Limba noastra-i o comoara

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Limba noastra-i o comoara

Post by reV »

Spoiler:
Marius Ghinea » Wed Mar 26, 2014 3:51 pm wrote:Stam prost la capitolul comunicare. Asta e.
Nu ca nu as da atentie chestiunilor semnificative de pe forum - inclusiv cel vechi - pentru ca in foarte multe articole am pomenit idei si afirmatii ale unor useri de forum Level, mentionindu-le si numele.
Dar comunicarea online, ei bine, e lucru dracului. Eu nu sint bun la ea, si cred ca nici unul din colegii mei nu le are la capitolul asta.
Cum nu avem nici timp.

Iar eu nu am energie, ruperea de Level m-a secatuit. Si a trebuit sa ma apuc imediat de o alta munca, pentru a nu avea perspectiva unei spectaculoase inanitii. Literalmente sint nevoit sa o iau de la capat cu o meserie pe care am lasat-o acum 20 de ani. Mult de invatat, mult de muncit, sperante putine si viitor incert. Suna familiar? Daca da, puteti intelege.
Din perspectiva asta, oricaruia dintre voi care ma f*te la cap exact cind nu e cazul, nu pot sa-i arat decit deshtiul mijlociu si sa-i spun ca nu promit nimic. Incerc sa fac parte din proiectul N2, sper ca un bou la un viitor intr-o meserie pe care o iubesc - cea de jurnalist de jocuri - dar la efortul oribil de a supravietui al unui somer de 43 de ani, de care nu e aproape nimeni interesat, nu accept sa se adauge si povara cuvintelor pline de rahat pe care unii dintre voi le aruncati pe aici.
Ati vrut comunicare - de la mine mai bine de atit nu o sa aveti decit daca ma puteti face sa zimbesc pentru prima oara dupa ce am fost dat afara de la Level.
Sa fiti sanatosi si sa aveti ce minca. E important.

Pentru mine singurul ajutor valabil este sa nu fiu f*tut la cap cind muncesc. Inclusiv cerindu-mi-se sa comunic. Exact la comunicare ma pricep, dupa cum tocmai ati vazut. Halal sa-mi fie.

Multumiri celor care stiu sa ofere ajutor fara sa te f*te la cap. Sint oameni cumsecade.

In concluzie, pe scurt: eu incerc sa exist in N2. Doamne-ajuta!
Termene? Dracu stie...
Daca asta e jurnalism sau limbaj de jurnalist, eu zic sa te lasi de meserie
(And BTW, ”î” se foloseste in cuvinte compuse sau la inceput de cuvant, din cate-mi aduc aminte din clasa I. Pentru restul, exista ”â”)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cand apare revista?

Post by Waaagh! »

”â” e opera lui dom' inginer academician Draganescu, asa ca orice self-respecting bastard tinde sa nu tina cont de regula.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Cand apare revista?

Post by DarthZombie »

Sa nu exageram, povestea cu î si â e o vrajeala inutila a Academiei Romane aparuta dupa '90. Ca, vezi doamne, "ROMAnia" arata mai "latin" decat "Rominia", lel
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6550
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Cand apare revista?

Post by joonior_bmf »

I always thought it was a rebus thing.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Cand apare revista?

Post by reV »

Waaagh! » Wed Mar 26, 2014 5:20 pm wrote:”â” e opera lui dom' inginer academician Draganescu, asa ca orice self-respecting bastard tinde sa nu tina cont de regula.
DarthZombie » Wed Mar 26, 2014 5:21 pm wrote:Sa nu exageram, povestea cu î si â e o vrajeala inutila a Academiei Romane aparuta dupa '90. Ca, vezi doamne, "ROMAnia" arata mai "latin" decat "Rominia", lel
http://dexonline.ro/articol/XII._%C3%AE_sau_%C3%A2%3F
La 17 februarie 1993 Academia Română a hotărît în mod arbitrar această extindere (vezi Cuvînt înainte la ediția de față), fără a restaura întocmai regula din 1904/1932: de la scrierea cu â în interiorul cuvintelor se exceptează acum numai derivatele prefixale și compusele de la baze cu î-(neînțeles, bineînțeles), nu și formele flexionare sau derivatele sufixale de la baze cu -î (coborâm, coborând; coborâtor etc).
Va bagati in ce nu stiti
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by ola small dickie »

reV - eu zic sa te lasi tu de postat pe forumul asta.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by reV »

ola small dickie » Wed Mar 26, 2014 5:58 pm wrote:reV - eu zic sa te lasi tu de postat pe forumul asta.
Continua sa visezi. Poate te trezesti si tu la realitate (desi nu mai vad mari sanse)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by DarthZombie »

Multumescu-ti Rev ca mi-ai aratat cum se pun â-urile in cuvinte, nu stiam, sa mor io!

Regula a fost bagata doar de dragul de a fi, nu a adus nimic in plus limbii romane, ba mai mult, a complicat-o inutil. That being said, eu folosesc regula pentru ca asa am invatat-o, dar nu am pretentia ca cei nascuti inainte sa faca acelasi lucru. E cam in aceeasi categorie cu cei din generatia care a fost invatata sa foloseasca apostrofuri[apostroafe?] in loc de cratime
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Limba noastra-i o comoara

Post by Waaagh! »

Nu inteleg de ce merita un thread nou discutia si nu e inserata in topicul unde ne invata Danutz gramatica.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests