Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Ce va place la noul site Nivelul2 și ce nu. Opinii, sugestii, critici.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

"Dar preferam sa ignoram latura umana a problemei pentru a ne concentra pe un principiu enuntat acum n ani la Level..."

Stai ca incurci cauza cu efectul. Chestia cu latura umana mi se aplica in primul rind mie. Sa vezi de ce.

Deci, am stat citeva zile si m-am gindit la o mugetare care sa exprime cit mai la obiect si mai expresiv situatia actuala a tarii - care nici macar nu mai e politica, deja, e muuult mai mult decit atit. Eram in starea specifica mie de creativitate febrila si de bucurie de a scrie, pentru ca imi place foarte mult sa scriu pentru N2. Asa mi-am scris absolut toate materialele, inclusiv mugetarile. Stiam ca mugetarile mele anterioare au facut bine sitului si numelui N2, aducind foarte multi cititori noi. Simteam ca si acum imi fac datoria catre N2, ca de fiecare data - sectiunea Mugetare nu este exterioara sitului si sferei N2, ci o componenta definitorie a acestuia. Eram foarte multumit facindu-mi treaba pe care am mai facut-o si in alte rinduri fara probleme.

Si brusc, dupa o noapte de gindire intensa, urmata de ultimul efort, prin care am creat textul, acesta a fost cenzurat iar eu am devenit un gindac. Gregor Ghinea. GG Marius.

Reactia mea a fost sa-l intreb pe KiMO ce s-a intimplat. Am aflat ca se poate sa deranjez niste parteneri si ca nu am scris despre jocuri si ca noi scriem despre jocuri. Am incercat sa ma calmez si am continuat discutia online cu el in termeni lucrativi, vorbind despre ceea ce urmeaza sa scriu pt revista. L-am avertizat, insa, la sfirsitul conversatiei: "dar sa stii ca nu o sa te uit cu cenzura - la un moment dat voi rabufni nasol, neasteptat, cind nu o sa ma mai pot stapini". His answer was wrong.

Vreme de citeva ore, treptat, in mintea mea s-a relevat dimensiunea kafkiana a evenimentului. O entitate fara nume si fara reactie umana, fara o explicatie si fara o intelegere prealabile, mi-a sters munca de citeva zile, pe care o credeam legitima si utila pentru N2.

Dupa citeva ore, am hotarit sa ma despart de N2 si am postat un mesaj catre prietenii mei de FB. Am incercat chiar sa-l fac privat, dar nu stiu cum exact - sint neajutorat cu interfata FB, si cred ca e public sau nu e public si poate fi redistribuit, sau nu poate fi, nu mai inteleg nimic, nu stiu sa folosesc FB decit ca sa postez si sa dau like. Mind me, nu as fi postat niciodata mesajul in alta parte, iar aici hotarisem sa nu zic nimic, tocmai ca sa nu cauzez.

Dar ola a copiat mesajul meu si l-a pasteuit aici. Mi-a spus despre asta post factum. Sincer, daca ar fi fost sa postez eu mesajul cu pricina, l-as fi facut mult mai blind si mai putin agitatoric - era intre mine si prietenii mei, in public as fi ales un cu totul alt ton pentru a spune ceea ce era de zis. Dar nefacuta era facuta, ar fi fost aiurea sa-i zic omului sa mai stearga ceva, si poate ca e mai bine asa, poate ar trebui chiar sa-i multumesc pt ca a proiectat o reflexie sincera a trairilor mele relativ la situatia creata.

Si am devenit Gregor, un gindac. Brusc, toti colegii mei (- Ciolan, L.E.) au descoperit cit de mult rau fac eu prin mugetarile mele. Brusc, am inceput sa fiu denigrat si minimalizat. Mugetarile mele, care au adus deloc putini oameni catre N2, au devenit, deodata, "tolerate". Uitati-va bine in urma si vedeti cum bunii mei colegi au inceput sa dea pur si simplu in mine si munca mea.

Reactia mea? O postare chiar interesanta despre conditia jurnalistului de jocuri bun, in care nu am lovit in nimeni si am exprimat sincera mea dorinta de a nu sta in calea nimanui.

Dar oamenii alaturi de care am muncit si pentru care am muncit au continuat sa ma ironizeze, sa arate ca munca mea de pe sit de pina acum a fost nepotrivita, neavenita, pernicioasa pentru o comunitate care ar trebui protejata de furtunile pe care eu la aduc intr-un golfulet paradisiac in care gamerii isi sorb molcom zemurile propriei pasiuni.

Mesajele mele, in afara de a sfichiui neglijenta folosire a "vointei colective", au fost sincer imbibate de dorinta de a trece cu totii peste acest rahat necesar de schimburi de mesaje de tranzitie, pentru a ajunge in buna intelegere, respect si siguranta, in partea cealalta a sfincterului astuia prea crispat in care cineva ne-a bagat pe nepusa masa. Am mai dorit si ca oamenii care ne citesc sa fie informati, este necesar. Dupa mine, acest topic este mai mult unul destinat informarii voastre asupra unui eveniment neplacut.

Daca este vorba de o dimensiune umana, Monstrule, apoi pe aceea tocmai eu mi-am pierdut-o, cind, intr-o proasta dimineata, m-am trezit Gregor, un gindac.

Nu eu mi-am cenzurat propria scriere la modul cel mai netransparent cu putinta, pe nepusa masa. Cine a facut asta este responsabil pentru ca am devenit Gregor, pe care, gindac, v-ati apucat sa aruncati mici si scirboase anateme. Cine a facut asta a ignorat complet latura umana. Si cind ignori latura umana, niciodata sa nu te miri cind in prag iti apare cine?

Gregor.
Last edited by Marius Ghinea on 26 Jan 2017, 18:53, edited 1 time in total.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

DarthZombie wrote:
Eu cred ca ma exprim destul de clar deobicei... FIX din aceste motive participantii si preocuparile lor sunt importante. Am explicat cat se poate se succint mai sus de ce. Dar preferam sa ignoram latura umana a problemei pentru a ne concentra pe un principiu enuntat acum n ani la Level... E ok...
Asta e apel la emotie, iar daca judecam din aceasta perspectiva nimic nu mai va fi clar. Vine acum Marius Ghinea, ca e si el om pana la urma, si spune si el o poveste la fel de tragica precum cele pe care le-ai spus tu despre Kimo si Aidan si totul se transforma intr-un concurs de simpatie.

I see what you did there... :P :roll: :cry: :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by vulp »

ordinea de zi

1. reinstaurarea lui MG
2. mai multe emoticoane pt forumul N2 (macar 1-2 packuri standard phpbb pls?)
3. penalii la puscarie
4. secesiunea dobrogei
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Monstru »

Cioli - makes more sense now :)

caleb - ba da, doar ca eu am enuntat principiul, eu am creeat ceea ce fac acum, eu o duc mai departe. Pe cand in cazul Level altii au enuntat principiul, altii l-au dus mai departe, iar altii au fondat Nivelul 2. E usor diferit, as zice eu.

DarthZombie - nu... este apel la ratiune... nu m-am referit la sentimentele lor cand am spus latura umana ci la capacitatea de a face mai multe lucruri simultan. La limitarile lor umane... Nu este nimic tragic in ceea ce am spus. Asta este adevarul. Iar atitudinea ta fata de asta ma duce usor cu gandul la o lipsa de respect fata de munca si efortul unor oameni. Ptii...ce sa vezi...am ceva in comun cu Marius... nici mie nu imi plac anumite arome...


Marius - frumos enuntat. Iti inteleg perfect punctul de vedere. Doar ca este punctul tau de vedere, personal, uman, dar nu neaparat universal valabil. Prin ochii tai da, asa s-au vazut lucrurile. Dar, la fel ca oricare participant la aceasta discutie, inclusiv subsemnatul, nimeni nu detine apanajul adevarului absolut. Ar fi imposibil...

Daca imi permiti, voi enunta si eu punctul meu de vedere, personal, ca o completare la ceea ce ai spus, eu nefiind implicat direct.
Si brusc, dupa o noapte de gindire intensa, urmata de ultimul efort, prin care am creat textul, acesta a fost cenzurat iar eu am devenit un gindac. Gregor Ghinea. GG Marius.
Nu... brusc, unul sau mai multi oameni obositi, cu alte probleme pe cap, au decis ca nu isi doresc opinii politice pe site-ul pe care il pastoresc. Atat. Nimic mai mult. Fara intentia de a iti ataca intr-un fel persoana sau opiniile. Daca tu ai perceput-o ca o transformare in Gregor... asta a depins de tine

His answer was wrong.
La fel ca si reactia ta fata de un om care iti este prieten sau coleg de ani de zile. Pentru ca in postura lui nu te-ai pus.
Vreme de citeva ore, treptat, in mintea mea s-a relevat dimensiunea kafkiana a evenimentului. O entitate fara nume si fara reactie umana, fara o explicatie si fara o intelegere prealabile, mi-a sters munca de citeva zile, pe care o credeam legitima si utila pentru N2.
Daca asta este impresia pe care o ai despre colegii tai, datorita preferintelor tale politice sau implicarii tale in acest domeniu in ultima vreme (presupun, habar nu am) scuza-ma... dar am mai vazut asta .... de 1000 de ori... Oameni care se rup de prieteni sau familie datorita unor opinii politice...deoarece sunt convinsi ca sunt detinatorul adevarului absolut. Iar tu, Marius, esti mult mai inteligent si experimentat decat un om care ar face asta in mod normal...

Dar oamenii alaturi de care am muncit si pentru care am muncit au continuat sa ma ironizeze, sa arate ca munca mea de pe sit de pina acum a fost nepotrivita, neavenita, pernicioasa pentru o comunitate care ar trebui protejata de furtunile pe care eu la aduc intr-un golfulet paradisiac in care gamerii isi sorb molcom zemurile propriei pasiuni.
Ciudat...din punctul meu de vedere s-a vazut cum insinuarile, rautatile si ironia la adresa celor doi (Kimo si Aidan) au curs constant pe acest thread...

pe care, gindac, v-ati apucat sa aruncati mici si scirboase anateme.
Curios, din nou... Nu cred ca m-am exprimat o secunda necuviincios fata de tine, nu cred ca am spus un singur lucru care sa nu fie just...



Realitatea este ca fiecare om are... realitatile lui. Uneori aceste realitati comune se intersecteaza si asa se nasc prietenii. Alteori nu. Iar cazul asta mie personal imi produce o mare tristete. Pentru ca o neintelegere a fost transpusa intr-o problema colosala. Pentru ca lipsa de intelegere a celui de langa noi nu ne face mai buni. Si pentru ca anumite lucruri nu ar trebui niciodata sa intervina intre oamenii de o anumita factura. Da....asta este o retorica emotionala, nu ceea ce am enuntat pana acum. Imi asum. Pentru ca este pacat. De aceea sunt brutal de sincer si spun lucrurilor pe nume... Chiar daca asta deranjeaza.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

Monstrule, faci atit de rau cu prostiile pe care le indrugi pe aici, bagind intre noi cuvinte care nu existau pina la aparitia ta... Nu faci decit sa strici si sa strici, sub pretextul ca lamuresti si ajuti... Imi pare rau de ziua in care ai intrat in casa mea si ai fost primit cu incredere. Sa-ti fie rusine.
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Monstru »

Dupa ce am luat cina m-am gandit sa editez ceea ce am scris mai sus si sa las doar raspunsurile adresate celorlalti. Pentru ca tu ai parerea ta, ai enuntat-o foarte clar si elocvent, eu am parerea mea, afirmat-o la fel de clar si nu cred ca avea rost sa iti comentez afirmatiile. Pentru ca asa cum am spus, reprezinta parerea mea personala si este clar ca nu coincinde cu opinia ta.

Asezandu-ma la calculator am observat insa ca ai apucat sa citesti si am vazut raspunsul tau. Iar asta mi-a spus tot. Multumesc pentru ce ai spus despre mine Marius. Multumesc din suflet. Asta imi spune mai multe despre tine decat mi-as fi dorit vreodata sa stiu.

Am indraznit sa spun lucrurilor pe nume si acum iti pare rau ca m-ai cunoscut. Buna treaba... Continuati cu dezbaterile legate de cenzura si principii va rog... Macar sa le dezbatem... daca nu toti le avem.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Cristan »

Cred ca a zis cam toata lumea ce a avut de zis (si mai mult decat atat), poate ar fi cazul sa punem o pauza aici?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

Era de multa vreme cazul de o pauza. Eu zic sa-l inchizi.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by MC »

Eu inca il astept pe KIMO. Nu toata lumea a zis ce a avut de zis!

As a fun fact. Suparacios mai e Marius Ghinea :D
Monstru si-a spus opinia cat de civilizat se poate si Marius "il da afara din casa si ii arata obrazu" :lol:
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 283
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

Nu stiu, nu imi doresc nimic mai mult acum decit ca totul sa fie precum inainte de dimineata aia stupida.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Cristan »

Locked. KiMO e admin, poate sa posteze daca vrea.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Jaunty »

Nu, KiMO nu mai e admin. Așa că am să las deschis thread-ul. Se va liniști de la sine.

KiMO nu mai e admin fiindcă nu e prima dată când face așa ceva. Au mai fost situații în care, din senin, a șters irecuperabil thread-uri lungi și relativ importante din forum. Speram să-și fi schimbat „abordarea”, dar dacă i-a făcut-o lui Marius, nu pot avea bază că nu ne-o va mai face și nouă. Așa că îi iau rolul de admin, ca piedică pusă unei arme cu trăgaci sensibil. Colaborăm în continuare: dacă redacția are nevoie de ceva din partea adminilor, vă stăm la dispoziție - în limitele bunului simț.

Menționez că KiMO nu s-a mai logat din septembrie și nu s-a folosit de puterile de admin decât de vreo două ori de când există noul forum. Deci poate nici nu va băga de seamă. Pur și simplu am nevoie de siguranța că nu or să ne mai dispară thread-uri între două refresh-uri. Backup-uri periodice avem, dar numai din cauza lui KiMO îmi pun problema dacă sunt suficient de frecvente. E un om bun, dar hiba asta a lui mă omoară.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by MC »

Ma gandesc ca e o decizie atent analizata de tot colectivul de admini (Jaunty,TG, Marar, Cristan, marvas)?!
Totusi KIMO e fondatorul/cofondatorul Nivelu'2, iar forumul sa intituleaza Nivelu'2.

In caz contrar e vorba fix de acelasi gen de decizie arbitrara ca in cazul lui Marius, insa de aceasta data luata de cel care a fondat forumul. Aplicam legea talionului acuma. Cu alte cuvinte aplicam principiul crimei si pedepsei in oglinda?
In cazul asta maine-poimaine te enervezi si stergi forumul.
Jaunty wrote: Deci poate nici nu va băga de seamă.
... Ce urat suna....
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by SenFire »

De acord cu Jaunty. S-au discutat niște aspecte interesante aici, ar fi păcat să dispară. Evenimentul a avut loc, să rămână și explicațiile.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Cristan »

@MC: ce vrei sa spui? Si care-i legatura? Nu s-a sters nimic aici, doar am inchis topicul dupa ce toata lumea si-a zis punctul de vedere, and then some. Poate n-ai observat, dar nici cand o ia lumea pe aratura prin restul forumului nu se sterg posturi, ci se muta la Recycle Bin.

Iar din punctul meu de vedere, Jaunty ar avea tot dreptul sa stearga forumul, doar el l-a pus pe picioare si il ingrijeste, dar pot sa bag mana in foc ca n-o s-o faca niciodata. Asta mi se pare ca suna urat, sa zici asta de Jaunty, apropo ca s-a tot vorbit de munca dezinteresata pe aici. E la fel de sigur ca n-o sa stearga forumul cum, orice altceva ai putea spune despre Ghinea, e sigur ca omul traieste si respira pentru ce scrie.

Si nu zice gratuit ce zice Jaunty, pentru ca KiMO a mai avut niste initiative din astea de a sterge chestii, brusc, dupa mult timp de existenta. Plus ca n-a fost rautacios, pur si simplu a remarcat ca Kimo nu are timp de forum, fara nicio insinuare.

Deci ce vrei sa spui de fapt, in caz ca nu arunci doar paie pe foc?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
oldsnake
Zergling
Posts: 124
Joined: 4 Mar 2014, 01:08

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by oldsnake »

Stergerea articolului a fost o greseala. Eu l-as fi rugat pe Marius sa-l dea jos.

Felul in care a reactionat Marius, in care a inteles sa spele rufele murdare in public, sa rascoleasca rahatul, il consider un atac direct la adresa comunitatii Level. O greseala din partea celor care au sters mugetarea a fost transformata in tragedie nationala si a dus la impartirea forumului in tabere. Se putea rezolva cu o discutie in interiorul redactiei.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ce tabere lol? Sunt multi useri activi care nu s-au implicat deloc in discutie si nu vad pe nimeni ca injura
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by MC »

@Cristan. Nu m-am referit la inchiderea thread-ului sau alte prostii de genul.
M-am referit la faptul ca jaunty i-a retras lui Kimo dreptul de admin pentru ca....poate. Cam in aceeasi maniera in care a fost stearsa si mugetarea.
Ma rog, deja nu mai e problema mea. Mi-am spus parerea chiar la un mod redundant. Pentru mine subiectul e inchis.
Ca sa-l citez pe oldsnake
oldsnake wrote: Se putea rezolva cu o discutie in interiorul redactiei.
User avatar
oldsnake
Zergling
Posts: 124
Joined: 4 Mar 2014, 01:08

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by oldsnake »

Stati asa ca incep sa pricep mai multe. Ceva nu se prea leaga pe aici. Cel mai mult m-a deranjat faptul ca i-au sters mugetarea fara sa-i spuna si au facut sedinta fara el. Asta ridica niste semne de intrebare si duce la posibile teorii.

1. In redactie exista deja o ruptura intre restul lumii si MG si practic asta a fost ocazia de a-i da papucii.
2. Sau au incercat sa-i spuna ca ce scrie poate deranja pe unii sau pe altii/ sau pur si simplu "boss, nu mai scriem din astea". Asta a dus la umflarea dreptatii si adevarului in MG, moment in care nu au avut ce face si au trebuit sa actioneze in felul in care au facut-o.


Felul in care Aidan, Caleb si Ciolan, i s-au adresat, cu respect, ca unui vechi prieten, cu regret chiar, ma face sa ma gandesc la varianta numarul 2, sau ceva pe acolo.

"Si am devenit Gregor, un gindac. Brusc, toti colegii mei (- Ciolan, L.E.) au descoperit cit de mult rau fac eu prin mugetarile mele. Brusc, am inceput sa fiu denigrat si minimalizat. Mugetarile mele, care au adus deloc putini oameni catre N2, au devenit, deodata, "tolerate". Uitati-va bine in urma si vedeti cum bunii mei colegi au inceput sa dea pur si simplu in mine si munca mea."

Paranoia in toata frumusetea ei. Autovictimizare. De parca munca nu ar fi intreaga daca nu suferim pentru ea, daca nu suntem denigrati si minimalizati pentru ea.


"His answer was wrong."
As pune pariu ca raspunsul lui KImo a fost: Cui nu-i place poate sa-si ia jucariile si sa plece.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by ne0lith »

@MC: Forumul actual exista datorita implicarii lui Jaunty in urma disparitiei Level si a fost mentinut tot de el pana in prezent, fie ca a existat o revista, fie ca nu. Argumentul tau in favoarea pozitiei de admin a lui KIMO vad ca se rezuma la faptul ca forumul poarta numele revistei relansate, desi s-a vazut ca poate functiona independent.

Nu ti se pare generos ca el sa poata veni si sa aiba drepturi si puteri egale cu oamenii care chiar s-au implicat intre timp? Riscul mai mare ar fi ca forumul sa depinda de o publicatie decat sa fie in mana celor care s-au mobilizat sa il readuca si sa il mentina in viata. Conducerea actuala a forumului nu a avut nici o rabufnire pana acum - iei in calcul posibilitatea ca Jaunty sa stearga forumul, dar sustii pozitia lui KIMO, ce a demonstrat deja ca poate calca stramb? :lol:

Apreciez eforturile lui KIMO de a mentine proiectul N2 pe piata din Romania, insa faptul ca a primit functie de admin aici ar trebui vazut ca un gest de bunavointa - la o adica, pozitia i-a fost data tot pentru ca s-a...putut. Nu pentru ca s-ar fi implicat el. Nici nu vad de ce ar avea de o asemenea pozitie in ceea ce face, asa ca ramai cu niste riscuri valide si 0 beneficii.
"da" - chestrony, 2016
Post Reply

Return to “Sugestii Nivelul2.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests