Cutremur ba!

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Cutremur ba!

Post by TG »

Da, ce tâmpiți. Eu deja mă panicasem (cred că am văzut un japonez pregătit de seppuku pe geam). Data viitoare întreb aici pe forum și-mi zici tu cum stă treaba.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: Cutremur ba!

Post by zme-ul »

nu-i nimic TG, nu te deranja deocamdata
cand o sa mai doarma romanii iar pe sub pomi ca s-a anuntat cutremur mare, sa-ti aduci aminte

---

intre timp, ca sa nu te mai deranjez o sa sterg bookmarkul la forum .. poate uit de el si nu ne mai revedem
la revedere
人は地獄を作った
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Cutremur ba!

Post by TG »

Cutremurător acest twist.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Cutremur ba!

Post by Magicake »

Mi se pare crazy faptul ca sunt 70% sanse ca Tokyo sa fie lovit de un cutremur major pana in 2050. Incerc sa-mi imaginez cum m-as simti daca as sti ca orasul meu ar avea aceleasi sanse, e practic condamnare la una din cele mai naspa calamitati posibile :lol: Cred ca as incerca sa ma mut ASAP.

Poate acolo au alta perspectiva/filozofie, fiind pregatiti pentru asa ceva. Still...

https://www.theguardian.com/cities/2019 ... -a-century
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cutremur ba!

Post by McWilliams »

Cutremurele nu sunt de azi, de ieri in Japonia. Foarte multe lucruri, altfel banale si/sau nesemnificative pentru altcineva, sunt concepute din start cu ideea ca un cutremur este inevitabil. Si ca acele lucruri pot fi reparate/reconstruite/recuperate, punand prioritate pe vieti, nu pe fier-beton.

Basca o experienta sau doua cu bomba atomica...

Acum, na, daca locuiesti in Bucuresti, sunt sanse la fel de bune sa ai de suferit - fizic - daca te plimbi la ore "incorecte" prin zone "incorecte", daca participi la mitinguri "incorecte", daca parchezi in locuri "incorecte", daca te uiti urat la strambe in mod "incorect", daca treci strada in momente "incorecte" etc. Drama este la un nivel incomensurabil mai mic, dar cu ce te incalzeste asta cand tu esti cel mentionat la stirile de la ora 5, iar alti 2 milioane, nu? Lipseste doar echipa de cercetatori britanici ca sa ne ofere niste procente. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Cutremur ba!

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

A fost un pic.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Cutremur ba!

Post by Waaagh! »

Da. Nimic periculos, ca de obicei. Am bagat cornu' la loc in perna urgent.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Cutremur ba!

Post by reV »

Dormea si patu' sub mine pana s-a rasturnat o sticla goala si m-a speriat. Not a brown pant moment, thankfully.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Cutremur ba!

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Well, that was scary.

ora ~1:05 la Galați
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Cutremur ba!

Post by Cimitri »

Nimic in Vestul salbatic al Bucurestiului.
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Cutremur ba!

Post by McWilliams »

A fost unul de 5, cica. Nici macar nu mi s-a deschis usa la sifonier. Si usa aia este deschisa de matza de 2-3 ori pe zi, incat pot sa jur ca a devenit a revolving door.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Cutremur ba!

Post by Cimitri »

A fost la el acasa. La mine nu s-a simtit nimic la etajul 6 si chiar stateam foarte relax pe scaun. Next time, earthquake bro, next time.
Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Cutremur ba!

Post by Jaunty »

zme-ul wrote: 18 May 2019, 23:18 cica a fost cutremur acum 3 sferturi de ora in Vrancea, de 4.2 .. eu zic ca manca cacat pentru ca nu am simtit absolut nimic, si nu sunt singurul
la 4.2 trebuia sa se clatine
TG wrote: 19 May 2019, 10:04 Zeismolog, ce să mai. Dacă nu a simțit el, mâncă căcați ăștia bah! Cât îi dați lui zmeul până devine flat earther? Eu zic 2-3 ani, toate semnele sunt acolo.
...
zme-ul wrote: 19 May 2019, 10:52 intre timp, ca sa nu te mai deranjez o sa sterg bookmarkul la forum .. poate uit de el si nu ne mai revedem
la revedere
Abia acum citesc acest schimb constructiv de idei. Deci de asta nu l-am mai văzut pe zme-ul pe-aici. Cu ocazia asta mi-am făcut și eu o idee în legătură cu scara Richter. Good to know.
@TG: comentariul tău a fost deplasat.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Cutremur ba!

Post by TG »

Posibil, dar pe acelasi principiu nu te-am vazut dupa aproape fiecare post al zmeului (din istoria recenta, ca era intreg pe vremuri) sa subliniezi asta la el. Deci eu zic ca era mai bine sa o lasi daca tot ai pierdut momentul. Nu mi s-ar fi parut nici atunci o observatie pertinenta, dar macar avea rost, poate erau altii de acord, nu stiu.

Era o fantana de deseuri in cuvinte, nu ma supar ca a plecat. Dar e corect sa nu fie toata lumea de acord cu asta.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Cutremur ba!

Post by Jaunty »

L-am criticat și eu de câteva ori, dar am încercat să o fac mai cu tact. Poate că îi pria să mai iasă din bula lui.

zme-ule, sper că ești bine. My heart will go on...
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Cutremur ba!

Post by TG »

E bine, dar s-ar putea să ne auzim plângeri de la reditori, își face veacul pe-acolo și e la fel de îndrăgit.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Cutremur ba!

Post by marvas »

l-am vazut pe acolo, comportamentul lui e...cutremurator
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Cutremur ba!

Post by Magicake »

Rodditorii nu ar fi in stare sa indrageasca altceva decat pe ei insisi anyway, e o groapa cu oameni amari din care nu poti sa tii minte pe cineva pentru ca toti vorbesc exact la fel despre orice. Only sadness awaits there.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Cutremur ba!

Post by Triggerix »

Înseamnă că n-ai vizitat r/humansbeingbros și r/wholesomememes. It's not really that bad, nici măcar pe subreddit-urile normale.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Cutremur ba!

Post by TG »

Lel, show us on the doll what they did to you. Nu că aș fi eu activ pe Reddit, dar din câte știu destui useri de pe forum sunt și a fost cam prea Încărcat de resentimente acest post. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests