Anime

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
Post Reply
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Anime

Post by sekaba »

Am avut chef de anime in ultimele saptamani, am reusit sa vad vreo 2-3 chestii mai noi.
Shingeki no Bahamut - PRAF! Serios, regret timpul pierdut. In afara de niste scene de actiune mai misto, totul e de doi bani. Incepand cu personajele total antipatice, extrem de fade si plictisitoare (mai ales shau ala cu coada, imi venea sa dau skip la scene cand aparea ala, si era practic cam cel mai principal personaj) si continuand cu povestea super banala de nivelul Devil May Cry, cel mai mult m-a enervat ca toate aspectele aveau potential (mai putin stilul grafic un pic prea Lineage si asian MMORPG in general pt mine, dar hai, sa zicem...) dar parca au vrut autorii intentionat sa faca un cacat. Ii urasc pe ei si ma urasc pe mine ca am fost fraier si m-am uitat pana la sfarsit. praf/10

Tokyo Ghoul - Asta se vrea unul din anime-urile alea care cica nu sunt pentru copii pentru ca sunt cu sange mult. Asadar povestea este una deosebit de originala si interesanta, in care protagonistul nostru este un fost calau la vreo 35 de ani cu un trecut intunecat si complex care incearca sa-si gaseasca un scop in viata dupa ce....NAH! GLUMESC, e despre un pusti introvertit (care cica nu ar fi chiar pusti, pentru ca are 19 ani si e la facultate, ceea ce e SO NOT EVERY OTHER ANIME, desi ARATA ca un pusti de scoala generala care e FIX EVERY OTHER ANIME) care printr-o intamplare din care abia scapa cu viata iese transformat in ALTCEVA (ei le zic Ghouls, practic sunt un fel de vampiri) dar ATENTIE, el nu e ca oricare alt ghoul d-asta, el e ceva mai smecher, adica aparent ar fi lache, dar de fapt nu e, ceea ce e o deviere majora de la linia urmata de mai toate anime-urile...NOT. E fix genul ala de anime de doi lei care incearca sa para mai mult decat este, si anume un amalgam de personaje-stereotip al caror unic scop e sa-l asiste sau sa si-o ia de la personajul principal care de fiecare data cand va fi impins la limita va gasi cumva sa scoata din cur noi puteri pentru a-si depasi adversarul (am sa le zic deus ex machina anime), in restul timpului fiind un lache. 3/10 pentru efortul de a devia putin de la imaginea clasica a vampirilor, desi au deviat intr-un mod prea japonez.

Knights of Sidonia - Singurul cat de cat interesant din toata cloaca asta. Cat de cat. Misto stilul vizual, are un feeling de space opera iar monstri un vibe de neon genesis evangelion. Nu stiu de ce aproape toate personajele arata la fel, o fi din cauza ca sunt genetically engineered sau pentru ca nu pot face eu diferenta prea bine, dar au fost niste momente destul de confuze cand mi-a fost greu sa asociez un nume cu un personaj intr-o scena cand era imbracat diferit. Pe partea de mechs e destul de slab dar sper sa isi revina in sezoanele urmatoare (daca vor mai fi). Am impresia ca toate personajele secundare se descurca nepermis de prost doar pentru a-l face pe gigel ala principalu sa arate mai bine, de parca totul ar fi o regie elaborata sa-l ajute p-ala sa impresioneze o fata (aspectul asta e weirded out destul de repede prin aparitia unei hemafrodite care in fiecare scena are o fata de zici ca vrea sa i-o ia in gura lu ala). Pe de-o parte sunt multe lucruri interesante asupra carora planeaza un mister de care chiar ajunge sa-ti pese. Pe de alta parte prea multa spalare de creier pt tinerii japonezi (your sempai is always right, trust your seniors, do as your told, give everything for the goverment). As urmari urmatorul sezon doar sa vad ce se intampla, daca nu apare atunci poate ma apuc de manga. merge/10

Psycho-Pass - Am lasat asta la urma pentru ca nu l-am terminat, deci se mai pot schimba lucruri pana la final, dar pana acum e un CACAT. Oricat de interesant ar vrea ei sa fie notiunea asta de utopie-distopie, de calculator care controleaza vietile oamenilor, totul e atat de fortat si evident incat mi-am dat ochii peste cap de cel putin 3 ori pe episod. E genul ala de anime care vrea sa fie mai deep si mai serios si mai smecher decat este de fapt. Ca hipsterii. Pana acum personajele sunt sticle goale de plastic reciclate din atlasul de personaje-tip din anime-uri. O avem pe studioasa, care e mai mult decat crede ea, il avem pe seful-boss-de-boss care tot timpul e cu batul in cur, apoi the silent type guy, genul care arunca cate-o privire despre care sadoveanu (si tipa principala) ar putea scrie 2 capitole, mai e mosul care tot timpul are zambetul pe buze dar tine sa ne aduca aminte la fiecare 2 replici cat de badass e el si restul tovarasilor lui, chiar daca nu par. Also the crazy guy, pentru ca e bine e sa ai un tip neboooon care ia viata la misto dar in caz de nevoie he can get all serious and shit. Toti astia traiesc in cea mai evidenta distopie a la Minority Report dar nu au nimic de comentat la situatia de cacat in care sunt, sau poate ca au? Cine stie? Sunt atat de misteriosi. Si interesant. Toti au ceva de asuns. Trecutul lor e intunecat. Nimeni nu e ceea ce pare. OMFG GATA AM PRICEPUT, itz deepz, you guys, its such deep story. NU/10
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

De ce nu incerci sa citesti manga in loc sa te uiti la anime-uri? Sunt sanse mult mai mari sa gasesti ceva ce iti place. De exemplu daca tot ti-a placut cat de cat Sidonia ai putea sa incerci celelalte manga-uri scrise de Nihei gen Blame sau Biomega. In general sunt considerate mai bune decat Sidonia.
Image
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Anime

Post by sekaba »

Pentru ca n-am timp. Cateodata, cand sunt undeva departe de prieteni si familie si ma plictisesc, e posibil sa bag vreo cateva nopti manga la greu, dar in restul timpului ma plictisesc. Plus ca la manga am gasit destule care au un stil grafic mai dubios si greu de urmarit, asa ca am zis sa evit pe cat posibil.
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Ah, ok atunci.

Apropo, sezonul 2 din Sidonia o sa fie difuzat primavara asta.
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Anime

Post by Stokkolm »

Am reusit sa vad si eu Dragon Ball, seria originala. O combinatie foarte excelenta de umor, aventura si actiune. Daca nu s-ar lungi uneori cu lupte si story-arc-uri repetitive / previzibile (am auzit ca Z e si mai vinovat) ar fi flawless. Universul in care e plasat e foarte ingenios, cu arhitectura si tehnologie futurista, dar un stil de viata al oamenilor care variaza intre contemporan si de-a dreptul arhaic. In orase peisajul e dominat de masini zburatoare, roboti, zgarie nori, iar pe de alta parte taranii inca lucreaza pamantul cu boii. Pana si sate ramase in epoca vestului salbatic isi au locul. Imi place cum reuseste sa pastreze un stil coerent imbinand tematici atat de diferite. Iar despre muzica, felul cum sunt folosite laitmotivurile muzicale pentru a seta mood-ul unei scene sau a unui personaj e peste ce am vazut in orice film, serial, anime, videogame, anything.

Now on with DBZ.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Vei vrea să vezi DBZ Kai. Mă îndoiesc că te vor ține balamalele la seria normală, cu episoadele lungite de filler material.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

Au inceput sa-mi placa comedy/slice of life. Ma relaxez in ultima vreme cu cate un episod din Nichijou :D
And dat soundtrack.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
sekaba
Pig Cop
Posts: 930
Joined: 3 Mar 2014, 08:35

Re: Anime

Post by sekaba »

THE. FUCK?
Cetateanu » Sat May 23, 2015 8:39 pm wrote:mda, penibil, uninstalled
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

Oh c'mon, there's a lot weirder stuff out there :lol:
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Am vazut Appleseed Alpha si i-as da 6 din 10: povestea a fost cam slabuta, efectele vizuale de asemenea, doar actiunea presarata pe ici pe colo a mai salvat ceva din aceasta animatie. Am aflat ca mai sunt doua epsioade din 2004 si 2007 ce le-am gasit pe youtube, dar vocea personajelor era cam ciudata, par a fi dublate, cred ca trebuie sa le vizionez din alte surse.
In perioada asta, cand am timp ma uit la Clanad, imi place ca are faze funny si nu le curge sange din nas bajetilor cand fetele se dau la ei :lol:
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

http://www.animenewsnetwork.com/news/20 ... 016/.93037

Nu a durat decat 11 ani sa se intample.
Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »



So how about that One Punch Man? Primul episod a fost pretty cool, dar ma indoiesc ca vor avea bugetul sa o tina tot asa pana la sfarsit.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Fiind vorba despre Madhouse, cred că va fi ok. Sunt relativ hyped dar nu mă grăbesc să-l văd, îmi va înlocui HxH I guess, unde btw, au făcut o treabă excepțională.

Am văzut și eu ceva din ultimul sezon, și câteva de pe watchlist zilele astea.

Madan no Ou to Vanadis - am așteptat să apară Blu Ray-ul că auzisem ceva de cenzură. Pretty bad but not that bad. Suferă de boala actuală a mediului... serii de 13 episoade everywhar, dar merge ca trash show, fanservice, ceva acțiune, un final forțat dar hei, tot e mai bine decât 8/10 anime bazate pe LN-uri.

Sezon 2 din Log Horizon - yeah, am zis că mi s-a părut nasol primul, dar am văzut că părerea generală era că ăsta ar fi mai prost. Așa că l-am văzut, evident, pe ideea că părerea generală la primul sezon era una pozitivă. Ce să zic, mi-a plăcut mai mult, măcar ăsta e uniform mediocru și nu are variația primului.

Overlord - nu mă așteptam la multe dar s-a dovedit a fi cel mai bun anime din sezonul... care naiba a fost ăsta. Evident, nuvele și 13 episoade banzai, dar îl scoate regia above average. În mod normal, obsesia adaptărilor e să păstreze cât mai multe personaje, de te trezești cu scenarii care par scrise cu Google translate. Ei bine, ăsta e ok, îmi place și atitudinea diferită față the de whole game world theme. Fără angsty teens sau dumbass kids, violență ca la mama lor acasă. Love it.

Charlotte - Maeda Jun, right? Riiiight, it sucked. Mișto animația, simpatice personajele, dar din nou... 13 motherfucking episoade. Ce să zic, întotdeauna îmi imaginam că fanii anime care se plâng de așa numitul ”pace” vor arde în iad. Dar alas, oamenii sunt proști și tabăra ăstora a câștigat, acum vezi toată povestea din intro, să nu care cumva să-i plesnească cuiva o venă dacă trebuie să aibă răbdare. Also, bitchy main char, fuck those.

Gangsta. - nume retardat. Începe mișto, very Black Lagoon-ish dar... you guessed it, 12 episoade, trololol. Mă rog, mai am vreo 2, mi-a pierit cheful. Nu e neapărat rău, dar e foarte mult potențial irosit.

Sezonul 2 din Baby Steps - primul sezon a fost ceva super neașteptat pentru mine. De fapt, s-a nimerit o perioadă mișto pentru sports themed anime, cu Haikyu, Kuroko no Baske și Baby Steps. Chiar am așteptat sezonul ăsta, din păcate ultima parte e un imens meh, cel mai plat final pe care l-am văzut de multă vreme.

Am încercat să termin și sezonul 2 din Grisaia no Kajitsu, dar va rămâne pe altă dată. Nu că primul ar fi fost ok, dar avea un farmec aparte, probabil din cauza poveștii schizofrenice ce trecea de la schoolgirl romances la viol și canibalism într-un mod mai seamless decât cutia de viteze a unei motociclete Honda.

OVA-urile la Magi. Loved Magi, cel mai mișto adventure anime de la perioada de gloria a One Piece-ului. Au fost mișto, după ce termin mă gândesc că au fost cam prea mișto și aș vrea mai degrabă o serie bazată pe Sinbad decât pe Aladdin și celălalt, transexualul-emo-cel-mai-boring-personaj-secundar din istoria shunen-urilor. Evident, s-a întâmplat asta, a fost anunțată o serie nouă care va re-anima conținutul din OVA-uri deci le-am văzut degeaba, dar e ok, nu e ca și cum am 30 de serii pe pauză la care tot încerc să revin.

Evident, de fiecare dată când mă uit, termin cu mai multe serii pe watch-list/sezoane noi, fuck reason.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Eu n-am vazut inca decat primele cateva episoade din Charlotte insa nu ma mira ca it sucked dupa cat de sucky a fost Angel Beats. Omul e obisnuit sa scrie VN-uri unde se poate lalai cate 20-30 de ore asa ca daca il pui sa scrie o poveste care sa mearga in vreo 4 ore nu o sa se descurce.

De altfel faptul ca majoritatea anime-urilor in ziua de azi sunt reclame de 13 episoade ale materialului sursa e motivul pentru care prefer sa ma axez mai mult pe manga si VN-uri. Acolo autorii pot sa se lungeasca cat vor (nu ca asta ar fi neaparat un lucru bun). In ritmul asta cred ca o sa ajung sa ma apuc si de LN-uri.

Also, din sezonul trecut mi s-a parut ok Rokka no Yuusha. Mi-a adus aminte putin de Umineko. Also tre sa ajung sa vad Symphogear si Non Non Byori fiindca mi-au placut destul de mult sezoanele anterioare. In mod special Symphogear fiindca are concentratia perfecta de awesome si de stupid ca sa fie foarte distractiv.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Nu mi s-a părut chiar așa sucky Angel Beats dar nu am văzut încă toate episoadele (this reminds me...). A, și nici Little Busters, că parcă discutasem la un moment dat. Fost ok, except the second hand seiyuus. Charlotte însă...

Da, urmează să văd și Rokka no Yuusha. Poate Arslan Senki dacă mă mai ține cheful.

Nu e nevoie de 20-30 de ore, până la urmă, păstrând proporțiile nu ieși foarte departe cu 26 de episoade, eliminând chestii alternative. Problema sincer nu e cu reclamele de 13 episoade, măcar alea făcute cum trebuie tot sunt ok (gen Overlord), problema e când îndeasă acolo cât mai mult conținut. Plm, e ceva la ordinea zilei să ai 20 de personaje într-un LN, fiecare cu motivațiile sale, ori când îndeși treaba asta în 13 episoade, iese nasol. Nu mă deranjează când se adaptează doar o bucată, gen cum a fost și la Densetsu no Yuusha no Densetsu.

Eu rămân la anime, nu se poate pune problema să citesc LN-uri și le prefer oricum și față de manga. O trece și moda asta, iar excepții sunt destule oricum.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Problema cu Angel Beats e ca a avut pacing de serie de 26 de episoade pentru primele 10-11 episoade si apoi si-au dat seama ca au ramas fara timp asa ca au bagat un plot device ca sa termine rapid povestea si vreo jumate din personaje raman complet inutile si neexplorate. Se vede ca Maeda s-a simtit restrictionat de formatul cu 13 episoade. Oricum Key lucreaza la un VN in care probabil ca vor explora mai in detaliu povestea si personajele.

And speaking of Key, s-a anuntat o adaptare pentru Rewrite de curand si tare mi-e frica ca o sa iasa o porcarie fiindca Rewrite e imens si are nevoie de cel putin la fel de multe episoade cat a avut Little Busters daca nu cate a avut Clannad. Si o sa fie adaptat de aceiasi care au adaptat si Grisaia and that was rushed to hell and back.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Grisaia ar fi putut fi ok dacă tăiau din personaje și se concentrau pe ce rămâne, dar na, must sell stuff. Și că tot vorbeam de asta, mi-am adus aminte că văzusem și GATE, care e poate al doilea cel mai reușit după Overlord. P. fun, mă simțeam de parcă jucam Empire Earth. Momentul Apocalyse Now a fost lolific. Plus că are efectiv de toate (including an yandere gothic loli, for good measure).

phpBB [media]
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Anime

Post by stef »

Din ce am terminat de vazut pana acum, ce mi-a placut: Clannad, Air, Kanon, Angel Beats!, Higurashi si Sekirei. Clannad l-am vazut la recomandarea unui fan, iar restul titlurilor le-am gasit intimplator pe la comentarii. Acum ca am terminat, nu stiu la ce sa ma mai uit. Voi ce ati mai vazut si v-a placut?
Image
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests