Chestii pe care le urasc azi

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3657
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Chestii pe care le urasc azi

Post by marvas »

Stiti procedura, varsati-va frustrarile marunte pe internet.

Ma enerveaza la culme fraza neamuzanta care s-a popularizat din cauza unui video neamuzant si care se foloseste fara scrupule de catre oameni educati si nevolnici la un loc in tot felul de situatii cotidiene:
Fular » Thu Mar 20, 2014 12:00 pm wrote:The Men Who Stare at Goats. O să pun screen ceva mai târziu, pentru că lucru și pentru că IE.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Waaagh! »

Am vrut sa deschid topicul asta acum o saptamana si ceva si sa-mi vars frustarea asupra analfabetilor care au intalnit acest plafon in dezvoltarea personala in vecinatatea scarilor rulante. Apoi am realizat ca e mai bine sa las ura deoparte si sa ma dau berbec de fiecare data cand ii prind stationand pe partea stanga. Hating is counterproductive. Luati atitudine.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by stef »

Birocratia intra in lista celor urate de mine, adica atunci cand am de furca cu institutiile statului si trebuie sa ma duc intr-o gramada de locuri unde stau la cozi interminabile ca sa obtin cateva hartii amarate.
Treaba e si mai teribila cand tarasenia se desfasoara ca sa dau eu bani, nu sa primesc si mi s-a intimplat cand am incercat sa-mi platesc ultima oara asigurarea medicala, fapt ce m-a facut atunci sa si renunt sa o mai platesc pentru ca ajunsesem la concluzia ca tinde spre ceva imposibil de realizat.
Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

Nu inteleg care e problema, e o onoare sa platesti taxe si impozite in Romania. Un roman adevarat isi plateste macar o data in viata darile si se roaga de 3 ori pe zi sa ii vina urmatoarea factura in cutia postala.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14556
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

DarthZombie » Thu Mar 20, 2014 5:05 pm wrote:Nu inteleg care e problema, e o onoare sa platesti taxe si impozite in Romania. Un roman adevarat isi plateste macar o data in viata darile si se roaga de 3 ori pe zi sa ii vina urmatoarea factura in cutia postala.

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

ola small dickie » Thu Mar 20, 2014 4:21 pm wrote:
DarthZombie » Thu Mar 20, 2014 5:05 pm wrote:Nu inteleg care e problema, e o onoare sa platesti taxe si impozite in Romania. Un roman adevarat isi plateste macar o data in viata darile si se roaga de 3 ori pe zi sa ii vina urmatoarea factura in cutia postala.

Image

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Stokkolm »

Da chiar, ce s-a intamplat cu chester? Prea isi face de cap pe-aici zombie si nu il trage nimeni la raspundere.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

Raspundere
Chester

lâl
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Mărar »

Legenda spune ca daca ii rostesti numele de trei ori, va aparea.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Fular »

marvas » 20 Mar 2014, 13:41 wrote:Stiti procedura, varsati-va frustrarile marunte pe internet.

Ma enerveaza la culme fraza neamuzanta care s-a popularizat din cauza unui video neamuzant si care se foloseste fara scrupule de catre oameni educati si nevolnici la un loc in tot felul de situatii cotidiene:
Fular » Thu Mar 20, 2014 12:00 pm wrote:The Men Who Stare at Goats. O să pun screen ceva mai târziu, pentru că lucru și pentru că IE.

Sincer să fiu cred că e prima dată când folosesc expresia asta. Dar în apărarea mea "lucru" e destul de des folosit în locul lui "lucrez", cel puţin în colţul ăsta de ţară şi aparent nici eu nu-s incoruptibil lingvistic. Aşa că cel puţin jumătate de frază ar avea sens şi ar putea să nu te calce chiar aşa pe ţâţe.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by reV »

(chester) just in case

Birocratia/coruptia din unitatile de invatamant superior
rRomTelecom si-al lor internet
Vecinii din camin (at least I'm movin' out of this dump soon)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Waaagh! »

Fular hi5 man nice tits
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by reV »

Fular » Thu Mar 20, 2014 6:36 pm wrote: cel puţin jumătate de frază ar avea sens şi ar putea să nu te calce chiar aşa pe ţâţe.
pe scurt: Contain thy mammaries?
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14556
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

Fular » Thu Mar 20, 2014 6:36 pm wrote:
marvas » 20 Mar 2014, 13:41 wrote:Stiti procedura, varsati-va frustrarile marunte pe internet.

Ma enerveaza la culme fraza neamuzanta care s-a popularizat din cauza unui video neamuzant si care se foloseste fara scrupule de catre oameni educati si nevolnici la un loc in tot felul de situatii cotidiene:
Fular » Thu Mar 20, 2014 12:00 pm wrote:The Men Who Stare at Goats. O să pun screen ceva mai târziu, pentru că lucru și pentru că IE.

Sincer să fiu cred că e prima dată când folosesc expresia asta. Dar în apărarea mea "lucru" e destul de des folosit în locul lui "lucrez", cel puţin în colţul ăsta de ţară şi aparent nici eu nu-s incoruptibil lingvistic. Aşa că cel puţin jumătate de frază ar avea sens şi ar putea să nu te calce chiar aşa pe ţâţe.
2 chestii care ma enerveaza. "lucru" in loc de "lucrez" si a calca pe ţâţe / calm your tits si alte derivatii asemanatoare. gross
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Fular »

De fapt e o traducere mai mult sau mai puţin liberă de la "getting on(my) tits". Ai putea să te muţi în Banat pentru câţiva ani şi de la starea de enervare o să ajungi calm şi tolerant cu "lucru" sau "salar".
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by DarthZombie »

Bucurati-va ca nu ati aruncat un ochi pe profilul de FB al lui Kimo, acolo jumate din posturile care n-au legatura cu jurnalismul sunt "pentru ca x".
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by RaptoR »

Ai putea să te muţi în Banat pentru câţiva ani şi de la starea de enervare o să ajungi calm şi tolerant cu "lucru" sau "salar".

Daca expresia ¨Eu lucru¨o pot accepta, cand aud ¨salar¨simt nevoia sa lovesc pe cineva fara un motiv intemeiat.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ne0lith »

Eu urasc expresiile de genul "Fost la film, vazut, placut". Wtf, chiar e nevoie sa omiti parti de vorbire oricum monosilabice pentru a scurta propozitia? Vazut astfel de comentarii, nu placut. Enervat.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Waaagh! »

O fi un paradox al dezvoltarii intelectuale. Fiintele inteligente tind sa isi simplifice mijloacele de comunicare. :mrgreen:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Mahdi »

E un semn al newspeak-ului ce va să vie.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 0 guests