Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

De ce NU dati feedback pentru revista N2?

Nu (mai) cumpar revista, nu am ce feedback sa dau.
14
22%
M-am schimbat eu, revista nu (mai) inseamna asa mult pentru mine, nu (mai) am motivatie sa dau feedback.
12
19%
Redactorul meu preferat scrie putin / nu mai scrie, nu mai am motivatie sa dau feedback.
5
8%
As vrea sa scriu, dar nu (mai) am timp pentru asta.
8
13%
As vrea sa scriu, dar mi-e teama ca ceilalti utilizatori imi vor critica parerile.
3
5%
As vrea sa scriu, dar mi-e teama ca redactorii ma vor critica pentru parerile mele.
4
6%
As vrea sa scriu, dar mi-e teama ca redactorii vor ignora parerile mele, deci ar fi degeaba.
4
6%
As vrea sa scriu, dar decat sa scriu ceva negativ, mai bine nu scriu deloc.
3
5%
As vrea sa scriu, dar numai daca as fi recompensat in vreun fel pentru asta.
1
2%
Alte motive (detaliati in thread).
9
14%
 
Total votes: 63
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by caleb »

La mine e oarecum simplu. Nu mai am prea mult timp de joacă (serios, anul trecut am început să joc Dark Souls 3 și cam asta a fost tot - anul ăsta am reușit să termin Dishonored, mare minune) și o rezervă mare de titluri deja cumpărate, pe care vreau să le butonez. Drept pentru care nu mă prea interesează cum sunt altele decît într-o mică măsură, fiindcă ar ajunge în cel mai bun caz în 'rezerva' respectivă. eSports nu m-a interesat niciodată, VR nici atît, cosplay și festivăluțuri conexe, nexam.

Ce-mi place e partea complementară jocurilor, amuzantă și informativă și pe alte planuri decît cele imediat legate de jocul sau jocurile discutate. Și interviurile, uneori. Numai că pe unele texte apuc să arunc cîte un ochi să-mi dau cu părerea de dinainte, căci suntem foști colegi și prieteni, iar eu, discreția întruchipată, dau feedback în particular direct autorului.

Pe revistă în sine nu cred că aș fi cel mai potrivit pentru a da feedback; nu prea fac parte din publicul țintă în sensul lui larg, sunt subiectiv în sensul că am fost de partea cealaltă a baricadei, iar ce am de zis, pot zice direct dacă îmi vine în minte ceva și am senzația că ar fi de un real ajutor.

În plus, dacă aș fi putut să-mi fac mai mult timp de cînd s-a lansat, aș fi preferat să ajut cu articole, nu cu feedback :) Insinuase Kimo într-o seară să-mi azvîrle un PS4 ca să mai cotizez ceva text, dar știind că oricum nu mă odihneam destul, am refuzat, n-avea rost să țin aparatura 'blocată' pentru un review la 4 luni :)

Dar, da era frumos cînd venea ditamai feedback-ul pe thread-ul numărului în cauză. Deși era destulă lume care se băga să vorbească, Cristan era prolific :)
User avatar
Pr0p0lis
Headcrab
Posts: 63
Joined: 5 Jan 2016, 19:20

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Pr0p0lis »

SenFire wrote:Sunt mulțumit de cum se prezintă revista. Ma bucur de senzația de a o ține în mână și mirosul de print. O citesc din scoarță în scoarță indiferent dacă conținutul e de actualitate sau nu.
For me, things go as usual.
Da.Incerc sa mai dau si eu cate un feedback din cand in cand dar nu simt nevoia mereu(+factorul timp).In general totul imi pare OK,desi poate asi vrea review-uri de mai multe pagini la titluri mai "importante"(mofturi :| ).Din pacate(?) articolele incep sa nu mai fie chiar de actualitate astfel ca pana le citesc deja am niste informatii despre jocu' respectiv si parca nu mai e feeling-ul de alta data,dar oricum apreciez munca depusa.Inca astept nr 7 si sper ca dupa ce o sa citesc sa revin cu niste pareri.Keep up the good work
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by juve3332 »

@neOlith, DerangedGenius, SenFire: Mersi, baieti. :)

Sectiunea "Adevarul din spatele articolelor" sau "Cum omul face pe recenzor":
@Fular: Imi amintesc ca eram intr-o depresie moderata spre severa dupa despartirea de prietena mea cu care fusesem vreo 8 ani. Parca se simte...

@Ferrrrrrrrrdinand: Cu placere. De obicei nu ascult muzica atunci cand lucrez, doar cand am ceva foarte enervant de terminat si pentru care imi trebuie un minimum de concentrare. Dar cat am scris The Cat Lady, am ascultat aproape non-stop:
phpBB [video]

si alte de la ei. Are acordurile astea taraganate, disparate si reci care se potrivesc perfect cu jocul, ai spune ca e un soundtrack gandit special.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Fular »

Cred că acum recenziei de la Year Walk îi lipsesc alea două versuri din "Pe lângă plopii fără soț". Îmi amintesc că era ca o introducere înainte de textul tău.

Mi-au plăcut și recenzia(se simte o notă de trăire foarte personală, chiar și dacă nu spuneai ce a fost în spate) și jocul, chiar foarte mult. Dacă nu scriai despre el probabil nu l-aș fi jucat niciodată.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 314
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Foxman »

MC wrote:
vulp wrote: -romania n-are nici industrie de jocuri -----BA DA ARE.
Ce industrie de jocuri are Romania? Vorbim de acu' un deceniu, cand a fost scos ultimul Silent Hunter, din mila Ubisoftului? Sau vorbim de Doorkickers si deja avem "industrie"?

Romania o sa aiba ceea ce consider eu "industrie de jocuri" atunci cand o sa aiba un studio precum CD Projekt Red. Pana atunci, e o "colonie de jocuri", sunt niste firme mari care si-au deschis sucursale aici ca-i ieftin si producem toate scursurile penibile. Ubisoft nu face jocuri, EA nu face jocuri, ce fac astia sunt niste pacanele ambalate ca fiind jocuri. Noi facem jocuri cum face curva de la colt dragoste pasionala cu clientii.

On topic, dupa parerea mea Level ar trebui sa incerce sa se mute complet pe online; Pe mine ma intereseaza accesul rapid la informatie si nu ma gadila intr-un fel deosebit ca a fost scris de romani verzi sau nu, ca nu-s Vadim. Toata chestia aia cu paperback-ul si CD-ul mi se pare ridicola, bine ca nu le aduce birjarul cu caleasca si joben, sunt PC-uri care nici nu mai au unitate optica. Ce-o sa-mi dai, ultimele driverele de la nVidia? Nush ce freeware? Un joc full care costa mai putin pe Steam decat revista? Voi stiti ca si espressoarele au port LAN mai nou? Voi stiti ca gaura aia din mijlocul CD-ului poate ajunge locul unde un delfin mic isi prinde botul, si o sa moara apoi de foame ca nu mai poate sa deschida pliscul sa ia stiuca?
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by MC »

Foxman wrote:
MC wrote:
vulp wrote: -romania n-are nici industrie de jocuri -----BA DA ARE.
Ce industrie de jocuri are Romania? Vorbim de acu' un deceniu, cand a fost scos ultimul Silent Hunter, din mila Ubisoftului? Sau vorbim de Doorkickers si deja avem "industrie"?

Romania o sa aiba ceea ce consider eu "industrie de jocuri" atunci cand o sa aiba un studio precum CD Projekt Red. Pana atunci, e o "colonie de jocuri", sunt niste firme mari care si-au deschis sucursale aici ca-i ieftin si producem toate scursurile penibile. Ubisoft nu face jocuri, EA nu face jocuri, ce fac astia sunt niste pacanele ambalate ca fiind jocuri. Noi facem jocuri cum face curva de la colt dragoste pasionala cu clientii.
Sunt studiouri precum cele ale EA, Ubi, Gameloft etc deschise in Romania. Sunt dezvoltatori indie precum cei care au facut DoorKickers, I shall remain, un altul a carui denumire imi scapa acum e in productie (un side scroller care are ca tema epoca comunismului). Ca tu nu consideri EA, Ubi studiouri care fac jocuri e fix problema ta.
Nu stau eu sa iti demonstrez contrariul. N-am nici rabdarea, nici timpul si nici motivatia necesara.

Habar n-am daca si dupa ce definitii asta se numeste industrie. Dar e clar ca e in crestere.
Sa spui ca "Romania n-are nici industrie de jocuri" ca si cum e ultima tara care n-are asa ceva mi se pare penibil.
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 314
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Foxman »

MC wrote: Ca tu nu consideri EA, Ubi studiouri care fac jocuri e fix problema ta.
Nu stau eu sa iti demonstrez contrariul. N-am nici rabdarea, nici timpul si nici motivatia necesara.
Pai nici nu trebuie sa demonstrezi, pentru ca am precizat clar inca de la inceput ca definitia "industriei de jocuri" pentru mine inseamna altceva, deci nu eram in common sense inca din start. Dar o sa-ti pictez nitel sa intelegi, cu o analogie din topor:

Sa zicem ca noi suntem Botswana. Si vin astia din USA sa faca bombe nucleare la noi. Nu, inginerii aia de fac bombe si iau deciziile importante, gen pointy tip goes where, nu sunt ai nostri. De la noi iau doi dorei, de-l pun pe unul sa testeze intoxicarea cu radiatii si pe unul sa deschida cu mana usa ca li s-a stricat senzorul. Are Botswana industrie armament nuclear?
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
Zulu
Zergling
Posts: 146
Joined: 3 Mar 2014, 18:48
Location: Planeta Moldova

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Zulu »

Este un sector economic in care exista angajati, in urma caruia ajung dari in vistieria statului. Da, este o industrie, si cea a jocurilor in Romania, si cea ipotetica a armamentului din Botswana. Despre ce vorbim?
Ca nu esti multumit tu de nivelul de creativitate existent la noi e cu totul alta discutie…
Ex-Level Forum member, ex-Tzeeeac member, current everything else.
User avatar
AidanOM
Space Invader
Posts: 25
Joined: 21 May 2014, 00:21
Location: Brasov
Contact:

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by AidanOM »

On topic, dupa parerea mea Level ar trebui sa incerce sa se mute complet pe online; Pe mine ma intereseaza accesul rapid la informatie si nu ma gadila intr-un fel deosebit ca a fost scris de romani verzi sau nu, ca nu-s Vadim. Toata chestia aia cu paperback-ul si CD-ul mi se pare ridicola, bine ca nu le aduce birjarul cu caleasca si joben, sunt PC-uri care nici nu mai au unitate optica.
Also, revista se numeste Nivelul2 si nu vine cu CD, ci cu un key Steam/voucher/whatever. Ce-i dreptm nici PC-ul meu nu mai are unitate optica.
Richard: "I wish we could have met again under different circumstances."
User avatar
AidanOM
Space Invader
Posts: 25
Joined: 21 May 2014, 00:21
Location: Brasov
Contact:

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by AidanOM »

AidanOM wrote:
On topic, dupa parerea mea Level ar trebui sa incerce sa se mute complet pe online; Pe mine ma intereseaza accesul rapid la informatie si nu ma gadila intr-un fel deosebit ca a fost scris de romani verzi sau nu, ca nu-s Vadim. Toata chestia aia cu paperback-ul si CD-ul mi se pare ridicola, bine ca nu le aduce birjarul cu caleasca si joben, sunt PC-uri care nici nu mai au unitate optica.
Also, revista se numeste Nivelul2 si nu vine cu CD, ci cu un key Steam/voucher/whatever. Ce-i drept nici PC-ul meu nu mai are unitate optica. Hmm, si totusi prefer sa pun un retail la colectie, macar asa, de dragul discului frumos colorat.
Richard: "I wish we could have met again under different circumstances."
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by vulp »

si... cati bani luati de la Steam? :lol:
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by .chester »

Momentan am 5.25 EUR in Steam Wallet, facuti prin cards. Asta intrebai?
I'm livin' in a love shadow
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by caleb »

Din online nu cred că se fac prea mulți bani dacă vrei să păstrezi aceiași termeni în care ai ține o revistă.

Nici materialele nu ar trebui gîndite la fel pentru un articol online de top blog/pagină de review VS tweet VS video review VS twitch/real-time. Sunt formate diferite și toată treaba trebuie gîndită pentru a fi potrivită percepției pe care o servește fiecare.
Cel mai apropiat format de print este unul rich multimedia, genul de 'PDF viu', cu galerii de imagini interactive, clipuri și alte cele, cum s-a propus mai demult.

Și Aidan abia zicea că 'învață' cum stă treaba cu partea live streaming / twitch, nu că n-ar fi găzduit evenimente fizic sau că n-ar fi fost pe la radio - e alt mediu, cu alte accente și priorități.

Nu zic, să pui online un text bun din revistă funcționează (a se vedea treaba cu Dark Souls), dar și ăla a fost gîndit în termeni de print. Plus, e păcat să stea îngropat într-o bază de date, lîngă știri și alte materiale cu valoare mai mult informativă.
Uite, de exemplu recenziile alea 'citite' în emisiunea Zon@ sau cum se numește, sunt ca nuca-n perete. Pentru un video ai nevoie de un scenariu în care prezinți ideile, iar alea ar trebui adaptate. Ce fac ăia este să monteze capturi din joc care să se muleze cît de cît pe textul scris de dinainte, ceea ce subdimensionează cras capacitatea unui video și este pur și simplu inadecvat.
Last edited by caleb on 30 Jan 2017, 16:17, edited 1 time in total.
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 314
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Foxman »

AidanOM wrote: Also, revista se numeste Nivelul2 si nu vine cu CD, ci cu un key Steam/voucher/whatever. Ce-i drept nici PC-ul meu nu mai are unitate optica. Hmm, si totusi prefer sa pun un retail la colectie, macar asa, de dragul discului frumos colorat.
Eu vorbeam complet din copac, nici nu stiam ca nu mai vine cu CD, asadar iti sunt dator cu o explicatie:
Cand eram copchil abia aveam bani sa trec strada, citeam despre jocuri din reviste imprumutate de la colegi. Neavand bani, piratam tot ce prindeam. Revista Level (asa i se zicea atunci, inteleg ca intre timp s-a facut un rebranding, un facelift, un new paradigm) mi se parea desprinsa din alta lume, cu oameni care au bani de jocuri si de net, care au calculatoare meseriase. Cand se faceau in Level benchmark-uri pentru placi Voodoo sau te-miri-ce eu ma uitam ca pe placa de baza la 4x86-le meu nu mai intra decat ceva facut pentru port ISA. Asadar pentru mine Level nu a fost decat echivalentul fetitei cu chibrituri care facea window-shopping.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by caleb »

@Fox - Mie-mi spui, cît de dezamăgit am fost cînd am încercat Red Alert și nu arăta ca-n filmulețele omniprezente în paginile ComputerGames (sau era Game Over?) - nu băgaseră screengrabs decît din filme, nu și din joc :) Pe vremea aia ziceam mersi de HC, ce 486, care Voodoo :)
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 314
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Foxman »

caleb wrote:@Fox - Mie-mi spui, cît de dezamăgit am fost cînd am încercat Red Alert și nu arăta ca-n filmulețele omniprezente în paginile ComputerGames (sau era Game Over?) - nu băgaseră screengrabs decît din filme, nu și din joc :) Pe vremea aia ziceam mersi de HC, ce 486, care Voodoo :)
Noi macar aveam PC-uri, hai sa nu o transformam intr-un concurs "back in my day...", ca nu asta e scopul. Voiam sa mai continui dar am fost intrerupt si am trimis asa postul.

Dupa ce am apucat sa lucrez in "industrie" si sunt si eu baiat mare acu', am ajuns la concluzia ca review-urile sunt niste lucruri oribil de subiective. Doar uitati-va la Hate Draft sa vedeti cum niste jocuri care unora vi s-au parut extraordinare sau macar foarte bune sunt luate si trase-n teapa.

OK, am ceva si cu reviewer-ii, dar nu cu voi, ci cu aia mari de la Kotaku, Metacritic, RockPaperShotgun etc. dar in toate cazurile, nu am incredere. Nu am incredere ca un joc pictat de voi o sa fie super marfa doar pentru ca s-a distrat Cioli cu el. Nu am incredere ca o sa mi se para un joc naspa doar ca asa l-a vazut Aidan. Nu pentru ca ati fi corupti, nu pentru ca ati avea gusturi atat de excentrice, ci doar pentru ca sunteti oameni, subiectivi, influentabili, ca si mine. In 15 minute, cat imi ia sa citesc schimonoseala aia cu arhaisme cica amuzanta (vezi? subiectiv) scrisa de Cioli ma duc si vad argumentele celor mai sus-cotate review-uri de Thumbs Up si Thumbs Down de pe Steam, vad un gameplay video si daca chiar ma indeamna curiozitatea caut sa vad si ce e prin wiki-ul lor si deja stiu mai multe despre joc decat puteati sa-mi spuneti voi. Nu am nevoie de serviciile voastre pentru ca imi construiesc singur parerea si imi place sa citesc mai multe pareri, chiar contrarii, de-aia ma uit si la aia care-s numai miere, si la aia care-s numai otet la review-uri.

Asadar, in prezent revista Nivelu' 2 nu ar prezenta decat o dulce nostalgie; Dulce nostalgie pe care nu o am, pentru ca oricum relatia mea cu Level se lasa tot timpul cu bile albastre pentru mine. De-aia nu am eu ce feedback da pentru N2.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by Cristan »

McWilliams wrote:Si mai neasteptat este ca sunt 40+ de voturi, pentru ca nu imi imaginez sa fim 40+ de insi activi pe forum; insa cel mai probabil ca este de la posibilitatea de a alege mai multe optiuni.
Da, se numara fiecare optiune bifata, nu se numara userii unici care au votat.
caleb wrote:Dar, da era frumos cînd venea ditamai feedback-ul pe thread-ul numărului în cauză. Deși era destulă lume care se băga să vorbească, Cristan era prolific :)
Si la mine e un cumul de factori. Pe de o parte s-au inmultit si la mine lucrurile care-mi mananca timp, iar pe de alta parte s-a creat si o distanta fata de revista. O data pentru ca am si avut mai putin timp pentru jocuri si pentru articole, dar si pentru ca de multe ori simteam ca feedback-ul pe care il dau e fara niciun rezultat. In afara de "mi-a placut nu stiu ce", sau "bravo, cutarica, pentru articolul cutare" (care conteaza, stiu, si pe care as putea sa le dau si acum, ce-i drept), mai gaseam tot felul de chestii de schimbat sau de imbunatatit, care insa puteau fi - si erau, si ar putea fi inca - foarte usor de ignorat sau "deflectate" cu un argument gen "nu ne lasa stapanirea/factorii externi", sau "nu avem resurse", sau altele asemanatoare. Unele, da, sunt lucruri marunte, care nu conteaza pentru multa lume, dar si cand era vorba de obiectii mai consistente, n-am vazut sa fie luate prea in serios. Astfel incat, dupa o vreme, mi s-a parut cam redundant sa tot repet aceleasi lucruri si am alunecat din ce in ce catre indiferenta. (Ca o paranteza, asta mi-a oferit initial motivatia necesara sa invat InDesign, ca sa fac Level-UP si sa-mi ilustrez sugestiile; altfel, fara un obiectiv practic, mie mi-e greu sa invat cate ceva nou).

Doar ca un exemplu, tot nu inteleg de ce exista note in Nivelul2, ba inca si cu zecimale :)

Dar chiar daca acum a ajuns mai mult doar o conexiune nostalgica cu tineretea mea, inca am placerea cateodata de a citi cate un articol despre un joc nou, mai ales cate ceva scris de ncv. Ca sa-l citez (din nou!) pe marvas:
marvas wrote:Ncv reuseste la finalul fiecarui articol al sau sa ma faca sa exclam "PE LEGEA MEA, VOI INCERCA ACEST JOC CHIAR DE VA FI ULTIMUL LUCRU PE CARE IL VOI INCERCA IN ACEASTA VIATA!" Bineinteles ca nu ajung sa joc aproape nimic, dar ncv e atat de convingator incat ar fi o mare pierdere pentru el daca nu ar lucra momentan intr-un departament de marketing sau sales. Ce imi place cel mai mult e ca entuziasmul lui reuseste sa ma entuziasmeze si pe mine.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
raincake
Space Invader
Posts: 4
Joined: 29 Jan 2017, 23:05

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by raincake »

Salut!
E prima oară când postez aici, deci sper să nu ia nimeni lucruile prea personal sau într-un alt sens decât vreau eu să mi le epxun.

Din punctul meu de vedere, a căuta feedback pe acest forum e un efort cam sisific în încercarea ridicării nivelului calității conținutului. Spun asta, pentru că din ce observ, majoritatea oamenilor activi pe forum (da, am stat și l-am răsfoit destul de mult) sunt oameni care au o vârstă, care s-au bucurat deja de minunăția proiectului precedent și care au deplâns dispariția lui. Trebuie să realizați că aceeași oameni, oricât de dedicați ar fi proiectului, sunt și vor fi descurajați în a se angaja, încă o dată, ca și consumatori al unui produs similar. Cu sinceritate, printre acești oameni mă număr și eu, care abia la cel de-al 3-lea număr m-am convins să iau revista, deși LEVEL cumpăram cu religiozitate.

Ca și o mică concluzie și sugestie, la ceea ce am scris mai sus: publicul vostru țintă nu ar trebui să mai fie ”babalâcii”/veteranii (ca să ne simțim mai bine) comunității, deși ei constituie o entitate valoroasă ca urmarea a ani de muncă și colaborări foarte frumoase. Trecutul rămâne trecut, iar atitudinea ar trebui să se schimbe. Cei tineri, însă (13-20 ani) ar trebui să fie vizați de către redacția voastră. Ei sunt cei care sunt nișa consumatoare de acest tip de conținut (chiar dacă ei nu știu asta) fiindcă e mult mai probabil în anii lor de inițiere în ale gaming-ului (deși au mult mai multă informație la îndemână, au mai puțină experiență în numărul de ore și titluri jucate) și astfel de informații sunt mai valoroase pentru ei.

Să nu mă înțelegeți greșit, nu consider că știu totul despre gaming, review-uri și jocurile care apar, dar în momentul de față știu ce tip de informații am nevoie și de unde să mi le iau, pentru ca să evit un produs de calitate inferioară și ca să știu ce mi-ar place să joc. Astfel că o revistă de gaming, mă interesează într-o măsură mai mică pentru asta și caut alt tip de conținut, precum interviurile cu developerii din România (articole super faine, felicitări!).

În ultimul rând am să menționez ce a spus la un moment dat un user printre primele reply-uri: numărul de persoane care redactează articolele e foarte mic. Îl respect pe Aidan pentru ceea ce face, îmi place cum scrie, dar cred că devine obositor pentru el să acopere atâtea pagini și topici dintr-o revistă, iar asta se poate resimte la un moment dat în unele articole. Prin urmare, apelez la diversitate, ar fi frumos să vedem mai mulți oameni implicați într-un astfel de proiect.

Cu asta am să închei, sper că nu m-am lungit prea mult și că nu m-am învârtit în jurul cozii, vă urez mult succes în continuare și sper ca proiectul să reziste de cel puțin două ori mai mult decât precedentul!
User avatar
raincake
Space Invader
Posts: 4
Joined: 29 Jan 2017, 23:05

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by raincake »

Foxman wrote: Dupa ce am apucat sa lucrez in "industrie" si sunt si eu baiat mare acu', am ajuns la concluzia ca review-urile sunt niste lucruri oribil de subiective. Doar uitati-va la Hate Draft sa vedeti cum niste jocuri care unora vi s-au parut extraordinare sau macar foarte bune sunt luate si trase-n teapa.
Nu ai cum să fii obiectiv într-un review, critică sau orice comentariu asupra unui joc. E imposibil așa ceva, iar ideea de a urmări o/un redacție/reviewer/critic e întocmai pentru a înțelege contextul lui în care judecă produsul. Zicea foarte bine TotalBiscuit (critic, nu reviewer) contează să înțelegi foarte bine perspectiva și preferințele omului din spatele unui astfel de conținut. De exemplu, pui un om cătuia îi plac Third-person RPGs să joace și să aprecieze un platformer, iar ceea ce v-a spune el despre joc v-a fi foarte influențată de preferința lui pentru primul gen menționat.

Faptul că sunt subiective nu le face neapărat rele:
TotalBiscuit wrote:Nu-i vorba despre faptul dacă reviewer-ului îi place jocul, ci dacă ție îți place sau nu jocul, în funcție de ceea ce a spus reviewer-ul despre produs cunoscându-i opiniile și contextul
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Chestionar: de ce NU dati feedback pentru revista N2?

Post by McWilliams »

Last time I checked, TB didn't dabble in Romanian. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Revista NIVELUL2”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests