The Witcher (serialul)

User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: The Witcher (serialul)

Post by Cimitri »

Save the date :D
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Witcher (serialul)

Post by DANiel »

Am apucat să văd primul episod, și cred că aici o să mă opresc.
Culmea, cel mai bun lucru întâmplat în acest serial este Henry Cavill, care chiar intră cum trebuie în pielea lui Geralt. In rest, trei tone de potențial aruncate pe un mod de serial de binging: efecte speciale făcute cu stânga, o lume care se simtă că este toată filmată în greenscreen (totul pare a fi un imens platou) și trei tone de bloom. Mă oftic cel mai mult că lucrurile și lumea în care este setat sunt perfecte pentru un serial witcher, la fel de grimm și murdară, dar nu reușești să treci peste tot ca să te poți bucura de el.
Efectiv o idee bună, prinsă într-un serial flashy cu CGI incredibil de prost.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Witcher (serialul)

Post by TG »

Foarte buna analiza Daniel.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Apollyon
Pig Cop
Posts: 891
Joined: 9 Nov 2014, 19:39

Re: The Witcher (serialul)

Post by Apollyon »

It gets better after 3 episodes
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: The Witcher (serialul)

Post by Mărar »

N-am putut sa termin primul episod, a fost prea cringy. Pacat :(
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Witcher (serialul)

Post by DANiel »

Eu mi-am luat inima-n dinți și am văzut și al doilea episod. A fost greu. Efectiv în episodul ăsta Geralt întâlnește un Sylvan care este the most cheapest thing in materie de efecte speciale și chiar și tot ce vreți voi. Practic dacă machiau un om și îi puneau coarne, ieșea de 3 ori mai bine.

Nu este chiar spoiler, este doar o imagine cu personajul, dar am zis să nu stric surpriza tuturor.
Spoiler:
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: The Witcher (serialul)

Post by Magicake »

Nu mi se pare asa rau.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Witcher (serialul)

Post by DANiel »

Idk what to say, arată ieftinache. Have a look:

phpBB [video]
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Witcher (serialul)

Post by ola small dickie »

printre cele mai penibile 48 de secunde dintr-un serial vazute vreodata. zici ca am filmat eu cu chester cu telefonu in spatele blocului dupa 5 beri in 2008
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: The Witcher (serialul)

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Yeah, chiar nu arată așa rău în clipul acela, dar nu știu ce așteptări și-a făcut lumea.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: The Witcher (serialul)

Post by Cristan »

The Witcher: Season 1 review scores – Our roundup of the critics

Eu am văzut doar două episoade. Nu mi s-a părut așa de prost cum zice lumea. Da, e (destul) loc de mai bine, în special la expozițiune, dialog și context, pacingul e all over the place (unele scene prea lungi, altele sunt grăbite), dar altfel nu mi se pare rău. Am văzut destule filme și seriale cringy - Witcher nu se încadrează aici.

Dar cred că contează și că am citit cărțile, că altfel cred că aș fi avut mai multe semne de întrebare. Două citate relevante din articolul de mai sus:
Critics seem widely split over The Witcher, and much seems to depend on familiarity with the source material or the games.
Reviewers from outside the games press have been decidedly less enthusiastic about The Witcher
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: The Witcher (serialul)

Post by TG »

Lol, zici ca e Star Trek ala cu Kirk. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: The Witcher (serialul)

Post by ola small dickie »

La asta m am gandit si eu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: The Witcher (serialul)

Post by Magicake »

Secventa aia a fost ok :lol: Not great not terrible. Nu pare la fel de fain ca Mandalorian dar ii arunc o privire cand am sansa.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: The Witcher (serialul)

Post by Cristan »

L-am terminat. Devine mai bun și mai focused pe parcurs. Nu e extraordinar, dar e suficient dacă v-au plăcut jocurile (din cărți am uitat suficient de multe detalii cât să nu mă irite schimbările). Mi-a plăcut și cum au structurat timeline-urile personajelor, ca să aibă loc și de world-building + backstory, dar și de povești independente cu witcher - practic au unit cartea de povestiri și prima carte din saga.

Henry Cavill e foarte potrivit ca Geralt, pentru el m-am uitat în principal. Linia lui Yennefer în schimb mi s-a părut cea mai slabă, inclusiv actrița, cu care încă nu m-am obișnuit în rolul ăsta (Yennefer din joc e în cu totul altă ligă, le-a ieșit așa cum mi-o închipuisem din cărți).

Overall, not great not terrible. Însă fără Henry Cavill și legătura cu o franciză pe care cunosc, mi-e greu să spun dacă aș fi așteptat și al 2-lea sezon.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: The Witcher (serialul)

Post by Magicake »

Stai ca nu am inteles, toate episoadele au aparut deodata? Adica asta nu-i gen un episod pe saptamana?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: The Witcher (serialul)

Post by Cristan »

Nu, e tot sezonul. Pe Netflix așa apar.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: The Witcher (serialul)

Post by rdo »

Pătrunjelu' wrote: 25 Dec 2019, 16:48Stai ca nu am inteles, toate episoadele au aparut deodata?
Welcome to netflix
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: The Witcher (serialul)

Post by MC »

Pătrunjelu' wrote: 25 Dec 2019, 16:48 Stai ca nu am inteles, toate episoadele au aparut deodata? Adica asta nu-i gen un episod pe saptamana?
Frumusetea Netflixului :lol:
Apare tot sezonul odata
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: The Witcher (serialul)

Post by DANiel »

Am ajuns și eu la ultimul episod. Indeed, is getting better după episodul 3 but still, cred ca este folosit la 30% din potențial fix din modul în care sunt alese anumite efecte și direcția care este urmată, vizual vorbind.
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests