Sporturi cu motor

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Sporturi cu motor

Post by TG »

Nu mai fac thread separat de motociclism/F1 fiindcă interesul pe forum e prea scăzut. Totuși, se mai uită cineva? Mișto reîmprospătarea campionatului mondial de motociclism, deși multe schimbări de regulament, a ieșit bine în final.

Duel între generații în prima cursă, cu atât mai mare respectul pentru Rossi. Rar vezi un asemenea pilot că mai concurează încă atunci când îi apare succesorul de drept și se poate bate de la egal la egal cu el. Superb, iar Marquez e... demonic. Abia aștept cursele următoare.

Între timp, Digi nu mai transmite Formula 1, mare dezamăgirea pentru mine, nu prea suport stream-uri de calitate îndoielnică așa că momentan nu mă mai uit. Cică e pe Dolce acum, cine %$&@ mea prinde Dolce? Nu e satelit sau ceva de genul ăsta? În fine, aiurea, și-așa tembeliziunea e la pământ, măcar sporturile ar mai scoate din căcat programele românești, dar nici ăstea nu sunt transmise să le vadă toată lumea...
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Prima cursa de MotoGP a fost superba, Rossi a mers ca in zilele bune chiar daca nu a castigat. Sper doar sa avem un sezon echilibrat, principala mea grija e ca Marquez nu va avea concurenta. E un pilot incredibil, dar nu pot sa nu ma intreb ce s-ar intampla daca nu ar avea avantaj tehnic fata de Yamaha (probabil voi fi acuzat de subiectivism pt afirmatia asta). Mi-ar placea sa il vad avandu-l coechipier pe Lorenzo la Honda inainte de a ma pronunta cine e cel mai bun pilot din MotoGP.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Și mie, cred că sunt șanse foarte mari să semneze cu Honda la finalul anului. Cred de asemenea că ar putea fi un nou Biaggi (păstrând proporțiile), Marquez e genul de pilot care își îngroapă competiția doar prin prezență. Sper să n-am dreptate, dar oricum, Lorenzo nu s-a făcut remarcat prin faptul că ar fi extrem de rapid, constanța l-a ajutat mai mult. Da, foarte frumoasă cursa (de fapt, cursele), Marc e off the rails, cred că ai văzut, la ultima depășire Rossi și-a mișcat tot corpul, altfel era acroșat practic.

Subiectivism pentru că-ți place Lorenzo poate, dar altfel e complet adevărat, campionatul se îndreaptă către o perioadă dominată de Honda. Sunt clar superiori, avansează mai rapid ca Yamaha și dacă îl aduc pe Lorenzo vor avea și cea mai solidă echipă. Sincer, nu văd cum în următorii 5 ani Yamaha va putea face mare lucru, exceptând un miracol din partea lui Rossi.

A, și Honda lucrează și psihologic pentru pilot. Coincidența coincidențelor, Honda revine cu upgrade-uri la Moto 3 după vreo 2 ani de dominație KTM, vice-președintele HRC în persoană supraveghează revenirea din boxele Estella Galicia. La Estella e... Alex Marquez. :) Deodată Honda nu doar că a recuperat față de KTM, îi bat la fund. Mda.

LE:
Că tot am adus vorba de el. Ironică apariția lui Biaggi pe grila de start, de partea lui Lorenzo, fix în cursa în care Lorenzo pică din primul tur iar Rossi demonstrează că încă nu e îngropat. This dude just can't get it right.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Sincer, nu-mi place Lorenzo, doar consider ca face/a facut destul de multe cu Yamaha incat sa nu pot spune sigur cum ar sta situatia daca ar fi la Honda. Chiar il prefer pe Marquez ca pilot, e mult mai agresiv, combativ si spectaculos, un talent rar daca ne gandim ce varsta are. Dar au fost curse in care Lorenzo l-a batut pe bune anul trecut, e cam singurul pilot din cei actuali pe care il mai vad capabil sa conteste titlul si imi doresc sa aiba ocazia de a o face de pe picior de egalitate, pentru binele spectacolului. Din pacate, Rossi e cam in varsta si va avea nevoie de mai mult decat sclipiri ocazionale de geniu pentru a fi in carti. Nu mi-ar placea nimic mai mult decat sa il vad din nou campion mondial, dar ar fi nevoie de un miracol, dupa cum ai zis si tu :)

Cat despre Biaggi, nu m-am gandit la ironia situatiei, dar acum ca ai mentionat e amuzant intr-adevar. Sper sa mai vina, probabil e un plus de motivatie pt Rossi :lol:
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

@0.28



Unu dintre comentatori: "cred că a furat startul". SĂ MORI TU? Am râs bine, dar îmi și pare rău de el, două greșeli grave la rând, și-a cam nenorocit șansele la titlu din primele curse.

Sincer, îmi era frică să nu rateze și alții startul pentru că-i bufnește râsul când îl văd cum se duce. Și reacția lui a fost dură, se oprește puțin când își dă seama, apoi e all yolo like și îi dă bice oricum că ce naiba să mai facă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

5 pole-uri consecutive pentru Marquez, iar la peste jumătate de secundă în fața locului 2, iar cel mai rapid în majoritatea antrenamentelor, pe drum să bată recorduri de 100 de ani... RIP 2014 Moto GP Championship. Shit not even funny anymore, când ai pilot godlike pe motocicletă godlike asta se întâmplă. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Sper sa-si rupa picioarele pentru vreo jumatate de sezon. You know...de dragul spectacolului.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Aștept perioada semnării de contracte, o să fie bâlci. Ce să se mai pună problema de salariu, cred că dă Lorenzo bani doar să meargă la Honda, lol.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Sporturi cu motor

Post by vulp »

Le Mans 24: au castigat cele 2 audi hibride, ca si in ultimii 5 ani. de fapt in ultimele 8 curse o singura data au primit-o peste bot de la frantuji.

Formula 1: Schumacher a castigat batalia cu creierul sau. mercedes castiga tot. competitie mare intre Hamilton si Rosberg, iar in ultima cursa li s-au supraincalzit/belit generatoarele (cu toate ca ar putea fi o miscare de PR sa-i credem umani), lucru care a dus si la avarierea termica a franelor (mai ales ale lui Hamilton, care le-a facut praf la propriu)
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Sporturi cu motor

Post by zme-ul »

sa fie vre-o 3-4 ani, cel putin de cand F1 m-a plictisit complet
reguli tampe peste reguli tampite, limitari la fel .. o sa ajunga draq inapoi la karturi
人は地獄を作った
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Sporturi cu motor

Post by vulp »

stiu ce zici

Red Bull Ring (Austria), Massa e pe pol.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
vulp
Hammer Haunt
Posts: 1459
Joined: 12 Jun 2014, 04:23

Re: Sporturi cu motor

Post by vulp »

au castigat aia cu mertanele. negrul e suparat. vettel a picat. si el e suparat.

al treilea a fost un finlandez cat un dulap.
unde dai si unde doare unde dai si unde doare
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Na bă ne0lith că ăsta chiar câștigă tot. Speram că măcar acum pe ploaie... dar de unde, se usucă circuitul, omul merge la fel de agresiv cu pneurile de ploaie pe uscat, nu are însă nimic de suferit. Cum naiba nu au explodat pneurile alea la el nu știu. Lorenzo iar epic fail, Rossi pleacă ultimul pe o strategie cretină, intră iar la boxe și tot termina cu aproape 10 locuri în fața lui. Wtf?

Chiar sunt curios dacă a pariat cineva pentru victorii Marquez în toate etapele și cât ar putea câștiga.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Cand vine vorba de Marquez, imi permit sa citez dintr-un clasic:
ne0lith wrote:Sper sa-si rupa picioarele pentru vreo jumatate de sezon. You know...de dragul spectacolului.
Altfel. chiar n-am ce sa mai zic, pare invincibil in orice conditii anul asta. Partea nasoala e ca nici viitorul nu arata prea bine. Lorenzo isi scade atractivitatea pentru o echipa ca Honda prin prestanta de anul asta, Rossi e batran si zicea ca mai vrea 2 ani la Yamaha si alti piloti care l-ar putea bate pe Marquez nu vad in momentul de fata. Stilul asta unic si agresiv nu stiu daca poate fi batut nici cu material tehnic egal.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Da, și dintre viitorii piloți doar Maverick pare să fie îndeajuns de bun să facă performanță la Moto GP, mă aștept să-l văd la Yamaha în 2-3 ani, dacă ia titlul anul viitor la Moto2.

Și na, Marquez mai devreme sau mai târziu va vrea să schimbe echipa, e genul de pilot care vânează toate recordurile.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Fuck yeah, in sfarsit o victorie (cu noroc, ce-i drept) pentru Rossi. Era mai frumos sa castige fara cazatura lui Marquez si sa il bata pe bune, dar merge si asa.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Figures, prima dată în 10 ani când nu am timp să văd cursa... Și acasă la Rossi, damn. :(
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Lol, ce cursa plina de evenimente la MotoGP. Ma bucur ca a cazut Marquez, daca obtinea victoria cu slickuri pe ploaie dadeam in patima bauturii.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Lel, așa mai ajung și bicicletele Ducati pe podium. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Well, that was that, să sperăm că după ce va câștiga vreo 5 schimbă echipa să fie mai interesant.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests