Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Stalker: Clear Sky. Pana acum am cam pe la 17h de play time in el, cu mentiunea ca il consider cam greu - insa odata ce ai invatat cum sa-l joci, iti captiveaza atentia si interesu pentru actiunea si povestea din el. La peisaje, sunet si atmosfera jocul sta ca de obicei, destul de bine
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

Demon's Souls remake

P amazing, n-am ce zice. Sunt surprins de fidelitatea cu care e tratat originalul - sub aspectul adus la zi se află practic același joc, cu câteva mici îmbunătățiri de quality of life. Nu l-au făcut mai ușor, nu au schimbat nimic din mecanicile fundamentale (deși m-aș fi așteptat să lipsească sau să fie refăcută complet mecanica obtuză de world/player tendency). E singurul soulslike care se poate măsura direct cu clasicii FromSoft.

The Council

Pe ăsta l-am tras pe dreapta momentan. Dar mi-a plăcut ce am văzut și sper să îl reiau de sărbători. E un adventure semi-cinematic, după rețeta celor Telltale, dar cu suficiente îmbunătățiri. Printre altele dispune de un sistem rudimentar RPG - poți aborda povestea ca diplomat, detectiv sau ocultist. Îl recomand amatorilor de povești de secol XIX, cu societăți secrete și intrigi în culisele înaltei societăți.
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Hades. M-a prins destul de tare.

NFS Porche Unleashed. M-am hotarat sa reiau jocurile clasice pe care le jucam in copilarie/adolescenta. Am zis sa incep cu NFS Porche pe care il rupeam prin internet cafe-urile anilor '00.

WoW Classic. Jucand cateva zeci de ore jocul asta, poate chiar sute, imi dau seama cat de mult a pierdut WoW-ul normal prin introducerea acelui sistem de dungeon/raid finder si prin simplificarea acestora astfel incat ajungi sa faci rush prin dungeon fara sa stii ca ai jucat alaturi de cineva.
In classic s-a pastrat perfect aspectul social al jocului si asta ma face sa vreau sa joc tot mai mult. Se discuta pe chat sau discord (in cazul raid-urilor) se planifica urmatorul boss, se discuta despre dropuri si cine, ce item doreste. Iar asta se intampla chiar si in cele mai banale dungeonuri de level mic.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Am inceput Stalker: Call of Pripyat, am doar 3 ore in el si pana acum se prezinta bine si el
Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Underrail

Image

🤬
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by joonior_bmf »

Cyberpunk 2077
Nu aveam cum sa-l ratez. Desi conditiile nu sunt ideale (nu doar prin prisma bug-urilor), consider jucatul unui first person shooter pe consola un pret just.

Wasteland 3
Ma bucur ca nu mi-am irosit punctele agonisite de la Microsoft Store pe un gamepad XB1 cum aveam planuit. Eokba. Pare mai putin complex decat predecesorul, nu doar pentru ca sunt mai putine skill-uri de invatat. E mai usor acum sa faci min-maxing, iar cateva character builds fac ravagii. E mai light-hearted decat W2, care pare sobru prin comparatie. Desi e bogat in gore si expletive, atmosfera seamana cu un serial de aventuri intr-o lume space-western. Dar nu e deranjant. Having fun so far.
ilovepizza
Space Invader
Posts: 5
Joined: 11 Dec 2020, 23:00

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ilovepizza »

Am început Star Wars Jedi: Fallen Order. Am jucat doar vreo două ore și nu pot spune că m-a prins, probabil deoarece n-am văzut niciun film Star Wars și nu prea am idee ce se întâmplă, dar îi dau înainte, poate poate începe să devină interesant.
raduadelin
Space Invader
Posts: 4
Joined: 15 Dec 2020, 11:53

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by raduadelin »

Deus Ex: Mankind Divided @PS5

Cum parerile negative despre Cyberpunk 2077 m-au facut sa anulez precomanda si Deus Ex statea de ceva vreme pe raft, l-am considerat alternativa cyberpunk de avarie si i-am dat o sansa.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by rdo »

ilovepizza wrote: 15 Dec 2020, 00:09 Am început Star Wars Jedi: Fallen Order. Am jucat doar vreo două ore și nu pot spune că m-a prins, probabil deoarece n-am văzut niciun film Star Wars și nu prea am idee ce se întâmplă, dar îi dau înainte, poate poate începe să devină interesant.
Nu prea are legatura cu filmele.
Iti recomand totusi sa joci jocul, e f fain :D
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by McWilliams »

joonior_bmf wrote: 11 Dec 2020, 22:04
Wasteland 3
Desi e bogat in gore si expletive, atmosfera seamana cu un serial de aventuri intr-o lume space-western. Dar nu e deranjant. Having fun so far.
Yellow snowballs - the shame lasts a lifetime.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Sunt in perioada aia a anului in care instalez si reinstalez jocuri si joc putin din fiecare.
Voi?

Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by marvas »

^Max Payne, ala da joc de Craciun

Eu joc Bully, am ajuns la 40% progres, sper sa reusesc sa il termin anul asta ca nu vreau sa raman cu datorii in 2021.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Am mai bagat putin Mirror's Edge.
Grafica in jocul asta a imbatranit extraordinar de bine. Zici ca a fost lansat ieri nu acum 10 ani.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Am terminat Mirror's Edge prin 2015, a simulat destul de ok parkour, nu a fost asa greu + nice graphics. Mi-a placut si muzica ambientala din meniu
Cred ca ar fi mers si o perspectiva 3d person la genu asta de movement & action
Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

In seara de revelion am reluat Half-Life 2. Nu l-am mai jucat din 2005.
Am ramas "prost" de cat de bine se tine jocul atat din punct de vedere al graficii cat si al gameplay-ului. Cred ca las balta Cyberpunk si ce alte jocuri am mai inceput si il duc pana la capat zilele astea.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by joonior_bmf »

Excelenta alegere! Se tine foarte bine, dar ce-i drept, a beneficiat si de toate actualizarile pentru Source SDK de-a lungul anilor. Still, inca face de rusine multe alte FPS-uri.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by stef »

Ultima mea achizitie in jocuri e Silent Hill 4: The Room pe GOG, sunt chiar bucuros ca l-am gasit, nu mai aveam nadejde sa-l mai gasesc pe vreo platforma digitala, in format retail nici atat. Incerc sa-mi fac timp macar seara cate o juma de ora - o ora sa mai stau in el si sa-mi amintesc cum am rezolvat puzzle-urile din el cand l-am jucat prima data in 2004
Am cautat si 3-ul dar nu l-am gasit, nu vad sa fie bagat la vanzare, si oricum vad ca SH4 e adaugat destul de recent, asa ca pt 3 mai trebuie sa asteptam
Last edited by stef on 7 Jan 2021, 14:30, edited 2 times in total.
Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by ola small dickie »

Uhuu am intrat pt prima oara in carma 1 cu addonul splat pack. Cu 3dfx. De pe gog. Uau inamici si masini noi. Cica doamna Pussy LaGore cu masinuta Killer Kitty. Should be fun
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Cristan »

Iarna lui Cristan a luat sfârșit. :( Am reușit să trec prin mai multe jocuri, unele începute dinainte de concediu, dar mai sunt destule pe care-mi propusesem să le ating și n-am reușit.

Black Mesa - un remake fenomenal. Am jucat HL demult și nu mai ținream minte mare lucru, așa că Black Mesa a fost aproape ca un joc modern, nou. Iar Xen, care a fost refăcut complet, arată demențial. Se lungește puțin cam mult cu puzzle-urile în secțiunile dinspre sfârșit, dar altfel nu am ce să-i reproșez.

Samorost 2/Samorost 3 - am terminat 2-ul și am început 3-ul. Super drăguț, ca toate jocurile Amanita (în special efectele sonore, muzica și animațiile), iar 3-ul are și sistemul de hint-uri adăugat de Amanita în jocurile recente, ceea ce ajută, având în vedere că unele soluții sunt destul de dense, deși pare un joculeț ușor.

Moss - primul joc de VR pe care-l joc cap-coadă. Un action-adventure 3rd person într-o lume de basm, cu un personaj foarte cute, dar văzut prin VR pare o dioramă vie. O experiență grozavă.

Little Nightmares - nu știam la ce să mă aștept în afară de câteva screenshoturi care nu spuneau mare lucru, decât că e un joc bun. Mi-a plăcut, a fost suficient de creepy și grotesc fără să treacă în horror, și suficient de scurt cât să nu mă plictisesc. Mai am de jucat DLC-urile.


Plus alte jocuri pe care le-am jucat mai mult sau mai puțin fără să le termin:

Bad North - un joc de mini-tactică, cu misiuni scurte, în care contează doar deplasarea și poziționarea trupelor. Foarte drăguț și provocator, nu e un joc chiar ușor.

Death Crown - just fucking look at it! Ați mai văzut ceva atât de cool? Pare greu de citit, dar te obișnuiești repede, și e destul de interesant, o combinație de territory grab și sort-of tower defense.

SWINE - remake-ul RTS-ului cu iepuri și porci războnici. Deși am jocul vechi în original (în dublu exemplar, chiar), e prima dată când îl joc și e ceva mai strategic decât mă așteptam. În loc de un joc rapid cu unități multe și expendable, e un joc mai strategic și mai așezat decât aș fi crezut - unitățile au abilități speciale, trebuie să ai grijă la muniție și combustibil, unitățile primesc experiență după fiecare misiune... Fain.

FTL - dacă mi-a plăcut Into the Breach atât de mult, am zis să încerc și hitul original. Da, înțeleg de ce a rupt internetul atunci, mi-a plăcut și mie acum, dar nu m-a prins la fel de tare.

Islanders - un city-builder mai diferit, în care joci un fel de tetris cu amplasamentul clădirilor pe niște insulițe foarte mici ca să-ți maximizezi scorul și deblochezi alte clădiri și alte insule.

UnderRail - nu cred că mai are nevoie de prezentare. Cadoul de la Secret Santa îmi place, dar e joc de cursă lungă și am nevoie de mai mult timp cu el.

În perioada următoare mai sunt pe țeavă Half-Life 2, Alyx, Disco Elysium, Subnautica Below Zero (abia aștept să iasă din EA), Endzone - A World Apart, Red Dead Redemption 2 și... tot plănuiesc o zi în care să nu fac nimic altceva decât să încerc o grămadă de RTS-uri, ca-n vremurile bune.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Rukifer »

Yakuza 0 - niciodata nu-i prea tarziu sa incepi, I guess.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests