Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by TG »

Se votează în thread, printr-un post. Termen limită: joi la ora 22.
juve3332
TG
1. Unreal 2: The Awakening
2. Serious Sam: The First Encounter
3. Black & White

4. Worms 3D (2003)
5. Counter-strike
6. Carmageddon 2 (1998)
7. Doom 3 (2004)
8. Commandos 3 (2003)
9. Runaway (2004)
10. Postal 2 (2003)

>>DESCRIERI<<
1. Diablo II (anul diavolului 2000)
2. The Elders Scrolls IV: Oblivion (2006)
3. Mass Effect 2 (2010)

4. Defense of the Ancients (2003)
5. Borderlands 2 (2012)
6. Arcania – Gothic 4
7. Zeno Clash (2009)
8. Test Drive Unlimited 2 (2011)
9. Call of Duty 4: Modern Warfare (2007)
10. The Banner Saga (2014)

>>DESCRIERI<<
juve: .chester, rdo, McWilliams, sebas (4)

TG: ne0lith, Foxman, Zombie, vulp, marvas, caleb, joonior, Stokkolm (8)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by TG »

Well, we've been here before... :twisted:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by juve3332 »

GL, canibale.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by McWilliams »

O sa mai rumeg la optiunea finala, da' nu te vad bine, TG.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by TG »

You're not that old...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by ne0lith »

TG m-a nimerit cu mai multe titluri fata de care am o ura respectabila, asa ca votul meu merge la el.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by Foxman »

Juve, tu stiai ca Postal 2 se poate termina complet pasnic? Desigur, puteai sa spui ca natura frustranta de a termina pasnic te poate impinge spre violenta, dar asta e doar in capul tau. Faptul ca vrei sa impusti toti oamenii care stau la coada, that's all you, baby. Vrei defecare? Manhunt. Hatred. Jocul ala cu nazisti de impusti evrei.

Am luat la disecat toate jocurile care mi se pareau worthy de paruit. Black & White, un joc care ti-a fost distrus de hype si de faptul ca ai devorat toata informatia despre el. E ca si cum m-as duce pe wikipedia, as citi sumarul unui film, si apoi m-as oftica, ca nu ma mai surprinde nimic. Avea niste hibe legat de balansare si de gameplay, nu le-ai spus, te-ai axat doar pe spargerea balonului. Doom 3? Da, ia-te de poveste, ca asta-i miezu' Doom, nu gameplay-ul, pe care il schimbasera complet, si la care au revenit in DOOM asta nou. CS? Reclama la UT. Zici ca citesc un articol dar de fapt e un ad.

Nu mi se pare ca ai pus suficient suflet fix pe astea. Jocuri destul de popular. Nici nu are sens sa revad lista lui TG, pentru ca a reusit sa nimereasca mai mult din titlurile mari, cunoscute, intr-un fel relativ relevant. Ma oftic ca ai irosit asa nume mari. O sa fac o analogie, si sa-mi fie cu iertare, dar e ca si cum as fi o tipa, m-ai agata in club, tu la costum, gigea tot, maniere, vocabular, curat, mirosi frumos, masina de fitze, ma duci acasa la vila si, cand sa ne bagam in actiune, nu-ti functioneaza jucaria. Votez TG, m-ai amagit si m-ai lasat neterminata.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by DarthZombie »

Cum am mentionat, acuma ca-s mai putine liste de sortat voi arunca o privire mai atenta prin descrieri si tematica alegerilor fiecarui participant ramas in cursa.
Spoiler for Lista Juve:
Lista sa e un mixt de castroane, sequel-uri dezamagitoare si jocuri care au ajuns aici mai mult din cauza hype-ului decat din cauza defectelor de care sufera ele. Pe de-o parte varietatea asta tematica ajuta lista, dar pe de alta creeaza anumite probleme atunci cand vine vorba de ultima categorie. Counter-Strike si Black&White nu sunt alegeri la fel de inspirate precum Worms3D, Doom3 sau Runaway din aceasta cauza. Nici de SS:FE nu sunt foarte convins, dar inteleg care-i problema sa cu jocul respectiv.

All in all, argumentele sale sunt destul de bine formulate si cu exceptia lui CS ma fac sa simpatizez cu opinia lui despre jocurile in cauza.
Spoiler for TG:
Daca faptul ca jumatate din lista sa este compusa din RPG-uri [sau sequel-uri de RPG-uri] nu este ceva tipic TG, atunci nu stiu ce altceva ar putea sa fie. Lasand la o parte mema cu ura sa pentru Diablo 2, alegerile sale RPG-istice se incadreaza in acelasi tipar: poveste idioata, focus prea mare pe action de neam prost, elemente RPG degeaba sau facute deamboulea. Desi jocurile in cauza sunt intr-adevar proaste si ce are el de spus la adresa lor este meritat cu varf si indesat, lipsa asta de varietate ii cam trag in jos lista. In restul listei singura obiectie pe care o am este ce are de spus la CoD4, nu de alta dar tot ce spune el acolo nu se aplica la asta ci la Modern Warfare 2. Cred ca ce a scris el acolo este mai mult o critica generala la adresa CoD-urilor, dar cred ca si-a ales o tinta gresita nominalizandu-l pe acela.

Pe scurt, descrierile sale ating punctul pe i in toate alegerile [exceptie CoD4 din motivul enuntat mai sus] si ia suficient in bascalie mizerii de scrieri precum cele din Borderlands 2 cat sa razi citindu-le
Asadar, Juve este cu diversitatea de alegeri si argumente cuplate cu doua alegeri mai ciudate, in timp ce TG este cu o lista dominata de RPG-uri proaste din motive mai mult sau mai putin similare si cu doar o singura alegere care sa fie intr-adevar ciudata. Desi cred ca lipsa de varietate din lista sa ii face rau, votul meu se duce catre TG.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by vulp »

TG
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by TG »

Zombie, deși sunt sequel-uri de RPG-uri în lista mea, e la fel de plină de RPG-uri precum o listă cu Duke Nukem Forever pe toate pozițiile.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by marvas »

aleg si eu Tudor Gheorghe
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by juve3332 »

@Foxman: Descrierea la Postal 2 nu trebuie luata ad litteram, e putin in raspar fiindca 1) era ultima si suntem la un draft mai relaxat si subiectiv, 2) jocul e o mizerie imunda pe marginea carora se pot spune putine alte lucruri decat BLEAH. Daca Postal 2 se poate termina non-violent nu e treaba mea, n-are nici cel mai mic carlig care sa te atraga in directia asta (mai degraba as termina Carmageddon completand toate tururile de cursa), ar fi efectiv o pierdere de vreme si o denaturare a adevaratei naturi a jocului - violenta de dragul violentei surde si de prost-gust. Nu e jocul care sa scoata la iveala rautatea latenta din omenire, ma faci sa rad. Marele turnesol al naturii corupte a umanitatii, Postal 2.

Am descris de ce urasc EU jocurile respective. Sigur ca nu am enumerat toate hibele lor, ci am ales sa ma concentrez pe experienta mea personala, dat fiind caracterul putin diferit al draftului. Mi s-a parut mai interesant sa-mi cartografiez dezamagirea (desi uneori ea are radacini mai ciudate, cum ar fi hype-ul la B&W), decat sa enumar clinic minusurile unui titlu sau altul.
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by Foxman »

Da juve, toti suntem subiectivi aici. Fiecare se asteapta la altceva cand citeste articolele. De aici si diferentele de gusturi, note, etc. Eu doar am explicat ce-mi trece prin minte. No hard feelings.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by juve3332 »

Nu e vorba de hard feelings, oricum toata lumea voteaza in functie criteriile personale, doar ca, tocmai, mi s-a parut ca oarecum reclamai mai multa obiectivitate din partea mea. Sau o completitudine a descrierilor, in termeni de minusuri ale jocurilor, la care nu aveam timpul sa ma inham.
User avatar
caleb
Pig Cop
Posts: 854
Joined: 25 Mar 2014, 17:03

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by caleb »

Aici problema e destul de simplă. TG are ME2 și Oblivion, bașca Arcania, care împreună mă enervează mai mult decît toată lista lui Radu, chit că stau acolo Black și White și Postal 2. Dar există și chestii care mi se pare că nu prea reclamă hate: Borderlands 2 (Still some fun co-op), Zeno Clash (what da problem iz FatherMother?), CoD4 (înțeleg sentimentul doar că abia DUPĂ el s-a bășit seria prin repetiție). La fel, Carma2 nu e un joc rău, nici Serious Sam nu ar trebui luat foarte în serios și e fantasmagoric în co-op.

Revenind însă la criteriul pe care mi l-am ales, most hated of each list, ME2 și Oblivion efectiv nu au concurență serioasă. TG.
User avatar
Foxman
Headless Kamikaze
Posts: 316
Joined: 3 Sep 2015, 17:54

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by Foxman »

juve3332 wrote:Nu e vorba de hard feelings, oricum toata lumea voteaza in functie criteriile personale, doar ca, tocmai, mi s-a parut ca oarecum reclamai mai multa obiectivitate din partea mea. Sau o completitudine a descrierilor, in termeni de minusuri ale jocurilor, la care nu aveam timpul sa ma inham.
Nu boss, reclamam doar ca n-am citit ce voiam eu.
Praise be to the muffalo tree.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6550
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by joonior_bmf »

votez TG
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by .chester »

Juve are o lista mult mai personala si interesanta decat TG, care a ales numai tinte usoare.

Deci, Juve.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by rdo »

votez juve
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Hate Draft: Runda II - juve vs. TG

Post by McWilliams »

juve3332
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 22 guests