Medicina Chineza

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Medicina Chineza

Post by vulp »

Ni Hao!

Eu sunt zero la medicina chinezeasca - care de altfel a primit un premiu nobel in 2015. Dupa cum stim, chinezii traiesc in zone foarte poluate, mananca chestii dubioase, si totusi traiesc 100 ani (daca nu mai mult). Primele texte provin de prin jurul secolului IV inaintea erei noastre.

Cu toate astea, inca nu s-a scos niciun documentar serios pe tema asta - cu exceptia acupuncturii, care din cate inteleg este doar o parte foarte specifica a intregului sistem - si nici macar pe google nu gasesti multe.

De exemplu cele 5 epuizari le-am gasit doar pe doua siteuri:
Spoiler:
Five Taxations: The Huang Di Nei Jing Su Wen Ch. 23 lists the five taxations as:
1. To observe over a long time harms the blood.
2. To lie down for a long time harms the Qi.
3. To sit for a long time harms the flesh.
4. To stand for a long time harms the bones.
5. To walk for a long time harms the sinews. (Translation: Unschuld and Tessenow, 2011).
In later texts the five taxations also includes the five zang.

sursa
Spoiler:
The Classics discuss the 'Five Taxations':

Excessive use of the eyes injures the Blood (the Heart)
Excessive lying down injures Qi (the Lungs)
Excessive sitting injures the muscles (the Spleen)
Excessive standing injures the bones (the Kidneys)
Excessive exercise injures the sinews (the Liver)

sursa
In rest am scos toate cartile pe care le-am gasit pe TPB (mai toate sunt recente, ca sa vezi), o sa mai trec cu niste concluzii cand ma uit peste ele.

Daca stie careva carti romanesti pe tematica asta sau are alte contributii de facut, sa le posteze aici ;)
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14567
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Medicina Chineza

Post by ola small dickie »

:lol: asta mai lipsea. acum forumul are de toate

"Acupuncture is a form of alternative medicine in which thin needles are inserted into the body. It is a key component of traditional Chinese medicine (TCM). TCM theory and practice are not based upon scientific knowledge, and acupuncture is a pseudoscience."

Despre homeopatie cand?
vulp wrote:
Eu sunt zero la medicina chinezeasca - care de altfel a primit un premiu nobel in 2015. .
:lol: Nu. Dar foarte amuzant oricum.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Medicina Chineza

Post by vulp »

il declar pe ola small dickie ministru al acupuncturii
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14567
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Medicina Chineza

Post by ola small dickie »

Feminine
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Medicina Chineza

Post by sebas »

A fost una la dimineața Gold.fm săptămâna asta, care FOTOCITEȘTE. 6000 de pagini pe zi! Și a tot povestit ea despre cât de minunat și util și ușor este, doar că oamenii nu sunt deschiși la chestii noi cum este FOTOCITITUL.
Și când i-a dat Buzăianu o carticică să facă un exercițiu de FOTOCITIRE live a dat-o cotită pipița, că stai că nu merge așa că trebuie să te pregătești 20 de minute -"Păi stați că avem timp!", - ah nu că mai e un pas înainte de ăsta care durează o zi și altele destinate proștilor fuduli.

Ce vreau să zic este că MEDICINA chinezească e o chinezărie tot pentru proști fuduli. Și e sigur MADE IN CHINA, de-aia mureau chinezii în fașă până le-a pus Mao papuci în picioare.

Image
dump CHA
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Medicina Chineza

Post by vulp »

n-o mai turciti. stie tot prostul ca exista sarlatanisme. eu sunt interesat de chestiile relevante.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14567
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Medicina Chineza

Post by ola small dickie »

de ce suferi?
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Medicina Chineza

Post by vulp »

sufar de lipsa de chestii relevante din topicul cu medicina chineza :(
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1830
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Medicina Chineza

Post by tnt »

Cred ca depinde de zone, ma indoiesc ca in Beijing sau Zhengzhou, unde de regula nu se vede la 2 blocuri distanta din cauza smogului, speranta de viata e atat de mare. Dar raspunsul nu cred ca e musai in medicina chinezeasca, cat e in dieta si exercitiu fizic. Eu nu am cunoscut niciun chinez de la care sa aflu ca a facut toata viata cutare tratament, in schimb in fiecare dimineata in drum spre serviciu sau seara prin oras am vazut batrani la miscare, exercitii, dans in grup etc. Multi batrani pe biciclete sau triciclete, batrani ce-si aduc copiii pe jos la gradinita in timp ce mai fac exercitii din mers si alte asemenea chestii care nu prea le vezi in vest.
De mancat ei nu mananca mai nimic prajit, totul e fiert sau facut la aburi; cu exceptia unora dintre tineri care incearca sa fie si ei trendy cu lumea vestica, nu exista fast-food/junk-food pentru ei. Unele dintre mancaruri pot parea cam scarboase pentru vestici si stai sa te intrebi daca-s mai sanatoase, dar modul in care sunt preparate e in mod clar mai sanatos. Pe langa asta, se mananca legume la greu si, poate cu exceptia zonei Cantonului, exagerat de mult ardei iute + alte condimente. Nu stiu daca iuteala e sau nu sanatoasa, eu nu pot manca iute, nu ma tine stomacul si imi apar si cosuri dupa, dar in general chinezii mananca mult mai sanatos.
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Medicina Chineza

Post by vulp »

hmm, cam in directia aceasta ma gandeam si eu (nu remedii, sunt sanatos, mersi de intrebare ola).

am vazut un manual de tai chi / qigong pe TTC, pare fun. in mod clar abordarea (daoista, din cate inteleg) e formulata astfel incat sa nu te plictisesti nici daca bagi toata viata.

interesant aspectul legat de legume, presupun ca la ei cultivarea legumelor e mult mai lo-tech (in sensul bun)... sau baga si ei insecticide/modulatori de crestere la greu? sunt curios daca au gasit o solutie ok, pana la urma sunt mult mai multi ca noi (sau poate cultiva unde densitatea populatiei e mica si aduc cu trenul?) mersi, mi-ai dat de researchuit
sebas wrote:mureau chinezii în fașă până le-a pus Mao papuci în picioare.
'aide ma nu fi rau ca o sa fiu si eu

Image

in plus, media nu prea este o statistica buna cand vine vorba de calitatea vietii. preferi sa traiesti 27 ani in care grijile tale sunt "ce faceau stramosii mei" si "ce chestii misto as putea sa fac astfel incat urmasii mei sa nu trebuie sa le faca"... sau sa traiesti 34 de ani cu rude care te bat la cap in fiecare zi si ti-e frica sa te duci la piata deoarece vecinul iti otraveste capra? ;)
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Medicina Chineza

Post by sebas »

Image
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14567
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Medicina Chineza

Post by ola small dickie »

:lol:

cred ca inca se mai gaseste
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Medicina Chineza

Post by DarthZombie »

Inca mai am prin casa asa ceva, good stuff indeed.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests