Violenta in Romania

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Violenta in Romania

Post by Triggerix »

Pedeapsă redusă substanțial pentru bărbatul care a ucis în bătaie o tânără din Vidra
Bărbatul din Vidra care a omorât în bătaie o tânără de 18 ani, din localitate, în urmă cu un an, a fost condamnat definitiv la șapte ani de închisoare, după ce în dosarul de la fond judecătorii de la Tribunalul Vrancea l-au condamnat la 13 ani de pușcărie.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Violenta in Romania

Post by Triggerix »


STENOGRAME DIN PROCES. Cum îl scuză un judecător pe soțul care își bate soția: «Pe unii oameni, când iubesc, nu-i mai oprește nimic, nici legea»

”Dacă doamna s-a obişnuit cu injuriile, cu ameninţările şi după ce a făcut o dată, a văzut că e înjurată, amenințată şi îi provoacă o stare de temere… (…) Să-mi fie cu iertare, dar dacă nu merge mai departe cu gândirea şi dacă nu găseşte o soluţie onorabilă, ne punem şi noi întrebarea firească, de ce s-a supus acestei umilinţe?”

”Unii oameni, când iubesc, nu-i mai opreşte nimic, nici legea, nici judecătorul, nici preotul şi cu atât mai puţin familia. Dacă își ascultau familia, omenirea nu beneficia de povestea lui Romeo şi Julieta. De când e făcută lumea aşa se întâmplă lucrurile”

”Mă deranjează orice zâmbet al victimei violenţei în familie. Orice zâmbet îmi afişaţi şi oricât de distractivă vi s-ar putea părea procedura şi starea în care vă aflaţi, acest zâmbet face cât 50 de probe. (…) Controlați-vă ticurile nervoase!”
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Violenta in Romania

Post by MC »

Articol din Libertatea. loool
Semyaza
Zergling
Posts: 161
Joined: 3 Mar 2014, 18:02

Re: Violenta in Romania

Post by Semyaza »

Libertatea a inceput sa devina destul de serioasa de cand a fost achizitionata de Ringier si a 'venit' Tolontan
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Violenta in Romania

Post by rdo »

Tolontan, lol
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Violenta in Romania

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cine se teme să vorbească despre violență?
Locuiesc în Seattle şi am publicat o variantă a acestei povestiri pe website-ul meu ca reacție la remarca preşedintelui Statelor Unite, în septembrie 2018, cum că cei care discută despre hărțuire şi atacuri sexuale sînt protestatari plătiți. Cum sînt destul de sigură că pe mine nu m-a plătit George Soros, am simțit nevoia să îmi alătur vocea miilor de femei din lumea largă care vor să aducă lucrurile pe o cale mai bună, mai ales pentru generația viitoare.

S-a întîmplat cînd eram în anul IV la Facultatea de Automatică şi Calculatoare la Politehnica din Bucureşti; cîndva între octombrie 1998 şi martie 1999. Era seară şi veneam de la un seminar împreună cu două colege de an vorbind despre teme şi cursuri. Eram îmbrăcată în blugi şi pulover, şi probabil o jachetă. Mergeam între colegele mele pe aleea largă dintre rectorat şi podul peste Dîmbovița, către Regie. Gardul campusului era la stînga noastră, iar la dreapta un spațiu verde cu mulți copaci. Începuse să se întunece.

La un moment dat am observat doi bărbați, tineri după mers, unul mai ­înalt decît celălalt, care se îndreptau direct către noi dinspre podul de la Regie. În înțelepciunea mea, îmi amintesc că m am întrebat dacă ar trebui să mă dau deoparte să îi las să treacă, deşi aleea era largă cît să încapă o duzină de oameni, însă n-am avut timp să-mi termin gîndul căci bărbatul mai înalt m-a înşfăcat de brațe, colegele mele au fugit una în stîn­ga, una în dreapta, iar eu m-am trezit trasă către copaci. Cel mai scund s-a uitat peste umăr să vadă dacă nu vine cineva şi s-a grăbit după noi.

Îmi amintesc că mi-am spus că asta nu se întîmplă cu adevărat. Apoi mi-am spus că asta chiar se întîmplă cu adevărat. Am început să mă lupt cu omul ăla, însă mă ținea strîns de brațe. Era aproape întuneric sub copaci. O groază ca o apă cu gheață m-a cuprins şi am început să țip. Am țipat cum n-am țipat vreodată în viața mea. Am țipat şi am țipat.

„Taci, fă, din gură“, mi-a zis el.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Violenta in Romania

Post by ola small dickie »

Copy paste de pe facebook:

Vreau să vă zic povestea Ramonei, o femeie de 38 de ani care a fost ucisă de iubitul ei, în curtea unei biserici din județul Argeș. Femeia era însoțită și de băiatul său de 14 ani, care a fost omorât și el.

În urmă cu 4 luni, Ramona și concubinul ei, Irinel, au fost prezenți la emisiunea Acces Direct.

Sunt trei filmulețe pe care le-am văzut despre cazul celor doi, fiecare având mai multe scene care demonstrează nu doar că emisiunea a normalizat violența în cuplu, dar producătorii Acces Direct se fac vinovați de soarta tragică a acestei femei.

Scena I - Prezentarea

De la bun început Acces Direct a romantizat o relație toxică și abuzivă, împărțind vina la amândoi după principiul "a bătut-o, dar o fi zis și ea ceva":

"Doi iubiți își reproșează vrute și nevrute după ce au visat să aibă o relație bazată pe iubire și încredere. De vină ar fi comportamentul fiecăruia dintre ei", așa a fost descrisă relația lor, denumită "dragoste cu năbădăi".

Doar că, povestea e departe de a fi una de dragoste.

În materialul de prezentare a cuplului, apar o serie de informații șocante. Ea spune clar și răspicat că e abuzată și bătută de el, în timp ce Irinel o acuză de infidelitate, de parcă astfel comportamentul lui ar fi justificabil.

Întrebați cum se înțelegeau ei la începutul relației, bărbatul spune că lucrurile mergeau foarte bine, în timp ce femeia îl dezaprobă fără echivoc:

Ramona: "Nu îmi plăcea comportament lui. Se comporta urât cu mine. E dur, e greu să stai în casă cu el, e urâcios"

Reporter: "A fost agresiv cu tine fizic?"

Ramona: "De zeci de ori."

Reporter: "Te-a bătut?"

Ramona: "Rau."

Ramona: "Am trăit cu el mai mult forțat. L-am iertat forțată. Îmi spunea că dacă nu mă întorc acasă moartea mea se va trage din mâna lui. Mi-a spart capul. Am intrat la spital și după am venit la ai mei. A venit și el și mi-a zis că dacă nu mă întorc acasă, el intră în pușcărie și pe mine mă bagă-n pământ".

Deși femeia a povestit în fața camerelor o parte din lucrurile îngrozitoare la care a fost supus-o, Acces Direct a tratat aceste întâmplări ca o normalitate și nu doar că i-au dat drept la replica abuzatorului, dar au și încurajat discreditarea victimei.

Scena II - Circul

După filmul de prezentare, care nu s-a lăsat cu nicio reacție negativă nici din partea prezentatoarei, dar nici din partea celor doi invitați prezenți în platou (Mara Banică și Sorin Ovidiu Bălan), are loc un dialog halucinant între cei trei:

Mirela Vaida: "Ați văzut cele două personaje?"

Mara Bănică: "Super personaje!"

Mirela Vaida: "Sunt superbe?"

Mara Bănică: "Mie îmi plac."

Mirela Vaida: "Deși ei spun că se iubesc, ei nu pot fi fericiți niciodată pentru că viața lor se duce numai așa"

Mara Bănică: "Cred că așa se iubesc"

Sorin Ovidiu Bălan: "Așa e iubirea!"

Nu pot să îmi dau seama de cât cinism e nevoie pentru a numi "iubire" o relație abuzivă în care o femeie e traumatizată. Cum nu pot să îmi dau seama nici ce poate să fie "superb" la un individ care își bate concubina. Dar pot să înțeleg de ce cei trei îi numeau pe Ramona și Irinel "personaje", pentru că pentru ei erau doar doi bufoni care produc rating, în niciun caz persoane reale, cu trăiri și sentimente.

Urmează momentul în care cuplul intră în platou și într-o atmosferă jovială sunt acaparați de complimente: "V-a zis cineva până acum că semănați?", "Cred că sunteți suflete pereche", "Oamenii care se iubesc încep să semene".

Ramona și Irinel încep să își spună povestea. Deși discuția era acaparată de concubin, femeia povestește o serie de detalii înfiorătoare din viața sa.

Aflăm astfel că, pe fondul geloziei, bârbatul o teroriza atât psihic, cât și fizic.

I-a interzis să iasă din casă, a pus-o să renunțe la job pentru a o face dependentă financiar de el, nu i-a încărcat telefonul cu minute timp de 3 ani pentru a nu putea contacta pe nimeni și lista continuă.

Deși bărbatul a supus-o pe femeie la toate formele de violență și abuz existente, NIMENI din platou nu a schițat nici măcar un gest de dezaprobare la adresa acestui tip de comportament, povestirea femeii fiind oprita de Mirela Vaida cu întrebarea "Dar voi vă iubiți?".

Asta era, oameni buni! Despre iubire era vorba, în niciun caz de viața acelei femei!

Poate cea mai tâmpită intervenție pe parcursul dialogului a fost cea a Marei Bănică care, în momentul în care femeia povestea că de la început relație nu i-a plăcut de Irinel că se comporta urât cu ea, a întrebat ce zodie e bărbatul.

Ramona: "Fecioară"

Mara Bănică: "Păi așa sunt fecioarele, mai reci".

Scena III - Minciuna

Circul televizat continuă cu citirea rezultatelor testului poligraf pe care l-au făcut cei doi.

Sorin Ovidiu Bălan: "Eu țin cu dvs, domnule Irinel".

De menționat că acuratețea detectorului de minciuni a fost contestată încă din primele momente ale folosirii sale și că până în prezent nu s-a publicat nici un studiu științific care să prezinte dovezi convingătoare legate de validitatea acestui test. Din acest motiv testul poligraf nu este admis ca probă în instanțele din SUA, Canada, Australia și nici în statele europene.

Acces Direct nu a făcut niciun disclaimer privind o posibilă eroare a testului, nici pentru cei doi invitați din platou, dar nici pentru telespectatorii de acasă.

Ba mai mult, când Ramonei îi iese (și spre surprinderea ei), conform poligrafului, că ea îl iubește de fapt pe Irinel și că nu vrea să se despartă de el, Mirela Vaida spune: "Mașinăria contează, nu ce zice femeia" .

Irinel recunoaște într-un final că a amenințat-o atât pe femei, cât și pe copilul ei cu moartea.

Mirela Vaida: "Pai mai Irinel, ori ești blând ori te prefaci?"

Sorin Ovidiu Bălan: "Asta e încă o dovadă că o iubește. Au fost niște vorbe, doar nu a sărit cu coasa"

Puse în fața faptului împlinit, atât Mirela Vaida, cât și Mara Bănică se prefac că-i bat obrazul lui Irinel pentru amenințări, chiar dacă până atunci au ignorat cu desăvârșire traumele expuse de femeie.

Scena IV - Aruncarea vinei

După crima oribilă, în următoarea ediție Acces Direct, Mirela Vaida a plans în fața camerei, acuzând incompetența autorităților de a o proteja pe acea femeie.

"Au fost nenumărate plângeri la poliție. Nimeni nu a făcut nimic. Statul român i-a lăsat să moară", a spus Mirela Vaida.

Au prezentat apoi un material cu cei doi, dar de data asta dintr-o perspectivă total diferită. Nu se mai discuta despre "iubirea cu năbădăi", au fost scoase remarcile zeflemiste, încurajările, încercarea de a-i împăca aproape cu forța și toate comentariile de susținere la adresa criminalului Irinel.

Ba mai mult, aflăm că de fapt Acces Direct prezintă abuzatori și agresori tocmai pentru ca poliția să se autosesizeze. Nu știați, nu?

Terapia de cuplu și consilierea victimelor nu se face la televizor, cum nici sesizarea autoritățile nu se face printr-o emisiune de divertisment.

Nu voi comenta despre incompetența autorităților, că din păcate, mult prea multe femei au murit din cauza aceasta. Dar cred ca și mai multe vor muri dacă producătorii însețați de rating continuă să încurajeze și să normalizeze violența domestică.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Violenta in Romania

Post by MC »

Ultimul hal de societate si decadenta.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Violenta in Romania

Post by Waaagh! »

lmao inca e bine
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Violenta in Romania

Post by juve3332 »

E foarte bine ca se atrage atentia (also, Ola ar putea sa si dea numele jurnalistei, chiar daca e o simpla postare pe FB) asupra chestiilor astora, dar ele se intampla de foarte multa vreme, sa ne amintim de Stirile de la Ora 5, de Infractorul și Infractoarea etc.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Violenta in Romania

Post by ola small dickie »

O cheama Teodora A. Munteanu. Si pe langa ca a documentat asta e si bunaciune. Respect!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 12 guests