Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Tot ce ţine de site-ul forumului.
Post Reply
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Cristan »

Avem o rubrică şi un articol nou pe site:

https://candaparerevista.ro/highlights/2018.05.20/
Revista Săptămânii este rubrica săptămânală în care facem retrospectiva săptămânii pe frontul de gaming: știri şi articole (scrise de alții, bineînțeles, că e mai ușor aşa), industrie, lansări, oferte de jocuri, toate numai de savurat la cafeaua de duminică dimineața. (Și la care oricine poate contribui. 1 )
Inaugurăm cu acest articol o rubrică nouă, cu apariție duminicală, pe care sperăm să reușim s-o menținem cât mai mult timp. În principal va fi doar o colecție de linkuri cu comentarii ocazionale, despre ce s-a mai întâmplat în gaming și ce articole mișto am mai citit prin alte părți. Linkurile le luăm din ce se postează pe forum și din ce mai citim noi. Și vom încheia cu recomandarea unui titlu de jucat pentru săptămâna următoare, un joc care merită încercat (nu obligatoriu o apariție recentă). Ca și orice altceva de pe site, rubrica e deschisă oricui vrea să contribuie cu un link sau chiar cu toată postarea.


Se poate şi mai bine, desigur, aşa că poate discutăm aici dacă vi se pare o idee bună, ce merge şi ce nu. Ce subiecte sunt deschise, deocamdată:

Numele rubricii: rămâne "Retrospectiva săptămânii"? Alte variante ar fi:
  • un joc de cuvinte pe marginea lui „revistă”: Revista săptămânii, revista presei, trecere în revistă, you know...
  • State of the gaming
  • Weekly highlights
Băgăm şi linkuri către review-uri mişto din alte părţi (subsecţiune "Articole: Reviews")?

Având în vedere materialul de acum, aţi prefera să fie împărţit în mai multe articole sau rămâne unul singur care să cuprindă tot? Tematic, ar fi cel puţin 2 categorii: (1) material de citit/jucat/cumpărat și (2) material documentar cu anunțuri, lansări și amânări de jocuri. Astea din categoria a 2-a au mai mult rol documentar-arhivistic, să ne putem uita în urmă şi să zicem: aa, pe vremea aia se lansa jocul X. Dacă avem un singur articol ar putea ieşi un articol cam lung şi mai greoi de citit, dar ar fi totul la îndemână, într-un singur loc, şi un context pentru ştiri şi lansările de jocuri ("jocul X s-a lansat când era scandalul cu Y").

Alte idei, propuneri, critici?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
rege
Pig Cop
Posts: 535
Joined: 18 Feb 2018, 00:33

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by rege »

Ce frumos, am numai un comentariu (e de bine). Recitind reviste LEVEL secţiunea care mi-a plăcut cel mai mult a fost cea de News, chiar dacă a fost numai de 1-2 pagini şi în mare parte transcrieri de comunicate + eventual câte un screenshot + speranţe şi amăgiri. Şi secţiunea de Hardware a fost surprinzător de acaparatoare, chiar dacă pe vremea aia de obicei îl săream

La cât de des apar articole pe de ex Rock Paper Shotgun (la care cred că nu sunt singurul care apucă să intre maxim de 2-3 ori pe lună), cred că e o idee excelentă.
the secret geometry of chance
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by sebas »

Sper să fie timp pentru ea, dar rubirca asta mi se pare genială. Greu mai găsești undeva un recap atât de bun. Felicitări!
dump CHA
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by ola small dickie »

misto. i-am dat share pe facebook
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Cristan »

Am modificat articolul de săptămâna trecută (de, aşa e la început), în principal pentru a mai adăuga nişte conţinut nou:
Articole (critică, dev, design)
Made în România
  • 25 mai: Jocul Yaga, al studioului românesc Breadcrumbs Interactive, a câștigat concursul Nordic Discovery Contest desfășurat în cadrul ediției 2018 (23-25 mai) a Nordic Game Conference ce se ține anual în Suedia, la Malmö. Pentru context, concursul Discovery Contest se desfășoară pe parcursul mai multor runde timp de un an, la această ediție participând peste 400 de jocuri, iar finaliștii se întrec în cadrul conferinței anuale. Totodată, acest concurs este separat de competiția Nordic Game Awards, care se desfășoară în cadrul aceleiași conferințe și care a fost câștigat de action-ul Echo. (De menționat că pe lista scurtă a finaliștilor Discovery Contest s-a aflat încă un joc românesc, **Second Hand: Frankie’s Revenge**, al studioului Rikodu).
Lansate

Şi... avem şi articol nou:

http://candaparerevista.ro/highlights/2018.05.27/
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Mahdi »

PC Gamer şi-au făcut singuri un fanzine al propriei reviste.
Noi am făcut asta dinainte să devină cool. :roll:
REMEMBER CITADEL
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by sebas »

Cristan wrote: 3 Jun 2018, 02:05 Am modificat articolul de săptămâna trecută (de, aşa e la început)
Chiar trebuie să fie săptămânală? Mai degrabă să fie oricând este timp de ea. Să setezi așteptarea de săptămânal pare exagerat.
dump CHA
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Cristan »

sebas wrote: 3 Jun 2018, 22:25Chiar trebuie să fie săptămânală? Mai degrabă să fie oricând este timp de ea. Să setezi așteptarea de săptămânal pare exagerat.
Te gândești că e un țel prea ambițios și o să fie un efort mare să postăm săptămânal?

Ideea a fost să și niște conținut regulat pe site, pe lângă articolele forumiștilor, și am ales ceva care (pare) să fie mai ușor de întreținut. Iar dacă totul merge conform planului, ar trebui să fie ok, pentru că o să facem cu rândul să centralizăm toate linkurile la sfârșit de săptămână, astfel încât fiecare dintre noi o să fie ocupat doar o dată la câteva săptămâni.

Plus că în timpul săptămânii mai contribuim cu linkuri când/dacă găsim, astfel încât să fie centralizarea mai ușoară. Iar dacă se vor mai găsi și alți voluntari care să contribuie cu linkuri, sau chiar cu toată postarea dintr-o săptămână, cu atât mai bine.

Și dacă nici așa nu merge, vedem care e treaba și ne adaptăm.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Cristan »

Articol nou: Retrospectiva săptămânii 2018.06.03

http://candaparerevista.ro/highlights/2018.06.03/

Și am mai adăugat câteva puncte și la articolele trecute:

Retrospectiva săptămânii 2018.05.20
Articole
  • Does ‘Role-Playing Game’ Mean What it Did a Decade Ago? (Kotaku)
Anunţuri şi lansări de jocuri
Anunţate
  • 23 mai: Leisure Suit Larry: Wet Dreams Don’t Dry

Retrospectiva săptămânii 2018.05.27
Made în România
  • 29-31 mai: a avut loc Indie Prize în cadrul Casual Connect Londra 2018, unde au participat două jocuri româneşti: Raiders Of The Lost Island al lui Alexandru Simion (omul din spatele motorului DizzyAge) (vezi şi Steam), iar cel de-al doilea joc e Interrogation al celor de la Critique Gaming.
  • 1 iunie s-a lansat Azuran Tales: Trials de la studioul Tiny Trinket Games (Steam).
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Mahdi »

Cu o mică întârziere (căci am rămas doar eu cu TG la butoane weekendul ăsta) avem și retrospectiva săptămânii:

http://candaparerevista.ro/highlights/2018.06.17/
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Cristan »

Puţin cam târziu, dar hei, măcar acum aveţi cu ce vă umple timpul până la finală :)

http://candaparerevista.ro/highlights/2018/2018.07.08/
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Cristan »

http://candaparerevista.ro/highlights/2018/2018.07.22/

De data asta avem o contribuţie nouă, un mini-review pentru Return of the Tentacle scris de Azad.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Cristan »

Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Mahdi »

https://candaparerevista.ro/highlights/2018/2018.08.05/

În episodul de azi, recomandarea săptămânii este făcută de Azad, căruia îi mulțumim pentru rândurile scrise despre Unavowed.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by ola small dickie »

Sweeeeeet!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Rubrica Retrospectiva Săptămânii

Post by Azad »

Placerea este de partea mea :) As fi vrut sa intru putin si in aspectele mitologice ale jocului, felul in care preia mituri populare din jurul lumii, dar deja as fi incarcat prea mult recomandarea.
Post Reply

Return to “Site candaparerevista.ro”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests