Anime

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

Azi a aparut primul episod din Kobayashi S2. No pushback so far, but you can just hear the crowd seething.
Spoiler:
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Anime

Post by Cristan »

Cristan wrote: 4 Apr 2019, 20:28 Netflix’s Cowboy Bebop live-action casting is real and fantastic, with John Cho as Spike https://www.polygon.com/2019/4/4/182954 ... ive-action
Cowboy Bebop | Opening Credits

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Anime

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Vorbim aici de live action-ul la cowboy bebop? L-ati vazut/cum vi s-a parut?

L-am terminat recent. Nu-l urasc, dar mi-a parut cam slabut si stangaci. Mi-e groaza de posibilul sezon 2 cand imi amintesc scena de final cu Eduard.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Probabil cam prea tarziu sa-i raspund lui @Ferd dar nu am rezistat mai mult de primul episod din live action. I just couldn't.

Calitatea Netflix originals cam lasa de dorit din ce am vazut pana acum, zici ca sunt in ceva cursa cu altcineva sa lanseze cat mai multe chestii cat mai iute. Am vazut ca au facut si un anime Dragon's Dogma... ok dar... DE CE? A fost cineva pe planeta asta care a jucat jocul si a zis "mama ce anime ar iesi dintr-asta"? In afara de producatori I mean. Din ce am vazut, e cam cat te-ai astepta de prost.

Nici nu vreau sa-l incerc dupa ce am vazut Witcher: the anime, care a fost la limita suportabilitatii pentru mine. Just stop for a bit, and polish the damn things. Cand am vazut finalul lui Witcher si "reveal-ul", mi-a venit sa ma dau cu capul de masa. O chestie atat de mediocra, de default, de predictibila, si ei au bagat-o in film cu megamandrie fix in locul in care te-ai astepta. Era deja banal, dar finalul l-a facut sa arate complet a DLC cash-grab pentru serialul Witcher. Si na, e evident ca ala e singurul motiv pentru care exista anime-ul, sa fie acolo pentru cei ce se uita la serial, dar macar incearca naibii, nu scrie scenariu de teatru de clasa a 7-a. Acum m-am autoenervat si a trecut o eternitate de cand am vazut anime-ul :-(

Blue Period de pe Netflix e foarte ok. Dupa ce am vazut ca e de asteptat cel putin un an-doi pana la sezonul 2 am inceput sa iau manga.

Am mai inceput recent sa citesc si https://en.wikipedia.org/wiki/Witch_Hat_Atelier care e ok. So far nu e neaparat deep, nici nu te da pe spate, dar e un story fantasy cu vraijitoare si vrajitori interesant. S-a anuntat deja o adaptare anime pt Witch Hat Atelier. Este foarte populara seria in Japonia din ce am auzit. Alta manga care mi-a placut mult e https://en.wikipedia.org/wiki/The_Apothecary_Diaries Maomao e un personaj principal reusit iar povestea e suficient de interesanta incat sa te faca sa vrei sa vezi cum i se desfasoara viata.

Atat Kamome Shirahama (Witch Hat) cat si Nekokurage (Apothecary Diaries) au abilitati de desen god-like, ti-e mai mare dragul sa te uiti la paginile lor. Kamome a fost angajata si de Marvel si DC pe parcursul carierei: https://illustrationage.com/2018/01/10/ ... shirahama/
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Indie animator, just gonna leave this here <3
https://www.youtube.com/@gensho_yasuda
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Anime

Post by reV »

Magicake wrote: 2 Dec 2022, 22:06 TIL ca TWEWY a avut si anime https://twewy.fandom.com/wiki/The_World ... _Animation
Probabil ca au vazut ca Atlus/Sega au avut ceva succes cu anime-urile Persona (filmele legate de 3, cele 2 serii legate de 4 si cea legata de 5) si au incercat si ei ceva. Nu stiu daca le-a si iesit (n-am vazut nici anime-ul si n-am informatii despre TWEWY mai mult decat ca stiu ca exista), da' daca Square Enix a avut vreo contributie (chiar si strict legata de publishing), deobicei nu e chiar un dezastru monumental (da' nici nu garanteaza ca e vreun megasucces)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Cred ca l au lansat sa ajute sequel ul. Nu l am vazut dar ma intreb daca nu cumva e noul “canon”. Unele chestii nu se aliniaza cand vine vorba de perioada IRL (si nici ingame). Cel mai usor de vazut: in anime au smartphones, dar in jocul original nu prea tin minte sa fi vazut, ca nu existau in 2006-2007, nu in forma cum o stim noi cel putin.

Also un anumit personaj din NEO zice ca au trecut 3 ani de la events din primul joc ceea ce again se bate cap in cap cu ce vezi prin joc.

So poate au trecut 3 ani de la events din anime, nu stiu. Poate o sa ma uit vreodata.

The flip phones were changed into smartphones. This is because the creators wanted to make the anime feel modern and relatable.
Anyway maybe the flow of time is convoluted :lol:
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Exista tom & jerry oficial anime:

User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Ash & Pikachu o sa dispara din pokemon, in cateva episoade. These two:

Image

Anime-ul a aparut in 1997 which is a crazy long time ago, de atunci a fost personaj principal si pikachu mascota seriei. Ma mir ca au supravietuit prin atatea generatii de copii de atunci.

Astea sunt noile personaje principale:
Image
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Anime

Post by rdo »

De ce au schimbat personajele principale?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Presupun ca dupa atata timp a fost nevoie de o schimbare.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Anime

Post by marvas »

ca baiatu ala deja ar trebui sa aiba vreo 40 de ani
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

https://www.imdb.com/title/tt12299696/

Remake la Tokyo Mew Mew :o Am aflat azi de el, a aparut in 2022. Seria a mai fost la stiri in 2022 pentru ca a murit co-creatoarea manga: https://en.wikipedia.org/wiki/Mia_Ikumi

Avea nevoie de un remake pentru ca arata janky rau de tot originalul pentru ziua de azi. Ma uitam la el pe A+ acum un secol, loved it.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

L am vazut, tot umpic janky e si se grabeste rau de tot, parca baga 2 episoade intr-unul. Owell. A fost ok. Nu mi a dat peste cap nostalgiometrul. Mai bine revad originalul. Toata lumea e mai pretty in remake tho.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Anime

Post by reV »

A iesit otaku din mine saptamana trecuta.
Ma uitam la The Angel Next Door Spoils Me Rotten (airing in progress) si m-a prins rau de tot. Am pus mana pe iPad si am bagat toate 5 volumele (al 5-lea a iesit saptamana trecuta) in 3 zile si acu' astept sa apara urmatoru' volum din light novel.
Nu m-a trantit un anime in halu' asta de cand am vazut Pet Girl of Sakurasou, Haganai si Overlord.

Un pic lent anime-ul si in acelasi timp fugarit (3-4 capitole din LN condensate intr-un episod de 20 de minute), dar ma gadila unde trebuie. Abia astept urmatorul volum, desi cred ca iar il termin intr-o zi.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Magicake wrote: 27 Feb 2023, 14:01 L am vazut, tot umpic janky e si se grabeste rau de tot, parca baga 2 episoade intr-unul. Owell. A fost ok. Nu mi a dat peste cap nostalgiometrul. Mai bine revad originalul. Toata lumea e mai pretty in remake tho.
But! I can meme it like it's the 00s.

Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

Lazarus
de Shinichiro Watanabe

User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Magicake wrote: 27 Feb 2023, 14:01 L am vazut, tot umpic janky e si se grabeste rau de tot, parca baga 2 episoade intr-unul. Owell. A fost ok. Nu mi a dat peste cap nostalgiometrul. Mai bine revad originalul. Toata lumea e mai pretty in remake tho.
aaaaand, I just had to -_-

Image

stiam de ea din februarie si acum e imediat octombrie, deci macar nu a fost impulse buy :lol: au fost inclusiv doua incercari esuate de a o lua, lunile trecute. nu stiam ca exista figurine asa mari pana acum btw, e pretty huge (1/7 scale).

in other news, One Piece live action pe netflix cica ar fi bun? eu nu am vazut nici anime-ul.

this was actually cool, that mihawk guy is pretty tasty :twisted: also avem aceeasi zi de nastere 8-)
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests