Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Acum că am terminat cu restanțele mari (I hope), cred că o să-l încerc și eu.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

Fular wrote: 10 Jun 2020, 21:56 Ma gandeam ca poate o avea legatura cu meseria de dinainte.

Cred că e mai mult o explicație tongue in cheek pentru stamina de care dă dovadă eroul alergând tot jocul dintr-un capăt în celălalt al cartierului. Și Kim face niște observații pe subiectul ăsta.

Anyhow, referitor la punctul culminant al jocului...
Spoiler:
Eu am avut Inland Empire mare și m-am conversat de câteva ori cu cravata cea oribilă. La un moment dat îți zice să cumperi borcanul cu spirt de la boschetari, pentru că e fffff important. Și când am plecat de la Ruby (nici eu n-am avut noroc să o conving să nu își zboare creierii) mi-a zis cravata că acum e momentul să-i urmez cu atenție instrucțiunile. Mi-a zis să o dezleg de la gât și să o îndes încet în borcan. Îmbibată în spirt, a mai bolborosit un pic, apoi a tăcut pe vecie, iar eu am realizat că aveam în mâini un cocteil molotov. La Tribunal i-am dat foc și l-am aruncat drept în mutra șefului mercenarilor. Și la mine au murit doar trei dintre tovarăși - am impresia că ăsta e cel mai ok rezultat pe care-l poți avea în confruntarea finală.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Spoiler for Ruby:
la mine Ruby nu s-a sinucis, doar a fugit . cool

la fel si klaasje, si ea a fugit. asa sunt eu, las femeile libere
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Fular »

Spoiler:
Cred că Klaasje fuge oricum dacă n-o arestezi pentru tăinuire de informații. La Ruby a fost mai ciudat. Mi se cam acrise s-o caut peste tot, răscolisem fiecare milimetru din satul pescăresc și Land's End. Pe atunci am primit sugestia de la Shivers că ar fi bine să mai privesc o dată zidul clădirii Feld. Am făcut o salvare acolo și am dat fail prima dată. După reload am trecut, am avansat un pic și am convins-o pe Ruby să nu se sinucidă cu șirul de consecințe care a decurs din asta - 4 sindicaliști și 2 mercenari au crăpat sub privirile mele. M-am simțit oarecum vinovat, chiar dacă trecusem criza cu bine. Metoda prin care ajunsese la rezultat mi s-a părut perfidă și antijoc. Am dat reload până am dat un nou check fail la mural. Am mai cotrobăit prin oraș până am putut să reîncerc check-ul respectiv, dar a doua oară în fața lui Ruby, n-am mai convins-o să nu se sinucidă. Am continuat de acolo, cu ea moartă.

Am mai apelat o dată sau de două ori la un recheck din salvare - o dată cu semenezul ăla mare la care am primit un 6/6 divin înainte să-l plesnesc și am murit de inimă că n-am știut să mă dau bătut după ce m-a prins de mână. A doua oară a fost cu Titus când m-a trădat logica la 3 check-uri diferite. Aveam toate indiciile cu privire la noaptea linșajului și șansele au fost progresive: la 53% am fost "mna ok, se întâmplă", la 72% "un pic de ghinion, asta e, nu mă fac cartofor", dar când a dat fail și la 83% mi-am băgat picioarele și am dat reload.

Fără legătură, dar cred că am fumat și-am băut o singură dat pe tot parcursul jocului, mai mult pentru că le aveam în lista de task-uri. La final m-a criticat Kim în fața copoilor că beau la locul de muncă. :lol: A, și le-am ascuns că am lăsat să se deschidă un laborator de droguri în biserică.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Fular triseazaaa Fular triseazaaaa

Ceva de genu facusem acum multi ani la Fallout si dupa putin timp mi a stricat tot chefu de joc si l am abandonat

Eu am fumat si baut de destule ori la Disco. Ca sa fac temporar puncte la skilluri necesare.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by TG »

Fumat o singură țigară, dar e ok că am fumat și băut irl ca să compensez. Am vrut să-l aduc pe calea cea dreaptă pe nenorocit. Legat de meserie, sunt de acord cu Mahdi, și mie mi s-a părut cam la fel. Tbh nu am dat foarte multă importanță acestui aspect. Văzusem pe cineva pe forumurile Steam care zicea că a mers tot jocul, fără să alerge, iar Kim tot a făcut mișto de el. Omul era chiar foarte dezamăgit. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

A, da, am uitat să pun asta.
Ferrrrrrrrrdinand wrote: 10 Jun 2020, 21:58 Acum că am terminat cu restanțele mari (I hope), cred că o să-l încerc și eu.

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Un hot take pe tema asta e ce-i lipsește thread-ului de opinii controversate :lol:

Am făcut un 2/4/2/4 ca la păcănele cu signature skill perception. Până acum am obsevat doar că merge foarte greoi jocul și ar trebui să caut versiunea cu patch-ul pentru sisteme cartof. Oh yeah, și dat roll success cu expresia pe tipa aia. She wants me! (chiar dacă n-a mai deschis ușa)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by TG »

Bet Azad is thrilled about this.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Azad »

....

....

%#@$$#@$!@$!@

Macar daca faceau ceva anime Disco Elysium.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by ola small dickie »

Macar ceva k-pop
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

Full spoilers ahead:

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by TG »

https://discoelysium.com

Something might happen soon.


:mrgreen:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Mahdi »

Sunt șanse mari să vedem diseară la The Game Awards un anunț legat de asta. Păcat că abia la 1.30 începe, rămâne să ne trezim mâine cu o surpriză. Sau cu o dezamăgire gen data de lansare pe console.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Vine pe switch.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by marvas »

ar fi cazu'!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by TG »

O platforma primitoare pentru adventure-uri.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by McWilliams »

Si comunism. Nu uita de comunism.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Disco Elysium (aka No Truce With The Furies)

Post by TG »

Nici nu mai stiu ce e comunismul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests