Anime

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Anime

Post by Michilangelo »

Daca nu e interesat Mafio, sunt eu :) Chit ca am vazut cateva animeuri si in ultimul timp si VNs, nu am citit nici o manga.
Fxhd
Headcrab
Posts: 57
Joined: 29 Apr 2014, 21:39

Re: Anime

Post by Fxhd »

Am terminat recent Death Note, Code Geass si Highschool of the Dead. Momentan astept sa inceapa sezonul 2 din Attack on Titan si m-am apucat de Tengen Toppa Gurren Lagann.
Image
User avatar
Gabriela
Headcrab
Posts: 67
Joined: 28 Apr 2014, 15:38
Location: Wonderland

Re: Anime

Post by Gabriela »

Mafio » 27 Apr 2014, 15:48 wrote:no joke:

Vreau să văd un anime care să placă unui om căruia nu-i plac anime-urile în general, ca mine. Să fie serios, matur și să exploreze o temă interesantă (orice, nu-mi pasă că este SF, steampunk, The Wolf on Wall street, etc). Fără rahaturi chibbi kawaii și scene de luptă bombastice de 20 de minute în timpul cărora se fisurează pământul, se sfărâmă munții și se aruncă cu replici penibile născătoare de meme-uri pe internet. Am văzut Nana acum câțiva ani pentru că m-a forțat o fostă prietenă, am văzut Ruroni Kenshin, am văzut Death Note (lol ce noob). Ce-mi recomandați?
Adaug și eu Ergo Proxy pe lista de recomandări. Sci/fi, noir, psychological - un amalgam de concepte interesante per total; pe mine a reușit să mă țină cu nasul în ecran pe parcursul celor 23 de episoade.
Alone, important and wise. (W. B. Yeats)
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

@Michelangelo
Am reusesc sa incropesc o lista cu cateva titluri manga cat de cat de calitate.

20th Century Boys
Homunculus
Oyasumi Punpun
FrankenFran
Orice scris de Junji Ito (Gyo, Uzumaki, Tomie, toate povestirile lui standalone, etc. )
Orice scris de Fukumoto (Kaiji, Akagi, Saikyou Densetsu Kurosawa,Gambling Emperor Legend Zero,Ten, etc.)
Orice scris de Nihei (Blame!, Biomega, Knights of Sidonia etc.)
Battle Royale
Akumetsu
Yokohama Kaidashi Kikou
Angel Densetsu
Lone Wolf and Cub
Shigurui
Majin Tantei Nougami Neuro
Lucifer and the Biscuit Hammer
Saikano
One Outs
Needless
Sumire 16-sai

Ongoing:
Jojo's Bizarre Adventure
Dorohedoro
Liar Game
Tokyo Ghoul
Koe no Katachi
Zetman
Akame ga Kill
Vagabond
Otoyomegatari
Saki
Terraformars
Historie
Vinland Saga
I am Hero
Onepunch Man
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Anime

Post by marvas »

nu stiu daca la sugestia cuiva de pe forum, dar am urmarit acum vreo 2 ani Guilty Crown. Nu a fost ceva fenomenal, dar era bun cate un episod in timp ce mancam sau in pauzele de invatat. (ma bag si eu in seama)
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Anime

Post by Michilangelo »

Mersi cg, o sa imi ajunga pentru cativa ani lista aia :) Apropo, poti sa imi recomanzi si un site unde sa citesc manga?

LE: Thanks again!
Last edited by Michilangelo on 1 May 2014, 11:35, edited 1 time in total.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Batoto.net e cel mai bun online reader pentru manga dar cred ca sunt serii pe care nu le are, asa ca daca nu poti incerca mangafox.me sau mangareader.com

@marvas
Guilty Crown e destul de shitty. S-a dorit a fi noul Code Geass, insa a esuat lamentabil.
Image
User avatar
Polistiren
Space Invader
Posts: 35
Joined: 27 May 2014, 14:23

Re: Anime

Post by Polistiren »

@Mafio Recomand si eu cateva serii, unele mai obscure:
Kaiba - seamana cu un desen de Osamu Tezuka si are o maturitate subtila;
Texhnolyze - hope you like the abstract;
Serial Experiments Lain - pe scurt, cam ca Matrix, dar considerabil mai intunecat si mult mai abstract;
Kino's Journey & Mushishi - structura episodica, un personaj traversand diverse locatii, unul steampunk altul japonez medieval si ambele sunt recomandabile pentru oricine;
Berserk - scris ca o tragedie romana; seria n-are final, filmele au, manga-ul continua povestea;
Katanagatari - E mai japonez, nu in sensul de anime, ci din punct de vedere cultural.
“Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe.”
- Albert Einstein
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

phpBB [video]


This is a thing now.
Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Anime

Post by Stokkolm »

Mi-a luat ceva vreme sa ma prind daca e chiar reboot-ul sau vechia serie cu ceva bloom si lens flare.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

E timpul pentru compilatia de trailer-e pentru sezonul de vara:

http://www.mmcafe.com/nico.html#http:// ... sm23805645

Pare un sezon relativ echilibrat.
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]


phpBB [video]

Spoiler:
phpBB [video]


phpBB [video]
This didn't suck. I want moar!
Coming July 5, baby :D

le: E mai degraba un anti-Cowboy Bebop :) Dar are acelasi "feel". Apropo, daca stie cineva cum se numeste stilul de animatie din CB (folosit si in SD, de altfel, cu putin polish), rog sa-mi spuna si mie. L-am vazut si in alte serii si filme. Am cautat indelung pe internet, dar n-am gasit nimic concret. Am vazut scris pe undeva "seiren", dar nu cred ca se referea la stilul de animatie in sine, ci era o greseala referitoare la "seinen", probabil.
Last edited by joonior_bmf on 24 Jun 2014, 13:36, edited 1 time in total.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Am vazut destui carora nu le-a placut Space Dandy fiindca "not muh Cawboy Bebop". Eu am vazut cam jumate din primul sezon si mi s-a parut foarte distractiv.Probabil o sa il termin si eu pana incepe sezonul 2.
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

phpBB [video]
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

Gimme some of that furi kuri

phpBB [video]

phpBB [video]

Playlist
Spoiler:
phpBB [video]


phpBB [video]
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Mi-am făcut maratonul de vară. Sezonul 2 din Chuunibyou a fost dubios de prost, chiar dacă știam că e făcut doar pentru a mai vinde niște păpuși gonflabile, tot am fost dezamăgit, măcar rămâne cu primul sezon superb. Hitsugi no Chaika și No Game No Life au fost surprinzător de bune, nu că aveam așteptări prea mari dar na.

Văzut și Nagi no Asukara, excelent, ca realizare e categoric la nivelul clasicelor genului, genul de anime care mă face să regret că talentul celor implicați s-a irosit pe o poveste relativ puerilă. A fost ok time skip-ul, chiar foarte bine plasat, dar în loc să meargă mai mult pe direcția coming of age, s-a pierdut în căcaturi fantasy. Oricum, superb, printre cele mai reușite backround-uri pe care le-am văzut. Și coloana sonoră mi-a plăcut mult, s-a potrivit foarte bine pe parcurs dar parcă mi-a plăcut și mai mult când am ascultat piesele separat la căști.

Maoyuu Maou Yuusha e... interesant, nu știu cum să-l descriu, probabil că dacă s-ar face o adaptare anime pentru un Civilization fantasy, așa ar ieși, lol. Noragami fu' un shounen ca la carte, foarte relaxant și plăcut, fără să facă exces de acțiune și cu fanservice minim. Log Horizon în schimb nici la nivelul unui shounen de duzină nu ajunge. Relativ ok în primele 8 episoade, apoi nu mi-a venit să cred cât de prost a putut ajunge, abia am rezistat până la final. Also, Black Bullet... cel mai prost anime din ultimii ani, do not watch, dar măcar e fain că are lol- *ahem*, acțiune.

Nici nu le mai știu pe toate, lal, D-Frag e o comedie decentă, fără poveste dar cu destule trollisme pe placul meu. Bokura wa Minna Kawaisou de asemenea o comedie excelentă, lots of fun.

Singura problemă e că m-am uitat săptămâna trecută la anime pe ideea că-mi văd sequelurile adunate, n-am prea făcut asta, iar dintre seriile noi sunt câteva care vor primi noi sezoane în toamnă. Cum nu mai am chef acum, până la finalul anului cred că voi avea vreo 12 sezoane 2 și 3. Oh well.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Anime

Post by cg1700 »

Log Horizon în schimb nici la nivelul unui shounen de duzină nu ajunge. Relativ ok în primele 8 episoade, apoi nu mi-a venit să cred cât de prost a putut ajunge, abia am rezistat până la final.
Sunt relativ curios ce te-a deranjat la el, fiindca in general a fost primit destul de bine cel putin prin locurile care conteaza. Mie personal mi-au placut destul de mult world building-ul, si partea de politica care de altfel mi s-au parut cel putin mai interesante decat cele din Maoyuu Maou Yuusha (care e scris de acelasi autor).
Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Anime

Post by TG »

Sorry dar nu se compară, în MMY conceptele folosite în poveste sunt perfect explicate și inserate cu rost, mi-a adus aminte și de Patrician foarte mult. În Log Horizon aceste concepte sunt mult mai simpliste și superficial redate. E mișto lumea, pentru asta m-am și uitat, dar de la episodul 8 sau 9 încolo e dezastru, urmează vreo 5 sau 6 episoade în care ne uităm la copiii ăia cretini cum fug de colo-colo și se explică de mai multe ori fix cele mai cunoscute chestii dintr-un RPG (infinit mai neinteresant decât dezvoltarea economică din MMY), alte câteva episoade filler cu romance-subplots forțate și ultimele 2 în care parcă se întâmplă ceva dar nu prea, pentru că până la urmă duce la introducerea unui personaj nou, și dureros de neinteresant.

Practic, în afară de partea cu prințesa și Crusty nu e nimic de urmărit în a doua jumătate. Shiroe părea un personaj interesant la început, dar e inutil în 80% din anime, iar nickname-ul ăla forțat face lucrurile și mai nasoale. Per total, mi s-a părut un anime prost. Poate dacă îl vedeam înainte de MMY îmi plăcea mai mult.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Anime

Post by Magicake »

Io m-am uitat la sezonul 1 din Haganai si mi-a placut. Apoi m-am uitat la sezonul 2 care nu prea mi-a placut. Acum o sa ma uit la un alt anime, sa vad daca imi place.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6549
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Anime

Post by joonior_bmf »

^Jesus christ dude, take it easy. I think you might be addicted.
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests