Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by Foxman »

TG
Spoiler:
1. Diablo 2 is not about the clicking and the loot. Sa spui ca miezul la Diablo 2 e loot-ul si click-urile e echivalent cu a spune ca miezul unei carti e rasfoitul paginilor. Slab de tot, nici macar veninul n-a venit din inima. 0

2. Diferenta intre Fallout 3 si Oblivion este, intr-adevar, ca la Fallout 3 poti sa te pacalesti temporar ca joci un shooter. Solida argumentarea. 1

3. Da, buba cea mai mare e ca, in afara ca l-au tampit de tot, e mult, mult prea usor. 1

4. Cand e o parere de hater exterior, vreau sa am impresia ca persoana aia stie despre ce vorbeste, nu e doar un copil care are XBox si pune filmulete de hatereala pe Youtube "de ce consolele sunt mai bune ca PC-ul". Zi ca are harti putine si e limitat. Zi ca-i plin de rusi. Zi ca are o platforma instabila.
Apoi, mi se pare total straniu sa spui ca jocul ala e "balansat excesiv". De fapt, e destul de vizibil debalansat ca sa creeze ever-shifting meta. Turneele nu se fac neaparat pt. skill, ci pentru valoare de entertainment. Apoi ai trantit-o pe aia cu femeile. 0

5. Da, asa e. 1

6. Bland, fara patos... 0,5

7. ...spre deosebire de exemplul asta. 1

8. Unskippable: The Horror. 1

9. Da, e prostut ca shooter. 1

10. The Pretty and the Stupid. 1
marvas
Spoiler:
1. Bad controls, bad luck. 1

2. Segment din joc care iti cere sa memorezi ca vita unde vin placile, pentruc a ai o viteza prea mare sa reactionezi in timp util la informatie venita noua pe harta. 1

3. Isn't it being scary a success of horror? 0

4. Am mai comentat aici. Ti-ai pus cauciucuri de iarna din noiembrie, c-asa e in lege? Rateaza ideea unui RPG in care dezvoltarea se face pe infrastructura, nu pe skills. Zero research; Minecraft are mod support horrible, e scris cu picioarele in JAVA de cel mai lenes programator in viata si are tendinta de a-ti manca salvarile odata la X patch-uri. 0

5. Aia era tehnologia pe vremea aia, atat se putea. Boschetii din Mario erau nori, dar verzi. Low hanging fruit. 1

6. Un alt cookie clicker. Da, sunt jocuri retardate. 1

7. O sa-ti bagam 3D pe gat, fie ca vrei sau nu. 1

8. Again with the hype. Oricum 5 deja suna a aceeasi ciorba. 1

9. N/A

10. Daaa, ce teapa ne-am luat. Nu stie sa-si vanda carnitzele. 1
Eu astept review-ul lui marvas pentru Watch Dogs 2. La ala o sa fie tiebreaker.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by marvas »

Foxman, nu o sa revin cu review la Watch Dogs 2. Spuneam intr-o postare ca poza aia e atat de reprezentativa pentru ce aveam de zis incat orice altceva as mai adauga nu ar face decat sa strice ideea.

Pentru cei care nu au incercat jocul:
- copie de GTA cu #SWAGYOLOGADGETSFASHION.
- persoanejele principalele sunt politically corect nu pentru ca asa trebuie, ci pentru ca asa e la moda. Si sunt cringy as fuck.
- masinile se conduc ca niste castroane. La final de 2016 inca nu stim sa facem masini in jocuri care sa nu ne frustreze desi avem sute de exemple reusite pe piata. Frumos c s zik.
- ah, sa nu uit, hecări
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by McWilliams »

A fost un joc vizionar. Drept dovada, hecari rusi au reusit sa castige alegerile pentru POTUS.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by .chester »

marvas wrote:Foxman, nu o sa revin cu review la Watch Dogs 2. Spuneam intr-o postare ca poza aia e atat de reprezentativa pentru ce aveam de zis incat orice altceva as mai adauga nu ar face decat sa strice ideea.

Pentru cei care nu au incercat jocul:
- copie de GTA cu #SWAGYOLOGADGETSFASHION.
- persoanejele principalele sunt politically corect nu pentru ca asa trebuie, ci pentru ca asa e la moda. Si sunt cringy as fuck.
- masinile se conduc ca niste castroane. La final de 2016 inca nu stim sa facem masini in jocuri care sa nu ne frustreze desi avem sute de exemple reusite pe piata. Frumos c s zik.
- ah, sa nu uit, hecări
Tu chiar l-ai cumparat sau care-i faza? :lol:
I'm livin' in a love shadow
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by marvas »

demo pe PS Store.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by vulp »

poza aia cred ca m-a traumatizat pe viata. mersi marvas.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by joonior_bmf »

Apreciez lista lui marvas, mai ales Misterele Laurei. Dar ura e mai puternica in TG. Si e "hate draft", asa ca
Votez TG
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by Foxman »

marvas wrote: - copie de GTA cu #SWAGYOLOGADGETSFASHION.
- persoanejele principalele sunt politically corect nu pentru ca asa trebuie, ci pentru ca asa e la moda. Si sunt cringy as fuck.
- masinile se conduc ca niste castroane. La final de 2016 inca nu stim sa facem masini in jocuri care sa nu ne frustreze desi avem sute de exemple reusite pe piata. Frumos c s zik.
- ah, sa nu uit, hecări
Apai cum sa rasplatesc eu lenea?

Aleg pe TG
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by Stokkolm »

Niste ganduri random:

Diablo 2 e etalonul in materie de game design. E sfantul Graal in materie de pacing, de balanta intre reward si punishment, de a fi mereu challenging atat pentru un inceptator cat si pentru un veteran. Asta daca ignoram complet end-game-ul. Urasc stilul jucatorilor de pe battle net care se folosesc de semi-exploit-uri ca sa faca skip la tot jocul si sa ajunga direct la end-game unde tot ce fac e sa farmeze acelasi boss la nesfarsit. Din punctul meu de vedere partea cea mai buna sunt nivele 1-30, modul normal de la inceput pana in momentul cand il bati pe Baal. Si nightmare e pe aproape. Dar hell, tot ce face e sa reduca numarul de build-uri viabile de la o infinitate la vreo 10-20.

Obllivion, cam sunt de acord ca lasa mult de dorit. Dar ce alternative sunt? E unul dintre foarte putinele jocuri care te lasa sa iti creezi un personaj propriu si sa explorezi o lume fantasy open world din perspectiva first person.

Dota. Desi am petrecut probabil mai mult timp in aceasta serie decat in orice alt joc, sentimentul e unul care bate catre love-hate. Si nu din cauza comunitatii sau a balantei. Apropo, un pont, daca cineva se plange intr-un joc muliplayer de coechipieri e un caz de Dunning-Kruger, intotdeauna, indiferent de joc. Problema cu DOTA e ca intr-un final e o pierdere de timp si principalul motiv pentru care ma tin de el e ca dupa o zi de lucru am nevoie de un joc care sa mearga pe autipilot.

Borderlands 2, ce-a zis Neolith, povestea e stupida, dar cu ceva vointa poate fi tolerata si gameplay-ul merita efortul. Am auzit si o teorie cum ca Borderlands 2 nu se vrea a fi funny, ci e o critica la adresa parodiilor ieftine, some meta shit.

Arcania - sunt placut surprins ca ai mentionat realizarea mediului, chiar daca jocul per total e slabut (din cat l-am jucat), locatiile sunt facut chiar foarte bine.

Ce are lumea cu Zeno Clash? E chiar buna povestea si stilul artistic.

Call of Duty 4: Modern Warfare - foarte de acord cu single player-ul. Dar si Call of Duty-urile contineau o mare parte din aceleasi probleme cu momentele scriptate si inamici care se respawneaza la infinit pana nu treci de o linie invizibila.

Duck Hunt, daca stau sa ma gandesc chiar ca e un joc foarte slab. O mecanica simpla care se repeta la infinit fara nici o variatie, si nici nu e fun in primul rand, nici pentru vremea sa. Si mai rade si cainele de tine.

Minecraft e un joc genial, nu stii ce-ai pierdut. Scopul nu e sa construiesti nava enterprise la scara 1:1 cum fac unii, ce il face fun e cand iti faci un barlog simplu, dar care e al tau, e amprenta personala asupra lumii unui joc. Ce-i drept are un fanbase foarte dubios si plin de pokemoni...
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by rdo »

Votez TG
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by TG »

Stokkolm wrote: Am auzit si o teorie cum ca Borderlands 2 nu se vrea a fi funny, ci e o critica la adresa parodiilor ieftine, some meta shit.
Păi da dar iese doar o parodie ieftină atunci. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by Mahdi »

marvas
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by juve3332 »

Desi are o tenta relativ generica, prefer lista lui TG. Paradoxal, a lui marvas e atat de personala incat imi vine dificil sa rezonez cu unele alegeri, ca Battletoads sau Duck Hunt. Aplauze indelungi pentru Broken Sword 3, totusi.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by Stokkolm »

Vot TG. E mai convingator ca hater.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Hate Draft: Runda I - TG vs. marvas

Post by marvas »

what can I say, I'm a tree hugger
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests