Donald Trump

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Donald Trump

Post by juve3332 »

Ce legatura are UE cu NATO? Nici postarea ta nu miroase-a bine.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Donald Trump

Post by Waaagh! »

juve3332 wrote: 4 Nov 2020, 12:26 Ce legatura are UE cu NATO?
Image

Singurul garant al securitatii UE este NATO.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Donald Trump

Post by juve3332 »

Tati, sunt doua organizatii diferite, iar apartenenta la una nu o garanteaza sau implica neaparat pe cealalta. Noi am intrat in UE la ceva timp dupa ce eram in NATO, iar UK nu paraseste NATO chiar daca iese din blocul comunitar. Daca maine UE se dezintegreaza pe motiv ca prea multi membri parasesc uniunea (ceea ce Trump a zis ca-si doreste cu subiect si predicat), nu inseamna ca si NATO se duce de rapa. De fapt, cele doua sunt organizatii cu scopuri si jurisdictii foarte diferite. Pe langa apartenenta noastra la NATO, care n-ar fi in principiu afectata in cazul in care bufonul portocaliu castiga al doilea mandat, apartenenta la UE este una care ti se pare atat de insignifianta incat sa nu ne pese de ea?!
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Donald Trump

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

US Election 2020: Results and exit poll in maps and charts (BBC)

Conform hartii aleia Trump e inaintea lui Biden in toate statele cu roz. :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Donald Trump

Post by Waaagh! »

juve3332 wrote: 4 Nov 2020, 13:20 Tati, sunt doua organizatii diferite, iar apartenenta la una nu o garanteaza sau implica neaparat pe cealalta. Noi am intrat in UE la ceva timp dupa ce eram in NATO, iar UK nu paraseste NATO chiar daca iese din blocul comunitar. Daca maine UE se dezintegreaza pe motiv ca prea multi membri parasesc uniunea (ceea ce Trump a zis ca-si doreste cu subiect si predicat), nu inseamna ca si NATO se duce de rapa. De fapt, cele doua sunt organizatii cu scopuri si jurisdictii foarte diferite. Pe langa apartenenta noastra la NATO, care n-ar fi in principiu afectata in cazul in care bufonul portocaliu castiga al doilea mandat, apartenenta la UE este una care ti se pare atat de insignifianta incat sa nu ne pese de ea?!
Pisi, unicul lucru care conteaza in lumea reala e ca daca maine SUA s-ar retrage din NATO 👉 no more NATO 👉 no more EU. In rest n-are sens sa ne miram ca Trump spune tampenii, sau sa ne temem ca tampeniile spuse de Trump ar avea vreun efect.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Donald Trump

Post by juve3332 »

Eu spun una, tu raspunzi cu totul si cu totul alta. Pentru cazul de fata Romania, apartenenta la UE este foarte importanta din alte motive decat cea la NATO. Pe de o parte vorbim de economie si legislatie, pe de alta de protectie militara. Ce tot le amesteci ca intr-o varza a la Cluj?! N-am sustinut mai sus ca Trump isi propune sa dizolve NATO (desi ar exista argumente si in favoarea acestei teze, dar nu e momentul acum sa discutam asta), ci ca are ca obiectiv politic extern declarat cat mai multe Brexit-uri. Daca UE se dizolva, ramanem in NATO, sigur. Si Turcia e in NATO, tin sa-ti reamintesc. SUA au avut o gramada de parteneriate cu regimuri dictatoriale, pe care le-au sustinut si uneori inclusiv creat, iti mai reamintesc.

Tu imi raspunzi numai oblic, cu poncife de real politik. Si nu, nu e acelasi lucru pentru noi daca iese Biden sau Trump.

Un ultim lucru, daca SUA parasesc NATO, UE isi poate gasi un alt partener extern, de exemplu China. Asta ca idee, nu ca mi-as dori asta. Nu inseamna ca daca pleaca America de pe continent se destrama neaparat si UE.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Donald Trump

Post by Waaagh! »

Este fix acelasi lucru. Daca Trump avea un interes real sa destabilizeze UE, diminua contributiile SUA in NATO. afaik s-a intamplat fix pe dos. Despre "cat mai multe brexituri" nu cred ca are sens sa discutam. Nimeni nu-si doreste asta cu adevarat in spatiul euroatlantic, nici macar apucatii gen Orban sau Kaczyński. Britanicii abia incep sa realizeze in ce castron s-au bagat singuri.

Sigur ca se poate parteneriat cu China sau cu Rusia, chiar si fara voia Europei. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Donald Trump

Post by juve3332 »

Nu cred ca ai o imagine foarte clara asupra a ce se intampla in America in momentul de fata. La randul meu, nu am acces la prima mana in culisele administratiei americane, dar, citind relatarile bipartizane din presa de opinie si analiza, as zice ca situatia e mult mai complexa decat generalizarile astea ca totul e putina sfada pe fata si numai armonie in culise. Exista feluri mult mai insidioase de a submina proiectul european decat sa anunti niste taieri de personal sau cheltuieli cu NATO. Iar Trump nu-si doreste neaparat ca diversele state UE sa iasa de sub umbrela NATO, ci a Uniunii, evident. Ce sa mai zic de jumatate din populatia americana. In fine, nu vreau sa ma mai gandesc la zecile de consilieri, demnitari numiti si personal auxiliar care au plecat din administratie denuntand eforturile supra-omenesti de a mentine cat de cat status-quo-ul de aliante si parteneriate strategice, in CIUDA lui Trump.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Donald Trump

Post by Waaagh! »

Exact datorita lucrurilor pe care le spui nu ma streseaza absolut deloc posibilitatea unui mandat suplimentar pentru Trump. Statul american functioneaza, deciziile nu se iau dupa cum il trazneste pe unul mintea. Sigur ca a cam apus epoca idealista care a tinut de pe la inceputul secolului XX si pana la dizolvarea URSSului, si din perspectiva istoriei euroatlantice cu siguranta ar fi fost preferabila, dar apocalipsa n-a inceput acum 4 ani si n-o sa inceapa nici maine daca e ales iar Trump, sa fim seriosi.

@Stokkolm

Nu-i fac Uniunii niciun favor. E si in interesul lor.
Last edited by Waaagh! on 4 Nov 2020, 14:18, edited 1 time in total.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Donald Trump

Post by Stokkolm »

Mergi pe narativa ca SUA face o favoare UE cu contributia lor disproportionata in NATO. Power is money. E ca si cum ai zice ca un cap al mafiei care iti viziteaza restaurantul si iti promite ca iti asigura securitatea o face din altruism.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Donald Trump

Post by juve3332 »

Un mandat suplimentar al lui Trump ar supune unui nou test de stres statul american, din toate punctele de vedere. Lucru care, la prima si a doua vedere, s-ar intampla intr-un fel mult mai atenuat si cu sanse mai mari de supravietuire daca ar iesi Biden. O dai la intors acum, eu n-am spus ca incepe apocalipsa, ci ca exista o diferenta si nu e insignifianta.

In fine.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Donald Trump

Post by Mărar »

Lucrurile merg bine inainte sa nu mai mearga bine.

Iar efecte vad si pe la noi, idiotii astia de refuza sa poarte masca se folosesc inclusiv de retorica lui Trump. Discutabil daca ar fi avut aceleasi opinii si fara el, dar sunt de parere ca idiotii la putere incurajeaza idiotii fara putere sa fie mai idioti, si din pacate traim printre ei.

Pe langa asta, cred e o corelatie intre discursul lui antistiintific si partizan cu vedere la purtarea mastilor, impreuna cu lipsa completa a unui mesaj clar si a unei strategii de combatere a virusului, cu cifrele halucinante care sunt acum in state. Efectul pe partea nostra e ca suntem conectati la economia mondiala, si implicit a celei din state, si... ca suntem o planeta si daca unu e bolnav inevitabil ajunge boala si la noi, daca multi sunt, cu atat mai grav.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Donald Trump

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Waaagh! wrote: 4 Nov 2020, 14:15 Statul american functioneaza, deciziile nu se iau dupa cum il trazneste pe unul mintea.
Sunt destul de multe lucruri întâmplate în ultimii 4 ani care contrazic asta. Tbh probabil poți merge și pe mandatele altor președinți ca să demonstrezi contrariul.

Câteva exemple care-mi vin acum în minte:

https://arstechnica.com/science/2020/10 ... ripple-it/
https://www.politico.com/news/2020/08/2 ... dia-400104
https://www.vox.com/2015/12/1/9828348/r ... n-hiv-aids
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Donald Trump

Post by Waaagh! »

P sure ca americanii sunt in mare un popor de imbecili cu multa vreme inaintea lui Trump si vor ramane multa vreme dupa. Asta nu-i scuza sau justifica discursul retrograd. Chiar si asa, am zero dubii ca idiotii utili din jurul nu si-ar fi gasit alt model pe care sa-si sprijine retorica in absenta lui. Nu americanii sunt principalul vector de propagare al mesajelor idioate din societatile europene, fie ei si condusi de Trump.

@Ferd vezi de exemplu omegaspionajul leadershipului european, care-i din vremea lui Obama. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2413
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Donald Trump

Post by Mărar »

Waaagh! wrote: 4 Nov 2020, 14:34 Nu americanii sunt principalul vector de propagare al mesajelor idioate din societatile europene, fie ei si condusi de Trump.
Oare? In utlimii ani tot ce aud la munca si in colectivul de oameni care nu imi sunt prieteni sunt virusi mentali imprumutati de la americani. Obsesia impotriva corectiudinii politice ar fi in prin plan, desi la noi nici vorba de asa ceva, la fel cu ura fata de feminism, desi in romania am intalnit in viata reala o singura persoana care s-a descris la un moment dat ca feminista, si era perfect rezonabila (nici nu stiu de ce am mentionat asta, mecanism de auto aparare nascut din diverse discutii cretine avute in trecut)

Desigur, toate astea in bula mea extrem de restransa si privilegiata.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Donald Trump

Post by Waaagh! »

cred ca rusii & chinezii se ocupa de prostiile astea.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1810
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Donald Trump

Post by Jaunty »

The Bulletin of the Atomic Scientists wrote:Humanity continues to face two simultaneous existential dangers—nuclear war and climate change—that are compounded by a threat multiplier, cyber-enabled information warfare, that undercuts society’s ability to respond. The international security situation is dire, not just because these threats exist, but because world leaders have allowed the international political infrastructure for managing them to erode.
Gigi Becali împinge lumea spre dezastru în toate cele trei planuri.

Gigi Becali a inițiat retragerea SUA din Organizația Mondială a Sănătății în timpul pandemiei.

Cursa dintre Gigi Becali și Joe Biden este strânsă.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Donald Trump

Post by Waaagh! »

WHImage

Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Donald Trump

Post by McWilliams »

Eu cred ca au fost suficient de multi oameni care si-au dat seama ce putere are WHO in lume. Si nu ma refer la contradictiile in indicatiile oferite in ultimele 12 luni. Ca e simplu de facut reprosuri acum pentru un fenomen despre care nici acum nu se stie mare lucru, daramite atunci, la inceput. Nu, aia e de inteles.

De neinteles este de ce WHO s-a comportat ca o organizatie de carton si i-a crezut pe cuvant pe chinezi. Zice China ca nu e nimic? WHO ia de buna ca nu e nimic si transmite mai departe ca nu e nimic. Zice China ca nu e mare lucru? WHO ia de buna ca nu e mare lucru si transmite mai departe ca nu e mare lucru. Zice China ca e mare lucru, dar e sub control? WHO ia de buna ca e mare lucru, dar e sub control si transmite mai departe ca e mare lucru, dar ca e sub control. Mai mult, s-au gasit sa-l si laude pe Winnie the Pooh Jinping pentru cum a gestionat situatia, bazandu-se doar pe ce ziceau chinezii si nu pe ceva de la oamenii lor sau de la terti.

Din punctul meu de vedere, a crede ce zice China FARA A VERIFICA PRIN ALTE SURSE este echivalent cu a crede ce zice Trump fara a verifica prin alte surse. Valabil in orice domeniu. Rezulta ca ori esti credul, ori esti rau intentionat - in ambele situatii, nu prezinti incredere. Nu doar pentru a primi bani de la altii, ci si pentru ca altii sa se mai uite-n gura ta.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Donald Trump

Post by ola small dickie »

CTP: „Victoria lui Trumpf ar însemna multiplicarea fără număr a răului pe care l-a făcut în acești 4 ani Americii, lumii, ființei umane. Dacă în 2016, canalia mediatică numită Donald Trump să zicem că nu era pe deplin cunoscută, în 2020 opțiunea e limpede: votând Trumpf, ai votat pentru minciună, ticăloșie, fățărnicie, cinism, dispreț față de semeni.”
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests