Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Ce va place la noul site Nivelul2 și ce nu. Opinii, sugestii, critici.
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by ola small dickie »

MC wrote:Monstru...mai decent de atat nu cred ca poate fi nimeni.
In schimb M.G a dat-o rau de tot in drama.
Se vede ca domnul Ghinea nu stie ce e ala un loc de munca unde trebuie sa respecti pozitia unui sef. Lui i se pare cenzura. De parca postul lui a fost sters de un organ al statului nu de colegul/seful lui. Aia nu e cenzura domnule Ghinea :))) aia se numeste respectarea deciziei sefului chiar daca nu esti de acord cu ea. In cazul N2 inseamna respectarea politicii editoriale a revistei/site-ului. Din moment ce nu ai vrut sa te implici in proiect mai mult decat un simplu angajat nu vad de unde dorinta asta de egalitate intre conducere si angajat.

@Kimo/Aidan... eu stiu un lucru valoros in viata. "Niciodata sa nu iti deschizi o afacere cu rude si prieteni" Mai devreme sau mai tarziu se va duce naibi una din ele, prietenia sau afacerea ori chiar ambele :))
daca vreti sa aflati cum e realitatea de fapt luati postarile lui MC si inversati-le, le intoarceti cu curul in sus si aflati Adevarul. cred ca asta incearca sa ne arate el, ne vorbeste criptic, noi trebuie sa ne prindem
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by .chester »

Lal. Cate opinii ferme si ce de cereri raspicate catre redactie au oamenii care nu cumpara revista si care nu ofera niciun fel de feedback la articole, la aranjarea in pagina, la jocul full, la orice. Nu va vad atat de pasionati de revista si de ce scrie in ea - foarte putin spre deloc. Buna treaba, bruvs.

Monstru, daca mai mergem la Nazistu' sau cum ii zicea, iti dau o bere. Great post.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by ola small dickie »

Ce pulica mea de treaba are sula cu prefectura?

Un om a pus piedica unei batrane astazi pe strada. Dar gestul lui este ok, nu trebuie criticat. De ce? Pentru ca la serviciu munceste din greu.

LOGICA postarilor lui chester si monstru.

De acum incolo voi trimite sugestii despre aranjarea in pagina astfel incat critica mea asupra unui eveniment legat de revista sa fie valida.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by .chester »

In analogia asta, Marius Ghinea e batranica ce a cazut pe strada? :cry:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by ola small dickie »

Nu stiu, stai sa cumpar revista si sa trimit niste feedback pasional despre asezarea in pagina, apoi cred ca voi realiza mai bine situatia.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

chester, in pofida a ceea ce s-a intimplat, intre mine si voi a ramas a great deal o respect si chiar simpatie. tu, vad, faci tot posibilul sa schimbi asta. numai ca, vezi tu, Level a fost o mina de oameni care au tinut mult unii la altii, care, deseori, au ramas sa indure unele si altele pentru ca ne bucura inima sa fim impreuna, sa vorbim, sa combatem impreuna, sa ne certam de mama focului unii cu altii.

la felul in care continui in mod impecabil de inutil o controversa/polemica inexistenta, m-ai putea face sa urce sila de voi in mine, la nivelul la care sa nu mai scriu nici macar un ultim articol, de Civ VI. but there is that thing: oamenii care au muncit de au crapat pentru N2, KiMO si Aidan, au un credit de admiratie si respect atit de mare din partea mea, ca tot noianul de imaturitate si ignoranta de care dai dovada nu poate sa aduca pe minus ceea ce simt pentru N2.
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Monstru »

Nu planuiam sa ma implic in aceasta discutie dincolo de opinia mea initiala, dar am observat un lucru care nu este deloc ok. In primul rand, MC... faptul ca imi impartasesti parerea nu inseamna ca ar trebui sa i te adresezi asa lui Marius. Diferentele de opinie pot fi si respectuoase. Imi place sa cred ca macar pe acest coltisor de internet oamenii se pot adresa civilizat, iar oamenii care merita respect sunt respectati indiferent daca suntem de acord cu parerea lor sau nu... Marius Ghinea cred ca este clar in ce categorie se incadreaza... Valabil si pentru colegul Chester...

Marius... esti un om inteligent, dotat cu un simt artistic acut, care depaseste granitele scrisului. Faptul ca imi raspunzi pe acest ton demonstreaza exact opusul a ceea ce spui... am lovit prea aproape de casa... poate am intrezarit chiar o sclipire din ceea ce exista in spatele acestor postari pe forum. Si inteleg de ce asta irita.

Problema este ca tu m-ai inteles gresit si cred ca ai inteles gresit mai multe lucruri. Nu te criticam pentru ca nu il apreciezi pe Aidan... i-am criticat pe cei care l-au atacat atat de urat aici, fara sa isi dea seama ca fara omul asta proiectul NIVELUL2 nu ar fi existat. Tu nu faci parte dintre acesti oameni si nici nu am zis altceva.

Doi la mana eu nu "vreau" nimic. Nu este site-ul meu si nu este revista mea, iar ceea ce scrieti aici este treaba voastra, nu a mea. O singura data in 3 ani am pus mana pe telefon si l-am sunat pe Kimo pentru ca unul dintre colegii mai tineri publicase un comunicat de presa iar asta cred ca este sub nivelul acestei publicatii. Si era o sugestie, nu un ordin... Atat.

Problema legata de regula impusa de Mike si de mintea pe care a avut-o fosta conducere este una foarte simpla. Mike traieste in Romania, este bine mersi, dar nu mai lucreaza de ani de zile la Level, iar Level nu mai exista pentru ca a dat faliment. Daca tu nu poti pricepe ceva atat de simplu poate ar trebui sa incerci sa pricepi, inainte sa descarci pe forum, impartind cititorii in tabere, ceea ce ar fi trebuit sa se rezolve la o bere. Imi cer scuze daca a sunat acid aceasta ultima propozitie, am folosit cuvintele tale...

Pentru ca sunt complet de acord, calitatea intr-o industrie creativa vine la pachet cu creativii de calitate. Iar unul dintre acesti creativi se numeste Aidan si are si el, la fel ca toti ceilalti, angoasele, trairile si sentimentele lui. Si poate exploda si el la fel ca oricine in aceste conditii...mai ales cand este acuzat pe nedrept. De ce? Pentru ca tu ai simtit nevoia sa refulezi in public? Sa iti alini orgoliul creativ distrugand-ul pe al sau?

Nu, Marius, eu am inteles foarte bine. Am inteles ca ai scris la momentul respectiv unul dintre cele mai inteligente materiale despre Charlie Hebdo, exprimand o opinie pe care putini au avut curajul sa o exprime. Opinie care a prins avand pentru ca i-am dat cu totii share pe Facebook. Pentru ca era ceva fresh, curajos, inteligent, care merita sustinut chiar daca ar fi putut irita convingerile majoritatii. Daca editorialul pentru care se bate atata moneda aici se incadreaza in aceeasi categorie si eu nu imi dau seama, imi cer scuze.

Dar daca purtam discutiile astea pentru ceva care ar fi trebuit postat pe Facebook sau Twitter, unde ar fi putut deveni viral daca era cazul, inseamna ca am judecat eu gresit ce inseamna NIVELUL2, ce relatie exista intre oamenii care au dat nastere acestui proiect si cat de mult conteaza existenta acestui proiect pentru fiecare in parte. Mea culpa...
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

"Pentru ca tu ai simtit nevoia sa refulezi in public? Sa iti alini orgoliul creativ distrugand-ul pe al sau? "

omule, de unde ai scos asemenea prostie. opreste-te dracului din timpenii. opreste-te. nu fa un rau urias unde nu era cazul.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

eu nu am postat despre asta decit pe contul meu de FB, un mesaj catre prieteni pe care ola l-a pasteuit aici dupa care m-a intrebat daca e bine ca a facut asta. eu ce sa zic. sa-i spun sa stearga. ce sa-i zic. pina la urma era informatie despre o ruptura ireversibila. cititorii aveau un raspuns. dupa care au inceput discutiile, LA CARE AM PARTICPAT CIVILIZAT. nu m-am defulat, decit in masura in care ma defulez intotdeauna cind deschid gura sau scriu. nu am mindrii, egoul meu e varza. am doar convingeri puternice si am platit toata viata pentru asta. acest topic era mai mult, prin intelepciunea de care unii dintre noi am dat dovada, unul informativ. invata sa gindesti.
User avatar
Monstru
Space Invader
Posts: 31
Joined: 1 May 2014, 11:36
Contact:

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Monstru »

Marius, eu m-am adresat intr-un fel, tu mi te adresezi in altul. Este dreptul tau si ti-l respect. Cum spuneam mai sus... daca am inteles eu gresit...mea culpa. Dar daca iei o pauza 10 minute...te intorci cu mintea limpede si citesti threadul asta de la cap la coada, ca si cum nu ai fi implicat in el, ar fi interesant sa imi spui si mie ulterior ce impresie ti-a lasat. Pentru ca privesc din exterior s-ar putea sa vad lucrurile putin mai clar, nu crezi?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by ola small dickie »

Reactia unora m-a facut sa ma bucur ca am anuntat chestia asta pe forum, reactia altora in schimb nu pentru ca din cauza lor s-a ajuns la niste discutii penibile si am ramas surprins neplacut de modul cum gandesc (despre unii stiam deja asta). Asa ca cred ca problema nu a fost topicul in sine, ci, ca la mai toate lucrurile in viata, omul. Sau anumiti oameni.

monstru@ eu am citit tot topicu asta foarte relaxat. tu si altii de pe aici ati ratat THE POINT big time si vorbiti pe langa astfel creati probleme si teme de discutie false. situatie din care nu cred ca e vreo iesire.
Last edited by ola small dickie on 26 Jan 2017, 12:26, edited 2 times in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

omule, pricepe odata: eu am postat ceva avind dreptul integral si inalienabil de a o face, stabilit prin regula si traditie. nici nu mi-a trecut prin cap ca este o problema. am fost cenzurat, fara niciun fel de schimbare prealabila a regulii, subit, fara consultare, fara nimic. vrei mai multa explicatie decit asta? nu poti intelege? repet, exerseaza-ti aptitudinile de observatie, analiza si sinteza. ai nevoie de asta.
Last edited by Marius Ghinea on 26 Jan 2017, 12:26, edited 1 time in total.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Zulu »

Am citit toata discutia, mi se pare ca s-a dus pe niste culmi nebanuite:

Facts:

In conditiile a ce reprezinta de obicei o mugetare pt Level/N2 + faptul ca sunteti un colectiv restrans, consider ca de bun simt in cazul stergerii unui articol de acest tip
ar fi fost sa existe, inainte de toate, o discutie punctuala cu cine a scris-o (indiferent cine ar fi fost autorul). Dupa asta, MG si-ar fi rezervat in continuare dreptul
de a nu fi de acord cu acest lucru rezultand tot asa, in oprirea colaborarii cu N2.

Si ala ar fi fost tot, fara drame inutile. Dar poate asa's eu, mai rational de fel si privesc problema mult mai simplu.
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by MC »

^^ Poftim Monstru, atitudinea respectuoasa despre ca m-ai atentionat. :)) Oh..intre timp s-a postat masiv. Incet mai sunt :D
Imi place sa cred ca macar pe acest coltisor de internet oamenii se pot adresa civilizat, iar oamenii care merita respect sunt respectati indiferent daca suntem de acord cu parerea lor sau nu
Esti naiv draga coleg. Esti pe forumul N2 aici nu mai exista asa ceva. :D
Marius Ghinea cred ca este clar in ce categorie se incadreaza
Mie imi este foarte clar.
Insa mi se face cam greata de la atata...pe care il dau unii pe dosul lui M.G. Fiecare cu gusturile lui.
Eu ma bucur ca proiectul N2 nu a stat si nu sta intr-un singur om fie si unul cu capacitati jurnalistice dovedite ca extraordinare.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Cristan »

@Monstru, MC, chester
Da, you missed the point. Nu conteaza numele autorului si nici subiectul articolului. Nu conteaza nici cat munceste fiecare. E vorba doar de 2 lucruri, care au mai fost mentionate aici, dar vad ca toata lumea isi da cu parerea fara sa citeasca argumentele aduse anterior:

- profesionalism, prietenie, colegialitate - asta nu-i o atitudine corecta fata de un coleg, indiferent ca lucreaza de o zi sau de 1 an, ca scrie un articol sau 100 (dar cu atat mai mult acum cu cineva care e cel mai vechi din colectiv). Cata vreme nu e o politica clara, stiuta dinainte, de pre-aprobare a articolelor inainte de publicare, in cel mai rau caz ii spuneati lui sa-l dea jos, dar era decizia lui. Acum inteleg ca dupa 5 articole, publicate intr-o rubrica prin traditie fara limite, s-a schimbat brusc politica cand l-a pus pe al 6-lea si era urgent sa fie dat jos imediat, fara sa fie anuntat? Cum era daca omul ar fi scris nu 3 paragrafe, ci un articol de 3 pagini? Ii aruncati pur si simplu munca la gunoi, cand el a scris stiind ca poate s-o faca? Dintr-o data ati trecut la o relatie rece de sef-angajat, fara alte considerente? Cam de prost gust daca ma intrebi pe mine. Dar pana la urma, astea sunt treburi interne, care nu era necesar sa transpara in public.

- mai important pentru mine (si cititori, presupun), e ce inseamna asta pentru revista/site. Pentru mine e important sa am incredere in cei pe care ii citesc. Si pana acum, asta a fost valabil pentru Level/N2. Si daca pe vremea Level ar fi de inteles unele concesii, acum cand se presupune ca aveti independenta, nu. Si daca s-a intamplat acum, ca sa protejati cine stie ce interese, de unde stiu ca nu se va intampla si alta data? Ce valoare mai are ce scrieti daca stiu ca sunteti influentabili la modul asta?


@Monstru: nu te supara, dar e complet irelevant pentru mine cat munceste KiMO sau Aidan, sau oricine altcineva, ma intereseaza doar ce se vede in revista. Pentru ca nu munciti pentru mine sau pentru altii, nu sunteti voluntari, munciti pentru voi. Iar obligatia cititorului se opreste la cei 30 lei (nu 20, apropo). Si daca veni vorba, cam ce ai vrea sa faca cititorii ca sa sustina "proiectul N2" dincolo de suma asta? Si de bunavointa de care dau dovada cu toate intarzierile si scumpirile, lucruri care cel mai probabil ar fi ingropat un alt proiect nou lansat?

@chester: cum a zis si ola (ma rog, in alte cuvinte), ce treaba are una cu alta? De ce valabilitatea unei pareri e data de ce a facut omul ala inainte? Stiu ca e placut sa porti un dialog cu cititorii, sa-ti zica o parere, dar nu pentru asta scrii in primul rand si nu e nimeni obligat sa il dea.

@MC: de ce insisti sa ocolesti argumentele date pana acum? nu toata lumea il apara neconditionat pe MG; iarasi, numele autorului e irelevant


PS. Ma intreb daca prietenii si colegii lui Marius Ghinea, care il cunosc de atata timp, s-au gandit ca el o sa accepte pur si simplu asta? Nu a anticipat nimeni ca ar putea reactiona asa cum a facut-o? Revista e mai avantajata de interesele pe care le protejati decat de articolele lui MG?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by ola small dickie »

Cristan wrote:
PS. Ma intreb daca prietenii si colegii lui Marius Ghinea, care il cunosc de atata timp, s-au gandit ca el o sa accepte pur si simplu asta? Nu a anticipat nimeni ca ar putea reactiona asa cum a facut-o? Revista e mai avantajata de interesele pe care le protejati decat de articolele lui MG?
Exact intrebarile astea mi le-am pus si eu.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

What Cristan said :D
Last edited by Ferrrrrrrrrdinand on 26 Jan 2017, 12:54, edited 1 time in total.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

Cristan wrote:

PS. Ma intreb daca prietenii si colegii lui Marius Ghinea, care il cunosc de atata timp, s-au gandit ca el o sa accepte pur si simplu asta? Nu a anticipat nimeni ca ar putea reactiona asa cum a facut-o? Revista e mai avantajata de interesele pe care le protejati decat de articolele lui MG?

L-am avertizat pe KiMO, la finalul discutiei in care el m-a anuntat ca mugetarea mea a fost stearsa, ca, desi momentan sint calm, cu certitudine voi rabufni urit, la un moment dat.
His answer was wrong.
La citeva ore dupa, am postat pe pagina mea de FB mesajul pe care ola l-a pasteuit aici.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by caleb »

Într-o chestie PRIN-CI-PI-A-LĂ nu-și au locul argumentele ad-hominem. Eu vă sfătuiesc frățește să încheiați postările anapoda în avalanșă, să vă ziceți pe privat ce aveți de zis, că există și așa ceva, fiindcă thread-ul ăsta nu se mai poate duce decît în jos - și e tare păcat. Vă sfătuiesc, adică vă sfătuiesc, nu interpretați tonul ca fiind condescendent sau agresiv. Chiar e mai bine să nu gîdili buba, să aștepți să facă o crustă și după ce cade singură, vezi cicatricea rezultată.

Cine a avut ceva de spus, a spus, cine a avut ceva de priceput - a priceput sau nu. Cred că s-a săturat și Marius să fie 'agățat' în 'mijlocul bulevardului' într-o problemă deja consumată. Dacă mai sunt nelămuriri, există mesageria aia privată, al cărei scop este exact să nu se mai interpună încă zece oameni în discuții dintre alți doi. Zic și eu, e păcat să nu folosim un 'feature' atît de fain ;)

P.S. - DPMDV Reacția lui Marius a fost civilizată (pun intended), în condițiile în care, în ciuda stuporii inițiale, intenționează să-și publice totuși materialul în lucru, chiar dacă ar fi ultimul. Față de proporțiile peciului, a fost nespus de blîndă - și exact așa e de dorit, să nu dai înapoi în lume înzecit orice necaz.
User avatar
Marius Ghinea
Headless Kamikaze
Posts: 285
Joined: 26 Mar 2014, 15:33

Re: Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by Marius Ghinea »

Cristan wrote:
" Cum era daca omul ar fi scris nu 3 paragrafe, ci un articol de 3 pagini? Ii aruncati pur si simplu munca la gunoi, cand el a scris stiind ca poate s-o faca?"

Actually, Cristan...
Am gindit la aceasta mugetare citeva zile. In mintea mea am scris-o de vreo 3 ori, de fiecare data aceasta inglobind citeva pagini grele - e ceva ce fac cu fiecare articol al meu.
In noaptea de dinainte de a o publica, insa, nu am dormit, incercind sa aduc o schimbare in maniera mea de a scrie. Am stat si am lucrat ca dementu' in tentativa de a o face sintetica, de a o reduce la un minimum, crescindu-i capacitatea de expresie, concentrind totul in citeva cuvinte. Ca la un haiku.
Am vrut sa o fac sa fie ca o lovitura scurta, rapida, percutanta. O tehnica de scriere pe care nu o practicasem pina acum.
Faptul ca a fost cenzurata si reactiile ce au urmat imi arata ca am inceput sa fac mici pasi catre a avea un cuvint mai puternic.
Last edited by Marius Ghinea on 26 Jan 2017, 13:25, edited 3 times in total.
Post Reply

Return to “Sugestii Nivelul2.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests