Ce jucati in momentul de fata

Tot ce se poate spune despre boala noastră cea mai gravă.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4672
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

tnt wrote: 28 Apr 2023, 15:56 Am intrat in Jedi Survivor si am fost intampinat cu mesajul asta :lol:

Image
Meanwhile, eu: caut cat de bine merge System Shock 1 mapat la controller (deck) :lol:

O sa incerc Timesplitters azi si mai joc din cand in cand NWN, AoE 1 si am inceput iar sa joc Cultures.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

Doamne fereste, de ce ai juca System Shock cu controller?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1810
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Jaunty »

^ My thoughts exactly.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4672
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

It actually works :lol: dar mi au obosit mainile doar uitandu ma la video.

https://www.reddit.com/r/SteamDeck/comm ... ekeyboard/

As juca asa pentru ca la miezul noptii in liniste totala sub plapuma ai +100% immersion. Dar totusi SS nu, il pun pe PC.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

tnt wrote: 28 Apr 2023, 15:56 Am intrat in Jedi Survivor si am fost intampinat cu mesajul asta :lol:
Nu e chiar așa surprinzător, nu? Aproape toate jocurile triple A din ultimul deceniu au fost dezvoltate prioritar pentru controller, cu k&m pe plan secund.

Oldies n-aș juca nici eu cu controller, tbh.
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

Mda, am sa scot controllerul de Xbox sa incerc, a parut clunky indeed cu m&k cat am incercat 10 minute. Desi am o presimtire ca-i dau uninstall dupa vreo ora. :lol:

Nu-s regrete, l-am primit moca oricum cu noul CPU.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by joonior_bmf »

Sper ca nu e singura optiune de control. Fallen Order nu mi s-a parut teribil de incomod cu M+KB. Dar ceea ce ma incomodeaza e ca un joc sa nu suporte perifericele default de pe PC. Cum ar fi sa bootezi un joc pe consola, si sa primesti mesajul "pentru cea mai buna experienta, se recomanda tastatura si mouse" :roll:

edit: de-abia acum am citit restul mesajelor dupa imagine :lol:
still cringe
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

Cum ar fi sa bootezi un joc pe consola, si sa primesti mesajul "pentru cea mai buna experienta, se recomanda tastatura si mouse
Exact! Imagineaza-ti consolistii sa vada asemenea mesaj. Soc si groaza! Nici la AoE2:DE pe Xbox nu au indraznit asa ceva.

Am un PC care are tastatura si mouse. Daca am investit intr-un PC si am un joc pe PC inseamna ca prefer sa-l joc pe PC cu mouse si tastatura, si nu console style cu idiotenia de controller. Wtf are these devs thinking?
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Mahdi »

What year is it? Mai lipsesc doar sintagmele "conserve" și "pc gaming master race". :lol:

Nu e fair analogia, e mult mai comun gamingul cu controller pe pc decât cu k&m pe console. Dar da, cam nesimțiți EA că nu s-au obosit prea tare cu portarea. La ce reviewuri are pe steam, controlul k&m pare să fie cea mai mică dintre probleme. :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

La asta am dat skip la pre-order si oricum il luam pe PS5 daca era. Anu asta pana acum n-am dat chix cu nici un pre-order. Hogwarts, RE4 Remake, Metroid Prime Remake si Signalis pe Switch. Mai tre sa imi ajunga Zelda Tears of the Kingdom CE pe 12 mai si mai am ceva pre-order pentru iunie din care imi aduc aminte doar de FF XVI.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by joonior_bmf »

Mahdi wrote: 28 Apr 2023, 21:28 What year is it? Mai lipsesc doar sintagmele "conserve" și "pc gaming master race". :lol:

Nu e fair analogia, e mult mai comun gamingul cu controller pe pc decât cu k&m pe console. Dar da, cam nesimțiți EA că nu s-au obosit prea tare cu portarea. La ce reviewuri are pe steam, controlul k&m pare să fie cea mai mică dintre probleme. :lol:
bineinteles, in cazul lui JS nu e grav. dar nu cred ca sunt singurul care a vazut un disclaimer de genul asta pe Steam:

Image

ceea ce e bezna mintii imo
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

Mahdi wrote: 28 Apr 2023, 21:28 What year is it? Mai lipsesc doar sintagmele "conserve" și "pc gaming master race". :lol:

Nu e fair analogia, e mult mai comun gamingul cu controller pe pc decât cu k&m pe console. Dar da, cam nesimțiți EA că nu s-au obosit prea tare cu portarea. La ce reviewuri are pe steam, controlul k&m pare să fie cea mai mică dintre probleme. :lol:
You know, acum ceva ani aici in UK am incercat sa aplic la Game.co.uk pt un job, iar in scrisoarea de intentie nu m-am putut abtine de la o gluma cu PC master race. Efectiv am scris asta in letter, in the mega virtue signalling mighty UK, unde nu mai poti face o gluma. :lol: Nici macar nu au raspuns, dar it made my day. Oricum nu eram serios cu jobul ala. O perioada am stat pe PS4 si mai intram la Game sau Cex sa iau cate un joc. Nu exagerez cand zic ca stergeam pe jos cu ei prin knowledge, inclusiv pe materie de console. Saracii sunt pierduti pe acolo: "but mate, we've got the latest Call a Diuuy".

Mai glumesc ofc, din cand in cand mai pun controllerul Xbox la unele jocuri, partenera actuala are Switch si mai dam cate un couch coop, dar unii devs pt PC sunt absolut nesimtiti indeed si lazy af cand vine vorba de m&k, la Dark Souls imi aduc aminte ca nici nu se obosisera sa schimbe traducerea butoanelor in taste. Aveai tot X, Y, A si B afisate :roll:

Ah, anii petrecuti exclusiv pe consola au fost un chin, cred ca doar Last of Us 1 a meritat.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by reV »

tnt wrote: 28 Apr 2023, 22:47
Mahdi wrote: 28 Apr 2023, 21:28 What year is it? Mai lipsesc doar sintagmele "conserve" și "pc gaming master race". :lol:

Nu e fair analogia, e mult mai comun gamingul cu controller pe pc decât cu k&m pe console. Dar da, cam nesimțiți EA că nu s-au obosit prea tare cu portarea. La ce reviewuri are pe steam, controlul k&m pare să fie cea mai mică dintre probleme. :lol:
You know, acum ceva ani aici in UK am incercat sa aplic la Game.co.uk pt un job, iar in scrisoarea de intentie nu m-am putut abtine de la o gluma cu PC master race. Efectiv am scris asta in letter, in the mega virtue signalling mighty UK, unde nu mai poti face o gluma. :lol: Nici macar nu au raspuns, dar it made my day. Oricum nu eram serios cu jobul ala. O perioada am stat pe PS4 si mai intram la Game sau Cex sa iau cate un joc. Nu exagerez cand zic ca stergeam pe jos cu ei prin knowledge, inclusiv pe materie de console. Saracii sunt pierduti pe acolo: "but mate, we've got the latest Call a Diuuy".

Mai glumesc ofc, din cand in cand mai pun controllerul Xbox la unele jocuri, partenera actuala are Switch si mai dam cate un couch coop, dar unii devs pt PC sunt absolut nesimtiti indeed si lazy af cand vine vorba de m&k, la Dark Souls imi aduc aminte ca nici nu se obosisera sa schimbe traducerea butoanelor in taste. Aveai tot X, Y, A si B afisate :roll:

Ah, anii petrecuti exclusiv pe consola au fost un chin, cred ca doar Last of Us 1 a meritat.
Fun fact: I'm waiting for a job offer from Game :D

Fun fact 2: multi oameni care lucreaza pentru Game sunt inapti (inside info)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

Esti in UK?
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

De cateva zile m-am apucat cu un prieten sa joc Ghost Recon: Wildlands. Il mai luasem cand aparuse, pe PS4, dar l-am lasat balta dupa scurt timp, nu mai tin minte de ce. Nu-mi vine a crede ca zic asta, avand in vedere ca e un joc Ubisoft, dar cred ca e cel mai fun si immersive joc pe care l-am jucat in coop. Am modificat putin dificultatea si eliminat unele chestii din HUD sa fie mai mult inspre simulation. What a blast! Au pus saracii oameni ce au lucrat la jocul asta o groaza de munca in el. Atentia la detalii pune mai orice open world in umbra. Arata superb. Chiar si misiunile de grind sunt fun, o groaza de moduri in care poti aborda o misiune.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

tnt wrote: 9 May 2023, 20:53 Il mai luasem cand aparuse, pe PS4, dar l-am lasat balta dupa scurt timp, nu mai tin minte de ce.
pentru ca shooter+controller :P
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by tnt »

Posibil. Si 30 fps :lol:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Trek to Yomi pe PS4

Este un joc inspirat, printre altele, de filmele lui Akira Kurosawa si are o grafica si un sunet (soundtrack) exceptionale.
Si cand ma refer la grafica, ma refer in special la "cinematografia" folosita in joc. Unghiurile din care sunt redate scenele sunt mai tot timpul spectaculoase si surprinzatoare, dand impresia ca te uiti la un film foarte bine pus in scena.
Gameplay-ul si mecanicile de lupta sunt un pic clunky, dar m-am obisnuit repede si am inceput sa "invat" cand sa parez si cand sa lovesc cu katana din dotare.
Acest joc merita insa si numai pentru prezentarea artistica si "cinematografica" de exceptie, fara cusur as putea spune.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3053
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by MC »

Half-Life RTX mod.

Practic e Half-Life 1 classic cu RTX. Arata si se misca impecabil pe sisteme moderne

Las mai jos 3 screenshot-uri edificatoare

Image
Image
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4672
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Ce jucati in momentul de fata

Post by Magicake »

Arata misto, o sa-l incerc si eu data viitoare cand imi vine chef de un fps pe pc, a trecut ceva vreme de cand am jucat hl. Momentan joc RTCW pe PC.
Post Reply

Return to “Jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests