Chestii pe care le urasc azi

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by juve3332 »

Neah, e un cuvant inventat pentru roman de ai doi Strugatki. Da, nu inseamna ce inseamna "stalker" in limba engleza in mod normal. Inseamna chiar calauza in arealul respectiv, dar doar in logica romanului.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14556
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

Un motan a refuzat să își lase stăpâna să intre la orele online. De ce era supărat Tontonel. asta da stire bagamias pula in pro tv sa-mi bag

new journalism
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by reV »

Ieri am aflat ceva care ma enerveaza la culme si ma face sa ma dau cu capu' de pereti:
copiile digitale de Quake de pe steam, gog si bethesdanet nu vin cu soundtrack-ul in joc (sub forma de fisiere ogg). Voiam sa-l joc for the nostalgias (si ca viewer request/suggestion pe twitch), l-am facut sa arate decent cu un texture pack si tot simteam ca ceva e gresit. Nu aveam muzica. Not the same.
Fuckin' Bethesda....
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Waaagh! »

Era un mod pe steam workshop care-ti baga si coloana sonora, dar a trecut mult de cand l-am jucat si nu mai stiu detaliile.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by reV »

Waaagh! wrote: 13 Dec 2020, 20:48 Era un mod pe steam workshop care-ti baga si coloana sonora, dar a trecut mult de cand l-am jucat si nu mai stiu detaliile.
doesn't help. Nu-l am pe Steam
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14556
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

Olivia steer: Și apoi, sătulă pîna peste urechi de mult zgomot (pentru nimic?), m-am apucat de dans, ca să uit de lume, doar ca să descopăr o alta, cu atîtea culori și atitea parfumuri. Așa am aflat, surprinsă, că lumea întreagă e o plastilina, ce ia tot atîtea forme cîte basme poți tu născoci și scrie și povesti. Iar cînd o alegi pe cea care îți place mai mult, modelată special de tine pentru tine, cu cei mai hîtri elfi și cele mai diafane zîne, cu cei mai troglodiți balauri și cei mai inofensivi dragoni,
te poți cuibări în pîntecul ei, fără grijă, ca într-un hamac de mătase, să torci pe mai departe firul poveștii preferate, doar ca într-o bună zi să ieși iar in lume cu aripi noi, de borangic, și să faci, desigur, cum altfel?, nu-i așa?, fîl - fîl, fîl - fîl, fîl - fîl ...
Cam asta e starea mea, azi - întîmplător și ziua mea de naștere - și, cu puțină magie, sper, și a voastră!
Fîl - fîl, tuturor!!!

Ba mai da-te-n....
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Waaagh! »

sinistra creatura
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by rdo »

Would still bang
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by reV »

Azi ii urasc pe cei de la RDS si maimutele de la "suport tehnic".
De aproape o luna ii sun sa imi rezolve problemele de viteza. Din 900+ mbps pe download am ajuns sa am mai putin de 200 in mare parte a zilei, putin peste 200 pe timp de noapte. Raspunsul lor? E de la PC-ul meu, ca ori e prea slab ori e prost configurat. Pai ma bizon, de ce pana pe 22 decembrie nu am avut nici un fel de problema? Si de ce am aceleasi viteze pe orice PC pe care incerc in casa? Din 4 PC-uri, 2 laptopuri si 3 servere nici unul sa nu-mi treaca de 250 si toate sa fie "prea slable" sau "prost configurate"? Ma lasi? Bine ca am upload de 750 toata ziua da' cand vreau sa ma uit la ceva pe netflix stau si astept buffer-ul daca vreau sa-mi folosesc TV-ul.
Ba, daca o dadeati pe aia cu "e suprasolicitata reteaua si reducem temporar vitezele" mai intelegeam, da' sa imi zici ca e vina mea deja ma enerveaza.
Hai ca am zis initial ca ba, o fi de la router sau de la switch, ca-mi strica ceva de-al meu ziua. Nope, am facut mai multa diagnoza mentala si fizica decat au facut urangutanii de la tehnic intr-o luna. Acu' ma duc cu zaharelul de o saptamana ca trimit echipa sa vada ce se intampla. Au trimis pe dracu'. Am sunat ieri la ei si au zis ca vine azi echipa, in jurul orei 10. Cat e ceasu'? A, 14:30. Bine. Mai vedem cand vine vorba de prelungirea contractului in cateva luni...
/rant
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by tnt »

Pe de alta parte e bine ca in Romania ne plangem de viteze de "doar" 200mbps.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3043
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by MC »

Las-o dreacu! La 200 mbps tre sa astepti buffer-ul cand te uiti pe netflix pe tv?! :shock:
Eu am abonament de 100 mbps si real merge la 80-90 si nu am probleme pe netflix nici la videouri 4k.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14556
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by ola small dickie »

inb4 calculatoarele lui rev chiar au probleme si netul e ok :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by reV »

MC: WFH + proiecte personale + servere. 200 mbps ma incurca groaznic. Exista un motiv pentru care am optat sa platesc pentru gigabit si nu ceva mai ieftin. Zilnic am trafic de minim 1.5-2tb

ola: m-as fi bucurat daca problema era la mine, ca o rezolvam singur si nu stateam sa astept ore in sir sa descarc chestii pentru munca.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Quackers »

Ba, ca muiti aici RDS-ul, si siguri torrentati si chestii, sunt eu singurul nebun cu probleme de CGN (carrier grade NAT) sau alt gunoi? Ca jur ca raman intotdeauna doar cu seederi/peers de RDS, cu lookup facut pe fiecare, sau externi, cu foarte-foarte putini altii interni. Vad cand se conecteaza ca imi gaseste sute de peers, apoi cucu, raman la opt-zece, daca si aia. La fel si la upload. Am trecut de la UPC la RDS special acu cateva luni bune (inainte de merger cu vodafone) pentru upload speed, si da, se simte, dar parca aveam mai multi peeri pe UPC.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by reV »

Quackers wrote: 28 Jan 2021, 13:34 Ba, ca muiti aici RDS-ul, si siguri torrentati si chestii, sunt eu singurul nebun cu probleme de CGN (carrier grade NAT) sau alt gunoi? Ca jur ca raman intotdeauna doar cu seederi/peers de RDS, cu lookup facut pe fiecare, sau externi, cu foarte-foarte putini altii interni. Vad cand se conecteaza ca imi gaseste sute de peers, apoi cucu, raman la opt-zece, daca si aia. La fel si la upload. Am trecut de la UPC la RDS special acu cateva luni bune (inainte de merger cu vodafone) pentru upload speed, si da, se simte, dar parca aveam mai multi peeri pe UPC.
Aici eu n-am ce-ti zice. N-aam folosit un client de torrent in scopuri... dubioase... de ani buni.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by tnt »

Azi mi-a fost spart contul de Steam, sau nush ce dracu s-a intamplat, dar nu ma mai puteam loga, zicea ca user/parola era incorecta desi era cu siguranta corecta (pe un user secundar ma puteam loga, deci nu cred ca era de la Steam). Am schimbat parola prin forgot password cu cod pe telefon etc. Nu am primit mail ca cineva mi-ar fi schimbat parola or whatever. M-am uitat la login history de azi si apareau niste dubiosenii pe care nu le recunosteam. Am stat si m-am gandit de ce ar fura cineva un cont de steam, e clar ca-l poti recupera prin telefon/email, apoi m-am gandit ca ti se pot accesa payment information daca le ai salvate. Din fericire nu salvez niciodata asa ceva.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Mahdi »

De-asta am steam guard activat. E bine să ai two factor authentication peste tot.
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by tnt »

Adica de fiecare data cand ma loghez trebuie sa pun si un cod primit pe telefon?
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6086
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by Mahdi »

Doar când te loghezi pe un device nou.
REMEMBER CITADEL
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Chestii pe care le urasc azi

Post by stef »

Da, fara codu generat de steam guard pe telefonu tau nu te poti loga in cont pe alte sisteme
Image
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests