Gog.com

Şi alte tarabe, dughene, magazine. Adicătelea de unde ne procurăm jocurile.
Post Reply
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Gog.com

Post by DarthZombie »

Letter from the M.D.: About Regional Pricing

Eu personal nu-s teribil de entuziasmat pentru ce rezerva viitorul site-ului.
User avatar
brutalistu
Hammer Haunt
Posts: 2293
Joined: 2 Mar 2014, 15:53

Re: Gog.com

Post by brutalistu »

“We didn’t listen and we let you down. We shouldn't sacrifice one of our core values in an attempt to advance another. We feel bad about that, and we're sorry,” Iwinski and Rambourge wrote today. “Us being sorry is not of much use to you, so let’s talk about how we will fix it.”
http://www.pcgamer.com/2014/03/11/gog-d ... pologizes/
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Gog.com

Post by TG »

Mda, acum părerea mea despre comunitatea GoG e că ar merita să plătească la prețuri regionale până nu mai pot.

În ce privește GoG în sine, au ieșit și ei cum au putut dintr-o situație care sunt convins că nu le-a convenit de la început. Nu ei au decis că vor prețuri regionale, iar calea de mijloc cu prețuri flat la clasice și la alte titluri unde e posibil, era deja de bun simț. Și mai interesant e cum lumea are impresia că e de bun augur ca magazinul să plătească diferența, iar publisherii să poată exploata asta cum vor. GG gamers. *victory drums*
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Gog.com

Post by Magicake »

Imi amintesc de faza cu simulatul inchiderii de la inceputuri. Nice marketing trick, ca sa iasa in fata iar drept good guys :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Gog.com

Post by TG »

Nu e același lucru.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Gog.com

Post by Magicake »

Nici n-am presupus :)
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Gog.com

Post by ola small dickie »

TG wrote:Mda, acum părerea mea despre comunitatea GoG e că ar merita să plătească la prețuri regionale până nu mai pot.

În ce privește GoG în sine, au ieșit și ei cum au putut dintr-o situație care sunt convins că nu le-a convenit de la început. Nu ei au decis că vor prețuri regionale, iar calea de mijloc cu prețuri flat la clasice și la alte titluri unde e posibil, era deja de bun simț. Și mai interesant e cum lumea are impresia că e de bun augur ca magazinul să plătească diferența, iar publisherii să poată exploata asta cum vor. GG gamers. *victory drums*
Ce are comunitatea GOG?

Mie mi se pare trist (bine, la zombie nu ma mai mira nimic) sa vad cum useri de pe aici dau in GOG, critica GOG. Baieti, situl asta da jocuri DRM-FREE, situl asta da jocuri vechi, situl asta revigoreaza jocuri vechi. Probabil dupa ce te obisnuiesti cu nasolie nu mai apreciezi medii fara nasolie. Chiar le critici. Bleah! Nu ca ma deranjeaza ceva la GOG, il iubesc, dar aveti cumva vreo varianta? Alt site cu jocuri vechi si drm-free?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Gog.com

Post by TG »

Reacția comunității a fost exagerată și și-au îndreptat torțele în direcția greșită, blamând GoG de parcă ei au inventat peste noapte prețurile regionale. Schimbarea asta având loc în aceeași perioadă în care alte magazine digitale s-au văzut nevoite să o facă. Dacă utilizatorii treceau puțin peste nivelul ignorant de ”o, nu, GoG s-au corupt” sigur găseau variante mai bune, una dintre ele ar fi fost boicotarea titlurilor cu prețul mai mare în anumite regiuni. Asta ar fi dat și muniție celor de la GoG pentru a putea negocia prețuri corecte.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Gog.com

Post by ola small dickie »

Comunitatea GOG are si ea zombii ei. In rest, de acord cu tine.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Gog.com

Post by DarthZombie »

Nu vad care e problema ta Ola, am deschis topicul cand subiectul era super proaspat si oricum ai da-o, nu-s fan al preturilor regionale.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Gog.com

Post by ola small dickie »

"Eu personal nu-s teribil de entuziasmat pentru ce rezerva viitorul site-ului."

Ce ai vrut sa zici cu asta? Ce rezerva viitorul sitului? Pe de alta parte, ai fost entuziasmat vreodata de trecutul sitului? Dar de prezentul sitului? Cu steam ai vreo problema? Steam n-are regional pricing? Vad ca GOG au scos deja regional pricing. Acum ce parere mai ai de viitorul sitului?

Problema mea e ca critici constant si deampulea un site care are in spate niste idei extraordinare. drm-free, jocuri vechi, nicio instalare de clienti sau alt software etc,


edit: Rex Nebular and the Cosmic Gender Bender pe GOG! YUHUUUU!!!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Gog.com

Post by DarthZombie »

Pe Gog cumpar atunc cand gasesc ceva care ma intereseaza la un pret bun, iar faptul ca pretul e in dolari si nu in minunata rata de schimb 1 dolar = 1 euro de pe Steam face cu atat mai usoara decizia. Mai am si cateva jocuri clasice luate de acolo, alea care m-au interesat in mod particular. Si da, bagarea regional pricing-ului ma facea mai putin entuziast pentru ca in numele extinderii se putea renunta si la alte beneficii ale site-ului in viitor, pentru ca deja ar fi existat precedent. Plus ca pentru zona EU asta ar fi insemnat o crestere de preturi, bine macar ca nu locuim in Australia ca atunci ne luam teapa, asa cum se intampla aproape la orice regional pricing al unui produs.

Nu inteleg de ce Gog ar fi imuna la critica. Totodata tu ai senzatia ca "critic constant Gog", ceea ce e amuzant avand in vedere cat de rar am spus ceva de Gog. Mai exact ti-am adus in discutie ca astia au fost prinsi ca foloseau un crack ca sa mearga Arcanum DRM free [si probabil ca fac asta si cu alte jocuri], si asta tot ca reactie la atitudinea ta de "Gog e perfect, Gog e armonie, Gog e fara defect" [care mi se pare o atitudine exagerata, indiferent despre ce/cine e vorba], si apoi am postat acea stire cu "nu sunt entuziasmat". Da, mare hater mi-s, Sherlock!. Da, Gog sunt ok, libraria lor de jocuri clasice e [inca] cea mai extinsa de oriunde de pe net, si asta mi se pare cea mai faina chestie la ei de departe. Dar dupa cum am spus, eu cumpar de unde gasesc oferte mai bune, de aia am destule jocuri cumparate pe Steam [pe langa alea care sunt exclusiv Steamworks], pe Green Man Gaming, luate de pe Amazon sau chiar si Desura. Si ca tot veni vorba de Steam, e simpatic ca tu crezi ca daca am ceva de criticat la Gog, automat ridic Steam in slavi, de parca lumea se imparte doar in fani Gog si fani Steam. Ma rog, la tine orice "conflict" inventat in capul tau se rezuma la "cu mine sau impotriva mea" si te ambitionezi in incapatanarea ta iar pe urma te intrebi de ce lumea te contrazice, ba chiar si cu GASP! argumente.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Gog.com

Post by ola small dickie »

Experienta si gusturile noastre diferite (SLAVA DOMNULUI!) in ale jucatului pe calculator duc la opinii si abordari diferite in ceea ce priveste GOG si nu numai. Eu am motive sa-l slavesc. Tu nu. Am inteles pozitia ta. Mersi.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Gog.com

Post by DarthZombie »

Lel, eu ma bucur ca incerc sa mai vad si partea goala a paharului in loc sa ma atasez sufleteste de un magazin.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Gog.com

Post by ola small dickie »

precomanda Moebius pe gog

http://www.gog.com/game/moebius
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Gog.com

Post by Magicake »

Deep Silver joins gog.com
http://www.gog.com/news/release_risen
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Gog.com

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Gog.com

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Gog.com

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Gog.com

Post by ola small dickie »

Nu-l voi folosi. N-am niciun motiv. Sper sa ramana pentru mult timp si varianta offline ca pana acum. Apreciez insa ca ramane drm-free si noua platforma.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Prăvălii de jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests