asta colegilor mei de la inceput si de la bun inceput le-am sugerat sa existe o sectiune eSports, LoL si alte nebunii.

Si... imi dau seama acum ca eram la fel de bine intentionat ca tine dar nu aveam dreptate. De ce? Vezi tu... tot ce s-a spus pe aici este adevarat. O revista exista strict pentru un anumit fel de oameni. Cei care o cumpara acum. Tratarea altor subiecte sau 'shaormizarea" ei, pe langa faptul ca nu este posibil, pentru ca am vaga senzatie ca stimatii colegi ar prefera sa isi faca sepuku in masa, cu Salam pe fundal, pe A1, in drum spre mare de 1 Mai, nu ar schimba nimic. Ar aliena partial actualii cititori, iar marea masa a fanilor LoL sau alte bazdaganii cu chestii colorate pe ecran care nu au nici o noima daca esti trecut de 30 de ani, oricum fac parte deja din alta generatie. Ei se uita pe YouTube, rad la Zmenta sau Bromania sau mai stiu eu ce alt YouTuber, isi iau informatiile hardware de la Linus sau mai stiu eu ce alta bazdganie de canal de YouTube. Sunt tineri, nu stiu ce inseamna sa astepti revista. Vor acces instant la informatie, vor sa fie amuzati, vor sa poata lasa feedback (de cele mai multe ori negativ si trivial) instantaneu.

Nu, nu vreau sa jignesc jucatorii de LoL sau tinerii. Vreau doar sa spun ca majoritatea oricum sunt deja obisnuiti cu alte medii si nici macar online nu mai citesc... se uita la filme. Nu cred ca trece o zi fara sa ma intrebe cineva "pe cand video review-uri".

Prin urmare, desi intentia ta este onorabila si ai binele revistei in cap, nu cred ca sugestia este fezabila. Cat despre reactiile legate de sugestia ta... acum mno... nu ai gresit si ai fost bine intentionat...dar gandeste-te ca te duci la o petrecere unde canta cei mai grei si legendari oameni care au inventat death metal-ul si spui... Chris... barosane... mie imi place la nebunie ce bagi tu acolo. Dar puteti baga si voi ceva de Gutza sau Minune intre Beneath a black sky si Feasting on the blood of the insane?
Sandman
Space Invader
Posts: 3
Joined: 11 Mar 2014, 19:43

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Sandman »

Monstru wrote:gandeste-te ca te duci la o petrecere unde canta cei mai grei si legendari oameni care au inventat death metal-ul si spui... Chris... barosane... mie imi place la nebunie ce bagi tu acolo. Dar puteti baga si voi ceva de Gutza sau Minune intre Beneath a black sky si Feasting on the blood of the insane?
Am tot citit, am tot zis ca nu ma bag... dar fraza asta este epitoma discutiei de aici: bine intentionat, pentru ca te preocupa soarta revistei, dar pe de alta parte... serios... nu vrei "Gutza intre Beneath a Black Sky si Feasting on the Blood of the Insane" :) Personal, prefer sa ma abonez si sa astept sa vina... cand o veni... cum zice americanu': "better late than never". Riscu' sa dispara la un moment dat exista oricum. Mai bine sa dispara pentru ca nu au compromis decat sa dispara dupa ce au coborat standardele. Din nou, parere proprie si personala.


Pace!


PS: Voi tot faceti mishto de shaorma... da' mie asa de pofta mi-e de o shaorma acum. Nu, nu are legatura cu revista, pur si simplu mi-ati facut pofta de o shaorma :D
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Monstru »

Pai...din pacate..pentru cativa oameni din Romania, pe care ii numeri pe degete, cam asta este viata. Banner-e sunt din ce in ce mai putine (si banner-ul este o metoda cinstita de a trai, din punctul meu de vedere...toata lumea il vede, nu e nimic ascuns), in schimb oferte de "cat ma costa shef un articol de bine la matale" primesc si refuz zilnic. SI cam asa gandesc si eu... decat articol "de bine" mai bine mor cu ei de gat si dau foc pravaliei cand inchid usa. Chit ca ma injura bloggerii care traiesc din "articole de bine"...

Bine... nu o sa o inchid nimic prea curand...sunt prea capos...dar sincer nu pot sa nu ma simt putin frustrat, jenat si furios cand discut cu colegi de-ai mei din vest si imi dau seama ce venit au ei si ce venit avem noi. Noi, o mana de oameni, traim din asta... Altii au 30 de angajati pentru ca traiesc in vest si au un site de 5 ori mai mic decat al meu acolo (ma refer la LAB501).... Dar e in vest...It's not fair.

Pe de alta parte, exista caposi care mai bine mor decat sa traga oblonul... iar eu sunt unul dintre ei. Si ceva imi spune ca si pe la Brasov avem oameni de genul asta :)

P.S. Shaorma is life! Dar nu metaforic :)
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by mahri726 »

Inainte de a aparea revista, nu exista decat siteul Nivelul 2, care beneficia de mult mai multa atentie decat acum. Articolele mele preferate erau ,,actiune" , deoarece acolo gaseam multe informatii despre stream-eri, bug-uri amuzante, game theory, Five nights at freddys, Star Citizen, game design etc. Cu alte cuvinte, Nivelul 2 " lua pulsul" gamingului actual in acele articole, saptamanal. Dar, din motive necunoscute, s-a renuntat la ele. Disparitia lor a fost pentru mine aproape ca disparitia revistei Level. Reprezentau ceva definitoriu pentru Nivelul 2. Am o propunere: dublati pretul revistei, in favoarea unei aparitii o data la doua luni, iar intre aparitii, tineti cititorii la curent cu ,,actiuni" . La un pret mai mare, revista poate beneficia de mai multe informatii exclusive, prin plata unor personalitati din lumea gamingului. De exemplu, un campion la Dota sau League of Legends ar putea fi platit de redactie sa faca un articol in exclusivitate despre strategiile sale. Unii backeri pentru Star Citizen platesc lunar pentru o revista facuta de dezvoltatori pentru a afla primii ce a insemnat constructia unor nave spatiale. Ai de unde afla in timp util cum va fi Idris, Bengal sau Javelin ? Nu. Platesti abonamentul. Daca Nivelul 2 ar putea sa faca in exclusivitate un interviu cu Sean Murray, publicitatea pentru revista ar fi uriasa. Toti ar scrie despre asta.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by .chester »

Apoi ne-am duce la gara Brasov si am cauta peronul 9 si trei sferturi si am lua trenul si am trai fericiti in lumea de basm a lui Harry Potter, cu Ron si Hermione si Hagrid si toti prietenii nostri, chiar si cu Profesorul Plesneala.
I'm livin' in a love shadow
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests