Sporturi cu motor

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

-> ma gandesc ieri seară că Motegi va fi o cursă importantă, din moment ce (în teorie at least), Phillip Island și Sepang ar trebui să fie ok pentru Rossi
-> uit ca time-zones, cursa fiind în Japonia
-> mfw
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Sporturi cu motor

Post by ne0lith »

Ah, nu era la 15:00?

...fuck.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Sporturi cu motor

Post by RaptoR »

M-am trezit special la 07:00 sa vad cursa (ora de aici). Ce l-a trolat circuitul pe Lorenzo, lel. Fix cand se vedea castigator a inceput sa se usuce si a trecut rapid pe 3. Chiar si fara greseala facuta cand l-a depasit Rossi tot era inevitabil ca o sa termine pe 3, Rossi castigase undeva la 2 secunde in ultimele 2 tururi pe asfalt uscat.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Și eu m-am trezit de la 7, dar mi-am băut cafeaua și am frecat menta așteptând să înceapă warm up-ul la 9. :lol: Și de obicei îmi place tripla asta cu Motegi/PI/Sepang, pentru că ora la care sunt îmi permite să văd și calificările sâmbăta and stuff.

Am citit retrospectiva, Pedrosa acum are un boost de încredere, sper ca Rossi să ia titlul la Sepang, pentru că Valencia sigur îi va aminti de 2006, plus că e un circuit pe care spaniolii îl vor mânca (dacă nu plouă, lal).
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

A new level

A fost într-adevăr cursa ultimilor ani. Philip Island e și printre circuitele care îmi plac cel mai mult, deci pentru mine a fost orgasmic. Dacă mai și câștiga Rossi, cred că ar fi fost cursa mea preferată ever. Așa... shit just got real. Cred că un Rossi cu 5 ani mai tânăr ar fi închis trasa la ultima depășire, 20-30 de centimetri i-au lipsit. Mi-a adus aminte de primul sezon la Yamaha, când a trebuit să câștige cu o motocicletă inferioară, și pe linia dreaptă treceau mai toți pe lângă el.

Pe Iannone l-am remarcat de la clasele mici, mi se pare cel mai probabil următorul Stoner, a și avut același traseu - la clasele mici varia între dat cu fundul de asfalt și momente geniale. Încet încet devine evident că Dovi nu e la fel de bine mulat pentru un Ducati.

Marquez mi se pare că a vrut să aducă tuturor aminte că poate face chestii de pe altă planetă. S-a văzut cu vreo 10 ture înainte de final, când a avut vreo 2 ture cu vreo jumătate de secundă mai rapide decât restul. Nu știu unde ce făcea, și e clar că nu putea face asta prea mult fără să sufere de uzură, dar a fost un ultim tur demn de un feat epic din DnD. Aproape o secundă spulberată în 3 viraje, l-am mai văzut pe Rossi făcând asta și... cam atât.

Lorenzo de asemenea, ceva mai agresiv decât de obicei și a reușit să=și păstreze rahatul chiar dacă nu s-a putut distanța. That being said, cursa a mers în direcția sa, daca ceilalți trei s-ar fi luptat direct cu el, l-ar fi mâncat cu fulgi cu tot.

Overall, deși din punctul meu de vedere în acest moment Lorenzo cam e favorit, dacă va reuși Rossi să ia titlul (și dacă nu, la o adică), a dovedit cu vârf și îndesat că-și merită faima aproape godlike pe care o are în motociclism. By far sezonul meu preferat dintre toate cele 13 or so văzute. Niciodată n-am mai văzut atât talent pe circuit, Lorenzo, Marquez, Pedrosa sunt 3 piloți care ar fi putut foarte bine să domine fiecare câte un deceniu așa. Iar Iannone nu e cu mult în spate, când treci peste un pescăruș în țeastă și faci cursa vieții tale de parcă nu s-a întâmplat nimic... fuck, când ai bafta să nu se întâmple nimic în condițiile astea, well, that shows something.

Mă întreb ce nebunie ar fi fost dacă Stoner nu pleca? Să mai fie încă un pilot din acel 0.001% pe circuit? Jesus fuck.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Holy fucking hell. That happened. Acum ce să zic, Rossi a mai rezolvat el în moduri not quite ortodoxe situația, dar de obicei doar îndoia puțin regulile. Nu știu de data asta ce să zic, din reluare pare că l-a cam pocnit cu piciorul. Nu că Marquez ar fi fost din cale afară de fair play, l-a țintit din prima pe Rossi.

Oricum ar fi, o decizie costisitoare pentru Marquez, indiferent cum se va decide la masa verde, Rossi mai are cel puțin un sezon și mai mulți fani decât toți ceilalți piloți la un loc. Dacă o țin așa și în ultima etapă, mai avem puțin și o să fie ca la un meci de fotbal pe-acolo.

LE:
Yep, penalizare, va începe ultimul la Valencia. RIP title. Nu știu dacă a meritat, îmi aduce aminte de măgăria făcută de Schumi la F1, în calificări, ce a ajuns să-l coste titlul în anul acela, dacă nu mă înșel.

Pe de altă parte, mult mai urât comportamentul lui Marquez și deopotrivă dăunător. Una e să împingi limitele în dueluri, alta e să te transformi în genul de pilot care e destul de rapid să câștige cursa, dar stă la locul trei pentru că are o problemă personală. Poate că a râs ultimul la faza asta, dar nu-l văd bine pe viitor. E genul de mentalitate peste care Lorenzo a trecut deja de ani buni.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Sporturi cu motor

Post by RaptoR »

MM era pe exterior, si chiar daca Rossi l-a fortat sa iasa cat mai mult in exterior, s-a aplecat peste el. Rossi avea de ales intre sa cada, si adio titlu sau sa il impinga pe MM si adio titlu.
Si, presupunand ca as putea sa accept depunctarea, ma depaseste total de ce trebuie sa plece ultimul in Valencia. That shit is just messed up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Păi nu a fost depunctat, a primit 3 puncte de penalizare, la 4 puncte pleci ultimul de pe grilă în următoarea cursă (avea deja 1). Nu e așa de simplă situația, dacă nu exista piciorul ăla acolo, nu era nimic de discutat, din păcate, gest involuntar sau nu, a existat, iar atunci regula cu cine e pe exterior sau cine e în față nu mai are relevanță. Mă rog, probabil că Honda vor contesta oricum, cerând descalificarea.

Practic ce s-a decis e dacă a existat sau nu intenție, o dată stabilit că da, nimic din situația de pe circuit nu mai are relevanță. You are not allowed to do that. Ambii puteau degaja, Rossi s-a dus intenționat pe exteriorul virajului pentru a-l scoate pe Marc de pe traseu, Marc nu a cedat, Rossi a tot forțat and shit happened. Din punctul meu de vedere, trebuia să mai aibă răbdare, Lorenzo era deja mult în față, deci nu mai avea ce să spere acolo, iar la cât de agresiv era Marc, no way îl țineau pneurile până la final, cu 50 de grade la nivelul pistei.

Însă na, e greu să te țină nervii chiar așa, era clar că MM putea să meargă în față fără probleme, iar Rossi și Lorenzo rămâneau să se bată acolo, adică exact situația dorită de el dar care i-a fost stricată.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Sporturi cu motor

Post by RaptoR »

Ah, ok, urmaresc MotoGP de foarte putin timp, inca nu sunt bine informat cu privire la penalizari. Anyways, intentie e clar ca a fost, insa nu se poate face o diferenta intre a fi nesportiv si a te apara de o eventuala cadere? Rossi l-a "dus" pe MM spre exterior, insa fara sa se atinga de el si fara a-l face pe acesta sa riste caderea. MM insa s-a apropiat periculos de mult.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi cu motor

Post by Doc »

Daca as fi pilot italian l-as zbura de pe pista pe Lorenzo in ultima cursa si pa si la revedere. Spaniolii au fost de cacat.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Se țin și spaniolii între ei, dar nu ar fi contat naționalitatea. Marquez se comportă ca un copil frustrat, vrea să dea înapoi, nu o face pentru că are inima mare și vrea să-i dăruiască conaționalului său un titlu. În aceeași situație orice alt pilot spaniol și-ar fi văzut de cursă și ar fi mers la victorie.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by McWilliams »

Mmm... ca tot veni vorba de Schumi, tin minte o cursa similara - cu el plecand de pe ultimul loc din grila si fugarindu-l pe... Hakkinen (sper sa nu gresesc), pe un circuit unde depasirile erau rara avis (cred ca era Monte Carlo). Era amuzant cam pe la 2/3 din cursa, din ambitia personala, puterea masinii si non-combatul adversarilor, Schumi ajunsese pe un loc 6. Insa cam pe-acolo s-a oprit miracolul.

Deci in afara unui non-combat en-masse al pilotilor, sezonul este incheiat in materie de rezultate finale. Bravo Mosului ca inca se mai tine bine.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Sporturi cu motor

Post by RaptoR »

Daca intr-un univers paralel exista un dumnezeu, atunci Lorenzo o sa cada. Eventual acrosat de Marquez.
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi cu motor

Post by Doc »

2006, il fugarea pe Alonso si a teminat al cincilea :)

O fugareala epica a fost si in 92, cand Mansell ii lua 2-3 secunde pe tur lui Senna, care a rezistat eroic 4 ture cu britanicul in fundul lui. Mansell condusese toata cursa pana cu 7 ture inainte de final fusese nevoit sa faca un pit-stop. La sfarsit ambii erau in pragul epuizarii totale, fiind sprijiniti de echipa sa stea in picioare...
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by McWilliams »

Cand ai zis "Alonso, 2006", prima reactie a fost "Alonso pilota in F1 pe vremea aia?!?!?!?!" Dar apoi mi-am adus aminte ca Miki Alexandrescu a prevazut de mult potentialul baiatului asta, deci... goddamit, how time passes and I'm growing old.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi cu motor

Post by Doc »

Miki?
"Da, m-am intalnit aseara cu Schumacher, mi-a spus ce tactica vrea sa abordeze in aceasta cursa. Prietenul meu Jean Todt mi-a confirmat. Totusi, l-am incurajat si pe Hakkinen cand ne-am intalnit..."
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by TG »

Eh, șanse mai are. Nu mai e acum 6 ani când Rossi plecat de pe ultima poziție ar fost probabil the safe bet, dar nu e nici de ignorat, presupunând că rămâne pe motocicletă (în pluton se întâmplă căcaturi). Mă rog, problema e că depinde de Honda, la cât de în formă e Pedrosa, îl văd în stare să câștige, dar dacă Marquez are iar un comportament emo și îl lasă pe Lorenzo pe 2, e nașpa.

Cu Lorenzo pe 3 se joacă, Rossi poate veni pe 6 și să iasă campion. Evident, toate calculele cad dacă Lorenzo are un weekend bun, dar hey, anul trecut parcă a abandonat la Valencia. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by McWilliams »

Still, joke's on us - Alonso chiar a ajuns un pilot de succes in F1. Deci... Miki Alexandrescu 1, fraierii care stau pe margine si nu pricep maretia fenomenului 0.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Doc
Hammer Haunt
Posts: 1778
Joined: 29 Jun 2015, 21:23

Re: Sporturi cu motor

Post by Doc »

Meh, Alonso nu venea de nicaieri, castigase o gramade de campionate la karting, cum o facusera multi alti campioni F1 inaintea lui - Senna, Prost, Schumi samd.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Sporturi cu motor

Post by McWilliams »

Teoretic, toti care ajung in F1 au trecut prin niste etape. Unde au fost premianti sau imediat in urma premiantilor. Unii cu mai mult talent, altii cu mai multe automatisme, dar conteaza si norocul ca sa te racoleze un constructor cu o masina buna. Altfel, esti bun doar pentru pluton. De exemplu, mi-au placut Alesi, Trulli, Sato, Villenueve, Webber, de la Rosa, altii de a caror nume am uitat. Insa fara un monopost bun, sau macar stabil, au ingrosat randurile la "si altii" in 90% din timp. Button, de exemplu, a avut (si) noroc si a "promovat" la o echipa mai buna, unde a obtinut rezultate pe masura. Prin opozitie cu Hamilton care a intrat direct la o echipa "consacrata".

Alternativ, exista alde Montoya - care era si el ceva inainte de F1, insa nu prea s-a lipit la rezultate si nu din vina masinii. Ideea era ca se pot numara pe degetele de la o mana care piloti ajung in F1 fara performante anterioare. Insa cum viata nu este dreapta pentru toti si "there can be only one!"... De asta este de apreciat faptul ca Miki a si nimerit o prezicere. Si chiar daca a facut-o din prostie, a insistat cu ea vreo 3 sezoane. Persistent motherfucker, if nothing else.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 11 guests