Noul nume al forumului

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Noul nume al forumului

Post by Jaunty »

-- Votați aici --

Avem puse deoparte level.fans.ro și două logo-uri făcute de Cristan. Dar fans.ro nu e al nostru și e posibil să ne fie luat la un moment dat. Deci ar fi mai bine să cumpărăm un domeniu care să rămână al nostru. Pe celălalt thread s-au sugerat:

levelfans.ro
candaparerevista.ro
culturaludica.ro / ludica.ro :)

Eu prefer candaparerevista.ro. Mă distrează. Dacă mai țineți minte, primul domeniu al forumului a fost candaparerevista.no-ip.org. Adresa de mail folosită de forum e tot candaparerevista. Deci s-ar potrivi numa' bine.

Ceilalți admini au propus și ei câteva nume în discuțiile din culise pe care le-am avut. Îi las pe ei să și le posteze.

Printre admini s-a vehiculat și ideea de a face un site simplu, un fel de front end pentru forum, în care să expunem realizările comunității, precum (articolele din) Nivelul 2 Community Edition și alte chestii care considerăm că merită. Îmi place ideea, fiindcă forumul nu e foarte accesibil neinițiaților și uneori perlele sunt relativ ascunse. Iar dacă site-ul va primi suficiente contribuții, poate deveni mai mult decât un showcase de texte vechi.

Vă invit să vă spuneți părerile și să dați cu sugestii pentru noul nume/domeniu.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Noul nume al forumului

Post by Magicake »

Hei, ludica.ro era mai mult in gluma :-P Sugestia mea reala este primulnivel.ro
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Noul nume al forumului

Post by DarthZombie »

Numele depinde de ce intentionam sa facem in viitor. Vrem sa ramanem un cuib de nostalgici de pe vremea vechii reviste? Vrem sa atragem utilizatori noi? Ceva gen candaparerevista.ro este intr-adevar simpatic, dar va intelege un vizitator random care-i treaba cu site-ul asta cand vede domeniul [chiar intreb, ca nu-s om de online marketing] ?

Level este interesant de dragul nostalgiei, dar cred ca level.ro inca este un domeniu inregistrat si daca nu, Level cert inca este o marca inregistrata. Nu stiu ce planuri au detinatorii acelei marci, dar in caz ca vor recrea revista/site-ul si noi am utiliza numele de Level se va crea o situatie destul de aiurea, parerea mea. Nu spun de riscul luarii domeniului, judecati [desi m-as mira, nu avem nici reclame si nici vreo alta sursa de venit pentru dom' patron Jaunty], etc etc. Nu stiu daca ceva gen levelfans.ro [deci fara punct intre cele doua cuvinte] ar avea acelasi risc dpdv al domeniului si/sau marcii inregistrate, dar este si asta o varianta de considerat imho.

Ideea de front-end este una foarte buna, in opinia mea. Daca mai avem articole ale comunitatii pe care sa le organizam intr-un soi de "community magazine" cu aparitii multiple ar fi perfect de expus in felul asta.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Noul nume al forumului

Post by Jaunty »

Am uitat să vă zic: omul din spatele gameway (țineți minte?) ar fi dispus să ne dea newlevel.ro.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Noul nume al forumului

Post by Cristan »

Ah, când am văzut că faci tu threadul, credeam că am scăpat de la a mai culege toate propunerile de unde le-am făcut :)

În primul rând, legat de levelfans, varianta de lucru de până acum (valabil și pentru toate propunerile cu "level" în componență):
Nici mie nu mi se pare ideală alegerea levelfans pe termen lung. Da, de acolo am plecat, dar nu e cazul să batem multă monedă pe nostalgie, riscând să-i alienăm pe toți care nu au prins Level. Plus că ne-am aşeza de la început în umbra a ceva ce nici nu mai există. Ar trebui să fie ceva cu trimitere la trecut, dar să poată exista şi independent.
Și ce idei mi-au mai venit până acum:

Propuneri mai rezonabile:
  • level20.ro - pe asta l-am mai mentionat, dar il pun iar ca sa nu-l scapam din vedere; mi se pare o alegere ok, pe de o parte poate fi vazut ca o trimitere la aniversarea de 20 de ani a Level, poate fi citit si ca Level 2.0 sau, pentru cineva fara legaturi cu revista, poate fi vazut ca un nivel mare pentru un personaj din RPG-uri (cel putin in D&D inteleg ca un prag epic sau ceva).
  • cowlevel.ro - e foarte gamey
  • fanscamp.ro - o trimitere la vremea acelor tabere Level, dar asta doar pentru cunoscatori; altfel, e ok si singur (o adunatura de niste oameni cu interese comune)
  • cabiria.ro - ca legatura cu trecutul, numele trimite la o serie de articole despre Morrowind Construction Set pe care le-a facut Locke in niste numere vechi din Level - asta era numele locului pe care-l construia; altfel, are o sonoritate placuta si putem sa-l folosim ca atare si sa-l umplem noi de sensuri (mai ales ca, in afara de niste filme vechi italienesti, nu inseamna nimic special)
  • LevelReloaded.ro / ReloadLevel.ro (asta a doua mi se pare o optiune mai buna fata de prima, ba chiar printre cele mai ok de aici - e foarte "gamey" si e practic standalone, nu e necesar sa stii ceva despre revista; nu e mult diferit de "Game Over")
Propuneri mai așa si-așa:
  • candaparerevista.ro e o idee bună şi nu prea; care revistă? ce-i aia revistă? pe de altă parte, e aproape un trademark al forumului şi cumva şi un deget arătat nivelului2 :)
  • awesomefails.ro - nu e o alegere chiar la fel de bună ca coltulvesel, dar tot e ok şi e liber.
  • bonuslevel.ro
  • nivelulala.ro (as in "Ai jucat nivelul ăla?)
  • resumegame.ro - cam ca mai sus, la LevelReloaded/ReloadLevel, alta variatiune pe aceeasi tema
  • zombielevel.ro - si asta lucreaza pe mai multe paliere - si o trimitere la jocuri, si un Level sculat din morti, dar care e altceva decat era inainte; v-am explicat pentru ca nu cred ca va dadeati seama
  • loodic.ro - 8-)
  • bloodic.ro - ludic, dar cu sange, cum au multe jocuri, v-ati prins? hai ca v-ati prins 8-) 8-)
  • levelism.ro
Alegeri indisponibile, dar poate declanșează un puseu de inspirație cuiva:
  • coltulvesel.ro - alt trademark al forumului şi mi s-ar fi părut o alegere bună; din păcate e luat
  • secretlevel.ro - e luat
  • thelevel.ro (as in Unicul Level, dar din pacate e luat)
Și de avut în vedere:
Ar trebui sa tinem cont si ca numele ar trebui sa fie memorabil si relativ usor de citit/scris, daca vrem sa facem referire la el - Level sau LVL sunt usor de scris, la fel si N2 in loc de Nivelu'2. Idem si in ideea unei eventuale reviste a comunitatii vreodata, fie ea si doar un pdf online, cum e N2CE (not the greatest name, recunosc).
Ca o mențiune suplimentară, o altă idee pentru nume, numele ar putea fi și un acronim, cum ar fi de exemplu JTTNL (de la Jump to the Next Level). De asemenea, un alt argument pentru a nu ne limita doar la nume ce conțin "level" e că putem avea legătura cu trecutul într-un tagline, ca de exemplu "Powered by Level Community".
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Noul nume al forumului

Post by Magicake »

pcgames4fun.ro nu e luat :lol: Ne rebranduim revista scrisa de fani si le aratam celor de la N2 who's boss.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Noul nume al forumului

Post by DarthZombie »

Cristan wrote:zombielevel.ro
De ce ai vrea sa gonesti oamenii cu atata sarg? :lol:
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Noul nume al forumului

Post by Cristan »

Acu ca ai adus vorba, si DarthLevel ar fi o alegere bună. :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
adriano13

Re: Noul nume al forumului

Post by adriano13 »

noulnivel.ro (desi candaparerevista.ro ar ramane in istorie :D )
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Noul nume al forumului

Post by joonior_bmf »

reinstall.ro
scnss.ro (shameless cheesing 'n' save scumming) :D
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Noul nume al forumului

Post by Mahdi »

For the sake of brainstorming:
  • gamedraft.ro
  • aiuritii.ro
  • suflaincaseta.ro
  • postersijocfull.ro
  • 99vieti.ro
  • onemoreturn.ro
  • thereisnocowlevel.ro
  • cratesuri.ro
Poate vă inspiră o idee mai bună.

Ce mi s-ar părea c-ar merge din ce s-a mai propus:
  • candaparerevista.ro - e cel mai la îndemână, l-am mai avut și înainte. Are un iz indie și... ludic. Probabil varianta care sună cel mai intriguing - ce revistă? trebuie să apară și o revistă? Sigur, nu există nicio revistă, dar poate chiar asta e și ideea. Un „the cake is a lie” al nostru. Pe de altă parte, ar fi și mai bine dacă am avea un nume mai simplu, mai dintr-o bucată.
  • levelup.ro sau level-up.ro ar fi fost cea mai simplă derivare de la Level, dar din păcate ambele sunt luate.
Personal nu mi-ar plăcea ceva banal cu „fans” în nume. Sounds dorky, we're too old for fanclubs. Plus ce-a zis Cristan vizavi de levelfans - ideal ar fi să nu dăm impresia de loc exclusivist, rezervat doar fanilor înrăiți.
Pătrunjelu' wrote:Sugestia mea reala este primulnivel.ro
Actually, îmi place ăsta. Singurul dezavantaj ar fi că e o poziționare prea apropiată/derivativă față de Nivelul 2. Eu personal aș prefera o delimitare completă față de ei, fără resentimente și provocări.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Noul nume al forumului

Post by DarthZombie »

ArhivarevistelorpeDVD.ro
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Noul nume al forumului

Post by McWilliams »

Atunci putem opta pentru ceva din gama #leveltoo - ar denota toate abuzurile prin care am trecut, toate umilintele indurate, toate lunile asteptate, pana cand am rupt lanturile si ne-am luat revista inapoi!


Sunt de acord ca includerea de termeni ca fani/fans si alte derivate similare in titulatura ar... ar da senzatia de club elitist - daca n-ai prins revista Level cu Dark Age of Camelot, daca nu ai auzit de Lara, daca n-ai salvat pe PC mema cu Dr.Quackers, daca... atunci nu ai ce cauta aici. Si sunt de acord si ca n-ar trebui sa avem vreo referinta la Nivelul 2 - fie in gluma, fie serios - din aceleasi motive expuse: ne despartim ca doi adulti responsabili, nu ca o pereche de giboni pe platoul lui Capatos.


Problema este ca... daca nu e cu fani si nu e cu revista (Nivelul 2 sau Level), suntem cam fara heraldry. Eu sunt okay cu asta, dar stiu ca sunt mai multe persoane care vor sa se stie de unde ne tragem ca sa stim unde ne ducem.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Noul nume al forumului

Post by Magicake »

bossfight.ro?

E pretty cool & badass, si sugereaza ca avem de-a face cu jocurile fara vreo legatura cu level.

LE: Nah, suna prea cu multe consoane.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Noul nume al forumului

Post by sebas »

misterelelaurei.ro
dump CHA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Noul nume al forumului

Post by Mahdi »

McWilliams wrote:Problema este ca... daca nu e cu fani si nu e cu revista (Nivelul 2 sau Level), suntem cam fara heraldry. Eu sunt okay cu asta, dar stiu ca sunt mai multe persoane care vor sa se stie de unde ne tragem ca sa stim unde ne ducem.
E adevărat că am pus puțin carul înaintea boilor dezbătând în mod izolat denumirea comunității. Ea ar trebui să ne reflecte specificul în mod concis, dar noi încă nu am discutat cum ne vedem pe noi înșine și cum am vrea să fim percepuți la prima privire de către un nou venit.

Nu sunt de acord că suntem „fără heraldry” dacă „nu e cu fani și nu e cu revistă”. Făcând un exercițiu de imaginație: dacă ar dispărea de pe forum secțiunile dedicate revistei Level/Nivelul 2, ar fi știrbită major identitatea comunității? Aș zice că nu - grosul activității e în altă parte, nu discutăm așa de mult despre reviste, fie ele vechi sau noi. Da, există o continuitate a comunității vechi a revistei, avem memele și glumițele noastre în sânge, dar nu cred că o comunitate se prezintă în exterior doar cu asta. Se subînțelege că vechii membri ai unei comunități au un istoric în spate și nou-veniții trebuie să treacă inevitabil printr-un proces de familiarizare cu ierarhiile locului - nu poți defini o identitate doar pe aceste relații. Eu aș zice că încă suntem un forum de gaming - suntem o adunătură pestriță, dar avem această pasiune în comun, încă discutăm despre jocuri, facem gamedrafturi, giveaway-uri și recenzii amatoare. Mai specific, am putea spune că avem o înclinație spre jocuri old school și indie (fără să excludem însă complet noul, mainstream-ul). Eu zic că ar trebui să ne alegem un nume care să reflecte asta.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Noul nume al forumului

Post by McWilliams »

You know what's the most dangerous thing that can happen to isolated communities? Inbreeding. Not of the body/sexual variety, but of the mind, in our case. Pus in romana, rumegam cam aceleasi idei si avem cam aceleasi pareri. Avem niste preferinte, niste antipatii, niste certuri, niste triggers si le ducem asa de pe vremea cand Anne era prima confirmare pentru multi dintre noi ca exista fete adevarate pe internet - nu se schimba prea mult la noi.

Eu pot presupune ca, daca am avut vreo intrare de utilizatori noi, au venit mai degraba din legatura cu revista de gaming (Level, Nivelul 2, PC Gaming, whatever). E drept, revista si ce tine de ea are la fel de multa prezenta aici cum are Dinamo prezente in UCL. Insa daca renuntam si la subterfugiul asta... Patrunjelul ar face bine sa gateasca si sa pozeze ce gateste mult mai des, cause I dunno what the fuck else is appealing on this forum. Groapa de gunoi? :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Noul nume al forumului

Post by tnt »

Da, ar trebui sa reflecte micuta comunitate in mod concis, dar si sa mai atraga cate un membru nou ca sa n-o dam in inbreeding.
Asadar, chestii precum candaparerevista.ro ar trebui sa iasa din calcul, iar levelfans suna prea copilaros, wtf?

Nu stiu, ceva simplu precum nivelul.ro sau exlevel.ro, nolevel.ro care sa acopere oarecum si trecutul si profilul de gaming.

LE:
Ideea asta de nume postata de Cristan mi se pare destul de buna
LevelReloaded.ro / ReloadLevel.ro (asta a doua mi se pare o optiune mai buna fata de prima, ba chiar printre cele mai ok de aici - e foarte "gamey" si e practic standalone, nu e necesar sa stii ceva despre revista; nu e mult diferit de "Game Over")
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Noul nume al forumului

Post by ola small dickie »

Eu cred ca daca nu are numele Level in denumire nu prea are rost. Pt ce suntem toti aici de atatia ani? De ce am intrat toti aici in primul rand? Restul de denumiri nu sunt decat glume. Daca nu avem level in denumire ce mai suntem noi aici? Aia e radacina. Si nu cred ca e nicio problema legala cu denumiri gen levelfans

In plus ma gandesc ca cu o denumire care sa contina cuvantul level ne pot gasi si fani ai revistei care inca nu sunt pe acest forum la o cautare. daca ne punem denumirea cand apare revista sau borcan cu muraturi sau fasole scazuta nu inteleg ce scop avem si identitate mai avem

Nu stiu cine a zis asta dar: "Nici mie nu mi se pare ideală alegerea levelfans pe termen lung. Da, de acolo am plecat, dar nu e cazul să batem multă monedă pe nostalgie, riscând să-i alienăm pe toți care nu au prins Level. Plus că ne-am aşeza de la început în umbra a ceva ce nici nu mai există. Ar trebui să fie ceva cu trimitere la trecut, dar să poată exista şi independent."

Mi se pare complet gresit. Daca nu bati moneda pe ce ne-a adus impreuna atunci pe ce? Nu mai suntem aici Level fans forum, suntem fani ai discutiilor de la topicul de politica forum sau ce? Trebuie o identitate care sa se vada in denumire. Pe cine sa alienezi care n-a prins Level? De ce ar intra cineva care nu stie ce a fost level sau nivelul2 pe forumul asta? Pt ca au devenit super faimoase pe tot internetul discutiile de la topicul despre fotbal? Ce denumire sa punem, babe of the day forums? Ne-am aseza in umbra a ceva ce nici nu mai exista? haha SI? Nu mai exista revista dar exista fanii ei si un forum. Care poate exista indepent. Care-i problema?

Si aia cu levelfans sounds dorky m-a amuzat. Userii forumului level fiindu-le frica ca suna dorky ceva :lol:

Si aia cu parem elitisti cu level in denumire mi se pare aberanta. Hai sa punem daca nu e luat manele.ro asa devenim mai generalisti
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Noul nume al forumului

Post by Mahdi »

Eu sunt ok să fie level în denumire. Doar că nu îmi place „fans”, nu mă identific ca „fan” al nimic în general, n-am postere cu MG pe pereți, nu mai am niciun Level vechi în casă. Nici pe vremea vechiului forum nu mai cumpăram revista de luni bune. Sunt convins că nu eram singurul în această situație. De pe forum nu mă prea interesează nici partea de politică, nici baba zilei și nici eternele feude ola-mc-zombie - mă interesează mai mult discuțiile despre jocuri (+ chestii conexe, cărți/muzică/filme).

E doar o preferință personală - dacă sunt suficienți useri care vor să ne numim levelfans, coolgirl sau chiar brutalistu.ro, I'm ok with it. Noi o să intrăm pe el oricum, nu e ca și cum faptul că nu s-a numit Level pentru mai bine 3 ani a avut vreo relevanță.
REMEMBER CITADEL
Locked

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests