#metoo

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

#metoo

Post by ola small dickie »

las si aici 2 postari pe care le-am shareuit pe facebook

prima e a unei prietene:

"Bah #MeToo
De prin generala cand mai luam mijlocul de transport in comun si ba un mos libidinos ma apuca de mana sa ma traga spre el, ba un tigan se dezbraca sa imi arate tot ce are, ba un om in toata firea care incerca sa se frece de mine, ba in drum spre balet oameni care si-o freacau in plina strada, parc sau parc destinat copiilor( Palatul copiilor din Ct unde niciodata nu a existat paznic dar turme de caini si obsedati sexual mereu..), in statie unde se masturbeaza unul de la prima ora si culmea suntem doar femei si deja formam un grup in caz de nemernicul vine spre vreuna, la plaja unde toata lumea e in costum de baie dar daca suntem 3 femei in grup e misto pt cretini sa si-o frece sa sa ti-o arate ca poate CE???, ba chiar si la job ul de unde imi plateam facultatea si daca iti dadeam un pachet de tigari si eram imbracata in rochie nu insemna ca imi ofer si corpul, nu mai zic de urmatoarele job uri unde auzeam pe strada in spatele meu de la 7 dimineata ce mi-ar face unul si altul si nu pt ca sunt vreo miss ci pt ca sunt femeie...
E trist bah ce patim...
De asta o sa fac tot ce pot sa cresc un barbat nu un dobitoc!"

Si a doua a lui Sorin Despot:

"Vuiește facebookul sub presiunea vibratilă a haștagului #metoo și-ncep să cadă pe capete iubăreți cu de-a sila proveniți din tot soiul de cotloane și caste profesionale.

Am citit de dimineață că pe de-al de Rimaru mi l-au luat la înfierat doamnele și domnițele din publicitate și, dată fiind abundența de confesiuni scîrbite, mi-e teamă că monsieur Rimaru n-are drept de apel. Pe cale de consecință, a fost îndată lăsat la vatră de compania-i angajatoare, adică de de-al de Centrade, fostă Saatchi și Sacii. (L-or fi compensat? Gen, Rimarule, porc - neporc, ia trei mii și hai noroc?)

Bun, bravo, se-ntîmplă chestii, m-am grăbit să exclam! Apoi, ușor voyeur - perversiune benignă, prin comparație - am luat la puricat comentariile doamnelor și domnițelor împricinate, pentru a dibui mai în detaliu ce grozăvii făcu steaua pop nouăzeci-douămiistă, rapărul Rimaru. Și da, se purta ca un falus ambulant, nici o surpriză și nici urmă de creativitate, măcar, în machismul de doi lei practicat de individ.

Ce merită pomenit e faptul că am întrezărit dovezi de vină colectivă în toată povestea asta. Confruntați cu destăinuri, de-a lungul timpului, colegi și colege de agenție îl scuzau pe Rimaru, în linia lui „așa e el cînd bea, nu o lua personal”, e un bou simpatic, gen.

Mi-e teamă că ăsta e un indicator îngrijorător pentru societatea românească, nu doar pentru industria doom și gloom. Dai un simplu click pe haștagul ăsta și descoperi că femeia nu e om. Ilustrativă și definitivă în sensul ăsta e o postare a Mălinei Chirea: „#metoo Și, acum serios vorbind, este vreo femeie care poate afirma altceva?” Desigur, nu a contrazis-o nici măcar o persoană.

Doamnele și domnii care astăzi îi dau cu jet lui Rimaru din companie nu știau cît de nasol se purta cu femeile? Firește că știau, însă era nevoie de un haștag cu potențial viral ca să înceteze să-i mai ascundă sub preșul tot mai înalt mojiciile. Cîți alții vor fi iertați în continuare, de cîte alte companii, din cîte alte industrii, sub imperiul lui „așa e el cînd bea, nu o lua personal”, ori fiindcă aportul său în companie cîntărește mai mult decît deranjul provocat unor „fufe și pipițe”?

Doamnelor, domnilor, nu vă fie milă de iubăreții cu de-a sila și nici teamă că sînt greu de-nlocuit. Trăiesc la limita sărăciei prea mulți oameni cu bun simț, poate nu la fel de bine pregătiți ca bădăranii ăștia, însă oameni care nu au să vă piardă timpul și vor arăta, fără îndoială, recunoștință reală pentru timpul investit în ei.

Semne bune!"
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: #metoo

Post by sebas »

"You, THE MAN, needed to hear not one soft-voiced request for help, but a thousand cries before you... Before you WHAT? WHAT are you going to do now that we are all saying #metoo with one voice?"

Am pus haștag pe facebook ȘI AM SCHIMBAT LUMEA! It's that easy! Am oprit poluarea planetei, atentatele teroriste, durerea victimelor de la colectiv, cancerul micuței Andreea și, acum, agresiunile sexuale împotriva femeilor.

Înțeleg ponegrirea nominală a unui gherțoi pentru că asta are efecte concrete de ostracizare, pedepsire etc. Dar povestirea unui lung șir de evenimente este echivalentul lăbărelii din parcul descris de fata aia.

Nu știu, poate sunt mai de modă veche dar parcă atunci când vroiai să schimbi ceva parcă chiar trebuia să pui mâna și să te implici.
dump CHA
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: #metoo

Post by juve3332 »

Hm, nu stiu cat de mult dauneaza campaniei #metoo povestirea pe larg a experientelor personale (personal, cred ca dilueaza esenta ei, fara ca asta sa insemne ca intamplarile in sine sunt insignifiante si fara a neglija nici aspectul terapeutic al impartasirii), insa motivul din spatele folosirii hashtag-ul metoo a fost acela de a evidentia cat de raspandit in societate este abuzul verbal, si nu numai, de tip sexist. Din punctul asta de vedere, nu vad ce ai putea reprosa unei campaniei pe Facebook. Ce poate ea mai mult obtine? Vrei sa initieze Zuckerberg cursuri de politete si gentlemanism? Sigur, imi pastrez rezervele in privinta redarii pe larg a unor intamplari nefericite, lucru care submineaza impactul initial al campaniei, care consta tocmai in brevitate.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: #metoo

Post by McWilliams »

Campanii de genul asta submineaza economia mondiala. Pentru ca dau nastere la doua mari categorii de "profesii" - prima este psihologul de internet, unde niste indivizi cu scoala vietii iti vor explica ce gresesti si cum sa indrepti ce gresesti, ca urmare a depanarii unei bucati dureroase din experienta ta pe internet (similar batozelor care se intituleaza "guru al dietei" si care te vor invata cum sa mananci sanatos, desi au nevoie de o macara pentru a fi deplasate de la A la B); iar a doua este filosoful de internet, unde alti indivizi cu scoala vietii iti vor explica de ce experientele tale palesc prin comparatie cu world hunger, a cure for aids, saving the Amazonian rain forest, limiting carbon dioxide emissions etc. si ca ai face mai bine sa nu folosesti resursele limitate pentru astfel de banalitati.

Sunt de acord cu sebas cand zice ca astfel de "campanii" sunt o risipa de biti si de timp. Pentru ca, daca prin astfel de campanii, iti proprui sa... raise awareness, I have a news flash for you: daca ai nevoie de povesti atat de intortocheate incat zici ca posteaza McWilliams pe facebook sub aliasuri diferite, iti orientezi campania spre specimene nedemne de asemenea cauze. Pentru ca refuz sa cred ca exista creaturi care poseda ratiune si care nu aveau habar de existenta abuzului sexual/hartuirii sexuale (uneori doar verbal, alteori chiar si fizic). Sau care stiau de acest abuz, insa tot gasesc ca eokaybah sa te uiti spre o tipa si sa-i zici Ice Tea Foot pe moldoveneste - ca doar nu o s-o faci pe bune, e doar o gluma! HA HA HA HAHA (ras de Basescu)

#weholdthesetruthstobeselfevident
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: #metoo

Post by juve3332 »

Tu, in cazul postarii de mai sus, fiind psihologul sau filozoful?!
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: #metoo

Post by sebas »

juve3332 wrote:insa motivul din spatele folosirii hashtag-ul metoo a fost acela de a evidentia cat de raspandit in societate este abuzul verbal, si nu numai, de tip sexist.
Și cine anume evidențiază? Iar dacă ar evidenția, cine ce face cu rezultatele..um..evidenței?
juve3332 wrote:Ce poate ea mai mult obtine?
Support group. ONG. Petiție și telefoane la primărie să pună paznic în parc. Ceva, orice, care s-ar putea traduce prin îmbunătățirea concretă a situației.

Civismul ăsta haștaguit este de o ignoranță, comoditate și un egoism fără margini.

Bunicămiu de 86 de ani nu avea o bancă pe traseul lui de promenadă. A fost de 3 ori la primărie să ceară o bancă. Acum o are, și odată cu el toți ceilalți din jur o au.
Desigur, a necesitat mai mult efort decât 3 rânduri și-un haștag pe mobil și desigur că nu compar violul cu o bancă, dar diferența de atitudine este îngrijorătoare, iar motorul schimbării este tocmai atitudinea.
Last edited by sebas on 18 Oct 2017, 13:30, edited 1 time in total.
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: #metoo

Post by McWilliams »

Toti fiind filozofi. Pentru ca toti ne dam cu parerea pe teme pe care (SPER ca) le cunoastem de la distanta. Si aici ramanem, dat fiind faptul ca este demonstrat ca nu exista persoana de sex feminin pe forumul asta, ca sa aprofundam. :lol:


Sau ar trebui sa incep si eu o "cruciada" online impotriva tuturor tartanilor care zbierau dupa mine CALULE, din generala si pana in facultate? Ca sa pot sa demonstrez ca STIU fenomenul? Imi repet punctul de vedere: daca trebuie sa iti spuna cineva in mod explicit ca NU este in regula sa te porti ca un mojic, esti deja o cauza pierduta si asa vei ramane. Detaliile din experientele intime si negative ale persoanelor abuzate nu o sa convinga pe X sau pe Y sa nu mai fie mojici, insa este foarte posibil sa intareasca determinarea altora de a continua/persevera. Pentru ca mojicii continua daca le arati ca te doare, ca te afecteaza!

Be like TG and just don't give a fuck.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: #metoo

Post by juve3332 »

Campania nu este una romaneasca, apropo, ea a fost doar preluata si in Romania, unde exista grupuri de sprijin (nu stiu cate exista strict pentru hartuire, dar sunt comune pentru abuz) si ONG-uri care militeaza pentru legiferarea si punerea in aplicare a legislatiei existente si in privinta hartuirii sexuale, iar acest metoo poate ajuta ca activitatea lor sa devina mai vizibila, mai eficienta si mai sustinuta, inclusiv prin numarul de oameni care se implica. Nimeni nu a zis ca lucrurile trebuie sa ramana la stadiul distribuirii unui hashtag, nu vad de unde si pana unde?!

Ideea este ca barbatii in general nu au sau au putin habar despre mediul violent si toxic de care multe (nu zic majoritatea, ca sa nu ma arunc) dintre femei au parte in viata cotidiana. Bineinteles ca suntem martorii unor fluieraturi pe strada, semne injurioase la volan, uzuala remarca "toate-s curve/proaste", dar suntem oarecum invaluiti de un strat protector, pentru ca toate acestea nu ni se pot intampla noua decat prin ricoseu (femeilor pe care le cunoastem, de care suntem apropiati). Scopul era ca, aparandu-ti zeci de simple metoo-uri pe wall, sa te poti gandi putin ca fenomenul e mai raspandit si mai nociv decat ne permite propria masculinitate sa percepem. Civismul hastaguit este mai comod, cu siguranta, asta nu e un deziderat pentru care ar trebui sa nu-l mai practici deloc. Cat despre egoism si ignoranta, n-am inteles ce vrei sa spui.

LE McWill: don't give a fuck cand promovarea ta depinde daca ti-o tragi sau nu cu seful ori cand te baga cineva in colt pe scara blocului?! Vorbesti prostii si stii asta, metoo nu se refera doar la "nevinovatele" mascari si palme pe fund.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: #metoo

Post by sebas »

Bănuiesc că există o neînțelegere între buchii. Nu înțeleg cum implicarea activă în acele ONGuri sau grupuri de sprijin(care cu siguranță au nevoie de suținere) poate fi comparată ca efect cu haștaguirea pe facebook.

Uite, #metoo este un mare success. Toți bărbații care se dau pe social media sunt acum conștienți. Super. ...cu ce anume s-a îmbunătățit situația femeilor care au fost, sunt sau urmează să fie agresate?

Pe Weinstein sau Rîmaru îi va durea pentru că sunt nominal luați la rost. Ar fi fost apă de ploaie dacă făceau doar parte din gloata înclusă, general, comod, inutil într-un haștag.
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: #metoo

Post by McWilliams »

juve3332 wrote:Nimeni nu a zis ca lucrurile trebuie sa ramana la stadiul distribuirii unui hashtag, nu vad de unde si pana unde?!
I mean, uite ce-a inteles ola din campanie.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: #metoo

Post by juve3332 »

In primul rand, n-as spune ca e un asa mare succes. Exista, in cotloanele Facebook-ului, destui care nu impartasesc nici opiniile, nici valorile din spatele campaniei. Care o iau in deradere sau o considera cel putin exagerata. Oamenii astia si descendentii lor ar trebui intr-un fel indrumati ca lucrurile sa se imbunatateasca pe viitor, altfel ne pastram toti calmul si ramanem tot o tara de mojici inculti. Cine o sa o faca? Cu cat devine mai mare numarul oamenilor (barbati si femei) care sunt constienti ca hartuirea sexuala (in diversele ei forme) este o problema putin mai grava decat poate ne-o imaginam, cu atat va creste posibilitatea ca respectivii sa se implice intr-un fel sau altul (inscriindu-se intr-un ONG, imaginandu-si masuri practice sau macar educandu-si copiii ori nepotii putin mai cu tact). Social media poate fi, asa cum am vazut-o frecvent in ultima vreme, un catalizator puternic pentru initiative in fasa. Poate ca va fi si acum, poate ca nu. Dar nu vad de ce o solidarizare pe social media pentru o cauza eminamente pozitiva ar fi cumva de deplans.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: #metoo

Post by ola small dickie »

"I mean, uite ce-a inteles ola din campanie."

@McWilliams: Ce am inteles eu din campanie?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: #metoo

Post by sebas »

S-a văzut printre rânduri. :lol:

@juve
Am înțeles divergența. Tu vezi în social media un catalizator pentru schimbare. Eu văd în ea un substitut leneș pentru civism.
dump CHA
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: #metoo

Post by McWilliams »

Ai inteles sa dai share. Si sa faci un topic pe forumul Level/Nivelul 2. Soune-mi, ola - stii cine vede share-ul tau? Sau post-ul tau de pe forum?

Pentru share, vad prietenii (in primul rand). Eventual prietenii prietenilor tai sau chiar toata lumea, daca alegi sa fie asa. Acum, nu stiu cazul tau, dar eu tind sa am prieteni (sau macar sa am feed dupa ce posteaza prietenii) doar dintre cei care nu sunt mojici. Mai exact, tind sa ma lepad de cei care pun dume cu Coalitia pentru Familie, care posteaza rugaciunile zilnice, care o slavesc pe Olivia Steer etc.; vreau sa cred ca este la fel si in cazul tau. Deci, daca prietenii tai sunt pe placul tau, ce crezi ca vei schimba printr-un share de genul acesta? Crezi ca prietenii tau nu stiau asta? Crezi ca gandeau diferit? Alternativ, crezi ca vei putea face pe cineva sa se razgandeasca din ce gandeste pentru ca a vazut un share pe internet/social media?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: #metoo

Post by ola small dickie »

:lol: bine

Sebas: "Am înțeles divergența. Tu vezi în social media un catalizator pentru schimbare. Eu văd în ea un substitut leneș pentru civism."

@sebas - Sunt foarte in dezacord cu asta. Eu vad in social media o unealta extrem de utila in multe miscari benefice. Vezi protestele din Romania. Vezi protestele din alte tari. in 2017 facebookul si alte retele de socializare chiar pot fi catalizatorul pt schimbare. E cel mai rapid si la indemana si raspandit vehicul de transmitere a ideilor, de a aduna oamenii cu aceleasi ganduri laolalta. Este extrem de important. in 2017 civismul este si in social media. in niciun caz un substitut.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: #metoo

Post by McWilliams »

Facebook-ul a decis alegerile in US. Zic unii.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: #metoo

Post by Mahdi »

Băi, mă terminați cu "utilitatea" asta. Care-i utilitatea observațiilor voastre? Cum îmbunătățesc ele lumea? Ce chestii utile postați voi pe fb? De ce purtăm discuții pe forum? Nu mai bine îi punem lacăt, că nu rezultă nimic util de aici?

Asta și obsesia pentru "mirare" pe care am mai remarcat-o la alte discuții. "Ce vă mirați / revoltați așa, toată lumea știe că...". Nu cred c-a pretins nimeni că subiectul e nou sau că un hashtag o să schimbe România peste noapte. Mici efecte pot apărea cu siguranță, dacă se extinde suficient de mult fenomenul: mai multe victime pot prinde curaj și se pot coaliza cu o plângere împotriva unui agresor comun. Rimaru cred că o să zboare din agenția aia p soon. Asta nu s-ar fi întâmplat dacă nu ar fi existat hashtagul ăsta inutil.

Totuși utilitatea principală e pentru cei/cele care se destăinuie. Nu e puțin lucru să vorbești public despre problema asta, mai ales în contextul societății românești, care tinde să o minimalizeze mai tare decât altele. E greu să cuantifici efectul pe termen lung al acestei campanii (mic, cel mai probabil), dar primul pas spre rezolvarea unei probleme e să poți vorbi deschis despre asta.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: #metoo

Post by ola small dickie »

Rimaru a zburat deja.

Dar unii vor intreba in continuare: DA CE SCOP ARE? DA CE UTILITATE? DA CE ROST ARE? DE CE DAI SHARE? DE CE DAI LIKE?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: #metoo

Post by McWilliams »

Mahdi, a te destainui unui... profesionist sau unor apropiati e una. Si ajuta. In orice situatie, din orice motiv. A te destainui internetului este... roman de Sandra Brown. Nimic mai mult. Pentru ca oamenii pe internet nu stiu cum sa reactioneze.

Unii dau share & like. Ca ola. Altii se intreaba de ce exista oameni care dau share & like la articole de genul. Ca Waaagh!. Sunt sigur ca Ola si Waaagh! sunt oameni onorabili, deschisi la minte, politicosi, rationali (macar uneori :lol:). Dar, din pacate, internetul/social media este plin si de alte tipuri de indivizi. Iar mesajele de acest gen nu se vor a fi transmise catre oameni ca Ola sau ca Waaagh! - pentru ca astia inteleg din capul locului, fara sa li se zica de ce aia e naspa, de ce aia e bine.


De asta si disput utilitatea (fara ghilimele) de a posta asa ceva aici. 1) Crezi ca nu stiam deja? 2) Daca era cineva care nu stia, crezi ca asta o sa-l schimbe?


Vrei sa faci ceva? Perfect. Cauta un ONG si aplica pentru voluntariat acolo. Doneaza bani in acest scop. Organizeaza cursuri/adunari pentru cei afectati. Solicita, in mod oficial, ajutor de la o institutie a statului. Altfel, s-ar putea ca hashtag-ul sa iti creeze o imagine distorsoniata a realitatii. Sa zici "uite cate like-uri & share-uri are acest articol pertinent despre [insert_serious_business_here]" si sa iei acele cifre drept realizari ale muncii tale.

Imi aduce aminte de articolele Times New Roman, in care 5 se duc fizic la un eveniment, insa 10 milioane sunt interesati pe facebook.

@Ola: Si totusi, care era scopul topicului? Sa dam si noi share sau ce? Sa discutam problema? Sa acceptam existenta problemei? Sa facem parte din cultul #metoo?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: #metoo

Post by ola small dickie »

Care este scopul scopului?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 10 guests