Chestii pe care le urasc azi

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Waaagh! »

Nu chiar, ca newspeakul era conceput ca sa scoata concepte din sfera gindirii. Aici vorbim de sinteza si concizie, vezi de exemplu "baroc epuizant", adica pe scurt "timpenie". :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Mărar »

Faptul ca in majoritatea filmelor personajele principale au un scris de mana extrem de inflorit, aproape ilizibil, si din care privitorul trebuie sa extraga informatii despre poveste. E chiar atat de greu sa scrie de tipar? Am aceeasi problema si in viata cotidiana, dar in filme parca e de zece ori mai rau.
User avatar
Angrakkal
Headcrab
Posts: 59
Joined: 11 Mar 2014, 20:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Angrakkal »

Urasc englezismele.
Adica ,,ma asez pe sofa,, , ,,fetita vrea o tiara,, , ,,nu esti fun,, si restul.
De ce nu putem vorbi limba romana? Really, ma face angry chestia asta.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Mărar »

...nu am auzit niciodata expresiile date de tine ca exemplu.

edit: ah, tv, gotcha.
User avatar
Angrakkal
Headcrab
Posts: 59
Joined: 11 Mar 2014, 20:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Angrakkal »

Mărar » 21 Mar 2014, 22:45 wrote:...nu am auzit niciodata expresiile date de tine ca exemplu.
Eu le-am auzit de prea multe ori in special in televiziune. E ca si cum vor sa ne bage pe gat expresiile astea. Oricum cand le aud nu le suport.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Michilangelo »

In primele doua care sunt englezismele?
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

Urasc posterele in care numele actorilor si pozitiile acestora sunt decalate

exemplu:

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Waaagh! »

Angrakkal » Fri Mar 21, 2014 10:33 pm wrote:Urasc englezismele.
Adica ,,ma asez pe sofa,, , ,,fetita vrea o tiara,, , ,,nu esti fun,, si restul.
De ce nu putem vorbi limba romana? Really, ma face angry chestia asta.
Get the fuck over it, sau daca vrei in limba romana, atunci treci in **** mea peste. Intr-o epoca in care spatiu-timpul nu mai e o bariera in calea mijloacelor de comunicare si a schimbului de informatii, automat se vor dilua si frontierele lingvistice. Daca te jeneaza asa rau la sensibilitate, simte-te liber sa te muti in Coreea de Nord. Da' vezi ca daca nu-i place lui Kim pufarina ta, biftec te face.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Stokkolm »

Angrakkal » 21 Mar 2014, 22:33 wrote:Urasc englezismele.
Adica ,,ma asez pe sofa,, , ,,fetita vrea o tiara,, , ,,nu esti fun,, si restul.
De ce nu putem vorbi limba romana? Really, ma face angry chestia asta.
Te face angry? Ok. Pe de o parte englezismele au un rost pentru unele cuvinte nu au echivalent in romana, de exemplu "fun", ai putea zice "distractie", dar deja are o semnificatie putin diferita.

On: urasc cand se folosesc doua virgule pe post de ghilimele. I mean wtf!?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

Eu nu vorbesc romgleza ca pustanii de-i aud la mesele de pe langa mine. Ma sperie aia. Parca-s amnezici si au 2 personalitati. Te trezesti cu ei deodata vorbind numai in engleza. Imi vine sa le arunc o halba in cap. De fapt asta nu mai e romgleza. Ziceam ca eu nu vorbesc romgleza dar am observat ca mi-a intrat un cuvant in uz. Boring in loc de plictisitor. Deja incep sa folosesc mai des boring decat echivalentele in romana dar nu ma enerveaza asta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by RaptoR »

Consider ca a vorbi doar in engleza este mai putin enervant decat a arunca cuvinte in engleza pe ici colo. Ma trezesc si eu vorbind cateodata cu cineva doar in engleza fiindca simt ca asa pot exprima mai bine ceea ce vreau sa zic. In special cand discut despre jocuri/filme/stand-up comedy/chestii care suna aiurea in romana.
Ar trebui sa veniti pe aici sa vedeti romani care vorbesc intre ei jumatate romana jumatate spaniola motivand ca, citez "nici nu mai stiu cum se zice la cuvantul asta in romana". Imi vine sa le dau cu un par in cap.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

RaptoR » Sat Mar 22, 2014 11:55 am wrote: Ma trezesc si eu vorbind cateodata cu cineva doar in engleza fiindca simt ca asa pot exprima mai bine ceea ce vreau sa zic.

Ce surpriza. esti unul dintre lachitoii care primesc o sticla in cap. roaga-te sa nu te aud prin preajma in baruri. se exprima el mai bine in engleza decat in romana lol. nu stapanesti oricum nicio limba.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Waaagh! »

Imi vine si mie greu sa-mi imaginez o conversatie cotidiana care s-ar desfasura mai bine in alta limba, dar pe de alta parte sunt situatii (ce tin de schimbul de idei pe subiecte tehnice, de exemplu) in care insertiile de cuvinte straine sunt utile. Pot sa fac referire in mod repetat la un fenomen al carui nume mananca o propozitie intreaga in limba romana sau pot sa folosesc termenul german, care se rezuma la un singur cuvant (intortocheat si cu perspectiva, dar e doar un cuvant).

Daca nu as fi complet indiferent fata de soarta copilasilor hip, le-as sparge si eu sticle-n cap daca i-as prinde facand salata verbala din engleza de cartier si romana femeii de serviciu, dar altfel exista si unele situatii in care insertiile intr-o limba straina vin in sprijinul unei comuncari mai facile.

Cea mai mare performanta la limba romana am facut-o pe undeva prin liceu, cand a fost olimpiada la lupa-n praznic la colegiul tehnic edmond nicolau, in pipera. Am batut drumul pana acolo pe viscol, m-a taiat nevoia de a da un interviu de mi-au iesit ochii din cap asa ca le-am folosit grupul sanitar care arata ca nivelul final din Quake, si apoi am intrat la rupere pe Mircea Eliade si ce ne-au mai dat. Am luat 2.20, ca cica fusese aranjata. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

Nu inteleg ce e asa mare scremere sa vorbeasca oamenii romana tot timpul, fara "licente poetice" si fara apelarea la imprumuturi, cata vreme mesajul e corect formulat si ideea bine exprimata. Zici ca e un sacrilegiu sa nu o vorbesti, de parca e ceva mai mult decat o unealta de comunicare. Si totodata e extrem e ironic avand in vedere ca o buna bucata din vocabularul pe care-l foloseste limba romana in prezent e urmarea a unui fenomen similar cu cel deplans de voi dar care a avut loc acum 2 secole avand ca sursa de inspiratie limba franceza. Dar na, engleza e cul si asta ii racaie pe mosnegi, pe cand franceza era de bon-ton si ii mangaia pe laringe in vremurile in care aveau varsta la care principala preocupare nu era sa gaseasca nod in papura altor generatii ca sa se simta mai bine.
User avatar
TimmY
Headcrab
Posts: 56
Joined: 2 Mar 2014, 17:45

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by TimmY »

Working on Sunday.
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by sekaba »

Ba tu pe romaneste nu stii sa vorbesti?
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

*sticla in cap*

a ba nu ca parca suna a o melodie ceva. e ok. im wooorkiiiing oooon sundddaayy
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Waaagh! »

Toti oamenii responsabili lucreaza duminica.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by brutalistu »

TimmY » Sun Mar 23, 2014 10:04 am wrote:Working on Sunday.
phpBB [video]
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

Nu stiu ce naiba a facut Google cu Maps, dar mie nu imi functioneaza absolut deloc. Nu pot scrolla, nu pot apasa nici un buton din layout-ul minimalist, nici macar nu pot cauta un loc in bara de search. Si asta cu whitelist pe scriptblock si abp. Noroc ca poti gasi cu o cautare vechiul google maps, ca altfel ma trezeam ca trebuie sa folosesc Yahoo sau GASP Bing maps.
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests