Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Bogdan »

Cyberpunk 2007, pe Series X. Imi place mai mult decat ma asteptam sincer. Tehnic ruleaza foarte bine si n-am dat de niciun bug serios. Dincolo de asta, povestea m-a prins, iar gunplay-ul e foarte fun. Ce m-a dezamagit a fost muzica. N-am dat de nicio piesa memorabila sau macar catchy la vreunul din numeroasele posturi de radio. In rest atmosfera Cyberpunk e bine realizata.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Hollow Knight, explorez în vederea obținerii unor finaluri noi, pe primul l-am făcut deja. Paradoxal cum un metroidscărbenia, gen care nu mi-a plăcut niciodată, a produs unul dintre jocurile mele preferate. După câteva "souls-like-uri" dezamăgitoare, am dat de unul pe care îl consider net superior oricărui joc Dark Souls. :lol: Nu că au prea multe lucruri în comun, dar am dat de momente sublime în jocul ăsta.

Și că tot am prins un 3060 ti și mi-a ieșit schema de upgrade, îmi fac planurile de viitor. Mă gândeam la Subnautica, Outer Wilds și poate DOOM (că tot îl începusem anterior), până la lansarea lui BG3. Dar mai sunt și alte variante, desigur.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Da, am început Subnautica: Below Zero până la urmă. Le-am dat banii încă din early access pentru că oricum l-am jucat pe gratis pe primul, așa că nu mă supăr prea tare pe partea asta, dar se preconizează a fi cea mai mare dezamăgire din istoria recentă pentru mine.

În cel mai bun caz era decent ca DLC de 5 euro, ce-au făcut ei după 2 sau 3 ani de muncă e mult sub nivelul și celor mai reținute așteptări. Poate îmi mai schimb părerea pe parcurs dar nu prea cred... :(
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Beat Cop

Imi place cum te atrage cu mesajul acela de la inceput intr-o falsa impresie ca va fi un joc relaxant. Nicidecum, o zi are 10 minute, astazi trebuie sa dai 5 amenzi pentru parcari neregulamentare, maine 5 pentru roti (ce-i cu rotile? nu stiu, nu avem timp de explicatii). Also, ai grija, te vom suna din minut in minut sa-ti dam alte sarcini care pe langa ca sunt in celalta parte a hartii, iti vor mai da si timeskip cateva ore in-game. Oh, sa nu uiti sa chemi tow truck dupa fiecare amenda data. Also, sa treci pe la mafioti in fiecare zi sa vezi ce au de spus. Also, nu uita sa strangi bani pentru pensia alimentara.

Credeam ca dialogurile sunt prea lungi, acum inteleg, sunt facute asa ca sa mai respiri si tu putin. I like it.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

M-am apucat de rejucat Doom 2016, having a blast cu prietenii mei, demonii. :lol:
Fenomenal joc! Poate ca dupa am sa-i mai dau o sansa lui Doom Eternal, dar posibil sa-mi displaca si mai mult de data asta.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

Kingdom Come: Deliverence

Cam devreme să mă pronunț, dar s-ar putea să fie printre puținele RPG-uri open world care chiar contează. Excelent zvâc din partea producătorilor cu modul hardocore. Pe cât de lame mi se pare că trebuie să joci pe HARDCORELOL doar ca să beneficiezi de niște lucruri ce ar trebui să fie de bază în orice joc de acest fel, pe atât de mult apreciez că există. Cu vreo 5-6 MOD-uri care să condimenteze rețeta, e chiar ok. Un joc open world măricel în care chiar să te uiți la lume? Și poate să reții și tu vreo câteva dealuri și orașe? Cine-ar fi crezut că mai e posibil. :lol:

Desigur, e ultima mizerie când vine vorba de optimizare, GUI, etc etc. Dar astea sunt irelevante în context, se pot trece cu vederea și numai prin prisma artwork-urilor. Adică, holy shit, jocul ăsta are cea mai frumos desenată hartă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Klamath »

Kings Bounty The Legend
M-a luat cheful odata cu noul Kings Bounty 2. Se joaca usor, dar parca anii incep sa-si spuna cuvantul.
In widescreen 16:9 4K merge doar cu un mod facut de comunitate, dar... merge si arata bine. As zice ca e diferit, dar nu-l prefer seriei Heroes Of Might And Maqgic.
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Chiar rasfoiam zilele astea reviste Level mai vechi. Kings Bounty The Legend a fost desemnat jocul anului 2008 in Level.
Constat ca imbatranesc cand ma gandesc ca anul 2008 nu e chiar asa de departe, dar deja jocurile aparute in perioada aia sunt considerate vechi si au nevoie de fix-uri sa ruleze pe sisteme moderne. :D Ce sa mai zicem de '98 .....
User avatar
vic
Space Invader
Posts: 5
Joined: 6 Dec 2021, 15:20
Location: ::ffff:c0a8:1

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by vic »

Am luat un calup mare de jocuri la reducere, dar oscilez intre Cultist Simulator si Enter the Gungeon. Losing is fun
Ordinarily, I wouldn't contemplate them... but these are extraordinary times.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

eu am inceput Desperados 3 si sunt placut surprins ca nu dezamageste.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

Mount & Blade II: Bannerlord

Cand sunt Napoleon/Waaagh! dirijand armatele, cand sunt Colbert strangand birul de la iobagi, cand sunt Kratos treierand prin si facand frigarui din hoardele inamice.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

pe langa Desperados, am inceput si Star Wars Republic Commando si GTA 4. #doamneajuta
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Si eu joc GTA IV in perioada asta. E misto ca pot sa-l joc cu toate detaliile impinse la maxim si sa ruleze la un frame rate ridicat. Tin minte ca l-am jucat chinuit la lansarea pe PC prin 2009-2010 pe un Q6600 si Ati radeon HD4850 de 512 Mb (sau un 1 Gb nu mai tin minte). N-a fost o experienta prea placuta.

Pe de alta parte acum ca am in memorie si experienta din GTA V pot spune ca GTA IV imi place mai mult din punct de vedere al povestii si al setting-ului in general. Sigur, GTA V e mai evoluat din punct de vedere al gameplay-ului, al intinderii hartii, componenta online etc, dar povestea lui Niko Bellic si evolutia lui in lumea crimei organizate din Liberty City parca e mai interesanta.
Ah si o sa joc cu ocazia asta si cele doua episoade pe care nu am apucat sa le butonez la vremea lor. Am inteles de prin diferite locuri ca ar fi chiar mai interesante decat jocul original.

Am mai pregatit pe teava si Gothic 2 pe care am de gand sa-l rejoc pentru prima data din 2005-2006. I-am pus si un mic mod de grafica pentru texturi ca sa fie totul si mai placut.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Gresit. Gta 5 se pisa pe 4
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

More like GTA 4 a fost atât de prost că eu mi-am băgat picioarele în serie. Cred că au trecut vreo 2 ani de când l-am jucat și mi se face greață când mă gândesc la GTA încă. Am avut o tentativă să joc V când l-au dat gratis pe Epic, dar nici măcar asta nu m-a convins. :lol:

@MC
Recomand să joci DLC-urile, sunt mult mai bune decât jocul de bază. Dar poate tu ai altă experiență. pentru mine povestea lui Niko Bellic e cam cea mai neinspirată chestie scoasă de Rockstar până acum. Ca un film de categorie C care se ia în serios sau ratează audiența țintă, o combinație foarte nefericită.

Legat de Gothic 2, The Chronicles Of Myrtana: Archolos pare să fie revelația anului. Eu încă nu l-am jucat, dar am auzit numai păreri bune și e extrem de popular printre fani. Are mai multe recenzii pe Steam decât Risen, lol.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

De acord cu ce a zis tg. Recomand totusi sa incerci 5. Mie mi a placut foarte mult
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

@TG Hmmm...avand in vedere impresia ta despre GTA IV cred ca e o greseala sa nu incerci 5-ul. E destul de diferit fata de GTA IV si clar mai orientat spre publicul tinta al seriei. In mod evident GTA IV a fost ceva diferit de ce a scos Rockstar pana la el dar si dupa. N-as zice ca e neaparat asemeni unui film de categoria C daca ne rezumam stric la filmele de actiune. Cel putin are personaje si situatii mai interesante decat 90% din filmele de actiune.

Am citit si eu despre The Chronicles Of Myrtana: Archolos si pare a fi „a doua venire” pentru fanii Gothic 2. Clar e de incercat, sper doar ca pana la finalul lui G2 sa nu mi aplece de Gothic.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by TG »

MC wrote: 3 Jan 2022, 12:18 Cel putin are personaje si situatii mai interesante decat 90% din filmele de actiune
Nu mi s-a părut deloc așa, tocmai aia e problema. A fost dureros să fiu martor la situațiile și personajele din GTA IV, și chiar am rezistat acolo până la final cu speranțe. Știu că V-ul e diferit, poate nu prea mai am tragere către GTA-uri și pentru că apar atâtea open world-uri. Parcă mai degrabă aș încerca RDR 2, deși nu am mari așteptări de la el, pentru că nu sunt așa multe western-uri dintre care să alegi.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Gta 5 a fost mega entertaining de la cap la coada. A delight. O vreme dupa ce l am terminat l am pastrat instalat doar ca sa mai intru prin el sa ma plimb deampulea, mai ales prin zonele rurale ale taranului debil Trevor. Din pacate ocupand prea mult spatiu si avand doar un ssd de 256 am fost nevoit sa l dezinstalez la un moment dat. De departe cel mai bun GTA de pana acum.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by juve3332 »

GTA 1 disagrees forever.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 8 guests