Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by mahri726 »

chestr0ny wrote:Apoi ne-am duce la gara Brasov si am cauta peronul 9 si trei sferturi si am lua trenul si am trai fericiti in lumea de basm a lui Harry Potter, cu Ron si Hermione si Hagrid si toti prietenii nostri, chiar si cu Profesorul Plesneala.
Exemplul cu Sean Murray a fost unul extrem, deoarece nu vorbeste. Ai dreptate, pentru N2 este cam imposibil acest lucru. Totusi, am vazut ca unele reviste germane de gaming pot obtine informatii exclusive, deci si la noi se poate.

Revista ar mai putea fi promovata prin generarea de continut care sa atraga, pe langa publicul tinta, si public care nu face parte din sfera gamingului. Vorbesc despre un proces de conversie a oamenilor in gameri.

Cum ar putea merge in Romania ?

In fiecare revista, pe langa coful Steam, va mai exista in cod unic. Codul unic este introdus intr-o aplicatie, iar aceasta ofera acces la diverse filmulete. In filmulete, anumite personalitati din Romania, care nu au nici o treaba cu gamingul, joaca jocuri video. Un exemplu amuzant ar fi Gigi Becali jucand Dead or Alive Xtreme 3 - owner mode. :D

In Romania, vad ca umorul are cel mai mare succes. Poate redactia gaseste o modalitate sa integreze umorul astfel incat sa atraga cititori noi, dar sa nu ii indeparteze pe cei vechi.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Cristan »

offtopic cleaned

Aveti destule threaduri unde sa faceti offtopic si "caterinca" ieftina. Lasati threadurile revistei pentru oamenii care au pareri si sugestii pentru revista, indiferent cat de bune sau proaste vi se par. Pe altii nu-i vad sa contribuie cu ceva, in schimb la lulz sunt primii.


chestr0ny, esti o voce a revistei acum. Raspunsurile de genul ala nu ajuta la nimic.

@mahri726: sunt de acord si eu ca site-ul a cam cazut de pe lista prioritatilor dupa lansarea revistei. Altfel, sunt destul de greu de realizat propunerile tale in conditiile actuale. Vezi raspunsurile lui Monstru si Aidan, plus postarea de pe site.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by .chester »

Cristan, nicio voce a revistei nu cred ca are ce raspuns serios si diplomat sa ofere la "Puneti pe cd filmulete cu Gigi Becali jucand volei topless". Sunt bucuros sa raspund cu toata seriozitatea si bunavointa la sugestii, critici si pareri realiste si pertinente, dar nu la caterinci de genul asta.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Cristan »

E adevarat, dar nici nu esti obligat sa raspunzi. Cu atat mai putin sa-l iei la bascalie.

Si daca tot veni vorba, sugestia nu e rea. Nu zic cu Gigi, ala era un exemplu, si nu cred ca se potriveste cu ce e Nivelu2 acum, dar ideea a mai fost pusa in practica si cu destul succes (cred ca si Conan O'Brien daca nu ma insel are o rubrica de genul asta). Pentru un alt site sau o emisiune pe youtube ar fi ok.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by mahri726 »

chestr0ny wrote:Cristan, nicio voce a revistei nu cred ca are ce raspuns serios si diplomat sa ofere la "Puneti pe cd filmulete cu Gigi Becali jucand volei topless". Sunt bucuros sa raspund cu toata seriozitatea si bunavointa la sugestii, critici si pareri realiste si pertinente, dar nu la caterinci de genul asta.

Acela a fost doar un exemplu, mesajul nu a fost cu scopul de a face caterinca. Pentru acea idee, personaliatea ar putea fi oricine, dar daca reuseste sa atraga si publicul care nu e interesat de gaming, cererea si vanzarile pentru revista vor creste, deci va fi mai bine pentru toata lumea. Ultimele doua mesaje au fost pline de sugestii. Am vrut doar sa va aflu parerile.

@Cristian Multumesc pentru link-uri si ca mi-ai luat apararea. Apreciez .
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by .chester »

"de ce sa dau 30 de lei pe revista cand pot sa citesc 100 de reviews gratis pe internet"

Cam aici se opreste "conversia" propusa de tine.

Cat despre articole despre LoL/DOTA, eu unul as percepe-o ca pe o scadere in calitate, o incercare de atingere a unui "lowest common denominator". Bizonul de rand nu stie altceva decat DOTA, asa ca hai sa facem revista despre DOTA ca sa o cumpere mai multi bizoni. Pe bune?

Mi se pare ca articolele despre MOBA-uri si alte jocuri competitive sunt suficient de dese in revista(eu am scris despre Paladins, Aidan despre Overwatch, ncv a scris un articol bestial de 12 pagini parca despre Heroes of the Storm in care descria inclusiv cum se compara cu DOTA si LoL) si sunt scrise de oameni competenti, care scriu misto. Plus coverage la diverse evenimente de profil. Chiar trebuie sa ne mai ocupam timpul si cu elaborarea de strategii? Besides, se aplica si invers faza de mai sus: nu sunt deja sute de canale de Youtube si site-uri cu zeci de mii de strategii pentru DOTA? Chiar trebuie sa ocupam pagini din revista cu asa ceva? Ar duce asta la mai multe vanzari? Asta sa fie motivul pentru care nu cumpara mai multa lume revista, ca nu scriem strategii pentru DOTA? :geek:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by DarthZombie »

Nu stiu daca apelativul de "bizoni" isi are rostul, pana la urma vorbim de niste potential clienti si atitudinea elitista nu ii va incuraja sa isi cheltuiasca banii in directia voastra ba chiar din contra. Desigur ca toata discutia asta e relevanta doar in masura in care N2 se descurca financiar in pozitia de nisa pe care si-a asumat-o in acest moment, iar asta doar Kimo si ceilalti din varful managementului stiu cu precizie.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by .chester »

DarthZombie wrote:Cred ca bugetul de shaorme e epuizat rau de tot daca chester e atat de disperat incat sa ma roage sa cumpar revista.
^ un potential client al revistei N2.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by DarthZombie »

chestr0ny wrote:
DarthZombie wrote:Cred ca bugetul de shaorme e epuizat rau de tot daca chester e atat de disperat incat sa ma roage sa cumpar revista.
^ un potential client al revistei N2.
Dezbati ideea sau persoana? Ca asa caut si eu quote-uri si adaug "^ redactor al revistei N2" si nu ajungem nicaeri.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by .chester »

Voiam doar sa subliniez ca sunt apostrofat pentru folosirea unui apelativ zoologic de catre individul care mi se adreseaza in felul citat mai sus. Destul de yronyk.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Cristan »

chestr0ny wrote:"de ce sa dau 30 de lei pe revista cand pot sa citesc 100 de reviews gratis pe internet"

Cam aici se opreste "conversia" propusa de tine.

Cat despre articole despre LoL/DOTA, eu unul as percepe-o ca pe o scadere in calitate, o incercare de atingere a unui "lowest common denominator". Bizonul de rand nu stie altceva decat DOTA, asa ca hai sa facem revista despre DOTA ca sa o cumpere mai multi bizoni. Pe bune? [...]
Este irelevant cat de absurda (ti se pare) parerea unuia care posteaza. Nu esti obligat in niciun fel sa raspunzi, iar daca tot ce ai de scris e o bascalie, mai bine n-o faci, atata zic. Vezi cum au raspuns Monstru si Aidan mai sus. De ce sa cobori nivelul discutiei si implicit si pe tine cu un umor facil si ieftin?

Cat despre continutul propus cu Dota etc., e de apreciat interesul omului pentru a face o sugestie, chiar daca propunerea in sine ti se pare o prostie. Plus ca - si aici vorbesc in general, nu de tine - am vazut ca lumea pe aici (si in alte threaduri) se blocheaza de multe ori pe exemplu, atunci cand cineva incearca sa ilustreze o idee - acel exemplu devine singura chestie atacata. Poate ca exemplul ales e prost, dar de ce sa nu incercam sa vedem in spatele lui in loc sa contraatacam automat? Poate ca Dota nu e ok, dar poti extrage de aici ideea mai generala de "continut mai comercial care ar putea genera vanzari mai mari". N-ar fi mai bine pentru toata lumea daca am intra in orice discutie cu un grad mai mare de toleranta la ideile celorlalti?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by DarthZombie »

chestr0ny wrote:Voiam doar sa subliniez ca sunt apostrofat pentru folosirea unui apelativ zoologic de catre individul care mi se adreseaza in felul citat mai sus. Destul de yronyk.
Eu nu sunt redactor si nu am responsabilitatile pe care le ai tu in relatie cu revista si cititorii sai [asta presupunand ca am o responsabilitate speciala fata de redactori, ceea ce e fals]. Faptul ca cineva te apostrofeaza si-ti raneste sufletul nu ar trebui sa te faca sa ignori ideile puse pe masa. Pe topicul asta am adresat chestiunea desconsiderarii unui anumit segment demografic si tu te-ai limitat la a da copy-paste din bookmark. Ce sa zic, daca nici pe acest topic nu se poate discuta despre revista cu contributorii ei, atunci nu stiu ce sa mai zic. Ai tot dreptul sa nu fii de acord cu opiniile si sugestiile oamenilor de aici, dar exprimarea acestui dezacord se face intr-un fel mai ales cand tu esti implicat direct in activitatea revistei.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by .chester »

Va multumesc amandurora pentru feedback, voi tine cont pe viitor.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Marius Ghinea »

Inocente entuziaste precum multe din sugestiile voastre, valoroase numai prin atentia pe care ne-o acordati - si pentru care va multumim din inima - nu vor ajuta cu absolut nimic revista.

Revista noastra se adreseaza unei nise. Nu sintem capabili de a iesi din acea nisa, pentru ca nu avem nici experienta, nici competenta si nici feelingul necesare pentru a ne reinventa si a ne deschide catre o larga audienta.

Problema este ca ne-am f*tut deja si o parte semnificativa din acea nisa. Ne-am tras-o extrem de rau cu startul mai mult decit impiedicat la capitolul distributie, iar acum ne luptam cu absenta capitalului, care ne obliga sa stam la p*ula oricarui distribuitor care ne datoreaza bani - oameni cumsecade, distribuitorii, sarea pamintului, mana cerului, mind me. Iar aparitiile aleatorii sint frustrante, contribuind la pierderi din nisa deja subtiata.

Repet, ce sugerati voi este util pentru o revista de gaming care va aparea ulterior, probabil sub mina oricarui altcuiva decit a noastra. Incercati sa intelegeti asta, pentru ca, cel putin pe mine, deja incepe sa ma irite incapacitatea voastra de a pricepe omeneste incapacitatea noastra de a practica altcumva meseria noastra, adica in alt fel decit cel pe care l-am demonstrat deja pina acum. Sintem niste muste captive intr-o boaba de chihlimbar care devine tot mai costisitoare, pentru noi, de la o luna la alta. Iar acesta este si unul din motivele pentru care nu putem face mai mult si mai bine - de unde bani?

Traieste cineva cu impresia ca daca ne-am pune mintile si energiile la munca, nu am sti ce sa facem, nu am putea mai bine, mult mai bine decit in sugestiile voastre dragutze si iritante? Dar pentru asta ar trebui ca fiecare dintre noi sa fie angajat total in proiectul acesta, nu sa fie necesar sa ne gindim, cel putin, la mincarea de diseara sau de maine dimineata. Sau, ca mine, la cum sa-si finanteze anul trebuitor in care sa faca partea de server online a unui joc care este gata in componenta de joc local.

Really, va rog, nu ma mai calcati pe toate sistemele, nici cu propuneri complet nefitrate de ratiune, nici cu absolut mizerabile impunsaturi si glumitze, la care, cu toata dragostea ce v-o port, voi, constantenii, dovediti o anduranta demna de o cauza mai buna decit unii dintre "oponentii" vostri.

So, in p*la mea, la ce bun?

De ce sa ma mai straduiesc, cind, dupa un numar in care am scris ce am scris, ceea ce citesc aici este o suita de texte impecabil demotivationale? Nu va cerseste nimeni aprecierea, dar stiti cum este dupa ce 20 de ani uzi un cimp, si dai in fiecare dimineata tot peste aceiasi bolovani sterpi?

Camus si-a incheiat eseul sau "Mitul lui Sisif" cu propozitia: "Trebuie sa ni-l inchipuim pe Sisif fericit". Am crezut aproape o viata de om in aceste cuvinte simtite. Inca mai cred, dar, uneori, zau daca nu imi cam vine sa-i scuip prietenului francez, printre dinti, un scrisnit "da' putina m*ie nu vrei, bai nene Camus?".

(this was a short drama queen act for the few - stiu ca sint destui oameni care ramin cu ceva de pe urma noastra, doar ca nu prea se manifesta aici)
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Monstru »

DarthZombie wrote:Nu stiu daca apelativul de "bizoni" isi are rostul, pana la urma vorbim de niste potential clienti si atitudinea elitista nu ii va incuraja sa isi cheltuiasca banii in directia voastra ba chiar din contra. Desigur ca toata discutia asta e relevanta doar in masura in care N2 se descurca financiar in pozitia de nisa pe care si-a asumat-o in acest moment, iar asta doar Kimo si ceilalti din varful managementului stiu cu precizie.

Te referi la majoritatea publicului de LoL si DOTA din Romania? Hmm... ca sa citez un coleg care facea o demonstratie de case modding live la un eveniment petrecut Sambata - "Monstrule, dar de ce tot vin copiii astia pe la mine si ma intreaba cand mai dam premii, ca eu am venit ca sa construiesc un sistem?"...


Atentia si sugestiile sunt intotdeuna binevenite, dar aveam impresia ca voi, cititorii LEVEL va doriti sa cititi in continuare ce iese condeiul lui Ghinea, al lui KiMO, Aidan s.a.m.d. Nu sa vedeti intr-o revista scrisa de acesti oameni ceea ce gasiti oricum pe internet. Hai mai fratilor... serios....filme cu x personalitate pe CD... ca sa cumpere cineva revista? Ajung pe YouTube inainte sa ajunga revista la voi.

Nu... eu sunt un cititor LEVEL si cat timp se poate as prefera sa ii citesc pe oamenii astia. Asa cum sunt ei. Si nu, nu pentru ca ar fi prea putini cititori apar probleme financiare. Daca puteti sa schimbati modul in care functioneaza statul Roman, mediul de afaceri in care facturile se platesc la 90 de zile desi legal scrie alb pe negru ca 30, distribuitorii care ...etc... s.a.m.d, chiar va rog.... De acolo apar problemele.

Nu cred ca Aidan s-au Marius s-au exprimat aici pentru ca aveau nevoie de sugestii legate de "afaceri". S-au exprimat ca sa intelegeti mai bine de ce nu apare revista fix odata la 30 de zile. Si ca sa intelegeti faptul ca este greu... si nu este un bussines, este o nebunie nascuta din pasiune. Si nimeni nu este nepasator...sau nesimtit. Si toti redactorii vor sa vada revista tiparita cat mai repede.


Prin urmare, daca imi permiteti, eu va rog sa continuati sa inrositi cablul si sa tocititi tastaturile cu pareri si sugestii despre ce ati vazut in revista. Nu despre IMM-uri, talk-show-uri cu Jiji sau asistente secsi.



Uite....poftim problema... eu vreau sa va povestesc in numarul urmator cum se naste o placa video... de la stadiul de placa de textolit si pana pe raftul magazinului. Si nu stiu neam cum vor intra in revista toate pozele alea :)
User avatar
Aidan_DKH
Headcrab
Posts: 63
Joined: 29 Aug 2015, 17:55
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Aidan_DKH »

Facem noi loc pentru poze :) Aplicăm o soluţie TARDIS şi băgăm 150 de pagini de conţinut în 100 pagini de revistă. Nimic nu este imposibil când ai redacţia într-un hipercub virtual. Ne-am mutat din icosaplex fiindcă aveam prea multe calorifere pentru prea mulţi pereţi. Dimensional reality sucks!
i = * ( long * ) &y; // evil floating point bit level hacking
i = 0x5f3759df - ( i >> 1 ); // what the fuck?
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Monstru »

The other account again, huh? :)
User avatar
AidanOM
Space Invader
Posts: 25
Joined: 21 May 2014, 00:21
Location: Brasov
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by AidanOM »

Duc o existența planara. Uneori scrie aici si eul meu din celălalt tărâm existențial :))
Richard: "I wish we could have met again under different circumstances."
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Mafio »

Monstru wrote:S-au exprimat ca sa intelegeti mai bine de ce nu apare revista fix odata la 30 de zile. Si ca sa intelegeti faptul ca este greu... si nu este un bussines, este o nebunie nascuta din pasiune.
Fucking this. Ar trebui sa tiparim fraza asta pe coperta fiecarui numar, pentru ca surprinde cel mai bine spiritul proiectului pe care l-a inceput Kimo si la care eu am privilegiul sa contribui.

Nu vreau sa repet ce-au zis Monstru, Aidan si MG mai sus, dar trebuie sa intelegeti ca nimeni nu face bani din asta. Daca s-ar face, am fi chiar idioti sa intarziem cu aparitiile, ne-am impusca singuri in picior. De fapt, daca am castiga bani din Nivelul2, revista ar aparea mereu la timp. Vedeti unde vreau sa ajung cu asta? Suntem la mila pietei de media din Romania si a mecanismelor care o pun (sau o impiedica, depinde cum vreti sa vedeti situatia) in functiune. Stim, sunteti pasionati, ne apreciati munca, dar mai mult de a va ruga sa aveti rabdare nu avem ce sa facem. Pana atunci, incercam sa profitam cat putem de aceste intarzieri finisand si editand articolele pe care le-am inceput cu luni in urma.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Zulu »

Putin mai ontopic, la numarul asta am observat ceva poze (si parca si putin text) pixelate/blurry/low res - cum vreti sa le spuneti. Presupun ca eroarea e de la noua tipografie. Caz singular sau asa au iesit toate exemplarele?
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests