Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Ce va place la noul site Nivelul2 și ce nu. Opinii, sugestii, critici.
Post Reply
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat

Post by ola small dickie »

Astazi Marius Ghinea a fost cenzurat pe situl revistei. O mugetare cu subiect politic postata de el pe site a fost stearsa ca sa nu deranjeze parteneri ai revistei cu alte preferinte politice. Nu ma asteptam la asa ceva, imi provoaca un dezgust enorm, mi se pare inacceptabil si ma face sa ma distantez de revista.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Site Nivelul2.ro

Post by vulp »

pics or it didnt happen
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Site Nivelul2.ro

Post by ola small dickie »

Sadly, It did happen
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Site Nivelul2.ro

Post by Cristan »

Interesant. Ce parteneri are revista? Credeam ca se chinuie de unii singuri, indie gen. Si inca unii cu simpatii politice?

Mai exista in google cache: http://webcache.googleusercontent.com/s ... refox-b-ab
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Site Nivelul2.ro

Post by .chester »

Poate ca a fost stearsa pentru ca nivelul2.ro nu e nici hotnews, nici republica, nici contributors, nici dilema veche, nici orice alta gazeta online cu stiri si editoriale din zona politica. Din punctul meu de vedere nu avem de ce sa postam pe site-ul nostru articole cu subiecte politice, nu asta este tematica revistei si a proiectului in general. Cat despre teoria partenerilor ofensati, pana nu se aduce vreo dovada in acest sens, imi permit sa o cataloghez drept absurda.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Site Nivelul2.ro

Post by ola small dickie »

Gresesti, nu e prima postare cu subiect social si politic. Si mi se pare firesc ca redactorii sa fie liberi sa isi exprime astfel de opinii in revista sau pe site. E cenzura si nu aduce nimic bun, dimpotriva. Mi se pare extrem de gresit si revoltator.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Site Nivelul2.ro

Post by .chester »

Atunci hai sa scriem fiecare ce-l taie capul. Maine va voi incanta cu niste articole despre suplimente naturiste, va rog sa nu ma cenzurati ca intr-o revista de gaming poti sa scrii tot ce vrei.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Site Nivelul2.ro

Post by ola small dickie »

You are missing the point
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Site Nivelul2.ro

Post by vulp »

mersi Cristian, wow.

oricum, atitudinea lui chester (si protectorului sau, marvas) mi se pare cel putin putin dubioasa. cand o sa am putin timp, o sa bag umpic de Open Source Intelligence Data Mining. Sa vedem si noi cum sta treaba prin Constanta.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Site Nivelul2.ro

Post by Cristan »

^Ce treaba are marvas?

@ola: poate s-a razgandit si l-a sters singur?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Site Nivelul2.ro

Post by ola small dickie »

nu, ce am relatat sunt informatiile chiar de la Marius.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Site Nivelul2.ro

Post by Cristan »

Au fost publicate si cu alte ocazii articole de genul asta. Nu vad care era problema daca ramanea asta.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Site Nivelul2.ro

Post by vulp »

Cristan wrote:^Ce treaba are marvas?
din cate am inteles, omul se autosesizeaza numai daca cineva se ia de chester :arrow:

oricum. parerea mea este ca articolul sters/publicat nu era/este politic. decat daca 1+2=3 este politic. iar daca cineva zice ca 1+2=3 este politic, asta zice mai multe despre el/ea decat despre "1+2=3" sau cel care a zis enuntul initial.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Site Nivelul2.ro

Post by MC »

Tin sa subliniez ca ce o sa spun mai jos nu are nicio legatura cu continutul acelui articol sau daca sunt de acord cu el au ba. Are legatura cu ideea de a posta astfel de scrieri. Stiu ca au mai fost si nu am agreat ideea nici atunci desi eram de acord cu continutul lor in mare masura

Nu stiu daca e bine sau nu ca a fost stearsa mugetarea, dar tind sa fiu de acord cu chest aici.
Maine-poimaine ne trezim cu articole despre menopauza si efectele ei asupra libidoului. Adica pe bune.
Consider ca atat revista cat si site-ul trebuie sa ramana cat mai distante cand vine vorba despre astfel de teme. Daca vrei sa impartasesti o opinie legata de un eveniment politico-social sau religios ai la dispozitie forumul, facebook, twitter etc.

Ce rost are sa pui astfel de articole pe un site cu si despre gaming alaturi de articole despre Dark Souls, tastaturi mecanice, arta grafica etc...?
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Site Nivelul2.ro

Post by vulp »

astept o lista cu jocuri care n-au legatura cu niciun eveniment politico-social sau religios mersi *drops mike*
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
marius
Zergling
Posts: 161
Joined: 28 Apr 2014, 14:51

Re: Site Nivelul2.ro

Post by marius »

Marius Ghinea a scris despre un eveniment major in derulare. Nu vad nimic in neregula cu asta. Plus ca de ani de zile exista sectiunea mugetarea, cu articole pe subiecte random. Ba chiar s-a mai scris despre politica. Abia acum sare lumea in sus ca nu-i ok?
Wraith » 9 May 2014, 18:48 wrote:Azi urasc faptul ca cineva mi-a luat vechiul user de pe forum doar ca sa faca lurking cu el. Ceea ce intentionam sa fac si eu oricum, dar macar eram THE Marius. /hate
ProtectorateNova wrote:Cand ma jucam eu Gothic 2 tu erai in clasa 5-a.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Site Nivelul2.ro

Post by McWilliams »

Eu nu inteleg de ce lumea se mira ca anumite subiecte devin tabu. Adica, pe bune, voi chiar credeati ca revista - fie ea Level, fie ea Nivelul 2 - este imuna, intr-o tara in care niste unii acuza presedintele ca instiga la mineriade si la lovituri de stat? Intr-o tara care face "fake"-uri de prost gust la pancarte, apoi le arunca pe sticla drept BREAKING NEWS: SOROS DID IT! si alte asemenea? Evident ca, exceptand situatia in care locuiesti in comuna primitiva, exista relatii intinse peste tot.


Eu sunt surprins ca sunteti atat de inocenti. Poate chiar este nevoie de Doc sau de brutalistu inapoi pe forum - sa va mai sparga nitel rozeta, sa fiti pregatiti pentru viata grea din cruda realitate.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Site Nivelul2.ro

Post by DarthZombie »

Partial sunt de acord ca o revista de jocuri ar trebui sa evite politica, dar doar partial. Cu atat mai mult cu cat Mugetarea este loc traditional de dat cu capul, sau ma rog, cu tastele, pe teme care mai de care mai nelegate de jocuri. La naiba, in vechiul Level erau review-uri care abia vorbeau de jocul in sine si mai mult erau relatarile din viata lui Ghinea sau al cui era semnatarul de la finalul acelui articol, si atunci nu tin minte sa se fi agitat cineva ca vezi-doamne este corupt spiritul revistei. Asa ca cenzurarea lui Ghinea de acum bate rau de tot la ochi imho.
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Site Nivelul2.ro

Post by .chester »

Lal. Sunt curios care era sentimentul general daca Ghinea ar fi postat un articol in care lauda guvernul PSD, spunand ca abia asteapta sa fie Dragnea premier, apoi articolul ar fi fost retras. Ati fi fost si atunci la fel de revoltati? :lol:

Cum bine a observat MC, pentru impartasirea de idei si ganduri din sfera politicului ai la dispozitie Facebook, Twitter si diverse platforme de blogging. Nu vad rostul in a transforma o revista DESPRE JOCURI in soapbox-ul tau personal pe teme politice.

A nu se intelege ca vorbesc in numele conducerii, lal. Asta e parerea mea ca om si cititor si fan N2. Am ajuns sa pun disclaimere la ce scriu pentru ca alde vulp are chef de harta, ba cu Mahdi ca e moderator, ba cu mine. Lol.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Site Nivelul2.ro

Post by Cristan »

chestr0ny, MC: sunt 2 lucruri diferite:

(1) publicarea unor editoriale despre alte subiecte decat gaming. Personal, nici eu nu vad rostul unor articole politice, dar asta inseamna rubrica respectiva - scrie care ce vrea, nu? Poate n-ati mai citit rubrica asta, dar au mai fost si alte articole non-gaming pana acum, si nu doar politice - din cele recente s-a scris despre Eurovision si nuş ce cruce din Brasov, parca a fost unul odata unul si despre ciorba. Dar nu-s asa multe, iar lumea pana la urma citeste lvl/N2 in buna masura pentru parerile unor oameni, nu doar pentru ca scrie jocul X pe coperta. Cu exemple din astea #drobuldesare ("despre libidou", lol), te poti opune la orice.

Si (2) interzicerea unor articole fara motive ce tin de profilul revistei, ceea ce pare a fi cazul aici. As intelege daca ar fi legat de vanzarea de publicitate (sa fie impotriva unor termeni contractuali sau whatever). Dar in revista, acolo unde conteaza, e foarte putina reclama, iar din cei care sunt, nu cred ca supererou.ro sau Solid Radio sunt influentati in vreun fel de mugetari.

Voi considerati ca e vorba de primul punct acum? Ca redactia a tras linie si a hotarat gata! de-acum se scriu doar articole despre jocuri?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Sugestii Nivelul2.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests