Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

Doom Eternal & Days Gone.

Dacă într-un final au vrut zeii să prind si eu un PS5, aveam pe listă astea doua jocuri, că ambele necesitau mai multă putere și nu am vrut să le încerc pe PS4 să mă umplu de draci - plus că Days Gone este gratuit pe PlayStation Plus.

Days gone este cel mai bun exemplu de joc cu potențial enorm în care nu pot să îmi dau seama ce naiba i-au făcut de a ieșit așa prost. Totul arată super, merge super, sunt hoarde de zombi și jocul le duce fără probleme, și asta este tot. In rest, povestea este haotică, armele (cel puțin la început) sunt degeaba și se transformă foarte repede într-o goană după loot. Sunt curios unde o sa ajungă jocul.

Cât despre Doom Eternal, altă treabă frații mei. Cred că de multă vreme nu am mai jucat un sequel de joc joc care să se simtă indeed a sequel, a ceva mai îmbunătățit. Îmi place că dacă în primul Doom aveai momente mai light, aici nu prea există, adică atunci când este un encounter, shit just got real.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Bogdan wrote: 1 Mar 2021, 09:19 Desperados 3.

E ce fix trebuie sa fie un RTT in 2020. Acelasi feeling old school, dar acum si cu optini smart de planning si nivele diferite de dificultate. Recomand! (e pe Game Pass).
Ce bine ar fi de ar ajunge si seria Commandos pe mainile baietilor astora
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

MC wrote: 1 Mar 2021, 11:32
Bogdan wrote: 1 Mar 2021, 09:19 Desperados 3.

E ce fix trebuie sa fie un RTT in 2020. Acelasi feeling old school, dar acum si cu optini smart de planning si nivele diferite de dificultate. Recomand! (e pe Game Pass).
Ce bine ar fi de ar ajunge si seria Commandos pe mainile baietilor astora
Oh, da. Din pacate, cred ca e tot la aia care sunt preocupati sa scoata nazistii din seria despre WW2. Pentru ca - LOL - e ilegal sa arati simboluri naziste in Germania si ei vor doar sa respecte legea.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Loop Hero. Nu credeam că o să mai văd vreo iterație (ha) fresh a formulei roguelite, dar iată că se poate. E destul de adictiv, am stat duminică patru ore în el.
REMEMBER CITADEL
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by joonior_bmf »

Unexplored

Roguelite dungeon crawler dragut si surprinzator de complex. Luptele sunt in timp real (cu optiunea de pauza), cu avantajele si dezavantajele specifice (i.e. ritm mai alert/spatiu de manevra vs planning). Desi identitatea obiectelor se schimba la fiecare sesiune, sistemul de crafting e fix si destul de vast. La inceput, doar clasa adventurer e disponibila, dar se pot debloca altele pe parcurs, iar celelalte moduri de joc adaugate prin dlc-urile gratuite au clase si conditii de victorie specifice. Desi a avut succes modest, pare ca a fost destul pentru a impulsiona developerii la o campanie de crowdfunding pentru un sequel. Pacat ca va fi, aparent, exclusiv temporar pe EGS. Dar pentru studiourile mici cu proiecte ambitioase e scuzabil.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Quackers »

Mult Cardaclysm. Foarte mult. 60 de ore de mult. E mult mai light decat Monster Train sau Slay the Spire, dar fix acel lightness ma lasa sa-l joc foarte domol, in ritmul meu. Tldr inca un card battler. Dar as recomanda doar dupa ce isi ia updateul cu reworkul de interfata. Devine futere.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Am zis să reiau Banner Saga. Mă bucur să văd că nici în 2 nu s-a schimbat nimic, același joc ultra-addictive, atmosferă sublimă, poveste antrenată și cel mai cretin gameplay pe ture produs vreodată. Good times, de-al naibii trec prin toate pe hard.

M-am băgat și la Hotline Miami 2, parcă mai lameuț decât primul, dar merge.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
adriano13

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by adriano13 »

Forza Horizon 4... Deja am terminat tot contentul, si totusi nu m-am plictisit de el...
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Il am si eu pe lista scurta dar astept o reducere ...70 de euro mi se pare totusi mult pt un digital
adriano13

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by adriano13 »

MC wrote: 24 Mar 2021, 21:33 Il am si eu pe lista scurta dar astept o reducere ...70 de euro mi se pare totusi mult pt un digital
Eu l-am jucat cu gamepass, si nu numai, pentru mine e aproape tot ce imi doresc in materie de racing (si am luat si ultimate edition :P ).
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Asa da! Eu daca nu il joc pe steam simt ca il piratez (joke) :D
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by kensky »

primul baldurs gate
pathfindingul cred ca e printre cele mai cretine chiar si in 2.6.5, cel mai amuzant e cand se blocheaza toti din party in acelasi loc si 6 devin 1 :lol:
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by DANiel »

The Evil Within 2 - cred că maxim 1h, nu mă prinde deloc. Idk dar se simte foarte japonez, not quite my style.

Doom Eternal - reprize scurte, câștig puțin, îmi iau cafteală după și dau rage quit.

Assassin's Creed Origins - era la reducere și am zis să încerc. Not actually that bad dar efectiv nu are treabă cu orice alt joc Assassin's Creed. Si obositor de mare harta cu misiuni clasice, du-te in punctul X și omoară-l pe Viorel.

Days Gone - Devine decent, initial poate l-am jucat prea aspru. Este mai greuț de jucat și devine neinteresant repede la început pentru că te plimbi mult cu motocicleta și mainly îți iei cafteală de la orice. Dar devine interesant, și lumea este relativ plină cu chestii - mă rog, cât de plină poate fi o lume post apocaliptică. Also, arată foarte bine și hoardele de zombii chiar sunt interesante și în același timp periculoase.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

Immortals: Fenyx Rising - foarte misto jocul, bine realizat, polished. E o placere sa te plimbi prin lumea aia si sa alternezi secventele de combat cu cele de puzzle. Povestea si naratiunea sunt uneori obositoare. Ma puteam lipsi de ele.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

- Returnal - foarte mișto, cu atmosferă superbă. Nu am apucat să joc decât câteva ore, n-am reușit să-mi fac mai mult timp pentru el încă. Dar merită, dacă nu vă temeți de jocuri mai greuțe.
- Huntdown - un retro side scroller shooter destul de convențional, cu boss battles fun. Îl joc cu un prieten prin steam remote play.
- Solasta: Crown of the Magister - am primit acces la buildul final al jocului. Încă nu mi-a schimbat prea mult impresiile din preview, dar ce-i drept, după un weekend de butonat încă n-am ieșit din zona care era disponibilă în early access.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Waaagh! »

Ce-i Returnal? Dank Souls in Ded Space?
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

Groundhog Day in Dead Space
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Soma pe un sistem linux

Merge destul de bine. E native port, dar tot ma asteptam sa trebuiasca sa stau o ora sa caut un driver sau altceva. Deocamdata am trecut de comm center. Imi pare rau ca n-am apucat sa incerc toate statiile pana am vorbit cu Catherine.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Am început o grămadă de producții indie în ultimul timp:

- Pyre - foarte intriguing combinația de visual novel cu „baschet” fantasy.
- Mundaun - indie horror pastoral. pe cât e de atmosferic și original, pe atât e de neșlefuit pe la colțuri.
- 12 Minutes - cam obositor gimmick-ul cu resetul după câteva minute. la Outer Wilds măcar aveai timp (și spațiu) să explorezi. s-ar putea în cele din urmă să folosesc un walkthrough.
- Creaks - nu a reușit (și probabil nu o să reușească) să detroneze Samorost 3 în topul preferatelor mele de la Amanita, dar e un puzzle adventure foarte drăguț și comfy.
- Genesis Noir - ceva adventure artsy fartsy și, de ce să mint, destul de boring.

Și între timp mi-am instalat și Pathfinder Kingmaker. Să vedem dacă mă ating de el sau rămâne pentru la iarnă.
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Am instalate 53 de jocuri, atat oldies cat si mai noi.
Dintre ele momentan joc Skyrim, Serious Sam 2 (cam underrated jocul asta) si FlatOut Ultimate Carnage (unul dintre cele mai fun arcade racere)
Pe langa astea, mai experimentez (sau vreau sa experimentez) cu o serie de jocuri multiplayer co-op sau PvE precum Insurgency Sandstorm (are mod PvE si PvP separat) Hunt Showdown, Aliens Fireteam Elite (doar pentru ca sunt fan inrait al filmelor). Desigur ca atunci cand am chef de ceva familiar bag un Vermintide 2.

Bun. Pe langa astea tocmai ce mi-am luat zilele trecute un sistem second-hand HOTAS Thrustmaster T16000M FCS (stick+throttle) si am de gand sa ma apuc de niste sim-uri precum MFS 2020, si DCS si de asemenea vreau sa vad care-i treaba cu Elite Dangerous.

I'm all over the place but...life is short :D
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests