Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Da. Depinde de cum definești un AAA. Pentru mine orice joc de 60+ euro cu buget peste medie, cu un publisher major în spate, intră în categoria asta.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Eu nu am considerat niciodată jocurile astea că s-ar încadra, nici ca abordare, nici buget (care e strâns legat de abordare, pentru că trebuie recuperat). Dar poate că sunt și influențat de faptul că sunt portate pe PC (cu mare chin aparent).

Desigur, nu cred că existe date exacte, dar impresia mea este că investitia financiară sau câștigurile sunt mult sub jocurile mainstream. Cred că vânzările totale ale lui Sekiro sunt egale cu cât vinde un Ass. Creed în 2 săptămâni. Diferența de buget presupun că e cel puțin la fel de mare. Sigur, am dat un exemplu extrem. Dar în medie aș presupune că sunt mai apropiate de Pathfinder decât de o lansare de genul.

Nu știu dacă prețul sau publisherul mă mai influențează in discuția asta. Clar nu sunt indie-uri. :P
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Parca se foloseste si AA acum. Nu bugetul jocului influenteaza cel mai mult daca e AAA? Clar nu e o linie fixa.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

@TG - cred că subestimezi popularitatea pe care a atins-o FromSoft în ultimii ani.

M-am uitat acum de curiozitate care sunt cifrele pentru Sekiro:
On release day, Sekiro drew over 108,000 concurrent players on Steam, the highest for a new game launched during January–March 2019, and the third highest of any Japanese game in the platform's history, behind only Monster Hunter: World and Dark Souls III. Later in March, it had reached over 125,000 concurrent players on Steam, making it one of the most played games on the platform at the time. In its debut week, Sekiro topped both the UK and EMEAA (Europe, Middle East, Africa, Asia) charts, surpassing Tom Clancy's The Division 2. In Japan, the game debuted at first with 157,548 retail copies sold in its opening weekend. Within ten days of its release, over two million copies were sold worldwide, which rose to over five million by July 2020.

La AssCreeduri avem mai puține cifre pe net, dar cel mai bine vândut titlu e Valhalla:
Previously the company revealed that AC Valhalla's sales set a record for the franchise, selling over 1.8 million copies in its first week.

Cifrele de debut sunt similare (și vorbim de un record pentru seria AC). Cumulat pe o perioadă mai mare mă aștept să vorbim despre vânzări mai mari în cazul lui AC - la Odyssey văzusem o estimare vagă gen „peste 10 milioane de copii vândute”. Pathfinder Kingmaker a vândut 1 milion de copii în 3 ani. În contextul ăsta nu cred că e deplasat să pui FromSoft deasupra liniei dintre AA și triple A, chiar dacă nu se poate măsura direct cu Ubisoft.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Ah, clar sunt foarte populare. Nu ziceam că e deplasat sau ieșit din comun, doar că personal nu îmi inspiră sentimentul de jocuri high budget, precum lansările mari. Și Kingmaker e un exemplu extrem, fiind un joc chiar de nișă, popular practic pe o singură platformă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

O vreme am fost exclusiv pe Elden Ring - acum caut altceva, am instalat Mafia Definitive pe care-l incerc soon. Am incercat ieri si Monster Hunter World care nu prea m-a prins. Inainte de Elden am jucat o gramada de Genshin, pe care poate-l reiau la urmatorul update. So... Mafia for now.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

E super Mafia, am ajuns pe la jumate cred. As fi vrut mai multe cutscenes post-misiune mai ales cu Salieri, in rest e nice. Gameplay cam banal dar e un shooter cu story super, nu e asa big deal. Nu am jucat originalul fwiw. Daca tot am intrat in moodul potrivit poate iau GTA 5 dupa ce termin trilogia.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Încerc să mă târăsc prin Elden Ring, dar mi-e că până la urmă voi simți că maimuțăreala e totuși pentru maimuțe și o să-l las (cu toate că de fiecare dată când zic asta mă prinde cu ceva). Clar m-am distanțat de orice fel de hype pentru următorul From Software, dacă nu se numește Sekiro 2 poate să-l aibă generația Horizon Zero Dawn.

M-a stimulat o perioadă Vampire Survivors, care e simpatic rău și al naibii de addictive. Dar și-a cam pierdut și ăsta din farmec, îl mai joc din când în când pentru a mai debloca câte ceva.

Văd că a venit vara, jumătatea anului și remarc că de foarte multă vreme nu mi-am ales în așa hal ce să joc, cred că următorul titlu trebuie să fie un pariu sigur. Back to basics.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Goodness, mafia 3 e stil ubisoft open world se pare. Si personajele si cutscenes sunt parca ubistyle. what happened. Anyway, if it’s entertaining not all is lost. Au inclus si text din playboy acum, nu doar poze, that’s something :lol:
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

Fii pregatit de grind si misiuni repetitive. Am incercat si eu, dar pur si simplu nu am putut rezista. :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Mda, nu ma mir, e reteta ubisoft after all - mecanici repetabile si toate se muleaza pe ele. Inclusiv povestea principala, bineinteles ca tipul vrea sa ii omoare pe TOTI bosii, si vrea sa detina TOATE districtele >.>

A trebuit sa ma scap de ceva dude care avea un bordel, cum am facut asta? Am intrat la el in bordel printre altele si i-am facut damage de 45k dolari, la 45k - 1 dolari tipul era gen "meh", dar la 45k? Now that just won't fly, si a aparut in bordel ca sa-l pot omora.

Din toate chestiile pe care puteau sa le cloneze, au ales ubisoft crap.

Macar daca mergea bine sa-ti faca placere sa-l vezi, dar in unele locuri framerate-ul scade atat de tare incat risti sa faci greseli usor de evitat altfel.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Pătrunjica wrote: 14 May 2022, 22:01 Pool of Radiance Ruins of Myth Drannor - ce-l face pe asta sa fie unic in colectia de oldies e ca intentionez sa-l joc soon. Actually, am luat unitate DVD externa doar pentru el. Kind of, si pentru cd-urile cu Grom de la level.
Welp, a bit unfortunate, CD 2-ul original e cam busit si nu pare ca pot instala de pe el. I guess that's the risk with old media. In momente ca astea te bucuri ca exista anumite persoane care se intereseaza sa faca... copii de siguranta pentru software, ca altfel astfel de jocuri ar disparea de pe fata planetei dupa ceva timp :lol:

In caz ca mai e vreun linuxar pe aici, jocul merge foarte bine cu https://lutris.net/ Din ce stiu in fundal se foloseste si de chestii din proton (valve's thing).

Anyway, am batut niste undeads, niste orci, am murit de vreo 8 ori deja si am salvat un NPC. The adventure begins :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

tnt wrote: 29 May 2022, 00:39 Fii pregatit de grind si misiuni repetitive. Am incercat si eu, dar pur si simplu nu am putut rezista. :lol:
Nah, m-am dat batut si eu. E ok, poate vreodata dupa ce termin altele din backlog gen cele 350985089 de PS4 games incepute, ii mai dau o sansa. Greedfall, ala a fost un joc bun, n-am mai intrat in el de doi ani desi mi-a placut. Nu mai stiu de ce.

Anyways, GTA V so far pare a fi un way better time. Plus ca e primul GTA care-i relatable pentru ca face misto de timpuri destul de noi asa ca it makes sense :lol: Am ajuns doar pe la misiunea cu iahtul din camion, imi place de Michael mai ales.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Am ajuns pe la 40 de ore in Dying Light 2.
Ca mic disclaimer, nu am jucat primul Dying Light.

Gameplay-ul mi se pare foarte bun. Pe langa partea de parkour excelentă (as putea spune ca e chiar la nivelul Mirror's Edge), jocul are o gramadă de sisteme care se adaugă treptat și ii conferă consistență. Parcă producătorii s-au strofocat să bage de toate în jocul ăsta. Skill trees, sistem de looting, sistem de crafting, sistem de perks pentru afilierea la unele facțiunii și câștigarea de teritorii pentru acestea, meele combat cu diferite tipuri de arme, range combat, ciclu zi-noapte care dictează și tipul de misiuni pe care le poti primii, sistem de queste principale, secundare, tertiare, challenges etc.
Totodată, partea de explorare e rewarding și de cele mai multe ori merită să te abați puțin de la traseu ca să arunci un ochi prin ceva clădiri militare sau spitale.
AI-ul inamicilor umani e relativ ok în sensul că dacă sunt mai mulți încearcă să te atace deodată și nu stau la coadă pe sistemul primului Assassins Creed. AI-ul inamicilor zombie e....în ton cu aceștia. Adică sunt dumb, dar dacă vin mulți și de mai multe tipuri s-ar putea să ai probleme.

Pe de altă parte nici unul din sistemele de gameplay nu pare să strălucească cu adevărat și întreg jocul dă impresia de ”Jack of all trades, master of none”.

Pe partea vizuală jocul nu stă rău, e frumos, level designul e construit în jurul ideii de parkour dar uneori parcă e prea ”in your face”. Adică sunt unele elemente de decor care se potrivesc ca nuca în perete și se vede de la o poștă că sunt puse ca să ajute partea de parkour.
În rest locațiile arată bine, atât cele exterioare cât și cele interioare, existând destule situații în care ai parte de priveliști superbe. Menționez că joc jocul cu setările grafice spre maxim, inclusiv RTX ON and all that.

Pe partea de sunet nu am remarcat nimic deosebit sau care să mă impresioneze în vreun fel. Ba chiar am parte de o problemă supărătoare, în sensul că dacă joc cu căști trebuie să setez placa de sunet în mod expres pe stereo ca să aud în ambele căști, altfel dacă las default pe headphones se aude doar în casca stângă. Am sperat că problema se va rezolva prin ceva patch întrucât aceasta persistă încă de la lansare.

Story-ul, până în punctul în care am ajuns, nu pot să spun că m-a dat pe spate dar a avut 1-2 situații de plot twist care m-au surprins.
Questa principală, până acum, dacă ar fi să simplific a fost de tipul „du-te acolo fă aia”, ”du-te acolo adu cealaltă” etc. Trebuie menționat că sunt unele queste secundare interesante și care te pun în fața unor alegeri morale. Am ajuns să nu le prea ocolesc întrucât de cele mai multe ori am avut surprize plăcute completându-le, lucru care a ajutat și mai mult la imersiunea în lumea jocului.

Ca o concluzie după cele aproximativ 40 de ore în care nu cred ca am făcut jumătate din questa principală, pot spune că Dying Light 2 e genul acela de joc de nota 7/8 din 10 care imi place și care mă face să vreau să-l joc mai mult, dar care totodată nu mă dă cu scaunul pe spate.

PS: Am uitat să menționez că jocul suferă de sindromul „hărții pline” al titlurilor open-world moderne.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Pătrunjica wrote: 14 May 2022, 22:01 Pool of Radiance Ruins of Myth Drannor
Ok, pot sa vad de ce a fost... nu prea apreciat. Daca tot ce am jucat pana acum e un indiciu, jocul e 15% story, (100% - 15%) dungeon crawling, ceea ce nu e neaparat rau, doar ca dungeon-ul nu-i prea inspirat ca si design. Colac peste pupaza, devii au exagerat rau de tot cu dimensiunea. Sunt inca in primul floor, care e HUGE. Nu exagerez, e cred cel mai mare dungeon floor pe care l-am vazut in viata mea. Pune design-ul sub mediocru la un loc cu mecanicile de baza enervante (te poti misca doar foarte incet, si nu poti sa te uiti pe harta si sa zici party-ului unde sa mearga, trebuie sa faci baby steps cu ei pana ajungi unde vrei), si e destul de dureros.

Daca-l compari cu Baldur's Gate (am vazut ca multi au facut asta, ceea ce mi se pare umpic nepotrivit pentru ca BG nu a fost gandit ca un dungeon crawler pur), jocul e o petarda fasaita. Mmmmmmm, e un fel de ToEE doar ca foarte prost din toate punctele de vedere. Partile proaste nu mi se pare ca sunt scuzate de varsta jocului.

Pacat, pentru ca elementele care sa faca un dungeon crawl interesant sunt acolo. Incepi jocul ok, dai peste un NPC care-ti spune tot felul de povesti si legende despre ce te asteapta in dungeon, dar cand ajungi in final acolo... huge expanse of emptiness and boring gameplay.

Ma mai gandesc daca il mai joc, probabil nu.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Eh, mie mi se pare un joc destul de subapreciat. Dintre jocurile din primul val care au implementat AD&D 3.0 (NWN1, IWD2, PoR), ăsta cred că mi-a plăcut cel mai mult.

E lesne de înțeles de ce nu a avut succes, e practic un succesor izometric și simplificat al acelor dungeon crawlere populare în anii 80-90, unde erai pierdut fără harta făcută cu pixul pe caietul cu pătrățele. Primul nivel huge e doar... primul, vor mai fi și altele la fel de mari și la fel de uniforme în look. Dacă te-ai plictisit deja, probabil n-o să îți placă ce urmează. Mie mi s-au părut suficient de interesante nivelurile încât să termin jocul de trei ori (din care o dată având un singur personaj în party). Chiar dacă aratau cam la fel, erau presărate cu suficiente mici secrete sau encounters interesante. Dar ce-i drept, pe vremea aia eram la liceu și aveam timp mai mult și standarde mai scăzute.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Cautand o solutie pentru a mari movement speed am gasit un hack care mareste viteza jocului. Nu e ideal pentru ca totul se misca mai repede acum dar overall face experienta mult mai suportabila. Cam 2x speed e perfect, deja mai rapid nu e jucabil :lol: Tot e enervant ca nu pot sa deschid harta si sa le zic personajelor sa mearga intr-un anume loc ca in BG (joc care a aparut cu 3 ani inainte btw), dar asta e, daca se misca iute sunt ok-ish si baby steps.

Mda, nu am vrut sa-l abandonez asa de early fara sa incerc ceva ca sa-l ajut. Ce-i drept momente misto are, la fel ca toate AD&D-urile pe care le-am jucat. Ultima oara l-am omorat pe Mol (big orc leader but not the biggest I hear), cu doua personaje din party la limita supravietuirii, dar mi-a reusit al 3-lea sleep si cat timp mi-am revenit orcii dormeau dusi. Meanwhile, dwarf-ul meu le dadea criticals de nici nu apucau sa se trezeasca. That's my favorite thing, cand un spell gen sleep/vines/whatevs iti iese si schimba complet modul in care decurge lupta.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Ma asteptam sa ma surprinda Trevor avand in vedere ca au fost ceva controverse de care am auzit dar wow :lol: Aaaaa, cred ca mi-ar fi placut mai mult GTA V daca erau doar Michael + Franklin dar sa vedem ce se intampla pe parcurs. Cel mai frustrat sunt de faptul ca e si cel mai fascinant si complex din cei trei so far. Damnit.

Misiunea cu azerbaijan e pretty damn bad though, just nah. Dar vezi fix la asta ma refer, mostly I hate him, dar in momente gen finalul misiunii e chiar ok. Stop messing with my brain, game.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Mie trevor mi a placut cel mai mult, mi s a parut cel mai fun si original, a fost o pata interesanta de culoare, si spatiul geografic al lui mi s a parut cel mai misto de jucat. Si michael si franklin au fost ok dar ca ei parca am mai vazut prin serie
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Undertale - genocide route acum. Sunt la boss-ul final. Dupa as vrea sa trec si prin demo-ul la Deltarune.

Stie dl. Toby Fox ce face, recomand.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests