Coffee

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coffee

Post by Magicake »

Am gasit o cafea instant decenta: https://www.emag.ro/cafea-instant-david ... DG9ZJBBBM/
Nu are aroma aia oribila ce o gasesti la toate celelalte cafele instant si gustul e chiar apropiat de o cafea clasica. Folosesc acasa tot mai des, cand nu am chef sa ma apuc sa spal presa. It's good.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Coffee

Post by TG »

Stai asa, ai filtru de o mie de euro sau cat era, dar acum bei cafea instant de 30 de lei? Truly first world wonders.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coffee

Post by Magicake »

Pai nu beam niciodata de la masina de cafea, ca nu-mi placea rezultatul :lol: Imi faceam zilnic la presa.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Coffee

Post by Triggerix »

It's like buying a car and then using a bike everyday lmao
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coffee

Post by Magicake »

Citeste thread-ul, nu-i deloc cazul.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Coffee

Post by Triggerix »

Issa joke. I don't really care. For me all coffee is good coffee :mrgreen:
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Coffee

Post by DarthZombie »

Except for bad coffee
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Coffee

Post by stef »

Am dat de thread-ul asta exact cand mi s-a intimplat sa beau o cafea buna foarte recent, mai exact ieri cu o anumita ocazie, adica a fost o cafea in care am avut posibilitatea sa-mi pun frisca naturala facuta in casa: e o mare diferenta intre lapte si frisca, in cafea. Cu frisca cafeaua se transforma in ceva foarte delicios, savuros, cu o aroma speciala si cum mai vreti voi. A fost BUNA.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coffee

Post by Magicake »

User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coffee

Post by Magicake »

sebas wrote: 7 Dec 2017, 10:29 Dar trebuie neapărat să pui mâna pe o rășniță bună (https://www.amazon.com/Hario-Skerton-Ce ... B001802PIQ). ;)
Ok am facut si asta.
Image

Sunt pregatit pentru noul odorizant de camera.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coffee

Post by Magicake »

Am facut prima mea pour over coffee. Inca folosesc Pike Place de la Starbucks pentru ca nu am gasit altceva care sa-mi placa mai mult :lol:

A iesit tare, trebuia sa pun mai putina cafea :lol: In rest e similara cu ce obtii la presa, cu mentiunea ca speli mai usor vasele.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coffee

Post by Magicake »

E prea tare modul asta de a face cafea. Pe langa ca e maximum hands on, dureaza 5 secunde sa clatesti dripperul si gata, nu ma mai intorc la spalat de presa vreodata.

O sa fac grind la pour overing pana la level cap :lol:
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Coffee

Post by stef »

Eu imi fac cafeaua acasa intr-un ibric ca asta si iese foarte buna, cel putin pentru gustul meu:

- un mare avanataj e ca-i usor de folosit, cafeaua o face in cateva minute si se spala foarte repede si usor
- dezavantajul e ca daca ai varianta mai mica, poti face doar pt doua cesti. Insa are si varianta mai mare cu care poti face pt 4 cesti.

Image
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coffee

Post by Magicake »

Nu mai pot ajunge la starbucks pentru ca(,) carantina. Oricum nici nu stiu daca mai e deschis :lol: Folosesc Lavazza din mega in the meantime.

phpBB [video]
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Coffee

Post by DANiel »

Pentru că muncesc de acasă a trebuit să mă reprofilez cu cafeaua. Cât timp eram la muncă totul era simplu, esspresor automat cu cafea Lavazza, și când voiam să mai schimb luam din X locurile pe care le găseai cu cafea. Cum lumea s-a schimbat am zis că trebuie să fac cumva cu cafeaua, că la ibric chiar nu îmi plăcea. Cum doar eu beau cafea, nu avea rost să mă îndrept către esspresor automat așa că am mers pe cea mai ieftină soluție și cea mai apropiată: espressor de aragaz. Oficial este mult peste așteptările mele. Inițial am zis să merg cu o cafea basic că dacă nu este bună să nu îmi pară rău degeaba, dar acum am un pachet de Davidoff Rich Aroma și chiar se simte diferența. Indeed, este puțin strong dar merge perfect.

Image

In altă ordine de idei, de la început de carantină mi-a zis proprietara să îmi dea un esspresor pe capsule. Recent dacă tot s-a dat voie la ieșit pe străzi, am luat și esspresorul. Aparent am luat capsule de cappuccino pentru prietena mea, dar sincer mie nu îmi surâde. Nu știu de ce dar nu am încredere în conținutul capsulelor. Unde mai pui că l-am și desfăcut inițial că avea pomba blocată și 2 ore după m-am luptat cu el că nu mai găseam o garnitură și curgea apă din el. După ăsta mi-am adus aminte cât de enervant este uneori să repari chestii și să momente de prostie eternă, și cam marele motiv din care am ales să nu mai lucrez în service-uri.

Image

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Coffee

Post by Magicake »

Ooo, tinker level 99 :-D Sunt ok unele capsule, altele deloc. Niste capsule care m-au impresionat au fost Julius Meinl, da nu mai tin minte espresorul.

Cu moka pot ca al tau si cu davidoff rich aroma fac espresso pt tiramisu btw, iese best.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Coffee

Post by stef »

Am primit un pachet de cafea Davidoff de la cineva si a fost bun, mi-a placut. Dupa ce l-am terminat, mi-am luat un pachet la fel, dar e oribil la gust, nu stiu ce are ca nu-mi mai place deloc.
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Coffee

Post by DANiel »

Aici intervine clasica problemă: posibil nu era pentru piața noastră. Am un prieten care bea Dallmayr cumpărat de o cunoștință care are drumuri dese in Germania, și am băut și eu cafea făcută de el. Este foarte bună. Așa că mi-am luat și eu un pachet de la noi, care culmea este mai ieftin. Nu are absolut nimic în comun. Până și cum arată cafea în sine, asta de la noi nu este așa închisă la culoare.

EDIT: Eu personal am pățit așa cu Lavazza trimisă de la rudele din Italia acum câțiva ani, dar na, la asta chiar te aștepți să fie diferența mare.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Coffee

Post by Mărar »

In fiecare dimineata beau trei lingurite de Jacobs Krönung dizolvate intr-o cana de apa incalzita la microunde. Fara lapte sau zahar, desigur.

Tell me how much my life is wrong please.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Coffee

Post by DANiel »

Well măcar nu bei 3in1. That's a good start. Also the real shit este cafeaua instant rămâne Amigo. Obișnuiam să bag când lucram în Callcenter și făceam suport tehnic pentru Telekom, unde aveam ture care începeau de la 6 dimineața. După o cană eram băț, turuiam în telefon de zici că prizasem baterii măcinate.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests