S4F4 - Sorcerer

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

S4F4 - Sorcerer

Post by Stokkolm »

Sorcerer (1977)

Image

Am vazut filmul recent, mi-a intrat in vizor datorita soundtrack-ului facut de Tangerine Dream si a faptului ca aparent Stephen King l-a numit filmul sau preferat. A fost un dezastru box office la vremea lui, dar intre timp se pare ca a devenit un cult classic.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S4F4 - Sorcerer

Post by Fular »

L-am văzut acum câteva zile, dar m-am abținut să zic ceva sperând că n-o să fiu iar primul.

În lipsa unui cuvânt mai bun aș zice... ciudat. Tot nu înțeleg cum se leagă titlul de restul filmului. Până pe la minutul 30 n-am înțeles ce trebuia să văd, după aia reunește toate personajele într-un loc comun și încep să se întâmple chestii coezive. A fost impresionant nivelul de detaliu și grijă din anumite scene, mai cu seamă aproape de final cu trecerea camioanelor pe podul ăla derăpănat și pregătirile pentru a arunca în aer bușteanul din drum.

Legat de King, la cât de mult mi-a fost băgat pe gât The Last Picture Show în Povestea lui Lisey aș fi putut jura că ăla e filmul lui preferat.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: S4F4 - Sorcerer

Post by Iavo »

Am început să mă uit acum, premisa (aia care se conturează dupa cele 30 de minute de care spunea Fular) îmi suna f cunoscut. Am verificat şi da, e remake-ul unui film destul de cunoscut de George Clouzot (Le salaire de la peur/The wages of fear). Poate titlul ăsta ţi se pare mai potrivit :P
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S4F4 - Sorcerer

Post by Fular »

Oh, de aia-i era dedicat lui Clouzot. Good to know.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: S4F4 - Sorcerer

Post by ola small dickie »

Fular wrote:
Legat de King, la cât de mult mi-a fost băgat pe gât The Last Picture Show în Povestea lui Lisey aș fi putut jura că ăla e filmul lui preferat.
Chiar misto The Last Picture Show. Recomand
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S4F4 - Sorcerer

Post by Stokkolm »

Da, e misleading titlul. Sorcerer vine de la nickname-ul camionului din screenshotul de mai sus, e facut sa semene oarecum cu o dietate maiasa:

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S4F4 - Sorcerer

Post by Mahdi »

L-am văzut și eu, mi-a plăcut. Foarte intense scenele cu podul (și nu numai).

Wages of fear e un alt film care îmi stă pe hard de aproape 3 ani:

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: S4F4 - Sorcerer

Post by Cristan »

L-am văzut aseara. Foarte impresionantă scena aia cu podul (și nu le-a luat "decât" 3 luni s-o filmeze :shock: ), dar și restul filmului e intens. Mișto filmat, te transpune în jungla aia, mizeria și umezeala sunt aproape palpabile. Mi-a plăcut. Și nu-l mai văzusem de mult pe Roy Scheider.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: S4F4 - Sorcerer

Post by Michilangelo »

Încă o alegere foarte bună. Sorcerer mi-a plăcut mai ales prin premisa de la care pleacă și prin setting. Sunt câteva scene foarte tensionate, culminând cu cea cu podul. Mi-a amintit de prima dată când am văzut Fitzcarraldo și am fost impresionat de lupta om-natură.

Also, că tot ziceați că vreți să vedeți ss-uri, le-am pus aici :) Spre deosebire de Mahdi, fac destul de multe și le folosesc ca o modalitate rapidă de a rememora un film.
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests