S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by ne0lith »

Image

Deadly Premonition a fost o surpriza placuta pentru mine in ciuda statutului de cult classic pe care il capatase deja cand am pus mana pe el. Desi are o multitudine de probleme gen buguri, gameplay mediocru si sectiuni plictisitoare, umorul e cu siguranta printre cele mai unice si bine realizate pe care le-am vazut intr-un joc.

Titlul asta oscileaza intre momente serioase si macabre si comedie neconventionala cu o lejeritate ce m-a luat complet pe nepregatite. Fiind pus in pielea unui protagonist excentric si cu ceva probleme mentale, te vei gasi adesea anchetand crime brutale in timp ce o muzica joviala plina de fluieraturi aproape ca va acoperi sunetul dialogurilor. Adaugand si influentele puternice din Twin Peaks, precum si scriitura si lumea bizara ce functioneaza de minune, pot spune ca am ramas cu o experienta memorabila.

LE: Jocul ar trebui sa se gaseasca prin locuri despre care nu e frumos sa vorbim pe forum, nu ar avea rost sa dati 20 euro cat e pe Steam sau GoG. PM daca aveti nevoie de o sursa.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by ola small dickie »

ne0lith wrote: 11 Jul 2018, 19:18

Deadly Premonition a fost o surpriza placuta pentru mine in ciuda statutului de cult classic pe care il capatase deja cand am pus mana pe el.

cum adica?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by ne0lith »

Vazusem ca era laudat prin cateva locuri, dar eram inca destul de sceptic (jocul asta era considerat un jeg prin unele reviewuri si o capodopera prin altele). Ma asteptam sa il abandonez rapid.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by Stokkolm »

This gonna be good
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by Mahdi »

L-am jucat relativ recent, însă nu am avut răbdare să-l duc la capăt. Face cu siguranță parte din categoria „so bad it's good”. Pentru edificare, a se consulta video-ul de intro care e și pe youtube:

phpBB [video]


Ce pot să spun, îmi plac prostioarele de genul ăsta și sper să îl revizitez într-o bună zi. Poate chiar varianta de PS3; sper că e ceva mai stabilă decât cea disponibilă acum pe steam.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by ne0lith »

Nu, nu, asta e de fapt intro-ul corect.

phpBB [video]
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by Cristan »

L-am început și eu săptămâna trecută. N-am jucat mult, nu știu dacă a durat o oră - am trecut doar de faza de la început după ce faci accidentul și treci de zona cu generatoare, până ajungi la șoseaua spre oraș.

N-am mai avut timp să joc de atunci, dar... uhm... când începe să devină interesant?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by ne0lith »

Probabil nu e genul tau, are sectiuni plictisitoare intr-adevar si e slab ca gameplay, dar pe mine m-a atras de la inceput cel putin datorita umorului.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by Cristan »

Păi asta așteptam să apară, dar până acum n-a fost mare lucru. Poate mai încolo? Sau e chestia că vorbește singur?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by Mahdi »

If you have to ask...
REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by ne0lith »

Dunno, mie mi-a placut incepand de la intro, mai toate cut scene-urile mi s-au parut amuzante. Da, vor fi mai frecvente pe parcurs, prima ora e lenta din cate tin minte, dar daca nu ti-a placut deloc pana acum, probabil nu te-a nimerit, it happens.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: S1G11 - Deadly Premonition: Director's Cut

Post by Azad »

L-am jucat vreo doua ore. Intr-adevar, sunt simpatice trecerile alea absurde de la macabru la comedie iar personajul principal e...unic. Mi-a placut si senzatia aia de neliniste pe care ti-o da orasul si seamana cu experienta pe care am avut-o cand am inceput Pathologic. Aparent e un orasel oarecare dar dincolo de asta se ascunde ceva bizar si intunecat. Gameplay-ul e...meh. S-a vorbit deja despre el si nu mai am ce adauga. Will I finish it? No idea. Dar l-as recomanda altora pentru schimbarile ciudate de atmosfera si absurditate. Macar scena din hotel, de la masa. Thank you, ne0lith! :)
Post Reply

Return to “Gaming Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests