Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

Diferențele clar nu sunt radicale de la un build la altul. Nu poți să îți construiești un Sherlock Holmes sau un Piedone, și asta pentru că e un joc care răstoarnă paradigma RPG-urilor. Când îți conturezi personajul nu mai determini atât felurile în care va influența și schimba lumea din jurul său, cât modul în care el e afectat de aceasta și filtrele prin care o percepe. Rezultatul final e tot o epavă umană, diferă doar modul în care se raportează la ce se întâmplă.

Este cu siguranță rejucabil, mai ales dacă prima oară ai fost cumpătat și nu ai prea făcut save scumming. Atât doar că trebuie să treacă un timp rezonabil până la următoarea rejucare; diferențele sunt adesea granulare sau de nuanță, iar cele mai substanțiale ar putea fi prea sporadice ca să merite o reluare imediată a jocului. Depinde și de buildul pe care l-ai avut inițial - fără Shivers sau Inland Empire jocul mi s-ar părea o experiență mai săracă.

Momentan trec prin el cu un build 2/2/3/5. Skill-urile galbene nu sunt așa de interesante ca cele albastre sau violet, dar aduc un flavor diferit. În conversații devii mult mai conștient de limbajul corpului interlocutorului și poți să îl „citești” mai bine. Sau primești mai multe detalii despre mediul în care te afli. Te ajută să schimbi lucrurile în mod decisiv în altă direcție? Nu prea, dar îți oferă o experiență dintr-o perspectivă ușor diferită. L-am surprins de câteva ori pe Kim că e pe punctul de a izbucni în râs dincolo de fațada de poker face. Și mi-au ieșit mai des acțiunile care presupun o reacție imediată/agilă/whatever. Unele chiar cu urmări de foreshadowing major, cum e cel cu floarea de pe acoperișul hotelului.

Spoiler for discuție Klaasje pe terasa de pe acoperiș:
Image

Image

În general momentele astea de foreshadowing sunt cele care fac deliciul rejucării. Și că tot veni vorba de acoperișul hotelului, de data asta mi-a ieșit check-ul ăla legendar de Volition de la finalul conversației cu Klaasje. Un moment clasic Disco Elysium, despre care doar citisem de la alții.

Spoiler for Volition check la discuția cu Klaasje de pe acoperiș:
Image

Image

Image
Mărar wrote: 5 Apr 2021, 13:16 Din fericire primul playthrough l-am jucat sincer / naiv, deci as putea acum sa incerc sa-mi ascund amnezia, avand prior knowledge. Sunt curios daca un asemnea playthrough ar fi recunoscut cumva de catre joc / daca apar suficiente linii de dialog noi astfel incat sa-l justifice.
Nu am încercat ce zici tu, dar știu că se poate face ceva similar. Dacă refuzi să îți amintești sau să te gândești la ce ți-a cauzat suferința și declinul, apar niște chestii noi. Vezi mai jos ce am făcut eu când am deschis compartimentul secret din mapa mea de detectiv. Dacă ajungi la finalul jocului ignorând complet detaliul ăsta din trecut, au skill-urile între ele un dialog cu subînțeles, în timp ce tu rămâi clueless. Și lipsit de suferință.

Spoiler for compartimentul din mapă:
În loc să citesc cartea poștală...

Image

Și am dobândit gândul de mai jos de internalizat

Image
Pe de altă parte, asta presupune să renunți la câteva din cele mai mișto / iconice momente din joc, deci nu știu.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

Când credeam că nu o să mă mai ia nimic prin surprindere în joc:

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

phpBB [video]


phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by marvas »

am apucat sa joc pana acum doar vreo 4 ore, dar mi-e de ajuns ca sa ma avant si sa il declar deja excelent.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by marvas »

desi loading screen-urile pe switch dureaza o gramada de timp si am avut peste 10 crash-uri de-a lungul experientei, am reusit sa il termin. Game of the year!
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Fular »

Nu mai știu dacă eu am fost catalistul sau a venit dintr-un alt exterior, dar relativ recent l-a început și un coleg de lucru. Era și e în continuare încântat de joc și ieri am apucat și-am stat de vorbă pe-ndelete despre ce a mai făcut prin DE.

În momentul de față îmi zicea că e în bârlogul lui Rubi, dar n-a vrut să continue până nu mai completează din questele secundare. În special vrea să citească toate cărțile pe care le-a găsit. Între reușitele lui cele mai de vază sunt
Spoiler for :
convingerea lui Kim să rupă baraca pe muzică electronică, descoperirea păsării de argint, confruntarea cu The Pigs, împrietenirea cu Titus Hardie. Zicea că-i e foarte ciudă că s-a lovit de un bug: nu poate interacționa cu geamandura de care sunt legate actele lui Klaasje.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by marvas »

din cele 5 reusite pe care le-ai enumerat, eu am facut doar doua. Si chiar am incercat sa rezolv fiecare side quest de care am dat.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Sea Power, ‘Disco Elysium’, and the importance of being miserable

“The bloating may never leave your face – but beneath it, you still have some years. You still have some hope”

https://www.nme.com/features/gaming-fea ... _campaign=
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Magicake »

Mi a aparut asta la recomandari si cred ca acum o sa incerc jocul

phpBB [video]


L am cam ignorat pana acum dar asta a fost probabil cea mai intensa lupta dintr un RPG pe care am vazut o si e doar text. Crazy.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by marvas »

l-ai ignorat? Verifica-ti prioritatile in viata, baiete!
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Magicake »

L am luat pe switch, era 55% off. O sa intru in el soon.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

Vezi ca nu e chiar asa reprezentativ momentul asta pentru restul jocului. Dar sunt cateva dialoguri cu unele NPC-uri care sunt practic un fel de boss battles, chiar daca nu implica neaparat violenta fizica.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Klamath »

De cand l-am terminat tot incerc sa gasesc ceva asemanator la acelasi nivel. No luck!
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by TG »

Credeam că aberează cei anti voice acting dar să fiu sincer, cam cringe vocile în scena respectivă. Cred că o sa-l joc muted când trec prin The Final Cut (parcă se putea). Probabil dacă l-aș fi jucat prima dată cu voci eram de altă părere.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Confirm, eu l-am jucat final cut cu voci și mi s-au părut ok. Totuși parcă scena aceea avea voci și înainte.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Stiti faza aia de imediat cum incepi disco elysium si e domnitza aia klaasje si ai optiunea sa te dai la ea dar cere un suggestion skill foarte mare si era tot timpul fail ca a devenit si mema momentul cand ii zici i want to have fuck with you pt ca n ai suggestion destul. Ei bine am inceput ieri disco elysium cu 6 la psyche si 7 la suggestion si n am mai dat failul ala la ea. Hehehe inca o domnitza trecuta pe lista.

Sunt pregatit acum sa am romantze cu toate domnitzele din joc
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Fular »

Mori de infarct înainte să te sui pe ea la distribuția aia de skilluri.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

posibil dar merita macar drumul pana acolo lol

ca am inceput cu 4-6-1-1 deci 1 la Physique si 1 la Motorics

dar 6 la Psyche cu Suggestion 7 main skill
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Fular »

Te ține voința în viață. E ok.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests