S1G5 - Gorogoa

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

S1G5 - Gorogoa

Post by Azad »

Image

O sa ma citez de pe topicul de la sectiunea adventure:
Azad wrote: 22 Feb 2018, 23:03 L-am terminat pe la sfarsitul lui ianuarie dar nu am reusit sa scriu despre el, fiind in sesiune, iar apoi am uitat de topic. Unul din cele mai originale adventure-uri pe care le-am jucat in ultimii ani. O parte buna din puzzle-uri ajung sa devina trial & error, din pacate, dar jocul compenseaza prin originalitatea gameplay-ului si directia artistica superba. Povestea e spusa prin intermediul mecanicilor de joc dar nu am de gand sa-mi dau cu parerea despre ea, deoarece abunda in simbolistica cvasireligioasa si necesita o analiza ceva mai riguroasa. Il recomand oricarui fan al genului si oricui vrea sa incerce un joculet original si frumos. Nici nu tine mult, doar vreo 3-4 ore.
Un review al jocului gasiti aici:
https://adventuregamers.com/articles/view/34276

Se poate achizitiona de pe gog, steam, that kind of stuff. PM cine il vrea si rezolvam.

Also, nu propun un timp anume de jucat sau sa ajungeti la vreun nivel. Just experience the game and its puzzles.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by Cristan »

Da, mișto alegere, îl aveam pe wishlist de când l-am văzut prima dată.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by Cristan »

Am jucat aproape o oră, după ce intrasem în el doar să văd cum e înainte să fac altceva.

Ştiam că e un joc frumos, dar jucându-l mi-a depăşit toate aşteptările, mi se pare pur și simplu uimitor. E complex şi simplu în acelaşi timp, o experienţă deosebită. Am de gând să-l termin în zilele următoare.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by TaikoKaira »

Am terminat Gorogoa recent (acum 2 zile) şi, aşa cum spunea şi Cristan, e un joc simplu dar foarte complex. Nu cred că am mai văzut vreodată astfel de idei şi mecanici puse laolaltă pentru a forma puzzle-uri de o ingeniozitatea atât de aparte, rezolvabile în moduri distincte față de cele văzute şi utilizate la restul jocuri din această categorie. Povestea scurtă şi fără ocolişuri prezintă aventura unui băiat în căutarea unor obiecte de cult pentru a le oferi drept ofrandă unei creaturi străvechi. Firul narativ este modelat cu numeroase încercări la care trebuie răspuns doar prin folosirea curiozității şi a îndemânării, încercări structurate sub forma unor puzzle-uri bine gândite şi de o dificultate treptat crescută. Personal, nu am rămas blocată mai mult de 15 minute la unul singur, majoritatea având o logică asamblată cu grijă. De asemenea, mi-a plăcut mult stilul artistic utilizat, amintindu-mi într-o mare măsură de cultura indiană şi tradițiile ei. Nici coloana sonoră n-a fost mai prejos, integrându-se perfect cu mecanicile de joc şi reușind să lase în urmă linişte şi armonie.

Cel mai mult mă bucur de explozia de noutate pe care a adus-o Gorogoa; nu vezi în fiecare zi astfel de creații ajungând pe piață, cu atât mai puțin într-o aşa manieră cum a făcut jocul de față. Inovațiile sunt prezente, recunosc, într-o mare măsură în perioada contemporană dar puține ne merită interesul şi atenția. Mulțumesc lui Azad pentru propunerea acestei creații, sunt sigură că l-aş fi trecut foarte uşor cu vederea fără înscrierea acestuia aici.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by Cristan »

Guys, mai e o zi pentru jocul ăsta, nu-l ratați. E și la reducere pe Steam acum.

RPS zice asta despre joc:
"There aren’t any words that can appropriately convey just how magical this is."
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by sebas »

Mi-a plăcut foarte mult Gorogoa. Puzzleuri logice și fluide, perfect integrate în abordarea grafică. Ba chiar cu o mecanică inovatoare. L-am terminat dintr-un foc și parcă mi-aș fi dorit să fie mai lung. :)
dump CHA
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by ne0lith »

sebas wrote: 13 Apr 2018, 22:26 mi-aș fi dorit să fie mai lung.
That's what she said.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

That's what he said...

:(
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by ola small dickie »

Ce lesbience sunteti
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by Cristan »

L-am terminat şi eu acum, mai aveam vreo zece minute rămase din el. Da, a fost o experienţă magică, genul de joc pe care poţi să-l dai ca exemplu dacă intri în vreo discuţie pe tema "sunt jocurile video o formă de artă?"

Dacă sunteţi curioşi, uitaţi şi o prezentare făcută de creatorul jocului luna trecută la GDC 2018: 'Gorogoa': The Design of a Cosmic Acrostic
This session will present a broad tour of the complex design process that led to 'Gorogoa', and the potential of the mini-genre to which it belongs. What is the fantasy at the heart of the game's story and gameplay, and how is it rooted in real world emotional and spiritual drives? How does that core fantasy relate to the genres that contributed to the design DNA of 'Gorogoa', including point-and-click adventure games and multi-panel comics? How did the storytelling and puzzle design survive the dense labyrinth of interlocking visual, narrative, and gameplay constraints? This talk will answer these questions through a high-level look at the meaning and formal properties of the game's mechanics, as well as detailed accounts of how individual puzzles and scenes were constructed.
phpBB [video]
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by Fular »

L-am început aseară pe la 11 și am jucat aproape 2 ore. Eram la ultimul capitol când m-am oprit, zicându-mi că nu mai am răbdarea necesară să-l descos complet mai ales că eram treaz de mai bine de 20 de ore. L-am terminat astăzi, întreaga aventură luându-mi puțin peste două ore jumate după cum îmi spune Galaxy.

Toate laudele pe care le-a primit, cu toată sinceritatea, le-a primit pe merit. Merci Azad, nu cred că l-aș fi jucat altfel.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by Stokkolm »

L-am terminat. Nu m-a chiar dat pe spate. E ingenios, e facut cu multa grija si inventivitate, dar ii lipseste umorul si personalitea jocurilor Amanita Design de exemplu. E un puzzle game in care focusul nu e atat de mult gasirea rezolvarii (e destul de usor), ci sa admiri cat de ingenioasa e solutia. Ceea ce imi place, dar nu suficient cat sa compenseze durata foarte scurta si setting-ul prea abstract pentru gustul meu. Si mecanica cu cele patru cadre, desi e foarte originala, intr-un fel e in detrimentul jocului pentru ca omoara orientarea spatiala. Altfel te conectezi cu lumea unui joc cand simti ca faci parte dintr-un spatiu concret, coerent.
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by sebas »

Cred că idea este totuși ca spațiul jocului să fie o carte. Sau poate un album cu poze.
dump CHA
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by Mahdi »

L-am terminat și eu weekend-ul ăsta.

Într-adevăr, foarte inventiv și frumos desenat. Avem nevoie de mai multe jocuri de genul ăsta, care vin cu abordări proaspete, într-un format care nu consumă foarte mult timp. Cristan zice bine despre jocul ăsta ca formă de artă - Gorogoa se străduiește să spună o poveste, să transmită un mesaj, prin mijloacele specifice mediului său. Ceea ce face nu poate fi replicat într-un text sau într-un film.

Pe de altă parte, sunt de acord cu Stokkolm că îi lipsește un zvâc, ceva care să gâdile mai tare la sentiment.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: S1G5 - Gorogoa

Post by ne0lith »

Ce am jucat a fost o experienta interesanta (cred ca m-am oprit pe la jumatatea jocului), insa nu pot spune ca m-a prins. Am apreciat ingeniozitatea mecanicilor, dificultatea potrivita, stilul vizual si coloana sonora, dar per total m-am simtit deconectat de lumea jocului. Asta poate si pentru ca nu prea am rabdare cu jocurile adventure, in care puzzle-urile imi distrug adesea imersiunea si imi reamintesc ca sunt in fata unui joc in care trebuie sa realizez unde au dorit producatorii sa dau click pentru a trece la sectiunile narative. Ma simt de parca as da pauza la un joc sau film si ar trebui sa completez un CAPTCHA ca sa continui, lol.

O experienta fragmentata as zice, dar nu pot sa ii aduc vreo alta critica in afara faptului ca nu am mare interes sau experienta cand vine vorba de genul asta de jocuri.
"da" - chestrony, 2016
Post Reply

Return to “Gaming Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests