Eu sunt Petre Daea

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Eu sunt Petre Daea

Post by marvas »

Locul in care il cinstim pe Petre Daea, cultivand vorbitul despre nimic si lipsa de simt a ridicolului.

Va astept cu video-uri, articole si poze de-ale maestrului.

Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by marvas »

preferatul meu:

phpBB [video]
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by juve3332 »

phpBB [video]


Daea contrazicandu-l pe Einstein despre timp-spatiu.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Image

Ministrul Agriculturii, Petre Daea, într-o declaraţie de pus în ramă: „Mioriţa este interpretată de lanţul drujbelor“

Zece calugari au muncit fara incetare pentru transcrierea si ingrijirea minunatului discurs
Spoiler:
Domnule preşedinte,

Doamnelor şi domnilor senatori,

Declaraţia mea de astăzi nu doreşte să consemneze sau să măsoare greşeli gramaticale sau acţiuni politice care ocupă spaţiul discuţiilor dintre noi şi dintre alţii, ci se doreşte a fi o lacrimă de respect căzută pe o pagină geografică de o frumuseţe rară şi aleasă.

Muntele a fost şi trebuie să rămână centura naturală a ţării, izvorul cristalin al apelor ce spală şi mângâie nu numai mâini şi picioare în trecere efemeră prin zonă, ci alimentează fiecare vas capilar al solului, plantelor, animalelor şi oamenilor.

Astăzi, în munte, din nefericire, „Mioriţa” este interpretată de lanţul drujbelor, mirosul florei spontane este acoperit de cel al mucegaiului din rumeguş, care ocupă locurile de decantare în direcţia şuvoiului de lipsă de interes pentru viaţa muntelui.

Mi-am îngăduit să salut Ziua Internaţională a Muntelui de la tribuna Senatului României, pentru a respecta înălţimea abordării şi altitudinea semeaţă a monumentului natural – muntele, care are nevoie, mai mult ca oricând, alături de salut, şi de respectul instituţional pe care trebuie să-l dezvoltăm şi să-l păstrăm.

Am putut participa la Consiliul Naţional al Muntelui, în data de 9.12.2011, care s-a desfăşurat, în semn de respect, în Senatul României, într-o sală pe frontispiciul căreia este încrustat un nume istoric: Avram Iancu, Crăişorul Munţilor. O coincidenţă fericită, care face cinste Senatului României.

Trăim momente grele din punct de vedere politic, economic, social, planeta se clatină din cauza crizelor de tot felul, a schimbărilor climatice, se văd colţii vulcanilor şi se simt replicile cutremurelor. Acestea, altele şi toate la un loc ne prind într-un tablou copleşit de teamă şi îngrijorare.

M-am văzut obligat de misiunea mea politică să vă reţin atenţia câteva momente cu această declaraţie, care se doreşte a fi o rugăminte, aceea de a zăbovi în marşul nostru de interese şi a ne gândi la munte, la oameni, la fauna şi flora montană, la case, sate, comune şi oraşe care dau semeţia munţilor, dar care arată şi o lipsă de viziune şi preocupare pentru această parte a României.

Câteva exemple. În masivul Călimani, pe cele 24 de mii de hectare de păşuni, se organizau tradiţional 30 de stâne în fiecare an, provenite din patru judeţe. Acum se mai organizează doar două. În bazinul Dornelor, de la 31 000 de capete de taurine şi 30 000 de capete de ovine, mai sunt doar 14 000, respectiv 9 000.

Folosind metafora şi cuvântul cald, am dorit să sensibilizez fibra naturală a existenţei noastre, pentru că suntem mari ca senatori, dar mici în comparaţie cu muntele.

Prin regula comparaţiei, ne vedem importanţi şi responsabili pentru viaţa muntelui şi să recunoaştem că niciunul dintre noi, nici alţii şi nici toţi de aici şi din afară nu am făcut tot ce puteam face pentru cel mai umanizat munte din Europa – Carpaţii României.

Suntem cu toţii trecători ca politicieni, ca oameni. În munte, apusul este tot atât de valoros ca şi răsăritul. Prezentarea mea apune. Sper să răsară preocuparea sporită a tuturor celor de aici şi de oriunde pentru muntele României.

Prin om, cerul a coborât pe pământ, prin munte, pământul a urcat la cer.

Salut Ziua Internaţională a Muntelui cu respectul pe care vi-l port tuturor şi cu îndemnul de a face ce trebuie în politică, indiferent în ce zonă activăm. Măcar aici să avem interesul unit privind acelaşi pisc strălucit de soare.

La mulţi ani lângă şi cu muntele la un loc!

Mulţumesc, domnule preşedinte.
:|
Last edited by Ferrrrrrrrrdinand on 18 Mar 2017, 15:12, edited 1 time in total.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by cg1700 »

Merg noaptea în teren, mă duc la oameni în case, îi bat pe umăr. Îi trezesc din pat. I-am trezit din pat: «scoală-te, eu sunt asta, hai să te ajut»
:lol:
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by Mahdi »

Lol. Cațavencu trăiește.
Domnilor!... Onorabili concetateni!... Fratilor!... (plansul il ineaca) Iertati-ma, fratilor, daca sunt miscat, daca emotiunea ma apuca asa de tare... suindu-ma la aceasta tribuna... pentru a va spune si eu... (plansul il ineaca mai tare.)... Ca orice roman, ca orice fiu al tarii sale... in aceste momente solemne... (de abia se mai stapaneste) ma gandesc... la tarisoara mea... (plansul l-a biruit de tot) la Romania... (plange. Aplauze in grup)... la fericirea ei!... (acelasi joc de amandoua partile)... la progresul ei! (asemenea crescendo)... la viitorul ei! (plans cu hohot. Aplauze zguduitoare)
REMEMBER CITADEL
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by .chester »

cplm
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by DarthZombie »

.chester wrote:cplm
Te rog frumos sa inveti sa te adresezi cu respectul cuvenit. Se spune domnul cplm, nu altfel!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by ola small dickie »

Caragiale e mic
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by marvas »

are si puterea de concentrare a unui peste de acvariu:

phpBB [video]
filla
Zergling
Posts: 115
Joined: 13 Jan 2017, 19:04

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by filla »

Sa incerci sa asculti ce zice si sa si intelegi mi se pare un test de concentrare maxim.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by Stokkolm »

"Oaia este o statuie vie. Langa oaie gasesti o frunza, langa frunza nu poti sa gasesti o oaie"

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-21 ... rgumen.htm
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by marvas »

ah, tocmai veneam sa contribui. Best Comedian 2017
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by DarthZombie »

http://www.hotnews.ro/stiri-politic-218 ... eleasa.htm
Oaia a unit generatii, oaia a populat muntele. Oaia a dat mancare si ne-a imbracat, oaia a dezvoltat industria lanii, oaia a creat localitati, a generat comune si frumoase comune, uitati-va in Sibiu, oaia a sudat generatiile, tata cu fiul, bunicul cu nepotul. Marginimea Sibiului este construita din lana oii, din branza oii, din mielul oii. Astazi, sigur ca oaia are doar dorinta de a fi inteleasa de toti
Bai serios, ce alta explicatie decat zoofilia sa existe pentru pasiunea cu care vorbeste omul asta despre oi cu fiecare ocazie pe care o are?
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by .chester »

Alta explicatie ar fi ca e bolnav mintal.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by DarthZombie »

Bine de stiut ca zoofilia este semn de sanatate mentala
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by .chester »

Logica lui Zombie e imbatabila ca de obicei.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by ola small dickie »

:lol: you got zombified
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by Waaagh! »

Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Eu sunt Petre Daea

Post by Mahdi »

Damn, vreau și eu niște slănină din portbagaj acum.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests