Donald Trump

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Etichetarile astea sunt puerile si duc in derizoriu notiunile de rasism, sexism si xenofobie, pe bune. N-a spus ca rasa alba e cea superioara, n-a spus ca femeile trebuie sa stea la cratita si orice altceva de genul asta. A spune ca imigrantii ilegali comit mai multe crime nu e rasism, a spune ca una este grasa sau mai stiu eu ce e doar o insulta stupida, nu misoginism, a spune ca nu ai incredere in oamenii care se pot strecura printre refugiatii sirieni nu e xenofobie. Nu a promovat la violenta impotriva vreunei minoritati. Singurele lucruri cu adevarat socante din cele declarate de el au fost pozitia sa din alegerile primare in privinta waterboarding-ului si afirmatiei ca familiile teroristilor trebuie sa fie si ei tintiti in lupta anti-terorista, dar avand in vedere ca discutia e despre ISIS comparatia cu aia paleste fara doar si poate.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14571
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Mărar wrote:Tu chiar ai impresia ca asta e problema lumii cu Trump?

Simplul fapt ca are discurs rasist e condamnabil, pentru ca legitmizeaza un mod de gandire retrograd in mintile unui procent al alegatorilor sai, mai ales acum ca e la putere.

Sau chestia asta n-are pic de relevanta pentru tine?
Mărar wrote:Daca dupa ce i-ai urmarit declaratiile din ultimul an, nu ii consideri discursul retrograd, rasist, misogin si xenofob (in aproximativ ordinea asta) atunci nu prea mai am ce sa adaug.
this.

sunt oameni (FOARTE MULTI (din pacate pentru binele tuturor) printre care zombie, mcwilliams) care nu au nici tresarire, niciun deranj, niciun junghi, nicio problema ca astfel de oameni ajung in functii ca de exemplu presedinte al USA. nu presedinte al asociatiei de locatari unde locuiesc eu, nu. nu, seful de la munca, nu, nu capitanul de fotbal al FC Steauau Bucuresti, nu, ci presedintele USA.

pentru mine o astfel de pozitie face instant orice tentativa de dialog pe subiect sa se evaporeze spre alte taramuri mai bune

in alta ordine de idei, o prietena a postat asta pe facebook:

"According to a recent study by the political scientist Justin Gest, 65 percent of white Americans—about two-fifths of the population—would be open to voting for a party that stood for “stopping mass immigration, providing American jobs to American workers, preserving America’s Christian heritage, and stopping the threat of Islam.”
(Michael Kazin, Trump and American Populism, Foreign Affairs, 6 octombrie 2016)

excelent! si chestiile alea, desi cretine, sunt destul de safe fata de alte chestii care imi vin acum in minte mult mai dure si care cred ca si ele ar aduna procentaje asemanatoare, mai ales cand ai cu cine, gen Trump
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4953
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by TG »

Mă așteptam să fie mai shitstorm aici, sunt dezamăgit. În sfârșit a reușit Zombie să exprime la obiect ceva coerent pe această tema.
sunt oameni (FOARTE MULTI (din pacate pentru binele tuturor) printre care zombie, mcwilliams) care nu au nici tresarire, niciun deranj, niciun junghi, nicio problema ca astfel de oameni ajung in functii ca de exemplu presedinte al USA. nu presedinte al asociatiei de locatari unde locuiesc eu, nu. nu, seful de la munca, nu, nu capitanul de fotbal al FC Steauau Bucuresti, nu, ci presedintele USA.

pentru mine o astfel de pozitie face instant orice tentativa de dialog pe subiect sa se evaporeze spre alte taramuri mai bune
Ca să îmi dau și eu cu părerea (fac un duș apoi, politică, brrr), cred că exact așa oamenii inteligenți au permis și convins oamenii mai puțin inteligenți să pună o glumă ca președinte, prin modul în care au reacționat. La o scară mai mică, fenomenul s-a văzut și aici pe forum, cu tresărirea absurdă a lui Jaunty la rezultatele poll-ului.

Chestiile astea țineau înainte să devină candidat serios, după, cred că era nevoie de altă atitudine. Pe că ei sunt întotdeauna mai mulți.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Ola, si daca ma deranjeaza ce sa fac? Nu e ca si cum am drept de vot si nici macar dreptul sa ma ratoiesc cu cetatenii americani pentru alegerea lor. Iar eu am zis in mod repetat, reactia multora la Trump este mai mult reactia la modul in care a fost descris in presa americana decat altceva. Comparatia cu Vadim al nostru este alta dovada in acest sens, Vadim urla ca apucatul, ii facea pe toti betivi, jidani, curve si mai stiu eu ce intr-o ploaie de injuraturi si tragea cu conspiratii care mai de care mai hidoase din toate pozitiile. In schimb Trump arunca cu insulte New York style, isi spune parerea despre orice indiferent de cat stie [si in unele cazuri asculta de cei din jurul lui cand ii spun ca vorbeste prostii] si cam atat.

Traim intr-o epoca in care o sa devina tot mai greu sa ai un presedinte american curat la vorba, destept, necorupt si care nici nu te minte-n fata. Uite-te doar la campania lui Hillary care a reusit anti-performanta de a deveni cea mai transparenta dintre toate. Si daca cineva nu avea incredere ea inainte lucrurile care au reiesit gratie Wikileaks ar fi facut schweizer orice campanie prezidentiala in ciuda imaginii afisate. De aici incolo sa te astepti la fiecare campanie ca va exista un turnator, ca vor exista inregistrari si email-uri compromitatoare. Vom cunoaste despre oamenii care vor candida mai mult decat ne vom fi dorit si noi si ei. Maine-poimaine descoperim istoricul browserului vreunui candidat, atunci sa te tii!

Notiunea ca presedintele american trebuie sa fie un model pentru oameni e, iarta-ma ca o spun, o gogorita si jumatate. Cetateanul isi doreste in primul si in primul rand un presedinte care sa ii rezolve lui problemele, conduita sa e doar un bonus. Ai prefera mai tare un presedinte care are pozitii anti-coruptie si pro-vestice dar se comporta precum Trump sau ai prefera un presedinte care face blat cu PSD in cel mai ordinar mod dar care se comporta precum Johannis al nostru cu vorba frumoasa si voce calda? Procesul politic nu-ti ofera intotdeauna partile bune ale celor doua variante si va trebui sa te multumescu cu un compromis. Americanii au avut alaltaieri de ales intre o corupta si jumatate care ar face pe Dragnea si Nastase sa roseasca si un Trump care nu-si tine gura si abordeaza criticile pe principiul "focu' la ei". Si ma rog, niste candidati independenti care aveau fix 0% sanse sa castige alegerile.

le: si ca sa intelegi mai bine ce s-a intamplat. Trump a primit cu 1% mai putin vot alb decat Romney in 2012 si aceeasi proportie de latino in conditiile in care votul popular a fost cu 10-15 milioane de voturi mai mic per total [99% din pierdere fiind la democrati, oamenii pur si simplu nu au iesit la vot pentru Hillary precum au facut-o pentru Obama]. Daca Trump era cu adevarat rasistul, sexistul si ce-istul mai spune presa ca era, ar fi fost el votat cu atata sarg? Vorbim de acelasi electorat care in mare parte l-a ales pe Obama de doua ori in ultimii 8 ani, doar n-ai pretentia sa-mi spui ca dintr-o data oamenii aia au devenit mai rasisti si alti -isti. Statele alea care pe care le-a castigat Trump au probleme cu duiumul si nici una legate de rasism, sexism sau mai stiu eu ce, ci cu durerea care ne afecteaza pe toti, buzunarul.
Last edited by DarthZombie on 10 Nov 2016, 08:51, edited 1 time in total.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3699
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Cristan »

ola small dickie wrote:
Mărar wrote:Tu chiar ai impresia ca asta e problema lumii cu Trump?

Simplul fapt ca are discurs rasist e condamnabil, pentru ca legitmizeaza un mod de gandire retrograd in mintile unui procent al alegatorilor sai, mai ales acum ca e la putere.

Sau chestia asta n-are pic de relevanta pentru tine?
Mărar wrote:Daca dupa ce i-ai urmarit declaratiile din ultimul an, nu ii consideri discursul retrograd, rasist, misogin si xenofob (in aproximativ ordinea asta) atunci nu prea mai am ce sa adaug.
this.

sunt oameni (FOARTE MULTI (din pacate pentru binele tuturor) printre care zombie, mcwilliams) care nu au nici tresarire, niciun deranj, niciun junghi, nicio problema ca astfel de oameni ajung in functii ca de exemplu presedinte al USA. nu presedinte al asociatiei de locatari unde locuiesc eu, nu. nu, seful de la munca, nu, nu capitanul de fotbal al FC Steauau Bucuresti, nu, ci presedintele USA.

pentru mine o astfel de pozitie face instant orice tentativa de dialog pe subiect sa se evaporeze spre alte taramuri mai bune
Au zis zombie sau mcwilliams sau altcineva de pe forum ca " nu au nici tresarire, niciun deranj, niciun junghi, nicio problema ca astfel de oameni"? N-am urmarit toate discutiile de aici, poate mi-a scapat.

Si ce e rau cu a cauta o explicatie mai putin simplista despre succesul lui Trump? Sau crezi ca TOTI votantii lui Trump sunt misogini, xenofobi si rasisti? Dar despre cei care au stat acasa si n-au iesit la vot si deci au permis indirect ca el sa iasa presedinte, ce parere ai? Ca nici ei "nu au nici tresarire, niciun deranj, niciun junghi, nicio problema"? Nu vezi o similitudine cu Brexit, nu esti de parere ca problema e putin mai nuantata, in loc sa ii incadram pe toti la "prosti, da multi"?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14571
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

si la brexit, si la trump este acelasi lucru la mijloc. manipulare jegoasa pe teme (chipurile teme) usoare pe care le intelege orice dobitoc a unor "politicieni" pusi exact pentru a face asta, care joaca exact rolul asta, foarte intentionat. manipularea asta jegoasa prinde in aceste vremuri la masele mai putin inzestrate (majoritatea) si astfel avem brexit, trump, votat majoritar putin, iesit in strada pentru sustinerea lui erdogan.

eu cand ascult discursurile din gura lui trump, putin, erdogan, nigel farage, boris johnson imi aduc aminte de discursurile PSD din romania. sunt discursuri fata de care eu ma simt insultat, discursuri care ma fac sa cred ca cel care imi vorbeste asa ma crede tare prost. si discursuri care prind din pacate in aceste vremuri mai putin linistite

cat despre solutii ca sa evitam astfel de evenimente. am mai zis-o de 7 ori. exista doar pe termen lung si se cheama educatie in scoli axata exact pe asta, politica, civism, democratie, libertate, drepturi, manipulare. nu poti sa convingi acum milioanele de oameni sa nu voteze cu trump. dar poti sa educi viitoarele generatii in spiritul unor alegeri politice mai bune.
Last edited by ola small dickie on 10 Nov 2016, 09:07, edited 1 time in total.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Dar tu crezi ca democratii nu au manipulari pe diverse teme? Hillary Clinton si Obama de ani de zile ne spun ca motivul pentru care femeile castiga mai putin decat barbatii este SEXISMUL si numai ei il pot combate. Desigur ignora in acest proces elemente precum domeniul de activitate, salariul primit in functie de slujba si post, orele lucrate pe saptamana sau numarul de concedii pe care le ia fiecare sex.

Alta manipulare este cea spusa tinerilor afro-americani conform caruia politia este RASISTA. Nu conteaza daca un tanar negru tocmai jefuia un magazin cand a fost somat de politist sa-si ridice mainile si s-a repezit la ofiter, ala a fost impuscat pentru ca politistul este rasist si abia astepta sa-l faca pamant de flori. In Ferguson a fost culmea culmilor, seful politiei de acolo era negru, prefectul [sau cum s-o numi la ei] din statul respectiv era negru, secretarul pe justitie era negresa si presedintele era negru, dar rasismul era clar motivul pentru care Michael Brown a fost omorat.

le: partea cu educatie suna foarte bine, dar ca sa "faci o alegere politica mai buna" iti trebuie si material de calitate. Eu iti garantez ca daca democratii veneau cu Biden la oferta, Trump pierdea. A avut omul si nefericirea sa-i moara baiatul anul trecut, dar Hillary a fost tratata precum candidatul alegerilor astora din 2008 incoace.
Last edited by DarthZombie on 10 Nov 2016, 09:09, edited 1 time in total.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mafio »

Culmea ironiei este că fix tendința unor oameni de a supraanaliza motivele pentru care electoratul lui Trump i-a condus să-l voteze, printre altele. Este un rezultat a atitudinii arogante (sau condescendente, dacă vreți) cu care au fost tratați de de-a lungul anilor de politicieni, media, comedianți (vezi SNL, susținători Clinton înfocați și ale lor sketch-uri în care fac bășcălie de statele din sud) și oamenii educați din upper middle class. Nu mai zic de reportajele în care jurnaliștii, încercând să contureze profilul votanților Trump, îi prezenta ca pe niște exponate bizare din colecția unui, nu ca pe niște ființe umane. Ce se așteptau să se întâmple?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14571
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

asta mi se pare un motiv pueril. oamenii nu l-au ales pe trump pt ca s-a facut misto de alegatorii lui trump la tv. hai sa fim seriosi. l-au ales pe trump pt ca in aceste vremuri nasolici prinde un clovn ca asta, care se detaseaza de establishment, de clasicul politician si pare pentru prostalai o mare scula calare pe bascula. in realitate totul fiind un cacat intr-o bascula

acum prinde discursul asta ANTI. vezi europa, america. oamenii se plictisesc repede pentru ca sunt prosti. acum prinde ANTI EUROPA, ANTI USA, ANTI DEMOCRATIE, ANTI NATO, ANTI ceea ce construisem cat de cat in ultimii zeci de ani. acum tre sa ne cacam iar pe noi. omenirea are din cand in cand intervale din astea in care se caca pe ea.
Last edited by ola small dickie on 10 Nov 2016, 09:15, edited 2 times in total.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

Ce mi se pare mai grav la sketch-urile de comedie e ca exista perceptia [pe care o impartasesc si eu] ca de cativa ani buni sunt extrem de inclinate intr-o singura directie. John Oliver pe cat de simpatic este, pe atat de partinitor este, iar faptul ca lucreaza pentru HBO care e detinut de Time Warner care a cotizat la campania lui Hillary Clinton nu au ajutat aceasta perceptie pe durata alegerilor. Asa ca nu numai ca acei comedianti fac misto de ei, ci sunt si perceputi ca fiind partinitori, double whammy.

le: Ola, hai sa-ti pun o intrebare. Mai tii minte pe Brutalistu cum venea el si una-doua arunca cu rahat in Constanta si constanteni? Chestia asta te facea sa-i asculti parerea mai mult sau mai putin?
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mafio »

ola small dickie wrote:asta mi se pare un motiv pueril. oamenii nu l-au ales pe trump pt ca s-a facut misto de alegatorii lui trump la tv. hai sa fim seriosi. l-au ales pe trump pt ca in aceste vremuri nasolici prinde un clovn ca asta, care se detaseaza de establishment, de clasicul politician si pare pentru prostalai o mare scula calare pe bascula. in realitate totul fiind un cacat intr-o bascula
Si eu ce am zis, bos?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14571
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

ai zis ca trump a fost votat pentru ca la tv se facea misto de alegatorii lui trump si politicienii faceau misto de alegatorii lui trump. eu am zis altceva.
DarthZombie wrote:
le: Ola, hai sa-ti pun o intrebare. Mai tii minte pe Brutalistu cum venea el si una-doua arunca cu rahat in Constanta si constanteni? Chestia asta te facea sa-i asculti parerea mai mult sau mai putin?
parerea mea despre parerile lui brutalistu si despre el in general nu are legatura cu "glumele" lui legate de constanta si constanteni. mi-a trecut cam demult sentimentul de a te simti suparat, jignit prin asociere.
Last edited by ola small dickie on 10 Nov 2016, 09:25, edited 1 time in total.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Cristan wrote:Au zis zombie sau mcwilliams sau altcineva de pe forum ca " nu au nici tresarire, niciun deranj, niciun junghi, nicio problema ca astfel de oameni"? N-am urmarit toate discutiile de aici, poate mi-a scapat.
Era un raspuns direct la
DarthZombie wrote:Stim cu totii ca declaratiile astea ale lui Trump sunt o perdea de fum pentru a da timp formarii brigazilor mortii care vor executa in strada pe negrii, homosexuali, hispanici, femei si pe Hillary Clinton impreuna cu Obama la ordinul noului presedinte.
Si asta nu a fost prima gluma lui Zombie la adresa liberalilor, gluma care in mod evident rata sau distorsiona problemele electoratului care nu il vroia la putere. Una din respectivele problemele am incercat sa i-o explic, pentru ca ma deranja pe mine si in mod evident o buna parte a presei americane.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mafio »

Si ce este acea bascalie despre care vorbeam, ola? Nu un simptom a arogantei cu care a fost tratat electoratul lui Trump de media liberala si de politicini? Oare nu de asta au optat pentru un candidat anti-sistem? Vezi legaturile acum?
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by DarthZombie »

@Marar: Nu glumeam, modul in care e descrisa iminenta presedentiei lui Trump de catre unii si altii suna de parca ala trimite SS-ul sa omoare oameni in stanga si-n dreapta. Si asta e in aceeasi nota cu modul hiperbolic in care era descris "monstruosul" Trump.

le: bonus apropo de "rasismul" votantilor

Image
Last edited by DarthZombie on 10 Nov 2016, 09:31, edited 1 time in total.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14571
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by ola small dickie »

Mafio wrote:Si ce este acea bascalie despre care vorbeam, ola? Nu un simptom a arogantei cu care a fost tratat electoratul lui Trump de media liberala si de politicini? Oare nu de asta au optat pentru un candidat anti-sistem? Vezi legaturile acum?
eu nu cred ca din cauza acestei bascalii, arogante, cum au fost tratati de media si de politicieni bla bla au votat cu trump

media si politicienii puteau sa-i laude, era indiferent, ei tot cu trump votau, nu asta e cauza votului lui trump
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2417
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by Mărar »

Mafio wrote:Si ce este acea bascalie despre care vorbeam, ola? Nu un simptom a arogantei cu care a fost tratat electoratul lui Trump de media liberala si de politicini? Oare nu de asta au optat pentru un candidat anti-sistem? Vezi legaturile acum?
Principala greseala a mediei a fost ca l-a bagat in seama si i-au pus toate prostiile in centrul luminii. Vroiau click-uri... sper sa se inece cu ele in urmatorii patru ani.

Apropo, deja incepe dezastrul

Trump Picks Top Climate Skeptic to Lead EPA Transition

Din declaratiile stimabilului

Yes, rising sea levels, if they happen, would be bad for a lot of people. But a warming trend would be good for other people.

For example, cold winter storms kill a lot of people. More people die from blizzards and cold spells than from heat waves. Increased death rates usually persist for weeks after the unusually cold temperatures have passed, which suggests that the cold is killing people who would otherwise live into another season at least.

Given our obvious preference for living in warmer climates as long as we have air-conditioning, I doubt that we’re going to go on the energy diet that the global warming doomsters urge us to undertake.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Mafio wrote:atitudinii arogante (sau condescendente, dacă vreți)
Nu vrem.

CONDESCENDÉNT, -Ă, condescendenți, -te, adj. Care are o atitudine plină de respect sau de bunăvoință față de cineva; respectuos, amabil. – Din fr. condescendant.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Discuţii politice, ca la cafenea

Post by .chester »

Mărar wrote:
Mafio wrote:
Apropo, deja incepe dezastrul

Trump Picks Top Climate Skeptic to Lead EPA Transition

Din declaratiile stimabilului

Yes, rising sea levels, if they happen, would be bad for a lot of people. But a warming trend would be good for other people.

For example, cold winter storms kill a lot of people. More people die from blizzards and cold spells than from heat waves. Increased death rates usually persist for weeks after the unusually cold temperatures have passed, which suggests that the cold is killing people who would otherwise live into another season at least.

Given our obvious preference for living in warmer climates as long as we have air-conditioning, I doubt that we’re going to go on the energy diet that the global warming doomsters urge us to undertake.
:|

Deci nu conteaza chiar daca se incalzeste planeta pentru ca avem aer conditionat. Si nu conteaza daca orasele sunt inghitite de ape, macar o sa fie marea mai aproape si o sa creasca incasarile in turism.

Sunt curios de parerea specialistilor McWilliams si DarthZombie legata de aceasta numire. Pana acum nu s-au dezis pe acest topic si ne-au incantat cu perspectivele lor absolut deloc rupte de realitate.
Last edited by .chester on 10 Nov 2016, 09:46, edited 2 times in total.
I'm livin' in a love shadow
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 0 guests