Twin Peaks

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Twin Peaks

Post by Mahdi »

După excelentele discuții pe tema huselor pentru telefoane, pasul următor spre boșorogizarea forumului este acest topic despre Twin Peaks. Sezonul al 3-lea începe peste exact o lună. Get hype!
Image
ola wrote:Oricum, mai misto melodia de la Twin Peaks. Alta incercare de revedere a mea. Era un mit in capul meu legat de Twin Peaks, franturi alaturi de familie prin anii 90 parca. Incerc sa ma uit cu nevastamea. Primul episod. Pauza de ras de juma de ora cand detectivul sulii mele intra cu un coleg in dormitorul fetei omorate si gaseste un jurnal din ala de-l primeai in anii 90 daca iti luai un cornulet cu rahat. Un jurnal din ala roz cu un lacatel cat unghia. Il gasesc ei si apoi SE OFTICA AMANDOI OAMENI SERIOSI AI LEGII, DETECTIVI IN TOATA FIREA, CA NU AU GASIT SI CHEIA DE LA JURNALUL DE LA OU KINDER. CHEIA DE LA JURNALETUL ROZ. Mama, daca gaseau si cheia, rezolvau tot Twin Peaksu din promul episod. Asa, jurnalul de la Chipicao a ramas impenetrabil si serialul a putut continua. Plus dialogurile. Mama dialogurile. Mega penibile in primul episod sau in primele 2 cat am rezistat sa vad. Dar pot sa accept ca Twin Peaks poate sa devina misto daca ii aloc timp.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Twin Peaks

Post by juve3332 »

Te uiti la 30 de episoade, pana incepe sa-ti placa.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Twin Peaks

Post by Mahdi »

Apoi te uiți la film și nu mai înțelegi nimic.
REMEMBER CITADEL
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Twin Peaks

Post by .chester »

Eu doar am citit cartile, nu ma intereseaza serialele.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Twin Peaks

Post by Iavo »

Eu am vazut doar Mulholand Drive si de atunci (vreo 5 ani) ma tot gandesc daca merita si Twin Peaks o sansa sau nu. In functie de ce se discuta aici o sa ma si hotarasc (in urmatorii 5 ani), probabil.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Twin Peaks

Post by Mahdi »

Dacă ai văzut doar Mulholland Drive, good news, mai ai câteva filme bune de văzut de la Lynch.

Twin Peaks intră însă mai mult în sfera plăcerilor vinovate. Are câteva momente iconice care mi-au marcat copilăria, dar în rest rămâne un soap opera suprarealist și ridicol. În plus, Lynch a regizat doar vreo 5-6 episoade din cele 30. Pentru sezonul care urmează să apară înțeleg că a avut control total, deci fingers crossed.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Twin Peaks

Post by Iavo »

Ziceam de Mulholland Drive pentru ca stiam ca proiectul initial se voia tot un serial, probabil in acelasi stil ca Twin Peaks. Desi daca ma gandesc bine acum...da, e singurul film pe care l-am vazut de la Lynch. In cazul in care interesul pentru filme mi se redesteapta o sa incerc si Blue Velvet si Wild At Heart
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Twin Peaks

Post by juve3332 »

Si Elephant Man e superb.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Twin Peaks

Post by ola small dickie »

In plus daca vreti sa va incalziti pana apare Twin Peaks puteti sa jucati Thimbleweed Park.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Twin Peaks

Post by sebas »

Dacă mă întreabă cineva cum e Twin Peaks, le răspund că eu nu beam cafea până nu l-am urmărit în facultate.

Mi-a plăcut enorm de mult serialul, dar habar n-am să explic de ce. Nu e jocul actorilor, nu e cinematografia, nu e scenariul, nu sunt dialogurile și nu e (doar) muzica.
dump CHA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Twin Peaks

Post by Mahdi »

phpBB [video]


Ce-au îmbătrânit șaii.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Twin Peaks

Post by Mahdi »

Lol, acum am văzut că:
The series will premiere with a feature-length episode, immediately followed by episodes three and four on Showtime's digital streaming service. Afterwards, each episode will air weekly, at Lynch's insistence.
Asta înseamnă 4 ore de Twin Peaks din prima hngggg.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Twin Peaks

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Twin Peaks

Post by Mahdi »

M-am uitat ieri la primele 4 episoade. Wow. Ăsta trebuie să fie cel mai necomercial serial difuzat în prime time în ultimii zece ani. E mai aproape de filmele lui Lynch decât de vechiul serial. Abundă în trimiteri seci la Mulholland Drive, Lost Highway, Eraserhead. Efectele speciale, ciudate și low budget, îmi amintesc de scurtmetrajele lui bășite. Nu am nici cea mai vagă idee ce o să se întâmple în continuare.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Twin Peaks

Post by Mahdi »

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Twin Peaks

Post by Mahdi »

Spoiler for episode 8:
This is the water
And this is the well
Drink full and descend

The horse is the white of the eyes
And dark within
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
.chester
Dremora Lord
Posts: 3712
Joined: 12 May 2014, 19:49

Re: Twin Peaks

Post by .chester »

Image

That looks pretty dope.
I'm livin' in a love shadow
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Twin Peaks

Post by Waaagh! »

Twin geeks.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Twin Peaks

Post by Mahdi »

S-a terminat. M-am uitat ieri la ultimele două episoade și... wow. Rivalizează cu finalul celui de-al doilea sezon și chiar îl depășește în inexplicabil. Nu a existat deloc closure (și nici nu mă așteptam la așa ceva).

O să sune foarte pretențios ce urmează să spun, dar ultima dată când m-am simțit așa de pierdut a fost după un concert al Berliner Philharmoniker de-acum câțiva ani. Se interpreta Simfonia a IV-a de Șostakovici; o vâltoare de tumult funebru și disonanțe, the sound and the fury, cum era de așteptat, ce se potolea spre partea a III-a, lăsând loc unui zumzet tern și deprimant - orchestra încremenea cu totul, lăsând loc unui spectral glockenspiel. Mă cuprinse neliniștea, un sentiment de "this is all so wrong", când mi-am dat seama că asta e, nu mai urmează nimic, nu există un allegro de final, totul moare și tu rămâi prost în scaun în timp ce în jurul tău lumea se ridică în picioare și aplaudă.

Cam așa și ultimul episod din Twin Peaks. Totally loved it.

Image

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Rukifer
Zergling
Posts: 177
Joined: 30 Mar 2016, 18:45
Contact:

Re: Twin Peaks

Post by Rukifer »

Mie mi-e frică să nu moară Lynch fără să apuce să facă următorul sezon, tbh.

Also, de departe highlight-ul sezonului ăstuia pentru mine. Mi-a dat goosebumps şi o erecţie în suflet.
Spoiler:
phpBB [video]
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests