Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

User avatar
KiMO
Headcrab
Posts: 76
Joined: 20 May 2014, 02:20
Location: Brasov, Romania
Contact:

Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by KiMO »

NIVELUL2 e aici! :)

Image

Tipografie nouă (again) și rubrici noi - VR(om vedea cât de des va fi actualizată) și SOUNDTRAX(în care Chester ne recomandă cele mai bune casete).

De data aceasta garantăm că paginile sunt legate cum trebuie, indiferent de lot.
Încercăm pe cât posibil să ne ținem de apariții lunare. Nu e ușor să fii indie... Nu ne lăsăm, cumpărați!

Cuprins complet, highlights, bombonele - http://nivelul2.ro/produs/revista-nivelul2-nr-6-2016/
De unde cumpărăm revista - http://nivelul2.ro/de-unde-cumparam-revista/

Revista va ajunge în toate locațiile de mai sus în câteva zile. Deocamdată o găsiți doar la noi pe site(de unde ar trebui să o luați) și în magazinele Inmedio și Relay.

Livrările cu Poșta Română se fac acum în sistem "imprimat recomandat".

Păreri? Impresii?
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by McWilliams »

O sa imi permit o parere inainte de a primi revista de la Posta Romana: faptul ca revista intarzie (din varii motive, toate intemeiate - imi imaginez) face ca informatiile oferite sa nu mai fie "latest news". Asta era problema cu Level inainte sa..., cand chiar venea luna de luna; acum cu atat mai mult cand numarul 6 apare la sfarsitul lui septembrie. Departe de mine ca as fi vreun caz reprezentativ, dar eu cumpar revista din doua motive mari si late: nostalgie si pasiune. Din nostalgie pentru anii din vechi si din pasiune pentru munca unor oameni care nu emit pareri la foc automat ca sa fie "pe prima pagina". De asta am sa citesc articolele si daca au 6+ luni intarziere fata de ce ar fi trebuit sa fie momentul lansarii; nu am asteptari nerealiste ca o revista tiparita sa imi ofere informatii "fresh", cand notiunea de acces la internet face asta de un deceniu (daca nu mai bine) in Romania.

Insa asta nu inseamna ca nu veti avea cititori, existenti sau potentiali, care sa va ocoleasca pentru ca sunteti "yestermonth's news". Si as vrea sa cred ca o sa va adresati acestei probleme, sub o forma sau alta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by .chester »

KiMO wrote:SOUNDTRAX(în care Chester ne recomandă cele mai bune casete)
:lol: Fac si eu ce pot.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Bogdan »

La sectiunea "De unde cuparam revista", e link spre http://revista.nivelul2.ro, pagina pe care apar doar primele 3 numere. Ar trebui sa fie http://nivelul2.ro/categorie-produs/revista/
User avatar
D12fan
Zergling
Posts: 202
Joined: 7 Mar 2014, 21:26
Location: Cluj-Napoca

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by D12fan »

chestr0ny wrote:
KiMO wrote:SOUNDTRAX(în care Chester ne recomandă cele mai bune casete)
:lol: Fac si eu ce pot.
Soundtrax from movies, games, or both?
McWilliams wrote: eu cumpar revista din doua motive mari si late: nostalgie si pasiune. Din nostalgie pentru anii din vechi si din pasiune pentru munca unor oameni care nu emit pareri la foc automat ca sa fie "pe prima pagina". De asta am sa citesc articolele si daca au 6+ luni intarziere fata de ce ar fi trebuit sa fie momentul lansarii; nu am asteptari nerealiste ca o revista tiparita sa imi ofere informatii "fresh", cand notiunea de acces la internet face asta de un deceniu (daca nu mai bine) in Romania.

Insa asta nu inseamna ca nu veti avea cititori, existenti sau potentiali, care sa va ocoleasca pentru ca sunteti "yestermonth's news". Si as vrea sa cred ca o sa va adresati acestei probleme, sub o forma sau alta.
Idem.

KiMO wrote:Deocamdată o găsiți doar la noi pe site(de unde ar trebui să o luați)
Nu stiu cat de ok e aceasta formulare (aggressive marketing, anyone?). La bugetul meu lunar mai bine astept sa apara la magazine si-l cumpar acolo.
Last edited by D12fan on 26 Sep 2016, 18:56, edited 1 time in total.
Image

Image
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by .chester »

Soundtrax din jocuri.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Bogdan »

D12fan wrote:
KiMO wrote:Deocamdată o găsiți doar la noi pe site(de unde ar trebui să o luați)
Nu stiu cat de ok e aceasta formulare (aggressive marketing, anyone?). La bugetul meu lunar mai bine astept sa apara la magazine si-l cumpar acolo.
Dupa ce am aflat ca Inmedio percepe comision peste 40%, m-am decis ca e mai bine sa o iau direct de pe site. Cumpar revista in primul rand pentru a-i sustine existenta. Transportul prin curier e acum doar 7 lei.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Zulu »

Am gasit revista la buticul de langa metrou aviatorilor. "poponete-n furtuna" fml
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
Comy
Space Invader
Posts: 25
Joined: 11 Dec 2015, 22:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Comy »

D12fan wrote:
KiMO wrote:Deocamdată o găsiți doar la noi pe site(de unde ar trebui să o luați)
Nu stiu cat de ok e aceasta formulare (aggressive marketing, anyone?). La bugetul meu lunar mai bine astept sa apara la magazine si-l cumpar acolo.
Nu e marketing, nu e agresic, nu e nimic. E simplu, dacă tu cumperi prin orice alt distribuitor (inmedio, nexus club, relay, etc), respectivul își oprește un comision (care de obicei e aproape de jumătate din prețul revistei), ăsta e unul din principalele motive pentru care revista a „murit” prima dată.

P.S. - așteptam de mult revenirea posterelor. Poate vă gândiți și la niște stickere (de laptop, etc) sau chiar insigne, orice fel de swag.
St4rL1gH7
Space Invader
Posts: 18
Joined: 17 May 2016, 18:27

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by St4rL1gH7 »

Mi-a ajuns revista, însemnănd ultimul numar din abonamentul de 6 ediții pe care l-am avut. L-am găsit îndesat în cutia poștală, 90% avea loc, un colț era p-afară. Din cele 6, 3 au fost indoite (în stadii diferite, de la ușor, la mediu, condiția lor nefiind atât de rea încât să vreau să fie înlocuite). Foarte drăguț posterul, deși pe dunga din exterior unde a fost îndoită este foarte tocit și acea îndoitură e albă și zgâriată. Cu părere de rău vă anunț că de acum înainte o să-l iau de la Inmedio, chiar dacă sunt conștient că nu contribui prea mult echipei din spatele acestui proiect minunat. De conținut nu am ce să zic, e din ce în ce mai bun. La fel ca predecesorii mei, am cumpărat revista din melancolie și din dorința de a o susține și o să continui s-o fac.
alexnsn
Space Invader
Posts: 37
Joined: 12 Dec 2015, 14:25

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by alexnsn »

Multumesc frumos pentru aparitia numarului 6, sincer, nu ma asteptam sa-l mai vad. Sper sa fie o revenire in forta a revistei.

Legat de distributie, eu sunt din Bucuresti, prin urmare nu ar avea niciun sens sa o comand prin posta, sa o astept, eventual sa vina cu defect, indoita, maltratata, etc.
Dintre distributori, care isi opreste cel mai mic comision ? supererou vs. nexus vs. emag vs. inmedio vs. tarabe ??? Nu ma deranjeaza sa ma deplasez pana la un anumit punct, pentru a o "ridica", avand in vedere ca toate locatiile de mai sus sunt foarte accesibile in Bucuresti?

Keep up the good work, guys!
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Zulu »

Stiu ca se lua si direct de la sediul lor din Bucuresti.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by SenFire »

alexnsn wrote:Multumesc frumos pentru aparitia numarului 6, sincer, nu ma asteptam sa-l mai vad. Sper sa fie o revenire in forta a revistei.

Legat de distributie, eu sunt din Bucuresti, prin urmare nu ar avea niciun sens sa o comand prin posta, sa o astept, eventual sa vina cu defect, indoita, maltratata, etc.
Dintre distributori, care isi opreste cel mai mic comision ? supererou vs. nexus vs. emag vs. inmedio vs. tarabe ??? Nu ma deranjeaza sa ma deplasez pana la un anumit punct, pentru a o "ridica", avand in vedere ca toate locatiile de mai sus sunt foarte accesibile in Bucuresti?

Keep up the good work, guys!
Same here.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by .chester »

alexnsn wrote: Dintre distributori, care isi opreste cel mai mic comision ? supererou vs. nexus vs. emag vs. inmedio vs. tarabe ??? Nu ma deranjeaza sa ma deplasez pana la un anumit punct, pentru a o "ridica", avand in vedere ca toate locatiile de mai sus sunt foarte accesibile in Bucuresti?
Emag, dupa spusele lui Kimo.
I'm livin' in a love shadow
Esett
Space Invader
Posts: 45
Joined: 28 May 2014, 11:29

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Esett »

Extraordinar numar. Ca de obicei Marius Ghinea m-a lasat masca cu articolele lui.
User avatar
D12fan
Zergling
Posts: 202
Joined: 7 Mar 2014, 21:26
Location: Cluj-Napoca

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by D12fan »

N-am citit toata revista, dar in afara de mici greseli gramaticale (gen prea multe virgule, sau inclusive in loc de inclusiv - check that auto-correct, chester), imi place foarte mult ce-am vazut pana acum. Keep it coming!
Image

Image
User avatar
Comy
Space Invader
Posts: 25
Joined: 11 Dec 2015, 22:26
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Comy »

Spoiler:
Image
Oficial pisicul Grigore a primit și numărul 6. După ce termină el de citit, îl citesc și eu și revin cu feedback.

Keep'em going.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by .chester »

Iiiiiiihihihihihii mai pune poze cu motanul!
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by Marius Ghinea »

Comy wrote:
Spoiler:
Image
Oficial pisicul Grigore a primit și numărul 6. După ce termină el de citit, îl citesc și eu și revin cu feedback.

Keep'em going.
Prima mea pisica a fost un motan pe numele lui Grigore.
Rezonez.
:-)
User avatar
mahri726
Headcrab
Posts: 92
Joined: 18 Apr 2014, 17:12
Contact:

Re: Revista NIVELUL2 Nr. 6 - 2016

Post by mahri726 »

Foarte interesant articolul "Realitate, joc si arta". Mi-a placut . As avea cateva precizari in legatura cu acesta.

Eu as spune ca jocurile video inca nu reprezinta o alta realitate. In articol, apare afirmatia " Realitatea este ceea ce nu poti schimba" . Cineva pe YouTube spunea urmatorul lucru: un joc este cu atat mai bun, cu cat alegerile pe care le poate face jucatorul sunt mai numeroase. In clip, dadea exemplu Tetrisul. Ai anumite lucruri, pe care in mod normal nu le poti schimba, cum ar fi alegerea piesei si alte lucruri pe care le poti schimba, cum ar fi rotatia ei. Potrivit definitiei de mai sus, Tetrisul ar reprezenta o realitate, deoarece forma pieselor este aleatorie. Totusi, in opinia mea, pentru ca un joc sa fie considerat o realitate, elementul "aleator" nu trebuie doar sa fie prezent, ci trebuie sa defineasca jocul aproape in totalitate. In ziua de azi, cand joci un joc video, esti tot un fel de sclav, al dezvoltatorilor, iar deciziile pe care le ei sunt aceleasi pe care le iau milioane. Este ca si cum ai vedea un film. Urmaresti viziunea producatorilor, doar ca ti se ofera iluzia ca ai control asupra situatiilor. Desigur, exista si jocuri de tip Sandbox, cum ar fi Minecraft sau Landmark, in care ai o mai mare libertate de alegere, dar aceasta libertate este limitata de regulile jocului. Este Minecraft o alta realitate ? Nu, este mai degraba o extensie a realitatii curente. Pe servere, toti jucatorii apasa pe taste sau butoane, nu exista efectiv in joc.

Sa luam un alt mediu- cartile. Cartile functioneaza pe urmatorul principiu : iti ofera un schelet de sugestii, iar pe scheletul acesta, fiecare cititor isi formeaza imagini vizuale, luate din subconstientul sau. De exemplu, poate unii si-l imagineaza pe Ilie Moromete ca pe un taran, care vrea sa taie copacul din curtea lui. Alti cititori pot pune alte imagini mentale pe scheletul sugestiilor, din experientele traite de ei pana atunci. Va propun un mic experiment. Luati o carte, ce vreti voi, pe care ati citit-o recent, si ganditi-va ca actiunea se petrece in universul Warcraft, iar toate personajele sunt personaje din Warcraft. De exemplu, casa Morometilor ar putea sa fie o vizuina de goblini. Pot reprezenta cartile o alta realitate ? Nu, deoarece poti schimba mult prea multe.

Exista jocuri vidoo care functioneaza asemanator cu cartile ? Probabil cele fara video, cum ar fi "A blind legend".

Atuci...intrebarea ramane, cand vor putea deveni jocurile o alta realitate ? Hmm...

http://arstechnica.com/gadgets/2016/08/ ... e-neurons/

phpBB [video]


Probabil cand masinile vor reusi sa contruiasca singure masini mai puternice (Singularitate) , atat ele, cat si oamenii, vor putea sa-si genereze alte realitati. Daca ai avea un aparat cum ar fi Animus din Assassins Creed, probabil vei putea trimite sugestii unui AI, iar acesta va construi lumea, asa cum tu adaugi imagini vizuale la scheletul sugestiilor unei carti. In momentul respectiv se va putea vorbi de de jocuri ca reprezentand o alta realitate. Cum ar fi sa fiti ucenicii lui Geralt, iar el sa aiba propria viata, sa vorbiti cu el ca si cum ati vorbi cu o persoana reala ? In cazul acesta, chiar si o realitate asemanatoare cu ce este descris in cartile Harry Potter va fi posibila.
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests