Violenta in Romania

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Violenta in Romania

Post by ola small dickie »

"VIDEO UPDATE Bistrita: Protectia Copilului si Politia demareaza anchete dupa ce au aparut imagini cu un baietel ce plange in hohote in timp ce este terorizat de un barbat imbracat in Mos Nicolae"

Sper ca acesti oameni sa ajunga la inchisoare, la fel ca orice adult care terorizeaza psihic si agreseaza fizic copiii din Romania.

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-22 ... icolae.htm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Violenta in Romania

Post by sebas »

Merge bine aici:

phpBB [video]
dump CHA
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Violenta in Romania

Post by DarthZombie »

Ala e tot filmuletul? Intreb pentru ca deja plangea copilul la inceputul filmarii si desi pare ca ar fi fost batut inainte la fel de bine putea sa planga pentru ca i se spunea ca nu primeste cadoul de la Mos Nicolae daca a fost un copil rau. Daca a doua varianta e ce s-a intamplat atunci nu putem vorbi de violenta.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Violenta in Romania

Post by Stokkolm »

Avem nevoie de thread-ul asta? Care e scopul, sa avem o discutie intre cei care sustin terorizarea copiilor si cei care sunt impotriva?
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Violenta in Romania

Post by Waaagh! »

N-ai cu cine, asta-i neamul.

Probabil ca p much toata lumea ii mai arde macar o bucata de control copilului. Am auzit de astfel de practici de la oameni la care nu prea m-as fi asteptat, asa ca banuiesc pe oricine de intentii necurate.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Violenta in Romania

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Da si eu imi bateam cainele cand era mic, acum nu prea. I'm kind of an asshole now that I think about it

Am mai vazut pe strada parinti cu copiii raschetandu-le una la poponeata sau, preferata mea, incepeau sa bata din picior si sa strige (ceva de genul asta but switch it up) iar copilul statea linistit fara sa-i bage in seama. Ma rog, sper sa ajung o persoana mai buna cand si daca voi avea copii

Imi amintesc cum mi-a spart o data maica-mea buza. Fugeam de nebun prin casa, a ridicat mana sa ma opreasca si m-am lovit la buza. I-am zis ca o dau la pro tv. Altfel nu cred ca am mancat bataie de la nimeni, poate doar de la invatatoare, si ia uite ce bine am iesit :D
Last edited by Ferrrrrrrrrdinand on 8 Dec 2017, 18:29, edited 1 time in total.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Violenta in Romania

Post by rdo »

Image

/thread
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Violenta in Romania

Post by zme-ul »

phpBB [video]
人は地獄を作った
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Violenta in Romania

Post by marvas »

cica li s-a deschis dosar penal. Asa se intampla cu oamenii care nu stiu sa foloseasca internetul.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Violenta in Romania

Post by ola small dickie »

"O educatoare ce ar fi scris cu pixul pe fruntea unui copil de patru ani, cercetată"

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... cetata.htm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Violenta in Romania

Post by McWilliams »

Parca era un proiect de lege numit, colocvial, "Prima bataie". Stai sa caut un link pentru posteritate. Dar, in esenta, se rezuma "prima bataie (a.k.a. violenta domestica) este din partea casei - daca se pupa si se iarta, merge si fara amenda/bulau".

Link
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Violenta in Romania

Post by Stokkolm »

Actually e misleading articolul, pana acum se putea scapa cu un numar nelimitat de batai, legea asta a redus reduce numarul la 1.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Violenta in Romania

Post by McWilliams »

Ceea ce vrei sa spui este ca "we are taking baby steps to address domestic violence" in materie de legislatie, cand situatia este cat se poate de alba/neagra, X/O, 1/0 etc. - daca ridici mana, atunci suferi consecintele. Imediate.

Sau, na, in contextul familiei traditionale, crestin ortodoxe, se urmeaza sfatul Bibliei de a intoarce si celalalt obraz. Cum nu ai decat doi obraji, de-abia de la al doilea incepe penalizarea.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Violenta in Romania

Post by zme-ul »

Stokkolm wrote: 17 Apr 2018, 13:09 Actually e misleading articolul, pana acum se putea scapa cu un numar nelimitat de batai, legea asta a redus reduce numarul la 1.
se aplica din ce moment? de la prima "corectie" sau de la primul raport la militie?
si se mai gasesc kinderi dinastia sariti care-si reclama parintii pentru ca n-au cumparat nush-ce ...
人は地獄を作った
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Violenta in Romania

Post by rege »

zme-ul wrote: 17 Apr 2018, 16:10si se mai gasesc kinderi dinastia sariti care-si reclama parintii pentru ca n-au cumparat nush-ce ...
Păi dacă ţi-ai crescut copilul în aşa fel încât să se ajungă acolo, meriţi să te reclame.
N-ai văzut White RIbbon?
the secret geometry of chance
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Violenta in Romania

Post by McWilliams »

Indiferent de cate "get out of jail free" ar oferi legea, in mod direct si explicit sau nu, s-ar presupune ca organul legii tot trebuie sa verifice si sa decida daca exista validitate sau nu pentru acuzatia de violenta domestica. Nu este suficient "because I said so" ca sa i se dea dreptate plodului (sau altei parti).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Violenta in Romania

Post by stef »

Lasand la o parte cateva cazuri mediatizate, majoritatea copiilor isi iau cafteala in privat fara sa fie filmati si auziti de nimeni. Si ca meniul sa fie complet, unii parintii isi intimideaza sau ameninta copiii, astfel incat ei nu au ce sa faca din cauza fricii. E un cerc vicios din care nu se poate iesi pana la o anumita varsta, in functie de evolutia fiecarui individ.
Cunosc un caz intr-o familie, unde baiatul era batut si asaltat de parinti, dar ce era interesant e ca riposta si el. Era absolut fascinant sa privesti un astfel de peisaj, ca un fel de lupta intre cocosi :lol:
Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Violenta in Romania

Post by ne0lith »

^ Hahaha violenta in familie :lol: :mrgreen:
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Violenta in Romania

Post by TG »

Always cracks people up, amirite?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Violenta in Romania

Post by DarthZombie »

^A smashing duo
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests