Anime

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
Post Reply
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Anime

Post by joonior_bmf »

Nu regret ca am vazut Azumanga Daioh

phpBB [video]
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Anime

Post by SenFire »

In afara de popularele One Piece, Attack on titan si Bleach, nu am vazut nimic.
User avatar
dok!@
Space Invader
Posts: 25
Joined: 13 Mar 2014, 23:43

Re: Anime

Post by dok!@ »

Un anime scurt (11 episoade), dar nebun.

Kuragehime - Princess Jellyfish

O fata obsedata de meduze, doi fii de politician, fiecare cu ciudateniile lui si o ,,manastire`` de otaku girls.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Din anime-urile noi din acest sezon, a incercat cineva Knights of Sidonia?
https://vimeo.com/92008497

Anime-ul e o adaptare a unui manga scris de Tsutomu Nihei pe care multi il cunosc ca autorul lui Blame! Problema principala a adaptarii e ca e CGI in loc sa fie desenata, dar in ciuda acestui fapt reuseste sa fie o adaptare foarte buna. Mie mi-au placut primele episade atat de mult incat m-au convins sa comand primele 8 volume din manga.
Image
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Anime

Post by Mafio »

no joke:

Vreau să văd un anime care să placă unui om căruia nu-i plac anime-urile în general, ca mine. Să fie serios, matur și să exploreze o temă interesantă (orice, nu-mi pasă că este SF, steampunk, The Wolf on Wall street, etc). Fără rahaturi chibbi kawaii și scene de luptă bombastice de 20 de minute în timpul cărora se fisurează pământul, se sfărâmă munții și se aruncă cu replici penibile născătoare de meme-uri pe internet. Am văzut Nana acum câțiva ani pentru că m-a forțat o fostă prietenă, am văzut Ruroni Kenshin, am văzut Death Note (lol ce noob). Ce-mi recomandați?
User avatar
Robert
Space Invader
Posts: 18
Joined: 27 Apr 2014, 10:24
Location: Ploieşti
Contact:

Re: Anime

Post by Robert »

Mafio » 27 Apr 2014, 15:48 wrote:no joke:

Vreau să văd un anime care să placă unui om căruia nu-i plac anime-urile în general, ca mine. Să fie serios, matur și să exploreze o temă interesantă (orice, nu-mi pasă că este SF, steampunk, The Wolf on Wall street, etc). Fără rahaturi chibbi kawaii și scene de luptă bombastice de 20 de minute în timpul cărora se fisurează pământul, se sfărâmă munții și se aruncă cu replici penibile născătoare de meme-uri pe internet. Am văzut Nana acum câțiva ani pentru că m-a forțat o fostă prietenă, am văzut Ruroni Kenshin, am văzut Death Note (lol ce noob). Ce-mi recomandați?

Încearcă Elfen Lied. Are o poveste interesantă, tragică şi foarte frumoasă. Este destul de violent, dar nu excesiv. Are 12 episoade parcă şi un OVA de 20 de minute.

Code: Select all

99 little bugs in the code
99 little bugs in the code
Take one down, patch it around
117 little bugs in the code
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Ghost in the Shell, Cowboy Bebob, Monster, Kaiji etc, etc
Sunt curios insa de ce ai vrea sa te uiti la anime-uri daca esti repulsionat de staple-uri de baza ale lor?
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

cg1700 » Today, 14:03 wrote:Ghost in the Shell, Cowboy Bebob
^this
As adauga Samurai Champloo, Sword Of The Stranger, Afro Samurai, Darker Than Black, Baccano!, Fooly Cooly. Ar mai fi o gramada din genurile chambara (samurai & shit), action, thriller/horror, dar sincer nici eu nu am urmarit prea multe din watchlist-ul care mi-a trecut deja de 100 de titluri. Daca nu ai vazut Cowboy Bebop, ar fi prima recomandare.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Ce s-a spus deja. Cu excepția lui Elfen Lied, e fix opusul unui anime bun pentru cineva nefamiliarizat cu mediul.
Last edited by TG on 27 Apr 2014, 21:39, edited 1 time in total.
Reason: Fixed.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

@TG
Dar nu sunt chestii gen Cowboy Bebop, GitS, Samurai Champloo etc. extraordinar de populare printre cei care de abia au inceput sa se uite la anime-uri?
Image
User avatar
Robert
Space Invader
Posts: 18
Joined: 27 Apr 2014, 10:24
Location: Ploieşti
Contact:

Re: Anime

Post by Robert »

Ba da. Dar Elfen Lied este destul de scurt cât să nu plictisească, povestea este uşor de înghiţit, este intrigantă dar nu-i complexă, nu are găuri şi este uşor de urmărit. E adevărat, începe cam lent, dar în rest este ok. Cowboy Bebop este, la fel, opusul unui anime pentru începători. Trigun este o alternativă pentru Elfen Lied, este mai lung puţin, dar mult mai interesant. Pe lângă asta, şi Yu Yu Hakusho este demn de menţionat, este comparabil cu Dragon Ball Z, dar în acelaşi timp este şi foarte diferit. Also, dacă n-ai avut copilărie, poţi să te uiţi la Dragon Ball Z.

Code: Select all

99 little bugs in the code
99 little bugs in the code
Take one down, patch it around
117 little bugs in the code
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

cg1700 » Sun Apr 27, 2014 9:16 pm wrote:@TG
Dar nu sunt chestii gen Cowboy Bebop, GitS, Samurai Champloo etc. extraordinar de populare printre cei care de abia au inceput sa se uite la anime-uri?
Păi da, de asta eram de acord cu recomandările, atât doar că EL nu e, conține genul de lucruri care nu prea sunt pe placul celor nefamiliarizați, care caută chestii serioase, cu un minim de stereotipuri anime.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Ah ok. Chestia era ca ce ai spus mai sus da de inteles ca ar fi exact invers, ca EL e singurul din lista care ar fi bun pentru cineva nefamiliarizat. De asta eram putin confuz.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Al dracu' virgule, acum mi-am dat seama. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Robert
Space Invader
Posts: 18
Joined: 27 Apr 2014, 10:24
Location: Ploieşti
Contact:

Re: Anime

Post by Robert »

Sorry, dar te contrazic. Elfen Lied e foarte ok pentru un începător, în sensul ca-i simplu. Compară cu Bleach, care e lung şi lat şi lung iarăsi. Sau cu One Piece, care trag de poveste şi o complică până ajunge la 1000 de episoade. Da, e violent ca dracu' şi poate că nu toţi caută asta într-un anime, dar compensează.

Code: Select all

99 little bugs in the code
99 little bugs in the code
Take one down, patch it around
117 little bugs in the code
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Well, Bleach si One Piece nu pot fi considerate standard pentru anime-uri. Majoritatea anime-urilor care apar sunt de 12/13 sau 24/26 episoade.

Also, Elfen Lied macelareste manga si Brynhildr deja e mai bun dupa doar 4 episoade.
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Robert, comparația nu-și are rostul. Pe lângă ce-a spus cg, lungimea și complexitatea nu se leagă. De fapt, shounen-urile de acest gen sunt printre cele mai simpliste anime - drept că există excepții, lumea creată de Oda, sau Chimera Ant-ul lui Togashi, o deconstrucție de-a dreptul mind blowing a tot ce înseamna mainstream battle anime. Elfen Lied trece prin mai toate stereotipurile mediului, nu e vorba că ar fi prea violent, ci din contră, va părea pueril pe lângă ceva ca Monster.

Unrelated, ce nu mă uitam eu la serii scurte în desfășurare, de la o vreme parcă schimbările dintre varianta televizată și cea de blu ray devin tot mai simțitoare, așa că trebuie să aștept și mai mult. Nici nu mă pot apropia de noul Monogatari știind cum a fost data trecută. :(
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

SHAFT e un caz special cand vine vorba de varianta blue ray. De obicei nu se rezuma doar la a repara problemele de animatie din varianta televizata ci se apuca sa faca o gramada de schimbari, nu toate in bine si unele de-a dreptul nonsensice. Uite de exemplu ce au facut cu Nisekoi (http://archive.foolz.us/a/thread/105863352/#105864214). Practic in cazul lor, versiunea BD poate fi considerata o versiune complet diferita, in loc de o versiune imbunatatita fata de cea televizata.

Alte studiouri nu fac schimbari radicale, doar cel mult indeparteaza cenzura din varianta televizata care ascunde gore sau boobs/ass.
Image
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: Anime

Post by Mafio »

Vă mulțumesc tuturor pentru recomandări, sunteți niște scumpi. O să le iau pe rând de mâine.

cg, ca să-ți răspund la întrebare: beats the fuck out of me. Știu există anime-uri care resping convențiile și fac tot posibilul să fie accesibile oamenilor care nu sunt interesați de cultura japoneză, iar eu voiam o listă cu ele.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

In cazul asta ma gandes ca ar fi o idee sa incerci si niste manga. In general manga are o diversitate mult mai mare si exista un numar mult mai mare de titluri care nu se bazeaza pe stereotipurile standard pe care le intalnesti in anime-uri, asta din cauza ca manga e mult mai ieftin de produs decat un anime, deci se pot lua mai multe riscuri. Anime-urile, in comparatie, costa mult mai mult, si au un public mult mai restrans, ceea ce face ca diversitatea subiectelor tratate sa fie mult mai mica fiindca e important sa se vanda bine ca sa isi recupereze costurile. Si in ziua de azi e greu pentru un anime sa se vanda daca nu are cute girls sau homo subtext.

Daca esti interesat si de recomandari de manga as putea sa incropesc o lista.
Image
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests